Dodatki do uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 marca 1998 r.
w sprawie dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Na podstawie art. 100 ust. 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 133, poz. 883) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
dodatki - dodatki do uposażenia zasadniczego,
2)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Służby Więziennej,
3)
najniższe uposażenie - najniższe uposażenie zasadnicze w Służbie Więziennej,
4)
przełożony - przełożonego właściwego w sprawach osobowych funkcjonariusza,
5)
jednostka - jednostkę organizacyjną Służby Więziennej,
6)
osadzony - tymczasowo aresztowanego, skazanego lub ukaranego.
§  2.
Funkcjonariusz otrzymuje dodatek za stopień w następującej wysokości:
-
generał 540 zł
-
pułkownik 450 zł
-
podpułkownik 420 zł
-
major 410 zł
-
kapitan 390 zł
-
porucznik 345 zł
-
podporucznik 325 zł
-
starszy chorąży 280 zł
-
chorąży 270 zł
-
młodszy chorąży 265 zł
-
starszy sierżant sztabowy 250 zł
-
sierżant sztabowy 245 zł
-
starszy sierżant 235 zł
-
sierżant 225 zł
-
plutonowy 215 zł
-
starszy kapral 210 zł
-
kapral 205 zł
-
starszy szeregowy 190 zł
-
szeregowy 180 zł
§  3.
1.
Funkcjonariusz:
1)
pełniący stale służbę na stanowiskach w oddziałach mieszkalnych zakładów karnych i aresztów śledczych oraz pełniący służbę na stanowiskach dowódcy zmiany i zastępcy dowódcy zmiany otrzymuje dodatek służbowy w wysokości do 10% najniższego uposażenia,
2)
pełniący stale służbę na stanowiskach w oddziałach dla skazanych niebezpiecznych oraz w jednostkach lub utworzonych w nich oddziałach, w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi wymagającymi oddziaływania specjalistycznego, otrzymuje dodatek służbowy w wysokości od 10 do 15% niniejszego uposażenia,
3)
wykonujący stale obowiązki służbowe polegające na konwojowaniu lub nadzorowaniu pracy osadzonych może otrzymywać dodatek służbowy w wysokości do 10% najniższego uposażenia.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, może być przyznany tylko z jednego tytułu.
3.
Przy ustalaniu wysokości dodatku, o którym mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę charakter wykonywanych obowiązków służbowych.
§  4.
1.
Funkcjonariusz pełniący służbę na stanowiskach, na których występują warunki szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia:
1)
w pomieszczeniach, w których jest konieczne stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,
2)
w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stała temperatura efektywna powyżej 25°C lub poniżej 10°C,
3)
przy pracach związanych z magazynowaniem materiałów wybuchowych,
4)
w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,
5)
w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia,
6)
w kontakcie z materiałem zakaźnym albo z osadzonymi chorymi zakaźnie

- przez co najmniej 80 godzin w miesiącu, a pełniący służbę w warunkach wymienionych w pkt 5 - przez połowę dopuszczalnego czasu przebywania w strefie zagrożenia, otrzymuje dodatek w wysokości do 8,5% najniższego uposażenia.

2.
Przy ustalaniu wysokości dodatku, o którym mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę w szczególności liczbę, charakter oraz natężenie czynników szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia.
3.
Funkcjonariusz-kobieta nie traci prawa do dodatku, jeżeli w związku z ciążą została przeniesiona do pełnienia służby na stanowisko, na którym nie przysługuje taki dodatek - przez czas trwania przeniesienia i urlopu macierzyńskiego.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi w służbie stałej, którego szczególne właściwości i kwalifikacje to uzasadniają, może być przyznany dodatek specjalny w wysokości do 25% uposażenia zasadniczego wraz z dodatkiem za stopień.
2.
Funkcjonariuszowi nie przysługuje dodatek, o którym mowa w ust. 1, lub wysokość dodatku ulega zmniejszeniu, jeżeli przyczyny, dla których został on przyznany, ustały lub uległy zmianie.
§  6.
1.
Prawo do dodatków, o których mowa w § 3 ust. 1 i § 4 ust. 1, przysługuje od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających ich przyznanie.
2.
Prawo do dodatków, o których mowa w ust. 1, ustaje z ostatnim dniem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ich przyznanie.
3.
Przyznanie i pozbawienie dodatków, o których mowa w ust. 1, następuje w drodze decyzji przełożonego.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do przyznania, utraty albo zmniejszenia dodatku, o którym mowa w § 5.
§  7.
Dodatki określone w rozporządzeniu przyznaje się w kwotach zaokrąglonych do pełnego złotego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1998 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.33.185

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dodatki do uposażenia funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Data aktu: 09/03/1998
Data ogłoszenia: 16/03/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1998, 16/03/1998