Uprawnienia urbanistyczne.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1999 r.
w sprawie uprawnień urbanistycznych.

Na podstawie art. 52 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 111, poz. 726, Nr 133, poz. 885 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki, jakim powinno odpowiadać przygotowanie zawodowe osób ubiegających się o uprawnienia urbanistyczne, sposoby dokumentowania tego przygotowania, zasady przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego, odpłatność za to postępowanie, wysokość wynagrodzenia członków komisji kwalifikacyjnej oraz tryb postępowania przy nadawaniu i cofaniu uprawnień urbanistycznych.
§  2.
Za wykształcenie odpowiednie do uzyskania uprawnień urbanistycznych uważa się:
1)
studia wyższe o kierunku architektura i urbanistyka oraz gospodarka przestrzenna,
2)
inne studia, które w obowiązkowym programie nauczania realizują zagadnienia związane z architekturą i urbanistyką oraz gospodarką przestrzenną w wymiarze co najmniej 90 godzin, uzupełnione studiami podyplomowymi w zakresie planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej, których program obejmuje nie mniej niż 300 godzin.
§  3.
1.
Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca w zakresie planowania przestrzennego u przedsiębiorcy, w rozumieniu przepisów o działalności gospodarczej, lub w jednostkach organizacyjnych organów administracji publicznej.
2.
Praktyka zawodowa powinna trwać łącznie nie mniej niż 2 lata.
3.
W czasie praktyki zawodowej należy wykonać, pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia urbanistyczne, co najmniej następujące opracowania:
1)
studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,
2)
dwa miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
§  4.
1.
Spełnienie warunków określonych w § 2 powinno być udokumentowane kopią dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz kopią dyplomu lub świadectwa ukończenia studiów podyplomowych, których zgodność z oryginałem została uwierzytelniona przez osobę przyjmującą wniosek o nadanie uprawnień urbanistycznych lub przez notariusza. W przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 2, spełnienie warunków powinno być dodatkowo udokumentowane zaświadczeniem wyższej uczelni o programie nauczania.
2.
Odbycie praktyki zawodowej powinno być udokumentowane zaświadczeniem wydanym przez podmiot, u którego odbywano praktykę. Zaświadczenie powinno zawierać:
1)
informacje o okresie zatrudnienia przy wykonywaniu opracowań, o których mowa w § 3 ust. 3,
2)
wykaz wykonanych opracowań,
3)
opinię o przebiegu praktyki, wydaną przez osobę posiadającą uprawnienia urbanistyczne, pod której kierunkiem odbyła się praktyka.
§  5.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się na wniosek osoby ubiegającej się o uprawnienia urbanistyczne, złożony do Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Do wniosku należy dołączyć dokumenty wymienione w § 4 oraz dowód wniesienia pierwszej raty opłaty, o której mowa w § 10 ust. 1 pkt 1.
§  6.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z dwóch etapów:
1)
wstępnego, polegającego na formalnej ocenie dokumentów złożonych przez osobę ubiegającą się o uprawnienia urbanistyczne,
2)
egzaminu.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne, zarówno na etapie wstępnym, jak i na egzaminie, może być przeprowadzane kilka razy w roku, w zależności od liczby zgłoszonych wniosków.
3.
Postępowanie kwalifikacyjne, etap wstępny i egzamin przeprowadza komisja kwalifikacyjna w zespołach wyłonionych spośród jej członków, liczących 3 osoby.
4.
W skład komisji kwalifikacyjnej wchodzą wyłącznie osoby posiadające uprawnienia urbanistyczne.
§  7.
1.
Egzamin składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
2.
W ramach egzaminu sprawdza się znajomość przepisów prawnych dotyczących gospodarki przestrzennej oraz umiejętność praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy w zakresie urbanistyki.
3.
W części ustnej jest sprawdzana praktyczna umiejętność opracowania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
§  8.
1.
Dopuszczenie do egzaminu następuje po ustaleniu przez komisję kwalifikacyjną, że osoba ubiegająca się o uprawnienia spełnia warunki określone w § 2 i 3.
2.
O terminie egzaminu zawiadamia się osobę dopuszczoną do egzaminu, nie później niż 30 dni przed tym terminem.
3.
Jeżeli osoba ubiegająca się o uprawnienia urbanistyczne nie przystąpiła do egzaminu w wyznaczonym terminie z przyczyn usprawiedliwionych, wyznacza się następny termin egzaminu.
4.
W razie niepomyślnego wyniku egzaminu termin następnego egzaminu może być wyznaczony po ponownym złożeniu wniosku i wniesieniu opłaty, jednak nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia egzaminu z wynikiem niepomyślnym.
§  9.
Z postępowania kwalifikacyjnego jest spisywany protokół, w którym zamieszcza się ocenę komisji kwalifikacyjnej, dotyczącą spełnienia bądź niespełnienia przez osobę ubiegającą się o te uprawnienia warunków do nadania uprawnień urbanistycznych.
§  10.
1.
Wysokość opłaty z tytułu kosztów postępowania kwalifikacyjnego wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118). Opłatę tę wnosi się w dwóch równych ratach na rachunek bankowy Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast lub gotówką do jego kasy najpóźniej w dniu:
1)
złożenia wniosku w sprawie nadania uprawnień urbanistycznych - ratę pierwszą,
2)
przystąpienia do egzaminu - ratę drugą.
2.
Wysokość wynagrodzenia za udział w pracach komisji kwalifikacyjnej ustala się procentowo od opłaty z tytułu kosztów postępowania kwalifikacyjnego, o której mowa w ust. 1. Wynagrodzenie dla każdego członka komisji kwalifikacyjnej, biorącego udział w postępowaniu kwalifikacyjnym, wynosi:
1)
za udział w postępowaniu związanym ze sprawdzeniem spełnienia wymogów formalnych - 2% opłaty od jednego wniosku,
2)
za przeprowadzenie egzaminu - 5% opłaty od jednej osoby egzaminowanej.
§  11.
1.
W razie wszczęcia postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej należy uzyskać:
1)
wyjaśnienia osoby przygotowującej lub kierującej przygotowaniem opracowania będącego przedmiotem postępowania,
2)
opinię zarządu gminy, której dotyczy opracowanie będące przedmiotem postępowania.
2.
Materiały dowodowe zebrane w toku postępowania przekazuje się Komisji Odpowiedzialności Zawodowej w celu zapoznania się z nimi i umożliwienia złożenia wniosku o udział przedstawiciela właściwego stowarzyszenia zawodowego w rozprawie.
3.
Po zebraniu materiałów dowodowych przeprowadza się rozprawę z udziałem członka Komisji Odpowiedzialności Zawodowej oraz przedstawiciela właściwego stowarzyszenia zawodowego, jeżeli o jego udział wnioskuje Komisja.
4.
Komisja Odpowiedzialności Zawodowej wyraża opinię w sprawie odpowiedzialności zawodowej, wykorzystując materiały dowodowe zebrane w toku postępowania i rozprawy.
5.
O wyniku postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej zawiadamia się wojewodę i gminę, właściwych ze względu na przedmiot postępowania.
6.
Materiały dowodowe zebrane w toku postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej gromadzi Urząd Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
§  12.
1.
Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu planowania przestrzennego, urbanistyki lub gospodarki przestrzennej przed dniem wejścia rozporządzenia w życie uważa się za spełnienie warunków ukończenia studiów podyplomowych, o których mowa w § 2 pkt 2.
2.
Do praktyki zawodowej, o której mowa w § 3 ust. 1, zalicza się także opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego przed dniem 1 stycznia 1995 r., stosownie do przepisów o planowaniu przestrzennym.
§  13.
Do wniosków w sprawie nadania uprawnień urbanistycznych złożonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 30 grudnia 1994 r. w sprawie uprawnień urbanistycznych (Dz. U. z 1995 r. Nr 8, poz. 39).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.10.86

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uprawnienia urbanistyczne.
Data aktu: 28/01/1999
Data ogłoszenia: 05/02/1999
Data wejścia w życie: 20/02/1999