Dokumenty niezbędne do udzielania zezwolenia na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób pojazdami samochodowymi nie będącymi taksówkami oraz treść i wzór zezwolenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 5 marca 1998 r.
w sprawie dokumentów niezbędnych do udzielenia zezwolenia na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób pojazdami samochodowymi nie będącymi taksówkami oraz treści i wzoru zezwolenia.

Na postawie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania krajowego drogowego przewozu osób (Dz. U. Nr 141, poz. 942 i Nr 158, poz. 1045) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na krajowy zarobkowy przewóz osób pojazdami samochodowymi nie będącymi taksówkami, zwanego dalej "zezwoleniem", należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
dokument określający status przedsiębiorcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej albo dokument stwierdzający tożsamość przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną,
2)
dokument stwierdzający, że co najmniej jeden z właścicieli przedsiębiorstwa, a w przypadku osoby prawnej jeden z członków organu zarządzającego, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania krajowego drogowego przewozu osób (Dz. U. Nr 141, poz. 942 i Nr 158, poz. 1045),
3)
wykaz pojazdów samochodowych zgłoszonych do przewozów wraz z kopią dowodu rejestracyjnego pojazdu (pojazdów), a w przypadku gdy wnioskodawca nie jest jego właścicielem - również dokument potwierdzający prawo dysponowania pojazdem (pojazdami),
4)
kopię aktualnego zaświadczenia z badania technicznego dopuszczającego pojazd (pojazdy) do ruchu,
5)
dokument stwierdzający, że przedsiębiorca posiada zabezpieczenie w postaci środków pieniężnych lub rzeczowych w wysokości równej co najmniej 3.000 EURO 1 na pojazd albo 150 EURO 2 na jedno miejsce siedzące albo inne odpowiednie zabezpieczenie majątkowe odpowiadające tej kwocie na okres posiadania zezwolenia,
6)
zaświadczenie z rejestru skazanych stwierdzające, że właściciel przedsiębiorstwa, a w przypadku osoby prawnej członkowie organu zarządzającego oraz zatrudnieni kierowcy nie byli karani za przestępstwa karne skarbowe, przeciw bezpieczeństwu w ruchu lądowym, przeciwko zdrowiu i życiu oraz przeciwko mieniu lub dokumentom,
7) 3
kopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji statystycznej (REGON), a w przypadku podejmowania działalności gospodarczej po raz pierwszy - oświadczenie, że kopia taka zostanie dostarczona w terminie 30 dni od dnia uzyskania zezwolenia,
8) 4
kopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP), a w przypadku podejmowania działalności gospodarczej po raz pierwszy - oświadczenie, że kopia taka zostanie dostarczona w terminie 30 dni od dnia uzyskania zezwolenia.
2.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na przewozy regularne przedsiębiorca jest obowiązany dołączyć:
1)
projekt rozkładu jazdy uzgodniony na zasadach koordynacji określonych w przepisach prawa przewozowego,
2)
ustalone z właścicielami przystanków i dworców zasady korzystania z tych obiektów.
3.
Do wniosku o udzielenie zezwolenia na krajowy zarobkowy przewóz osób pojazdem samochodowym przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych należy dołączyć dokument potwierdzający przystosowanie pojazdu do przewozu tych osób.
§  2.
1.
Zezwolenie na przewozy regularne na określonych liniach komunikacyjnych zawiera w szczególności następujące dane:
1)
oznaczenie przedsiębiorcy: firma (imię i nazwisko), siedziba (miejsce zamieszkania),
2)
linię komunikacyjną,
3)
liczbę pojazdów obsługujących daną linię komunikacyjną,
4)
termin ważności zezwolenia,
5)
kod "LK".
2.
Wzór zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Zezwolenie na przewozy nieregularne zawiera w szczególności następujące dane:
1)
oznaczenie przedsiębiorcy: firma (imię i nazwisko), siedziba (miejsce zamieszkania),
2)
obszar przewozów nieregularnych,
3)
liczbę pojazdów obsługujących przewozy nieregularne,
4)
termin ważności zezwolenia,
5)
kod "PN".
2.
Wzór zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 5
Do zezwolenia udzielonego na więcej niż jeden pojazd samochodowy wydawane są wypisy.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1998 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR ZEZWOLENIA NA PRZEWOZY NIEREGULARNE

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ZEZWOLENIA NA PRZEWOZY REGULARNE

(pominięty)
1 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
2 Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie art. 30 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. Prawo dewizowe (Dz.U.98.160.1063), wyraz "ECU" zastępuje się wyrazem "EURO".
3 § 1 ust. 1 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.76.504) zmieniającego nin.rozporządzenie z dniem 2 lipca 1998 r.
4 § 1 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.76.504) zmieniającego nin.rozporządzenie z dniem 2 lipca 1998 r.
5 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 czerwca 1998 r. (Dz.U.98.76.504) zmieniającego nin.rozporządzenie z dniem 2 lipca 1998 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.34.193

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dokumenty niezbędne do udzielania zezwolenia na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób pojazdami samochodowymi nie będącymi taksówkami oraz treść i wzór zezwolenia.
Data aktu: 05/03/1998
Data ogłoszenia: 19/03/1998
Data wejścia w życie: 01/04/1998