Teren działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, okoliczności i warunki udziału tych jednostek w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakres, szczegółowe warunki i tryb zwrotu poniesionych przez nie kosztów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 lipca 1998 r.
w sprawie terenu działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, okoliczności i warunków udziału tych jednostek w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakresu, szczegółowych warunków i trybu zwrotu poniesionych przez nie kosztów.

Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351, z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 111, poz. 725 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa teren działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, zwanych dalej "jednostkami", a także okoliczności i warunki ich udziału w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakres, szczegółowe warunki i tryb zwrotu poniesionych przez nie kosztów.
§  2.
1. 1
Terenem własnego działania jednostek jest odpowiednio:
1)
dla zakładowej straży pożarnej i zakładowej służby ratowniczej - teren zakładu, w którym została utworzona lub dla którego świadczy usługi w zakresie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na podstawie dwustronnej umowy, teren, na którym mogą wystąpić skutki zdarzeń powstałych na terenie zakładu, a także obszar uzgodniony w porozumieniu zawartym między komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania, a osobami prawnymi lub fizycznymi tworzącymi tę jednostkę,
2)
dla gminnej zawodowej straży pożarnej, terenowej służby ratowniczej oraz innej jednostki ratowniczej - teren ustalony w dokumencie określającym organizację i szczegółowe zasady funkcjonowania jednostki, a także obszar uzgodniony w porozumieniu zawartym między komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania, a osobami prawnymi lub fizycznymi tworzącymi tę jednostkę,
3)
dla powiatowej (miejskiej) zawodowej straży pożarnej - teren powiatu (miasta), w którym została utworzona, oraz obszar ustalony między starostami (prezydentami) sąsiednich powiatów (miast), w porozumieniu z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania,
4)
dla ochotniczej straży pożarnej - teren gminy, w której została utworzona, oraz obszar ustalony między wójtami sąsiednich gmin, w porozumieniu z komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania,
5)
dla jednostek włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego - teren powiatu, w którym jednostka ma swoją siedzibę.
2.
Teren własnego działania oraz okoliczności i warunki udziału wojskowych straży pożarnych w działaniach ratowniczych poza tym terenem określają odrębne przepisy.
§  3.
1. 2
Do działań ratowniczych poza terenem własnego działania Państwowa Straż Pożarna wzywa jednostki wchodzące w skład krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, tworzące odwód operacyjny.
2.
Do działań ratowniczych poza terenem własnego działania Państwowa Straż Pożarna może wezwać jednostki nie włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
3. 3
Liczba oraz rodzaj sił i środków przeznaczonych do udzielania pomocy Państwowej Straży Pożarnej przez jednostki, o których mowa w ust. 2, są określane na podstawie powiatowego planu ratowniczego, w drodze porozumienia zawartego między komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, właściwym ze względu na teren działania, a osobami prawnymi lub fizycznymi tworzącymi tę jednostkę.
§  4.
Państwowa Straż Pożarna wzywa jednostki do działań ratowniczych prowadzonych poza terenem ich własnego działania w następujących przypadkach:
1) 4
gdy potencjał ratowniczy krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na poziomie powiatowym jest niewystarczający do przeprowadzenia działań ratowniczych,
2)
gdy jednostka dysponuje:
a)
sprzętem specjalistycznym niezbędnym do przeprowadzenia działań ratowniczych,
b)
specjalistami lub zwierzętami niezbędnymi do przeprowadzenia działań ratowniczych,
c)
środkami gaśniczymi, neutralizatorami lub sorbentami, niezbędnymi do przeprowadzenia działań ratowniczych.
§  5.
1.
Wysokość kosztów uczestnictwa jednostki w działaniu ratowniczym poza terenem własnego działania określa podmiot ponoszący koszty jej funkcjonowania.
2. 5
Podmiot, o którym mowa w ust. 1, występuje o zwrot poniesionych kosztów do organu Państwowej Straży Pożarnej, który wezwał jednostkę do udzielenia pomocy, w terminie 30 dni od dnia zakończenia działania ratowniczego, przedkładając zestawienie poniesionych kosztów.
§  6.
Zwrot kosztów uczestnictwa w działaniu ratowniczym nie przysługuje w przypadku udziału zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych w ratowaniu mienia własnego zakładu poza terenem działania, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
§  7.
W zestawieniu kosztów, o którym mowa w § 5 ust. 2, należy uwzględnić faktyczne koszty udziału jednostki w działaniu ratowniczym, obejmujące:
1)
zużycie paliwa,
2)
zużycie środków gaśniczych, neutralizatorów i sorbentów,
3)
wyżywienie uczestników działania ratowniczego.
§  8.
W przypadku awarii, uszkodzenia lub utraty mienia jednostki na skutek prowadzenia działania ratowniczego poza terenem własnego działania, w zestawieniu kosztów, o którym mowa w § 5 ust. 2, uwzględnia się kwotę stanowiącą równowartość kosztów przywrócenia mienia do stanu poprzedniego, pomniejszoną o kwotę przysługującą z tytułu jego ubezpieczenia.
§  9. 6
Organ Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w § 5 ust. 2, zwraca koszty poniesione przez jednostkę w terminie 30 dni od dnia otrzymania zestawienia kosztów.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2000 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2000 r.
3 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2000 r.
4 § 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 4 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2000 r.
5 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 4 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2000 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 4 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.673) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 sierpnia 2000 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.94.598

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Teren działania jednostek ochrony przeciwpożarowej, okoliczności i warunki udziału tych jednostek w działaniach ratowniczych poza terenem własnego działania oraz zakres, szczegółowe warunki i tryb zwrotu poniesionych przez nie kosztów.
Data aktu: 17/07/1998
Data ogłoszenia: 24/07/1998
Data wejścia w życie: 08/08/1998