Zasady sprawowania nadzoru specjalistycznego nad Społeczną Strażą Rybacką oraz ramowy regulamin tej straży.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 17 maja 1999 r.
w sprawie zasad sprawowania nadzoru specjalistycznego nad Społeczną Strażą Rybacką oraz ramowego regulaminu tej straży.

Na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 128, poz. 602, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Zasady sprawowania nadzoru specjalistycznego

§  1.
1.
Specjalistyczny nadzór, zwany dalej "nadzorem", obejmujący legalność i skuteczność działań Społecznej Straży Rybackiej, powinien być przeprowadzany w sposób rzetelny i bezstronny.
2.
W ramach nadzoru:
1)
komendant wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej, zwany dalej "komendantem", przeprowadza kontrole:
a)
roczne i okresowe - określone w planie kontroli opiniowanym przez wojewodę,
b)
doraźne - na wniosek wojewody lub z własnej inicjatywy, po uprzednim powiadomieniu wojewody o jej przyczynach i terminie,
2)
komendant Społecznej Straży Rybackiej składa:
a)
kwartalne sprawozdanie z działalności straży - wojewodzie,
b)
informacje na żądanie komendanta - komendantowi.
3.
Plan kontroli rocznych i okresowych, opiniowany przez wojewodę, sporządza komendant.
§  2.
1.
Do czynności kontrolnych, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, komendant może upoważnić strażnika Państwowej Straży Rybackiej.
2.
Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych strażnik Państwowej Straży Rybackiej, zwany dalej "kontrolującym", jest obowiązany przedstawić legitymację służbową oraz pisemne upoważnienie komendanta do przeprowadzenia kontroli.
§  3.
1.
Komendant Społecznej Straży Rybackiej jest obowiązany zapewnić niezbędne warunki do sprawnego wykonywania czynności kontrolnych oraz przedstawiać, na żądanie kontrolującego, dokumenty i materiały niezbędne do przeprowadzenia kontroli.
2.
Kontrolujący ma prawo do:
1)
wstępu do obiektów i pomieszczeń Społecznej Straży Rybackiej,
2)
żądania wyjaśnień od strażników i komendanta Społecznej Straży Rybackiej.
§  4.
1.
Komendant Społecznej Straży Rybackiej albo upoważniona przez niego osoba ma prawo uczestniczyć w czynnościach kontrolnych podejmowanych przez kontrolującego.
2.
W razie ujawnienia w toku kontroli okoliczności wskazujących na popełnienie przestępstwa, kontrolujący niezwłocznie zawiadamia na piśmie komendanta, który zawiadamia organ powołany do ścigania przestępstw.
§  5.
1.
Z przeprowadzonej kontroli kontrolujący sporządza protokół, zwany dalej "protokołem", który powinien zawierać w szczególności:
1)
datę i miejsce przeprowadzenia kontroli,
2)
wyszczególnienie przeprowadzonych czynności kontrolnych,
3)
stwierdzone uchybienia,
4)
zalecenia zmierzające do usunięcia stwierdzonych uchybień,
5)
termin na wykonanie wydanych zaleceń.
2.
Protokół podpisują:
1)
kontrolujący,
2)
komendant Społecznej Straży Rybackiej.
3.
Protokół sporządza się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, które otrzymują: komendant Społecznej Straży Rybackiej, komendant i wojewoda.
§  6.
1.
Komendantowi Społecznej Straży Rybackiej przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu, umotywowanych zastrzeżeń co do stwierdzonych uchybień i zaleceń w nim zawartych.
2.
Zastrzeżenia, o których mowa w ust. 1, należy zgłosić na piśmie do komendanta, w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu.
3.
W razie zgłoszenia zastrzeżeń, o których mowa w ust. 1, komendant jest obowiązany podjąć dodatkowe czynności kontrolne, a w wypadku stwierdzenia zasadności zastrzeżeń - zmienić lub uzupełnić protokół.
§  7.
Komendant Społecznej Straży Rybackiej jest obowiązany powiadomić, na piśmie, komendanta, w określonym przez kontrolującego terminie, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 5, o sposobie wykonania wydanych w toku kontroli zaleceń.
§  8.
Kwartalne sprawozdanie z działalności Społecznej Straży Rybackiej, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2 lit. a), powinno zawierać:
1)
zbiorczą informację o przeprowadzonych kontrolach,
2)
informacje o dokonanym:
a)
zabezpieczeniu porzuconych ryb i przedmiotów służących do ich połowu,
b)
odebraniu za pokwitowaniem ryb i przedmiotów służących do ich połowu;
3)
informacje o współdziałaniu z Państwową Strażą Rybacką,
4)
informację o realizacji zaleceń pokontrolnych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 4.

Rozdział  2

Ramowy regulamin

§  9.
1.
Społeczną Straż Rybacką tworzą:
1)
komendant Społecznej Straży Rybackiej,
2)
strażnicy Społecznej Straży Rybackiej, zwani dalej "strażnikami".
2.
Społeczną Strażą Rybacką kieruje komendant Społecznej Straży Rybackiej.
§  10.
1.
Strażnicy mogą działać w składzie patrolu.
2.
Strażnicy mogą działać we wspólnym patrolu z Państwową Strażą Rybacką.
§  11.
Podejmując czynności kontrolne strażnik jest obowiązany posiadać legitymację strażnika Społecznej Straży Rybackiej i nosić na widocznym miejscu odznakę Społecznej Straży Rybackiej.
§  12.
1.
Przed przystąpieniem do kontroli strażnik okazuje legitymację strażnika Społecznej Straży Rybackiej.
2.
W razie uniemożliwienia strażnikowi wykonania uprawnień, o których mowa w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. Nr 21, poz. 91, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 128, poz. 602, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126), zwanej dalej "ustawą", strażnik odstępuje od tych czynności i zawiadamia komendanta Społecznej Straży Rybackiej.
§  13.
Z przeprowadzonych kontroli, o których mowa w art. 23 pkt 1 oraz 2 ustawy, przeprowadzający je strażnik lub kierujący patrolem sporządza zbiorcze sprawozdanie.
§  14.
1.
Z przeprowadzonych czynności, o których mowa w art. 23 pkt 3 oraz pkt 4 lit. b) ustawy, przeprowadzający je strażnik lub kierujący patrolem sporządza notatkę, zwaną dalej "notatką".
2.
Notatka powinna zawierać, z zastrzeżeniem § 17 ust. 4:
1)
czas, datę i miejsce przeprowadzonych czynności,
2)
imię, nazwisko i adres osoby kontrolowanej,
3)
wyszczególnienie przeprowadzonych czynności,
4)
czytelny podpis strażnika lub kierującego patrolem.
§  15.
1.
Zabezpieczając porzucone ryby strażnicy lub kierujący patrolem przekazują je za pokwitowaniem uprawnionemu do rybactwa.
2.
W pokwitowaniu wyszczególnia się ilość i masę ryb z podziałem na gatunki. Jeżeli nie ma możliwości ich zważenia, podaje się ilość poszczególnych gatunków w sztukach, a masę określa orientacyjnie, zaznaczając jednocześnie na pokwitowaniu, że ich masa została określona szacunkowo.
3.
Kopię pokwitowania dołącza się do notatki.
§  16.
1.
Zabezpieczając porzucone i odebrane przedmioty służące do połowu ryb, strażnik przekazuje je za pokwitowaniem Państwowej Straży Rybackiej; w wypadku gdy nie ma możliwości przekazania tych przedmiotów Państwowej Straży Rybackiej, mogą one zostać zdeponowane za pokwitowaniem u uprawnionego do rybactwa bądź na najbliższym posterunku Policji.
2.
W pokwitowaniu określa się rodzaj, liczbę oraz charakterystyczne cechy tych przedmiotów.
3.
Kopię pokwitowania dołącza się do notatki.
§  17.
1.
W wypadku odebrania ryb osobie kontrolowanej wystawia się pokwitowanie.
2.
Do pokwitowania, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio § 15 ust. 2.
3.
Kopię pokwitowania dołącza się do notatki.
4.
W notatce strażnik zamieszcza dane uprawnionego do rybactwa, któremu zostały przekazane odebrane ryby.

Rozdział  3

Przepis końcowy

§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.49.489

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady sprawowania nadzoru specjalistycznego nad Społeczną Strażą Rybacką oraz ramowy regulamin tej straży.
Data aktu: 17/05/1999
Data ogłoszenia: 31/05/1999
Data wejścia w życie: 15/06/1999