Szczegółowe zasady i tryb wyznaczania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz ich uprawnienia i obowiązki.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 marca 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu wyznaczania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz ich uprawnień i obowiązków.

Na podstawie art. 28a ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88 poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Strażacy, ze względu na potrzeby ochrony przeciwpożarowej, mogą być wyznaczani, za ich zgodą, do wykonywania zadań w następujących jednostkach organizacyjnych, zwanych dalej "instytucjami cywilnymi":
1)
w urzędach organów administracji rządowej,
2)
w Zarządzie Głównym i zarządach wojewódzkich Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
w zarządach gmin, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (Dz. U. z 1997 r. Nr 36, poz. 224, Nr 123, poz. 780 i Nr 162, poz. 1120),
4)
w jednostkach ochrony przeciwpożarowej utworzonych w trybie art. 17 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 81, poz. 351, z 1994 r. Nr 27, poz. 96 i Nr 89, poz. 414, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 111, poz. 725 i Nr 121, poz. 770), zwanej dalej "ustawą o ochronie przeciwpożarowej", przez zarządy gmin, instytucje, organizacje, osoby prawne i fizyczne,
5)
w jednostkach organizacyjnych tworzonych na podstawie odrębnych przepisów przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nie będących jednostkami wojskowymi,
6)
w innych jednostkach organizacyjnych, w których są wykonywane zadania określone w art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do strażaków wyznaczonych do pełnienia służby w Wojskowej Ochronie Przeciwpożarowej.
§  3.
Strażacy wyznaczeni do wykonywania zadań w instytucjach cywilnych realizują zadania, o których mowa w art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
§  4.
1.
Z wnioskiem o wyznaczenie strażaków do wykonywania zadań w instytucjach cywilnych występują do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej kierownicy tych instytucji.
2. 2
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać nazwę instytucji cywilnej, stanowisko przeznaczone dla strażaka, kwalifikacje wymagane do zajmowania tego stanowiska oraz zakres wykonywanych na nim zadań i obowiązków, przewidywany okres wyznaczenia, a także zobowiązanie do wypłacania strażakowi z własnych środków uposażenia i innych należności pieniężnych, o których mowa w § 13 ust. 1.
3. 3
Stanowisko, o którym mowa w ust. 2, powinno odpowiadać stanowisku służbowemu przewidzianemu dla strażaka.
§  5. 4
Wyznaczenie do wykonywania zadań poza jednostkami Państwowej Straży Pożarnej następuje po wyrażeniu przez strażaka pisemnej zgody na wykonywanie tych zadań w określonej instytucji cywilnej, na danym stanowisku i na zasadach, o których mowa w § 7, oraz po zasięgnięciu opinii przełożonego strażaka uprawnionego do mianowania strażaka na stanowisko służbowe.
§  6. 5
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 4, jeżeli na wskazanych stanowiskach nie będą wykonywane zadania, o których mowa w art. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, albo jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Państwowej Straży Pożarnej.
§  7.
W razie uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 4, i po uzgodnieniu obsady stanowisk oraz zasad wykonywania zadań przez strażaka między Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej a kierownikiem instytucji cywilnej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej:
1)
zwalnia strażaka wyrażającego zgodę na wykonywanie zadań w instytucji cywilnej z dotychczas zajmowanego stanowiska,
2) 6
pozostawia strażaka na etacie jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełnił służbę przed wyznaczeniem do wykonywania zadań w instytucji cywilnej,
3) 7
kieruje strażaka na stanowisko do określonej we wniosku instytucji cywilnej.
§  8.
1.
Kierownik instytucji cywilnej wyznacza strażaka, o którym mowa w § 7, na stanowisko w tej instytucji.
2.
Kierownik instytucji cywilnej może przenieść strażaka na inne stanowisko, jeżeli strażak i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wyrażą na to zgodę.
3.
W wypadku, o którym mowa w ust. 2, kierownik instytucji cywilnej zawiadamia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej o dokonanej zmianie, przesyłając jednocześnie stosowne oświadczenie strażaka.
§  9.
Jeżeli w wyniku reorganizacji instytucji cywilnej, w której strażak wykonuje zadania, następuje likwidacja stanowiska zajmowanego przez strażaka, kierownik instytucji cywilnej występuje do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z wnioskiem o skierowanie strażaka na inne stanowisko lub o jego odwołanie. Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1. 8
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Państwowej Straży Pożarnej, może odwołać strażaka z instytucji cywilnej bez zgody strażaka i kierownika tej instytucji, zawiadamiając ich o tym co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
2.
Kierownik instytucji cywilnej może przekazać strażaka wykonującego zadania w instytucji cywilnej do dyspozycji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, zawiadamiając o tym strażaka co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
3.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej odwołuje strażaka na jego wniosek z instytucji cywilnej nawet bez zgody kierownika tej instytucji. Odwołanie następuje po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca kalendarzowego, w którym strażak złożył wniosek o odwołanie, a jeżeli wniosek wiąże się z jego pisemnym żądaniem zwolnienia ze służby w Państwowej Straży Pożarnej, zwolnienie ze służby następuje w trybie określonym w art. 43 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680), zwanej dalej "ustawą o Państwowej Straży Pożarnej".
4.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie konieczności zwolnienia strażaka ze służby w Państwowej Straży Pożarnej w przypadkach określonych w art. 38 ust. 4 lub art. 43 ust. 2 pkt 1-4 i 6 oraz ust. 3 pkt 2-5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, bez wcześniejszego zawiadomienia kierownika instytucji cywilnej, w której strażak pełni służbę.
§  11.
1. 9
Strażaka odwołanego z instytucji cywilnej, przenosi się do jednostki Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełnił służbę przed wyznaczeniem do wykonywania zadań poza jednostkami Państwowej Straży Pożarnej, i mianuje na stanowisko nie niższe od zajmowanego przed wyznaczeniem, chyba że zaistniały okoliczności wymienione w art. 38 ust. 1 i 2 lub art. 43 ust. 3 pkt 4 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może wyrazić zgodę na zwolnienie ze służby w Państwowej Straży Pożarnej strażaka, o którym mowa w § 10, ze stanowiska równorzędnego do zajmowanego w instytucji cywilnej. Nie dotyczy to strażaka, który podlega zwolnieniu ze służby na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 3, 4 i 6 oraz ust. 3 pkt 2, 4a i 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej albo wobec którego orzeczono karę dyscyplinarną wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe.
§  12.
1. 10
Strażakom wykonującym zadania w instytucjach cywilnych przysługują uprawnienia i świadczenia, w tym uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia w naturze i równoważniki pieniężne, na zasadach określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej oraz przepisach wydanych na jej podstawie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 11
Do strażaków wykonujących zadania w instytucjach cywilnych stosuje się te przepisy prawa pracy, które miałyby zastosowanie do pracowników zatrudnionych na stanowiskach zajmowanych przez strażaków, w szczególności dotyczące obowiązków pracodawcy i pracownika, regulaminów pracy, wyróżnień i kar, czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również zakładowego funduszu nagród, a także przyznawania nagród.
3. 12
(skreślony).
§  13. 13
 
1.
Uposażenie i inne należności pieniężne przysługujące strażakowi z tytułu pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej, a wykonującemu zadania w instytucji cywilnej, wypłaca z własnych środków instytucja cywilna, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jednostka organizacyjna Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełnił służbę przed wyznaczeniem do wykonywania zadań w instytucji cywilnej:
1)
wydaje świadczenia w naturze i wypłaca ich równoważniki,
2)
wypłaca pomoc finansową, o której mowa w art. 80 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
3)
wypłaca nagrody jubileuszowe, o których mowa w art. 93 ust. 1 pkt 3 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
4)
wypłaca należności z tytułu zwolnienia ze służby, o których mowa w art. 93 ust. 1 pkt 6 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej,
5)
wypłaca odprawę pośmiertną, o której mowa w art. 93 ust. 2 pkt 2 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
§  14.
1.
Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, o której mowa w § 7 pkt 2, w stosunku do strażaków wykonujących zadania w instytucjach cywilnych:
1)
jest przełożonym dyscyplinarnym oraz sprawuje kontrolę przestrzegania dyscypliny służbowej,
2)
podejmuje decyzje w sprawach wynikających ze stosunku służbowego, na zasadach określonych w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Przepis ust. 1 nie narusza uprawnień kierownika instytucji cywilnej, w której strażak wykonuje zadania.
§  15.
Strażakowi wykonującemu zadania w instytucji cywilnej udziela urlopu kierownik tej instytucji, w wymiarze przysługującym strażakowi, stosownie do przepisów ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.
§  16.
1.
Uposażenie i inne należności pieniężne, o których mowa w § 13 ust. 1, są wypłacane strażakom wykonującym zadania w instytucjach cywilnych w terminach przewidzianych dla strażaków pełniących służbę w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej informuje kierowników instytucji cywilnych o przeprowadzanych podwyżkach uposażeń lub innych zmianach świadczeń i należności pieniężnych przysługujących strażakom.
3.
Strażakom, o których mowa w § 1, mogą być przyznane dodatkowe świadczenia przysługujące w instytucji cywilnej, z wyłączeniem świadczeń pieniężnych o charakterze uposażeniowym.
§  17.
Strażacy, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia wykonują zadania na stanowiskach w instytucjach cywilnych i w ciągu miesiąca od wejścia w życie rozporządzenia złożą oświadczenia, o których mowa w § 5, pozostają nadal na zajmowanych stanowiskach po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i kierownika instytucji cywilnej, w której wykonują zadania.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
3 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
6 § 7 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
7 § 7 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
8 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
9 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
10 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
11 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
12 § 12 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 8 lit. c) rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.
13 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 18 grudnia 2000 r. (Dz.U.01.1.12) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 stycznia 2001 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.38.223

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb wyznaczania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonywania zadań poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz ich uprawnienia i obowiązki.
Data aktu: 16/03/1998
Data ogłoszenia: 25/03/1998
Data wejścia w życie: 09/04/1998