Szczegółowe zasady i tryb przyznawania oraz sposób wykorzystania dotacji z budżetu państwa przeznaczonej na finansowanie likwidacji kopalń oraz usuwania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów, oraz szczegółowe warunki powodujące cofnięcie lub czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanej dotacji budżetowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 30 kwietnia 1999 r.
sprawie w szczegółowych zasad i trybu przyznawania oraz sposobu wykorzystania dotacji z budżetu państwa przeznaczonej na finansowanie likwidacji kopalń oraz usuwania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów, oraz szczegółowych warunków powodujących cofnięcie lub czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanej dotacji budżetowej.

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz. U. Nr 162, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Dotację z budżetu państwa przeznaczoną na finansowanie likwidacji kopalń wykorzystuje się na:
1)
likwidację oraz zabezpieczenie wyrobisk górniczych,
2)
likwidację zbędnych budynków, instalacji oraz demontaż maszyn i urządzeń,
3)
usuwanie szkód górniczych wywołanych eksploatacją górniczą, z wyjątkiem szkód, o których mowa w § 3,
4)
rekultywację terenów pogórniczych,
5)
utrzymanie obiektów przeznaczonych do likwidacji - w kolejności zapewniającej bezpieczeństwo ruchu zakładu górniczego,
6)
wykonanie prac zabezpieczających oraz przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom, w związku z likwidowanym zakładem górniczym,
7)
opracowanie projektów, dokumentacji, opinii, ekspertyz i analiz związanych z likwidacją kopalń,
8)
pokrywanie kosztów ogólnego zarządu, w kopalni całkowicie likwidowanej, od chwili zaprzestania wydobycia.
§  2. 
1. 
Dotację, o której mowa w § 1, przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:
1)
podjęcia decyzji albo uchwały właściwego organu przedsiębiorstwa górniczego o rozpoczęciu likwidacji kopalni,
2)
zaakceptowania przez Ministra Gospodarki:
a)
programu likwidacji kopalni,
b)
rocznego planu likwidacji w podziale na miesiące, obejmującego:
zakres rzeczowy robót likwidacyjnych i ich harmonogram,
preliminarz kosztów i przychodów z likwidacji majątku i innych źródeł,
3)
przedłożenia sprawozdania, o którym mowa w § 6 ust. 1, w przypadku kontynuowania likwidacji.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
oznaczenie wnioskodawcy,
2)
tytuł zadania przewidzianego do realizacji w związku z likwidacją kopalni,
3)
preliminarz kosztów realizacji zadania w danym roku kalendarzowym,
4)
stan zaawansowania prac związanych z likwidacją kopalni.
§  3. 
1. 
Dotacja jest przeznaczona również na finansowanie usuwania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów.
2. 
Dotację, o której mowa w ust. 1, przyznaje się na wniosek przedsiębiorstwa górniczego.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1)
oznaczenie wnioskodawcy,
2)
tytuł zadania przewidzianego do realizacji w ramach obowiązku usunięcia szkód,
3)
podstawę prawną wykonania obowiązku usunięcia szkody - ugodę zawartą pomiędzy przedsiębiorcą a poszkodowanym, prawomocne orzeczenie komisji do spraw szkód górniczych lub prawomocne orzeczenie sądu,
4)
preliminarz kosztów realizacji zadania w danym roku kalendarzowym,
5)
wysokość środków, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo górnicze na usuwanie tych szkód, i źródło ich pochodzenia,
6)
opis zamierzonego sposobu usunięcia szkody,
7)
stan zaawansowania prac związanych z usunięciem szkody.
§  4. 
1. 
Przyznana przez Ministra Gospodarki dotacja, o której mowa w § 1 i § 3 ust. 1, zwana dalej "dotacją", jest wypłacana zaliczkowo, w ratach miesięcznych, na specjalnie w tym celu utworzony przez przedsiębiorstwo górnicze rachunek bankowy.
2. 
Podstawę do wypłacenia rat zaliczki stanowi przedłożenie przez przedsiębiorstwo górnicze:
1)
wniosku o wypłacenie raty zaliczki wynikającej z rocznego planu likwidacji,
2)
sprawozdania, o którym mowa w § 6 ust. 1, z wykorzystania rat dotacji i realizacji zadań rzeczowych za okres poprzedni.
§  5. 
1. 
Cofnięcie dotacji następuje, jeżeli przedsiębiorstwo górnicze:
1)
wykorzystało przekazaną ratę dotacji na cele inne niż określone we wniosku albo
2)
przez dwa kolejne miesiące nie przedłożyło sprawozdania, o którym mowa w § 6 ust. 1.
2. 
Minister Gospodarki czasowo wstrzymuje przekazywanie kolejnych rat dotacji, w przypadku gdy przedsiębiorstwo górnicze nie wykonało zadań rzeczowych i nie przedłożyło sprawozdania, o którym mowa w § 6 ust. 1.
§  6. 
1. 
Przedsiębiorstwo górnicze, które otrzyma dotację, składa Ministrowi Gospodarki, w terminie do 25 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc przekazania kolejnej raty dotacji, sprawozdanie miesięczne, zawierające rozliczenie wykonanych prac, faktycznie poniesionych kosztów oraz uzyskanych przychodów z likwidacji.
2. 
Sprawozdanie z realizacji rocznego planu likwidacji, wraz z rocznym rozliczeniem rzeczowo-finansowym w zakresie wykorzystania dotacji, przedsiębiorstwo górnicze jest obowiązane przedłożyć Ministrowi Gospodarki do dnia 20 lutego roku następnego.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 14 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.47.465

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb przyznawania oraz sposób wykorzystania dotacji z budżetu państwa przeznaczonej na finansowanie likwidacji kopalń oraz usuwania szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, powstałych w wyniku reaktywacji starych zrobów, oraz szczegółowe warunki powodujące cofnięcie lub czasowe wstrzymanie wypłaty przyznanej dotacji budżetowej.
Data aktu: 30/04/1999
Data ogłoszenia: 27/05/1999
Data wejścia w życie: 27/05/1999, 14/01/1999