Zadania, szczegółowe zasady i tryb funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zasady udziału w posiedzeniach Kolegium przedstawicieli służb specjalnych i innych właściwych organów, a także zakres czynności Sekretarza Kolegium.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 czerwca 1997 r.
w sprawie zadań, szczegółowych zasad i trybu funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zasad udziału w posiedzeniach Kolegium przedstawicieli służb specjalnych i innych właściwych organów, a także zakresu czynności Sekretarza Kolegium. *

Na podstawie art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zwane dalej "Kolegium", jako organ opiniodawczo-doradczy Rady Ministrów realizuje zadania określone w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153).
2.
Do zadań Kolegium należy w szczególności:
1)
wyrażanie opinii o kandydatach na stanowiska Szefa Urzędu Ochrony Państwa i Szefa Wojskowych Służb Informacyjnych, a także o zasadności wniosków o ich odwołanie,
2)
wyrażanie opinii lub ocen dotyczących wykonywania przez służby specjalne powierzonych im zadań, zgodnie z kierunkami i planami działania tych służb,
3) 1
wyrażanie opinii lub ocen w sprawach szczegółowych projektów budżetu Urzędu Ochrony Państwa i budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, w części dotyczącej Wojskowych Służb Informacyjnych, przed ich rozpatrzeniem przez Radę Ministrów, a także sprawozdań z ich wykonania,
4)
ocenianie centralnych planów ochrony organów i instytucji państwowych oraz gospodarki narodowej,
5)
wyrażanie opinii lub ocen w sprawach wytyczania kierunków i planów działania służb specjalnych,
6)
formułowanie ocen lub wyrażanie opinii w sprawach koordynacji działania służb specjalnych z Żandarmerią Wojskową, Policją, Strażą Graniczną oraz ich współdziałania w dziedzinie ochrony i bezpieczeństwa państwa,
7)
inicjowanie działań w zakresie dostosowania prawnych podstaw działania służb specjalnych do rozwiązań obowiązujących w państwach Unii Europejskiej i NATO,
8)
wyrażanie opinii lub ocen dotyczących celów, form i metod zabezpieczenia polskich placówek dyplomatycznych, instytucji działających za granicą oraz oddziałów Wojska Polskiego uczestniczących w misjach pokojowych,
9)
wyrażenie opinii na temat wypracowywanych przez służby specjalne form i metod prowadzenia pracy operacyjno-rozpoznawczej pod kątem ich zgodności z porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej,
10)
wyrażanie ocen na temat współdziałania służb specjalnych z organami państwowymi oraz sformułowanie wniosków wynikających z tych ocen,
11)
wyrażanie opinii o projektach porozumień o współdziałaniu między służbami specjalnymi, Policją, Strażą Graniczną i Żandarmerią Wojskową, dokonywanie okresowych ocen współdziałania oraz wypracowywanie wniosków wynikających z tych ocen,
12)
inicjowanie nowych rozwiązań w zakresie kontrwywiadowczej ochrony kraju,
13)
wyrażanie opinii lub ocen dotyczących form, metod oraz efektywności sprawowanego nadzoru nad służbami specjalnymi,
14)
wyrażanie opinii lub ocen dotyczących projektów zmian w organizacji służb specjalnych.
§  2.
1.
Kolegium rozpatruje sprawy, należące do jego właściwości, na posiedzeniach w terminach określonych w planach pracy Kolegium.
2.
Posiedzenia Kolegium mają charakter niejawny.
3.
Szczegółową organizację i tryb działania Kolegium określa regulamin pracy, uchwalony przez Kolegium i zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów.
§  3.
1.
Członków Kolegium obowiązuje osobiste uczestnictwo w posiedzeniach.
2.
W wyjątkowych wypadkach w posiedzeniu może brać udział, bez prawa uczestnictwa w podejmowanych rozstrzygnięciach, za zgodą Prezesa Rady Ministrów, osoba wskazana przez członka Kolegium, zastępująca go w pełnieniu obowiązków na stanowisku, którego zajmowanie uprawnia go do członkostwa w Kolegium.
3.
W posiedzeniach Kolegium, na zasadach określonych dla członków Kolegium, uczestniczy Szef Wojskowych Służb Informacyjnych.
4.
W posiedzeniach Kolegium, na zaproszenie Prezesa Rady Ministrów, na zasadach określonych dla członków Kolegium, bez prawa uczestnictwa w podejmowanych rozstrzygnięciach, mogą uczestniczyć przewodniczący właściwych komisji sejmowych.
5.
W posiedzeniach Kolegium mogą uczestniczyć, na wniosek członków Kolegium, przedstawiciele służb specjalnych i innych właściwych organów.
6.
Przewodniczący Kolegium określa, czy osoby wymienione w ust. 5 uczestniczą w całości, czy tylko w określonej części posiedzenia.
7.
Osoby zaproszone składają Przewodniczącemu Kolegium pisemne zobowiązanie zachowania tajemnicy w zakresie wiadomości udostępnianych im na posiedzeniu.
§  4.
1.
Kolegium wyraża swoje stanowisko w formie ustaleń, opinii, ocen lub wniosków.
2.
Z posiedzeń Kolegium sporządza się pełny zapis jego przebiegu oraz protokół uzgodnień.
3.
Przewodniczący Kolegium zapoznaje Radę Ministrów i, w razie potrzeby, Komitet Obrony Kraju z wypracowanymi przez Kolegium opiniami, ocenami lub wnioskami w sprawach wymagających decyzji Rady Ministrów lub Komitetu Obrony Kraju.
§  5.
1.
Sekretarz Kolegium zapewnia obsługę organizacyjną i techniczną prac Kolegium oraz wykonywanie zadań wynikających z ustaleń Kolegium i decyzji Przewodniczącego Kolegium, a w szczególności:
1)
przygotowuje projekty planów pracy Kolegium,
2)
organizuje opracowanie materiałów i projektów dokumentów przeznaczonych do rozpatrzenia przez Kolegium,
3)
sporządza i podpisuje protokół posiedzenia Kolegium oraz przedstawia go do podpisu Przewodniczącemu Kolegium,
4)
prowadzi rejestr ustaleń Kolegium i decyzji Przewodniczącego Kolegium oraz harmonogram ich realizacji,
5)
gromadzi i przechowuje dokumentację Kolegium, z zachowaniem przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej oraz o archiwach,
6)
zapewnia właściwe przygotowanie i obsługę posiedzeń Kolegium,
7)
sporządza roczne sprawozdanie z działalności Kolegium i przedstawia je Przewodniczącemu Kolegium,
8)
wykonuje inne zadania zlecone przez Kolegium i Przewodniczącego.
2.
Sekretarz Kolegium, w sprawach należących do jego zakresu działania, jest uprawniony do zwracania się do organów administracji rządowej o przedstawienie, na potrzeby Kolegium, informacji niezbędnych do właściwego rozpatrzenia spraw.
3.
Sekretarz Kolegium wykonuje swoje zadania przy pomocy Sekretariatu Kolegium, będącego komórką organizacyjną Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 29 czerwca 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz.U.02.74.676), zgodnie z art. 232 powołanej ustawy.
1 § 1 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1998 r. (Dz.U.98.146.947) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 1998 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.64.412

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zadania, szczegółowe zasady i tryb funkcjonowania Kolegium do Spraw Służb Specjalnych przy Radzie Ministrów, zasady udziału w posiedzeniach Kolegium przedstawicieli służb specjalnych i innych właściwych organów, a także zakres czynności Sekretarza Kolegium.
Data aktu: 10/06/1997
Data ogłoszenia: 24/06/1997
Data wejścia w życie: 09/07/1997