Sposób i tryb zawarcia umowy, na podstawie której następuje uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym, sposób i termin składania oświadczenia o małżeńskich stosunkach majątkowych członka otwartego funduszu emerytalnego oraz zawiadamianie otwartego funduszu emerytalnego o każdorazowej zmianie w stosunku do treści takiego oświadczenia, obejmującej środki zgromadzone na rachunku członka.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 czerwca 1998 r.
w sprawie sposobu i trybu zawarcia umowy, na podstawie której następuje uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym, sposobu i terminu składania oświadczenia o małżeńskich stosunkach majątkowych członka otwartego funduszu emerytalnego oraz zawiadamiania otwartego funduszu emerytalnego o każdorazowej zmianie w stosunku do treści takiego oświadczenia, obejmującej środki zgromadzone na rachunku członka.

Na podstawie art. 85 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Osoba przystępująca do otwartego funduszu emerytalnego składa funduszowi deklarację przystąpienia do tego funduszu na formularzu umowy udostępnionym przez ten fundusz.
2.
Formularz umowy zawiera w szczególności:
1)
oznaczenie nazwy, siedziby oraz adres funduszu,
2)
deklaracje przystąpienia do funduszu,
3) 2
informacje i oświadczenie, o których mowa w § 3,
4)
pouczenie, że wypełnienie formularza w zakresie, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie jest obowiązkowe.
3.
Otwarty fundusz emerytalny jest obowiązany stosować odrębne, odpowiednio oznaczone formularze dla:
1)
osoby, która jest członkiem innego otwartego funduszu emerytalnego,
2)
osoby, która nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego.
4. 3
Wraz z formularzem umowy, o którym mowa w ust. 1, otwarty fundusz emerytalny udostępnia ostatnio ogłoszony prospekt informacyjny funduszu.
§  2.
1.
Deklaracja, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, powinna zawierać:
1)
podstawowe dane osoby przystępującej do otwartego funduszu emerytalnego, o których mowa w art. 89 ust. 2 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934), zwanej dalej "ustawą",
2)
oświadczenie osoby przystępującej do otwartego funduszu emerytalnego o zapoznaniu się z prospektem informacyjnym funduszu,
3) 4
imienne wskazanie osoby lub osób fizycznych, którym w razie śmierci osoby przystępującej do otwartego funduszu emerytalnego zostaną wypłacone środki niewykorzystane zgodnie z art. 131 ustawy,
4)
oświadczenie o stosunkach majątkowych między osobą przystępującą do otwartego funduszu emerytalnego a jej małżonkiem, chyba że osoba przystępująca do funduszu nie pozostaje w związku małżeńskim,
5)
datę i godzinę złożenia deklaracji oraz cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby składającej deklarację.
2.
Deklaracja może także zawierać dane umożliwiające otwartemu funduszowi emerytalnemu nawiązanie kontaktu z członkiem funduszu, a w szczególności: adres do korespondencji, jeśli jest on inny niż adres zamieszkania, numery telefonów, faksów oraz adresy poczty elektronicznej.
3.
Deklaracja w części, o której mowa w ust. 1 pkt 3:
1)
powinna zawierać dane pozwalające na identyfikację osoby lub osób, którym należy wypłacić środki po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego, w tym co najmniej imię i nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania,
2)
może zawierać procentowe oznaczenie udziału wskazanych imiennie osób w środkach przypadających im po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego.
4.
W przypadku osoby, która nie jest dotychczas członkiem otwartego funduszu emerytalnego, deklaracja powinna zawierać oświadczenie tej osoby o dotychczasowym nieuczestniczeniu w otwartym funduszu emerytalnym.
§  3.
Formularz umowy powinien zawierać:
1)
informację o określonym w ustawie sposobie wykorzystania środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, w przypadku gdy śmierć osoby wskazanej nastąpi przed śmiercią członka funduszu, a członek ten nie wskaże innej osoby, oraz oświadczenie osoby przystępującej do funduszu o zapoznaniu się z treścią tej informacji,
2) 5
(uchylony),
3) 6
informację o obowiązkach, określonych w § 6, 7 i 9, oraz o zakresie danych przekazywanych do otwartego funduszu emerytalnego przez jego członka w celu wykonania tych obowiązków.
§  4.
1.
Umowa z otwartym funduszem emerytalnym zostaje zawarta z chwilą podpisania, przez osobę przystępującą do otwartego funduszu emerytalnego i osobę reprezentującą fundusz, formularza umowy spełniającego warunki określone w niniejszym rozporządzeniu oraz obejmującego treść wymaganych oświadczeń i danych.
2.
Jeżeli formularz umowy, o którym mowa w ust. 1, nie zostanie podpisany przez osobę przystępującą do funduszu w obecności osoby reprezentującej otwarty fundusz emerytalny, umowa zostaje zawarta z chwilą jego podpisania przez osobę reprezentującą fundusz, niezwłocznie po otrzymaniu formularza umowy, pod warunkiem że otrzymany formularz został prawidłowo wypełniony oraz z zastrzeżeniem ust. 4.
3.
Osoba reprezentująca otwarty fundusz emerytalny jest obowiązana oznaczyć na formularzu datę zawarcia umowy.
4.
W przypadku zawierania umowy w sposób, o którym mowa w ust. 2, otwarty fundusz emerytalny ma prawo uzależnić zawarcie umowy od:
1)
poświadczenia wiarygodności podpisu osoby przystępującej do funduszu w sposób przez siebie określony,
2)
przekazania kopii określonego przez siebie dokumentu, potwierdzającego prawdziwość danych osoby przystępującej do funduszu, określonych w deklaracji w zakresie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, sporządzonej w określonej przez siebie formie.
5. 7
Otwarty fundusz emerytalny informuje osobę przystępującą do funduszu o numerze rachunku w funduszu przez wpisanie go do formularza umowy albo przekazanie pisemnej informacji o tym numerze w terminie 30 dni od dnia uzyskania przez fundusz informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dokonaniu odpowiedniego wpisu lub zmian w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych.
§  5.
1.
Umowa o członkostwo w otwartym funduszu emerytalnym jest zawierana na piśmie, pod rygorem nieważności.
2.
Ilość egzemplarzy umowy określa otwarty fundusz emerytalny, przy czym co najmniej jeden egzemplarz jest niezwłocznie przekazywany członkowi funduszu.
§  6.
Członek otwartego funduszu emerytalnego, który zawarł związek małżeński, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić na piśmie właściwy fundusz o stosunkach majątkowych istniejących między nim a jego małżonkiem.
§  7.
Przepis § 6 stosuje się odpowiednio do każdorazowej zmiany w stosunkach majątkowych między członkiem otwartego funduszu emerytalnego a jego małżonkiem.
§  8.
Zawiadomienie, o którym mowa w § 6 lub 7, jest składane na odpowiednim formularzu udostępnionym przez otwarty fundusz emerytalny i powoduje zmianę umowy z funduszem w zakresie oświadczenia o stosunkach majątkowych, z mocą od dnia następującego po dniu doręczenia funduszowi tego zawiadomienia, w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.
§  9.
Członek otwartego funduszu emerytalnego niezwłocznie informuje fundusz, na odpowiednim formularzu udostępnionym przez fundusz, o każdorazowej zmianie imion i nazwiska lub adresu zamieszkania, z określeniem ulicy, numeru mieszkania lub domu, miejscowości, kodu pocztowego, a w przypadku wsi - również gminy i poczty.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 lutego 2004 r. (Dz.U.04.34.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2004 r.
2 § 1 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2011 r. (Dz.U.11.90.518) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2011 r.
3 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 lutego 2004 r. (Dz.U.04.34.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2004 r.
4 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 lutego 2004 r. (Dz.U.04.34.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2004 r.
5 § 3 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2011 r. (Dz.U.11.90.518) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2011 r.
6 § 3 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 lutego 2004 r. (Dz.U.04.34.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2004 r.
7 § 4 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 lutego 2004 r. (Dz.U.04.34.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2004 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.84.534

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb zawarcia umowy, na podstawie której następuje uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym, sposób i termin składania oświadczenia o małżeńskich stosunkach majątkowych członka otwartego funduszu emerytalnego oraz zawiadamianie otwartego funduszu emerytalnego o każdorazowej zmianie w stosunku do treści takiego oświadczenia, obejmującej środki zgromadzone na rachunku członka.
Data aktu: 09/06/1998
Data ogłoszenia: 07/07/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999