Zasady i tryb udzielania odszkodowań za straty spowodowane skierowaniem wód zalewowych w inny obszar w związku z zagrożeniem powodzią.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lipca 1997 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania odszkodowań za straty spowodowane skierowaniem wód zalewowych w inny obszar w związku z zagrożeniem powodzią.

Na podstawie art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 17 lipca 1997 r. o stosowaniu szczególnych rozwiązań w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r. (Dz. U. Nr 80, poz. 491), zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb udzielania odszkodowań osobom, które poniosły straty w wyniku decyzji o skierowaniu wód zalewowych w inny obszar dla ratowania szczególnie ważnych obszarów zagrożonych powodzią w lipcu 1997 r.
§  2.
Przez osoby, które poniosły straty w rozumieniu rozporządzenia, zwane dalej osobami poszkodowanymi, rozumie się osoby fizyczne, osoby prawne oraz inne jednostki nie posiadające osobowości prawnej, które w wyniku decyzji wymienionej w § 1 doznały strat.
§  3.
1.
Przy ustalaniu wysokości strat bierze się pod uwagę w szczególności:
1)
wartość utraconych plonów i zwierząt gospodarskich,
2)
koszty rekultywacji gruntów lub przywrócenia ich do stanu poprzedniego,
3)
wartość kosztorysową remontu lub odbudowy budynków, budowli, urządzeń oraz lokali,
4)
wartość kosztów naprawy uszkodzonych pojazdów, maszyn, sprzętu i innych ruchomości,
5)
wartość utraconych lub uszkodzonych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych.
2.
W razie utraty rzeczy ruchomych lub braku możliwości naprawy, ich wartość rynkową ustala się z uwzględnieniem stopnia zużycia.
3.
Wysokość odszkodowania ustala się z uwzględnieniem należnego osobie poszkodowanej świadczenia z tytułu ubezpieczenia.
§  4.
1.
Postępowanie wszczyna się na wniosek osoby poszkodowanej. W razie dłuższej nieobecności osoby poszkodowanej, postępowanie może być wszczęte z urzędu.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
zaświadczenie organu gminy, właściwej ze względu na miejsce powstania strat, stwierdzające okoliczności, o których mowa w § 1,
2)
szacunkowe wyliczenie strat,
3)
dowody określające status osoby poszkodowanej (właściciel, użytkownik, dzierżawca, najemca lub posiadacz pod innym tytułem prawnym).
§  5.
1.
Szacowanie strat poprzedza się dokonaniem oględzin, które należy przeprowadzić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie czternastu dni od daty zgłoszenia wniosku o odszkodowanie lub wszczęcia postępowania z urzędu.
2.
Oględzin oraz oszacowania strat dokonuje komisja powołana przez kierownika rejonowego urzędu rządowej administracji ogólnej, właściwego ze względu na miejsce powstania strat, zwanego dalej kierownikiem urzędu rejonowego.
3.
W skład komisji wchodzą w szczególności rzeczoznawcy majątkowi i przedstawiciel gminy, na której terenie powstały straty.
§  6.
1.
O terminie oględzin i szacowania strat powiadamia się osobę poszkodowaną lub inną osobę upoważnioną do działania w jej imieniu, zwaną dalej osobą upoważnioną.
2.
Nieobecność osoby poszkodowanej lub osoby upoważnionej nie wstrzymuje dokonania oględzin i oszacowania strat.
3.
Z oględzin oraz oszacowania strat sporządza się protokół, który podpisują: przewodniczący komisji i osoba poszkodowana lub osoba przez nią upoważniona.
§  7.
1.
Komisja powinna dążyć do polubownego ustalenia wysokości odszkodowania. W takim przypadku ugodę zawiera poszkodowany z kierownikiem urzędu rejonowego. Do ugody stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.
2.
W razie braku ugody, o której mowa w ust. 1, decyzję o przyznaniu i wysokości odszkodowania wydaje kierownik urzędu rejonowego na podstawie ustaleń komisji, w oparciu o zasady określone w przepisach Kodeksu cywilnego o odszkodowaniu.
§  8.
1.
Od decyzji kierownika urzędu rejonowego osobie poszkodowanej lub osobie upoważnionej służy prawo wniesienia odwołania do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce powstania strat, w terminie czternastu dni od doręczenia decyzji. Odwołanie składa się w urzędzie, który wydał decyzję.
2.
Kierownik urzędu rejonowego przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu rejonowego, chyba że wydał nową decyzję uwzględniającą w całości odwołanie.
3.
Sąd rejonowy rozpoznaje odwołanie w trybie postępowania procesowego. Od wyroku sądu przysługuje apelacja.
§  9.
1.
Wypłaty odszkodowania dokonuje kierownik urzędu rejonowego niezwłocznie po zawarciu ugody, a gdy do jej zawarcia nie doszło - po wydaniu decyzji.
2.
W razie wniesienia odwołania do sądu rejonowego, osobie poszkodowanej wypłaca się odszkodowanie w wysokości ustalonej w zaskarżonej decyzji. Wypłata pozostałej części odszkodowania, jeżeli zostanie ono podwyższone, następuje po prawomocnym rozstrzygnięciu sprawy przez sąd.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.82.521

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania odszkodowań za straty spowodowane skierowaniem wód zalewowych w inny obszar w związku z zagrożeniem powodzią.
Data aktu: 22/07/1997
Data ogłoszenia: 24/07/1997
Data wejścia w życie: 24/07/1997