Określenie zakresu zadań objętych dofinansowaniem oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania dotacji celowych dla powiatów i samorządów województw na dofinansowanie bieżących zadań własnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 kwietnia 1999 r.
w sprawie określenia zakresu zadań objętych dofinansowaniem oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania dotacji celowych dla powiatów i samorządów województw na dofinansowanie bieżących zadań własnych.

Na podstawie art. 51 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1999 z dnia 17 lutego 1999 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 154) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z rezerw celowych, o których mowa w art. 51 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1999 z dnia 17 lutego 1999 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 154), zwanej dalej "ustawą budżetową na rok 1999", mogą być udzielone dotacje celowe na dofinansowanie następujących bieżących zadań własnych powiatów, miast na prawach powiatu i samorządów województw, zwanych dalej "jednostkami samorządu terytorialnego":
1)
wypłatę:
a)
należnych świadczeń dla pracowników, którym zostały wypowiedziane w styczniu i lutym 1999 r. umowy o pracę zgodnie z art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 i Nr 162, poz. 1126) w związku z ich przejściem do starostwa powiatowego albo do urzędu marszałkowskiego w liczbie przekraczającej możliwości finansowe tych jednostek samorządu terytorialnego, wynikające z wysokości środków przewidzianych w dziale 91 - Administracja państwowa i samorządowa projektu budżetu jednostki samorządu terytorialnego, opracowanego przez Ministra Finansów,
b)
dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 1998 r. dla pracowników, którzy przeszli do starostwa powiatowego albo do urzędu marszałkowskiego, a koszty ich zatrudnienia przekraczają możliwości finansowe tych jednostek samorządu terytorialnego, wynikające z wysokości środków przewidzianych w dziale 91 - Administracja państwowa i samorządowa projektu budżetu jednostki samorządu terytorialnego, opracowanego przez Ministra Finansów,
2)
dofinansowanie działalności bieżącej instytucji kultury, przejętych przez jednostki samorządu terytorialnego zgodnie z art. 145 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa (Dz. U. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115 i 1126) oraz na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu instytucji kultury o charakterze regionalnym wpisanych do rejestrów prowadzonych przez wojewodów, podlegających przekazaniu do samorządów województw w celu ich prowadzenia, w ramach zadań własnych (Dz. U. Nr 148, poz. 971), a także przejętych w związku z utratą mocy ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (Dz. U. z 1997 r. Nr 36, poz. 224, Nr 123, poz. 780 i Nr 162, poz. 1120),
3)
sfinansowanie wcześniejszego, niż z dniem określonym w art. 26 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1999, podwyższenia wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych, które w 1998 r. były objęte przepisami ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o kształtowaniu środków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej (Dz. U. z 1995 r. Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 133, poz. 883 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 756, Nr 155, poz. 1014 i 1016 i Nr 160, poz. 1059) i przekazanych, od dnia 1 stycznia 1999 r., do jednostek samorządu terytorialnego,
4)
dofinansowanie organizacji i realizacji, przez miasto Kraków, programu Festiwal "Kraków 2000",
5)
dofinansowanie zadań własnych powiatów i miast na prawach powiatu w zakresie ochrony zdrowia, z przeznaczeniem dla zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów,
6)
dofinansowanie innych, niż wymienione w pkt 1-5, bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, w uzasadnionych przypadkach indywidualnych, zwłaszcza dla powiatów, dla których ma zastosowanie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 i Nr 162, poz. 1126).
§  2.
Przy ustalaniu kwot dotacji celowych dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego uwzględnia się zasady przyjęte w budżecie państwa do określania wydatków podobnego rodzaju oraz możliwości finansowe wynikające z kwot rezerw celowych, zaplanowanych w ustawie budżetowej na rok 1999 na zadania, o których mowa w § 1.
§  3.
1.
Jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, składają właściwym wojewodom wnioski o przyznanie dotacji na zadania, o których mowa w § 1 pkt 1, 3 i 5, wraz z uzasadnieniem zawierającym szczegółową kalkulację wnioskowanego zwiększenia dotacji.
2.
Jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, składają Ministrowi Kultury i Sztuki wnioski o przyznanie dotacji na zadania, o których mowa w § 1 pkt 2, dostosowane do wysokości dotacji określonych przez tego Ministra i z uwzględnieniem klasyfikacji budżetowej.
3.
Minister Kultury i Sztuki, w terminie 7 dni po złożeniu wniosków przez jednostki samorządu terytorialnego, przedstawi Ministrowi Finansów oraz wojewodom wniosek w sprawie podziału dotacji na zadania, o których mowa w § 1 pkt 2, w układzie jednostek samorządu terytorialnego i z uwzględnieniem klasyfikacji budżetowej.
4.
Jednostki samorządu terytorialnego, nie później niż do dnia 30 września 1999 r., składają właściwym wojewodom wnioski o przyznanie dotacji na zadania, o których mowa w § 1 pkt 4 i 6.
5.
W uzasadnionych przypadkach:
1)
wojewoda - w odniesieniu do wniosków, o których mowa w ust. 1,
2)
Minister Kultury i Sztuki - w odniesieniu do wniosków, o których mowa w ust. 2,

- mogą przedłużyć terminy określone w ust. 1 i 2.

6.
Wojewodowie dokonują analizy oraz - w uzgodnieniu z właściwym ministrem - weryfikacji wniosków, o których mowa w ust. 1, i w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania przedstawiają Ministrowi Finansów wnioski o przyznanie dotacji, w układzie klasyfikacji budżetowej, wraz z podziałem wnioskowanej dotacji na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wraz z uzasadnieniem zawierającym szczegółową kalkulację wnioskowanego zwiększenia dotacji.
7.
Wojewodowie dokonują analizy i weryfikacji wniosków, o których mowa w ust. 4, i w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania przedstawiają Ministrowi Finansów wnioski o przyznanie dotacji, w układzie klasyfikacji budżetowej, wraz z podziałem wnioskowanej dotacji na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wraz z uzasadnieniem zawierającym szczegółową kalkulację wnioskowanego zwiększenia dotacji, z zastrzeżeniem ust. 8.
8.
Weryfikacja wniosków, o których mowa w ust. 7, na zadania określone w § 1 pkt 4 jest dokonywana w uzgodnieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
9.
Minister Finansów, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosków, powiadomi właściwych wojewodów o wysokości przyznanych środków przeznaczonych na zwiększenie dotacji dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1, z zastrzeżeniem ust. 10.
10.
Minister Finansów, w terminie 7 dni od otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 3, powiadomi właściwych wojewodów o wysokości przyznanych środków zwiększających ich budżety na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1 pkt 2.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK O PRZYZNANIE DOTACJI CELOWYCH NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ WŁASNYCH POWIATÓW, SAMORZĄDÓW WOJEWÓDZTW*

(pieczęć urzędu wojewódzkiego)
Jednostka samorządu

terytorialnego

Symbol

klasyfikacji

budżetowej**

Wyszczególnienie zadań

zgodnie z § 1 rozporządzenia

Kwota

(w pełnych

złotych)

lp. województwo powiat dział rozdział

* Niewłaściwe skreślić.

** Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 18 kwietnia 1991 r. w sprawie klasyfikacji dochodów i wydatków budżetowych oraz innych przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 39, poz. 169, z późniejszymi zmianami)

................... ....................... ...................

(sporządził) (dzień, miesiąc, rok) (wojewoda)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.39.385

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie zakresu zadań objętych dofinansowaniem oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania dotacji celowych dla powiatów i samorządów województw na dofinansowanie bieżących zadań własnych.
Data aktu: 27/04/1999
Data ogłoszenia: 30/04/1999
Data wejścia w życie: 30/04/1999