Rozkład czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 21 lipca 1997 r.
w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa rozkład czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami".
2.
Wprowadza się rozkład czasu służby:
1)
zmianowy - obowiązujący strażaków pełniących służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych, z wyłączeniem dowódców i ich zastępców, a także obowiązujący strażaków pełniących służbę w pozostałych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na stanowiskach związanych z bezpośrednim organizowaniem i prowadzeniem akcji ratowniczych, z zapewnieniem bieżącego dozoru, oraz z wykonywaniem innych zadań wymagających ciągłości służby,
2)
codzienny - obowiązujący pozostałych strażaków oraz strażaków pełniących służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych na stanowiskach nie związanych z bezpośrednim organizowaniem i prowadzeniem akcji ratowniczych.
§  2.
1.
Zmianowy rozkład czasu służby polega na pozostawaniu w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej na zmiany liczące 24 godziny, po których przysługuje 48 godzin wolnych od służby, po dziewięciu zaś kolejnych faktycznie pełnionych służbach przysługują dodatkowe 24 godziny wolne zamiast dziesiątej służby.
2.
Rozpoczęcie zmiany, o której mowa w ust. 1, ustala się na godzinę 800, a jej zakończenie na godzinę 800 następnego dnia.
3.
W wypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, za zgodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, może w niektórych jednostkach ratowniczo-gaśniczych ustalić godziny rozpoczęcia i zakończenia zmian odmienne, jednak rozpoczęcie zmiany może nastąpić nie wcześniej niż o godz. 700 i nie później niż o godz. 830.
4.
W ramach zmiany, o której mowa w ust. 1, okresy po 8 godzin przeznacza się odpowiednio na: wykonywanie zadań służbowych, odpoczynek i czuwanie.
5.
Odpoczynek i czuwanie, o których mowa w ust. 4, mogą zostać przerwane akcją ratowniczą, alarmem ćwiczebnym lub potrzebą utrzymania podwyższonej gotowości operacyjnej.
6.
W sytuacjach wymagających podwyższonej gotowości operacyjnej na obszarze rejonu, województwa lub kraju, w zmianowym rozkładzie czasu służby można wprowadzić 24-godzinną służbę, po której przysługują 24 godziny wolne od służby, bez dodatkowego czasu wolnego po 9 kolejnych służbach.
7.
Zmiany, o których mowa w ust. 6, wprowadza komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej na obszarze rejonu lub województwa i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej na obszarze większym niż województwo.
8.
Za służbę pełnioną poza rozkładem, o którym mowa w ust. 1, w tym również w rozkładzie, o którym mowa w ust. 6, strażakowi udziela się czasu wolnego w odpowiednim wymiarze.
§  3.
1.
Codzienny rozkład czasu służby polega na wykonywaniu zadań służbowych przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, z zastrzeżeniem ust. 4. Przepisy o dodatkowych dniach tygodnia nie będących dniami pracy w urzędach administracji państwowej stosuje się odpowiednio.
2.
Rozpoczęcie służby w rozkładzie, o którym mowa w ust. 1, ustala się na godzinę 815, zakończenie zaś na godzinę 1615, chyba że szczególne potrzeby służby wymagają przedłużenia tego czasu.
2a. 1
W przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, za zgodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, może wprowadzić dla podległych jednostek organizacyjnych, a Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej dla pozostałych jednostek - godziny rozpoczęcia służby w rozkładzie określonym w ust. 1 odmiennie niż to wynika z ust. 2, jednak nie wcześniej niż o godzinie 730 i nie później niż o godz. 815.
3.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi potrzebami służby może być przerwany czas wolny po służbie, w rozkładzie określonym w ust. 1.
4. 2
W ramach rozkładu, o którym mowa w ust. 1, strażaka można wyznaczyć do pozostawania w jednostce organizacyjnej w wymiarze 24 godzin, po których udziela się czasu wolnego w wymiarze 1 dnia roboczego.
4a. 3
W ramach rozkładu, o którym mowa w ust. 1, strażaka można wyznaczyć do pozostawania w jednostce organizacyjnej w wymiarze 24 godzin, po których udziela się czasu wolnego w wymiarze 2 dni roboczych.
5.
Rozkład czasu służby, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje czasu pozostawania w dyspozycji przełożonego służbowego w miejscu zamieszkania.
6.
Za służbę poza rozkładem, określonym w ust. 1, strażakowi udziela się czasu wolnego w odpowiednim wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.
7.
Za służbę w niedzielę, święto lub w porze nocnej udziela się każdorazowo dnia wolnego, bez względu na czas trwania dodatkowej służby.
§  4.
1.
W sytuacjach, o których mowa w § 2 ust. 6, można wprowadzić służbę skoszarowaną strażaków bez względu na obowiązujący ich rozkład czasu służby. W czasie trwania służby skoszarowanej strażacy pozostają w ciągłej dyspozycji przełożonego służbowego we wskazanym miejscu.
2.
Za służbę, o której mowa w ust. 1, strażakowi udziela się czasu wolnego w odpowiednim wymiarze.
§  5.
W wypadkach, o których mowa w § 2 ust. 8, § 3 ust. 6 i 7 oraz § 4 ust. 2, czasu wolnego nie udziela się, jeżeli strażak otrzymał dodatek specjalny określony w przepisach o uposażeniu strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
§  6.
Przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się do strażaków wyznaczonych na stanowiska nauczyciela akademickiego w zakresie wynikającym z wykonywania obowiązków dydaktycznych i naukowych określonych w planach studiów i programach nauczania.
§  7.
Traci moc zarządzenie nr 2 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 czerwca 1992 r. w sprawie określenia rozkładu czasu służby strażaków (Dz. Urz. KG PSP Nr 1-2, poz. 1 i Nr 3-4, poz. 6).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 października 1997 r. (Dz.U.97.134.895) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 1997 r.
2 Z dniem 20 maja 1998 r. § 3 ust. 4 rozporządzenia uznany został za niezgodny z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w części, w jakiej określa wymiar czasu wolnego za pozostawanie w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej w wymiarze 24 godzin, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 1998 r. (Dz.U.98.62.400).
3 § 3 ust. 4a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 1998 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.82.530

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozkład czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Data aktu: 21/07/1997
Data ogłoszenia: 24/07/1997
Data wejścia w życie: 24/07/1997