Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego, sposobu sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, trybu i terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposobu wnoszenia i rozpatrywania reklamacji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1997 r.
w sprawie określenia wzoru powszechnego świadectwa udziałowego, sposobu sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, trybu i terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposobu wnoszenia i rozpatrywania reklamacji.

Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z 1994 r. Nr 84, poz. 385 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164 i Nr 47, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa sposób sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, tryb i termin rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposób wnoszenia i rozpatrywania reklamacji przez osoby, które do dnia 31 grudnia 1994 r. ukończyły 18 lat oraz mają obywatelstwo polskie i stale przebywają na terytorium kraju.
2.
Wzór powszechnego świadectwa udziałowego określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Minister Skarbu Państwa, najpóźniej na miesiąc przed terminem rozpoczęcia wydawania świadectw osobom uprawnionym, poda do publicznej wiadomości, przez obwieszczenie, co najmniej w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim, listę adresową punktów wydawania świadectw.
2.
Odbioru świadectwa osoba uprawniona może dokonać w dowolnym punkcie wydawania świadectw znajdującym się na terenie kraju.
§  3.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, co najmniej na dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia wydawania świadectw, przygotuje i dostarczy wydającemu świadectwa spisy osób uprawnionych.
2.
Spisy, o których mowa w ust. 1, są sporządzane w formie elektronicznej i zawierają następujące dane dotyczące osoby uprawnionej:
1)
nazwisko i pierwsze imię osoby uprawnionej,
2)
imię ojca,
3)
serię i numer dowodu osobistego,
4)
numer ewidencyjny powszechnego elektronicznego systemu ewidencji ludności PESEL.
§  4.
1.
Dane, o których mowa w § 3 ust. 2, można wykorzystać wyłącznie w celu wydawania świadectw.
2.
W terminie 2 miesięcy od zakończenia wydawania świadectw spisy osób uprawnionych są kasowane komisyjnie przez wydającego świadectwa, z udziałem przedstawicieli Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  5.
1.
Każdej osobie uprawnionej wydaje się jedno świadectwo.
2.
Odbioru świadectwa, z zastrzeżeniem ust. 3, osoba uprawniona dokonuje osobiście.
3.
Do odbioru świadectwa osoba uprawniona może upoważnić, w formie pisemnej, osobę pełnoletnią, zwaną dalej "upoważnionym". W upoważnieniu należy umieścić następujące dane upoważnionego: imię i nazwisko, serię i numer dowodu osobistego oraz adres zameldowania na pobyt stały.
§  6.
1.
Wydanie świadectwa obejmuje dokonanie następujących czynności:
1)
sprawdzenie przez wydającego świadectwo zgodności danych z dowodu osobistego osoby uprawnionej z danymi zawartymi w spisie osób uprawnionych,
2)
pobranie opłaty za świadectwo,
3)
oznaczenie dowodu osobistego osoby uprawnionej w sposób określony w odrębnych przepisach,
4)
potwierdzenie przez osobę uprawnioną otrzymania świadectwa przez złożenie czytelnego podpisu na pokwitowaniu odbioru świadectwa,
5)
wręczenie świadectwa osobie uprawnionej,
6)
zarejestrowanie informacji o wydaniu świadectwa osobie uprawnionej.
2.
W wypadku odbioru świadectwa przez upoważnionego wydanie świadectwa obejmuje ponadto dokonanie następujących czynności:
1)
przedstawienie upoważnienia przez upoważnionego,
2)
sprawdzenie przez wydającego świadectwa danych zawartych w upoważnieniu z danymi dowodu osobistego upoważnionego,
3)
odnotowanie przez wydającego świadectwa na pokwitowaniu odbioru świadectwa danych z dowodu osobistego upoważnionego, o których mowa w § 5 ust. 3.
§  7.
1.
Reklamacje składa się, za pośrednictwem wydającego świadectwa, do wojewody właściwego według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały osoby uprawnionej, a w wypadku jego braku - do wojewody właściwego według miejsca wydania dowodu osobistego.
2.
Wzór reklamacji stanowi załącznik do rozporządzenia.
3.
Wydający świadectwa niezwłocznie przekazuje właściwym wojewodom reklamacje po stwierdzeniu zgodności danych zawartych w reklamacji z danymi zawartymi w dowodzie osobistym osoby składającej reklamację.
4.
Osoby zainteresowane mogą wnosić reklamacje w okresie trzech miesięcy od dnia rozpoczęcia wydawania świadectw.
§  8.
1.
Wojewoda, w szczególności na podstawie danych ewidencyjnych własnych oraz gmin wskazanych w reklamacji, w ciągu 30 dni od daty otrzymania reklamacji weryfikuje dane osoby wnoszącej reklamacje i wydaje decyzję odnośnie do umieszczenia danych tej osoby w spisie osób uprawnionych.
2.
O uwzględnieniu reklamacji wojewoda niezwłocznie zawiadamia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który dokonuje zmiany w spisie osób uprawnionych.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji co 7 dni dokonuje aktualizacji spisów osób uprawnionych, wynikającej ze zmiany w ewidencji ludności oraz z rozpatrywania reklamacji.
4.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji umieści w spisie osób uprawnionych dane osób, które nie zostały umieszczone w tych spisach do dnia 31 stycznia 1997 r. pomimo:
1)
wydania pozytywnej decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) w sprawie umieszczenia ich danych w spisach osób uprawnionych lub
2)
prawomocnego orzeczenia sądu wydanego w związku ze skargą, o której mowa w art. 31 ust. 6 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202, z 1994 r. Nr 84, poz. 385 oraz z 1997 r. Nr 30, poz. 164 i Nr 47, poz. 298).
§  9.
1.
Wydawanie świadectw osobom uprawnionym rozpoczyna się w dniu 15 września 1997 r.
2.
Zakończenie wydawania świadectw, z zastrzeżeniem ust. 3, następuje z upływem trzech miesięcy od terminu rozpoczęcia wydawania świadectw określonego w ust. 1.
3.
Termin zakończenia wydawania świadectw osobom, które złożyły reklamację, przedłuża się o 12 tygodni.
§  10.
Osobie uprawnionej, która została umieszczona w spisie osób uprawnionych w wyniku wniesionej reklamacji, świadectwo wydaje się po upływie 21 dni od dnia wydania decyzji w sprawie zmian w spisie osób uprawnionych.
§  11.
Upoważnia się wójtów (burmistrzów, prezydentów) do zniszczenia sporządzonych w formie pisemnej spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1995 r. w sprawie określenia trybu wydawania powszechnych świadectw udziałowych oraz terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania (Dz. U. Nr 92, poz. 455 i Nr 123, poz. 597).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REKLAMACJA NA SPIS OSÓB UPRAWNIONYCH DO ODBIORU ŚWIADECTWA UDZIAŁOWEGO

Wypełnić drukowanymi literami

1. IMIONA, NAZWISKO ..........................................

2. IMIĘ OJCA .................................................

3. DATA I MIEJSCE URODZENIA ..................................

4. IMIĘ I NAZWISKO PANIEŃSKIE MATKI ..........................

5. SERIA, NUMER I WYSTAWCA DOKUMENTU TOŻSAMOŚCI ..............

...........................................................

6. NUMER EWIDENCYJNY PESEL (jeżeli jest wpisany do dowodu

osobistego) ...............................................

7. OSTATNI ADRES ZAMELDOWANIA na pobyt stały, wraz z datą

zameldowania i wymeldowania ...............................

...........................................................

8. OBECNY ADRES ZAMELDOWANIA LUB ADRES KORESPONDENCYJNY ......

...........................................................

9. PRZYCZYNA REKLAMACJI ......................................

...........................................................

........................... .........................

data złożenia reklamacji podpis składającego

reklamację

Potwierdzam zgodność danych z dowodem osobistym

......................

podpis przyjmującego

reklamację

POUCZENIE

1. Nie będą skuteczne reklamacje wniesione przez osoby, które:

- kiedykolwiek w okresie od 22 listopada 1995 r. do 22 listopada 1996 r. miały zameldowanie na pobyt stały lub

- odebrały już powszechne świadectwo udziałowe.

2. Reklamację można wnosić w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 grudnia 1997 r.

3. Reklamacja zostanie rozpatrzona w terminie 30 dni, a o podjętej decyzji zainteresowany zostanie niezwłocznie powiadomiony na piśmie.

4. W przypadku uwzględnienia reklamacji, odbioru świadectwa można dokonać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 marca 1998 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.95.577

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego, sposobu sporządzania spisów osób uprawnionych do odbioru powszechnych świadectw udziałowych, trybu i terminów rozpoczęcia i zakończenia ich wydawania oraz sposobu wnoszenia i rozpatrywania reklamacji.
Data aktu: 29/07/1997
Data ogłoszenia: 12/08/1997
Data wejścia w życie: 12/08/1997