Szczegółowy tryb przeprowadzania kontroli działania organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz wzór protokołu kontrolnego i sposób jego sporządzania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 20 kwietnia 1999 r.
w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania kontroli działania organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz wzoru protokołu kontrolnego i sposobu jego sporządzania.

Na podstawie art. 84b ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 100, poz. 465, Nr 106, poz. 496 i Nr 146, poz. 680, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 111, poz. 726, z 1998 r. Nr 22, poz. 118 i Nr 106, poz. 668 oraz z 1999 r. Nr 41, poz. 412) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie bez bliższego określenia - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 100, poz. 465, Nr 106, poz. 496 i Nr 146, poz. 680, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 111, poz. 726, z 1998 r. Nr 22, poz. 118 i Nr 106, poz. 668 oraz z 1999 r. Nr 41, poz. 412),
2)
postępowaniu kontrolnym - należy przez to rozumieć wszelkie czynności podejmowane przez upoważnione osoby w ramach prowadzonej przez nie kontroli, mające na celu ustalenie stanu faktycznego w zakresie działalności jednostek poddanych kontroli, rzetelne jego udokumentowanie i dokonanie oceny kontrolowanej działalności pod względem legalności, rzetelności i terminowości,
3)
organie kontrolującym - należy przez to rozumieć organy wymienione w art. 84b ust. 1 ustawy,
4)
jednostce kontrolowanej - należy przez to rozumieć, odpowiednio, urząd wojewódzki lub starostwo powiatowe,
5)
kontrolującym - należy przez to rozumieć upoważnioną osobę przeprowadzającą kontrolę w jednostce kontrolowanej.
§  2.
1.
Kontrolę przeprowadza co najmniej dwóch pracowników organu kontrolującego na podstawie legitymacji służbowej i imiennego upoważnienia określającego jednostkę kontrolowaną i podstawę prawną do podjęcia kontroli.
2.
Imienne upoważnienia do przeprowadzenia kontroli wydają:
1)
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego - dla pracowników Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego,
2)
wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego - dla pracowników wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego.
3.
Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Kontrolujący, na 7 dni przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, powiadamia kierownika jednostki kontrolowanej o przedmiocie, zakresie i czasie trwania kontroli.
§  4.
1.
Postępowanie kontrolne przeprowadzane jest w siedzibie jednostki kontrolowanej.
2.
Postępowanie kontrolne lub poszczególne jego czynności mogą być, w miarę potrzeby, przeprowadzone w siedzibie organu kontrolującego.
§  5.
1.
Kontrolujący jest upoważniony do poruszania się na terenie jednostki kontrolowanej bez obowiązku uzyskiwania przepustki.
2.
Kierownik jednostki kontrolowanej zapewnia kontrolującemu warunki niezbędne do przeprowadzenia kontroli, w szczególności niezwłocznie przedstawia do kontroli żądane dokumenty i materiały oraz udziela niezbędnych wyjaśnień.
§  6.
Kontrolujący ustala stan faktyczny na podstawie zebranych w toku postępowania materiałów dowodowych.
§  7.
Zebrane w toku postępowania kontrolnego materiały dowodowe kontrolujący odpowiednio zabezpiecza przez:
1)
oddanie na przechowanie kierownikowi lub innemu pracownikowi jednostki kontrolowanej za pokwitowaniem,
2)
przechowanie w jednostce kontrolowanej w oddzielnym, zamkniętym i opieczętowanym pomieszczeniu,
3)
pobranie z jednostki kontrolowanej za pokwitowaniem.
§  8.
1.
Kontrolujący może sporządzać, a w razie potrzeby może żądać od kierownika jednostki kontrolowanej sporządzania niezbędnych dla kontroli odpisów lub wyciągów z dokumentów, jak również zestawień i obliczeń na podstawie dokumentów.
2.
Zgodność odpisów i wyciągów oraz zestawień i obliczeń z oryginalnymi dokumentami potwierdza kierownik komórki organizacyjnej, w której dokumenty się znajdują, lub osoba do tego upoważniona.
3.
Odpisy i wyciągi z dokumentów zabezpieczonych w trybie, o którym mowa w § 7, mogą być sporządzane tylko za zgodą i w obecności kontrolera, który potwierdza ich zgodność z oryginałem i wydaje je za pokwitowaniem odbioru.
§  9.
1.
Kontrolujący może żądać od pracowników jednostki kontrolowanej udzielenia, w terminie przez niego wyznaczonym, ustnych i pisemnych wyjaśnień w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli.
2.
Z ustnych wyjaśnień kontrolujący sporządza notatkę służbową.
3.
Fakt odmowy udzielenia wyjaśnień i jej przyczyny kontrolujący wpisuje do protokołu kontroli.
4.
Kontrolujący przyjmuje od każdego ustne lub pisemne oświadczenia dotyczące przedmiotu kontroli.
§  10.
Jeżeli w toku kontroli konieczne jest zbadanie określonych zagadnień wymagających wiadomości specjalistycznych, kierownik organu kontrolującego, z własnej inicjatywy lub na wniosek kontrolującego, może skorzystać z pomocy specjalistów w danej dziedzinie wiedzy, określając przedmiot i zakres ich działania oraz termin wydania opinii.
§  11.
1.
Kontrolujący ma prawo zwołać w toku kontroli, w szczególnie uzasadnionych okolicznościach, naradę z pracownikami jednostki kontrolowanej w celu omówienia spraw związanych z przeprowadzaną kontrolą.
2.
O planowanym zwołaniu narady kontrolujący uprzedza kierownika jednostki kontrolowanej, uzgadniając z nim czas i miejsce narady.
§  12.
1.
Wyniki przeprowadzonej kontroli kontrolujący przedstawia w protokole kontroli.
2.
Protokół kontroli zawiera opis stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli działalności jednostki kontrolowanej, w tym ustalonych nieprawidłowości, z uwzględnieniem przyczyn powstania, zakresu i skutków tych nieprawidłowości oraz osób za nie odpowiedzialnych.
3.
Ponadto protokół kontroli powinien zawierać:
1)
datę i miejsce przeprowadzonej kontroli,
2)
nazwę organu kontrolującego,
3)
nazwę i adres jednostki kontrolowanej,
4)
imię i nazwisko kierownika jednostki kontrolowanej (kontrolowanego wydziału),
5)
podstawę prawną przeprowadzenia kontroli,
6)
imiona, nazwiska i stanowiska służbowe kontrolujących,
7)
zakres przeprowadzonej kontroli,
8)
ewentualną wzmiankę o odmowie udzielenia wyjaśnień i przyczyny tej odmowy,
9)
ewentualną wzmiankę o odmowie podpisania protokołu i złożenia wyjaśnienia dotyczącego przyczyn niepodpisania przez kierownika jednostki kontrolowanej lub osobę przez niego upoważnioną,
10)
podpisy przeprowadzających kontrolę,
11)
podpis kierownika jednostki kontrolowanej lub osoby przez niego upoważnionej.
4.
Wzór protokołu kontroli stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  13.
1.
Kierownikowi jednostki kontrolowanej przysługuje prawo zgłoszenia, przed podpisaniem protokołu kontroli, umotywowanych zastrzeżeń co do ustaleń zawartych w protokole.
2.
Zastrzeżenia należy zgłosić na piśmie w terminie 7 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
3.
W razie zgłoszenia zastrzeżeń do protokołu kontroli, kontrolujący obowiązany jest dokonać, w terminie 7 dni od ich wniesienia, analizy tych zastrzeżeń i w miarę potrzeby podjąć dodatkowe czynności kontrolne. W przypadku stwierdzenia zasadności wniesionych zastrzeżeń może on zmienić lub uzupełnić odpowiednią część protokołu kontroli.
4.
W razie nieuwzględnienia zastrzeżeń w całości lub w części kontrolujący przekazuje bezzwłocznie na piśmie swoje stanowisko zgłaszającemu zastrzeżenia.
§  14.
1.
Kierownik jednostki kontrolowanej może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając w terminie 3 dni od daty jego otrzymania wyjaśnienie tej odmowy.
2.
O odmowie podpisania protokołu kontroli i złożenia wyjaśnienia dotyczącego przyczyn niepodpisania kontrolujący czyni wzmiankę w protokole kontroli.
3.
Odmowa podpisania protokołu kontroli przez osobę wymienioną w ust. 1 nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu kontroli przez kontrolującego i realizacji ustaleń kontroli.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Upoważnienie nr ...

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Protokół kontroli

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.41.420

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb przeprowadzania kontroli działania organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz wzór protokołu kontrolnego i sposób jego sporządzania.
Data aktu: 20/04/1999
Data ogłoszenia: 10/05/1999
Data wejścia w życie: 25/05/1999