Zm.: rozporządzenie w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 maja 1997 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów.

Na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1993 r. w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów (Dz. U. Nr 74, poz. 350) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Formami pomocy materialnej świadczonej ze środków budżetu państwa lub budżetu gminy uczniom szkół publicznych dla dzieci i młodzieży oraz słuchaczom publicznych zakładów kształcenia nauczycieli, zwanymi dalej «świadczeniami», są:

1) stypendium socjalne,

2) stypendium szkolne za wyniki w nauce,

3) stypendium Prezesa Rady Ministrów,

4) stypendium Ministra Edukacji Narodowej dla wybitnie uzdolnionych uczniów,

5) stypendium Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia artystyczne,

6) zakwaterowanie w internacie lub bursie,

7) korzystanie z posiłków w stołówce szkoły, internatu lub bursy albo refundowanie opłat ponoszonych w stołówce prowadzonej przez inny podmiot,

8) zasiłek losowy.";

2)
w § 3 w ust. 1 i 2 po wyrazie "Stypendium" dodaje się odpowiednio wyraz "szkolne";
3)
po § 3 dodaje się § 3a w brzmieniu:

"§ 3a. 1. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi szkoły średniej, dającej możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości, który spełnił warunki do otrzymania świadectwa promocyjnego z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią stopni, albo wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej celujące stopnie, a z pozostałych przedmiotów stopnie co najmniej dobre.

2. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca danego roku szkolnego. Stypendium wypłaca się co miesiąc z góry.

3. Stypendium Prezesa Rady Ministrów jest wypłacane ze środków budżetu państwa i wynosi miesięcznie 1/3 najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, określanego na podstawie Kodeksu pracy, obowiązującego w III kwartale albo w II półroczu roku budżetowego poprzedzającego rok budżetowy, w którym jest przyznawane stypendium. Kwotę stypendium zaokrągla się w górę do pełnego złotego.

4. Kandydatów do stypendium typuje samorząd uczniowski, a w przypadku braku samorządu w szkole - komisja wybrana przez uczniów szkoły na zasadach i w trybie określonych w statucie szkoły.

5. Wnioski o przyznanie stypendium, wraz z uzasadnieniem, przedstawia się radzie szkoły w terminie do dnia 24 czerwca. Rada szkoły zatwierdza jednego kandydata.

6. Wniosek o przyznanie stypendium, zatwierdzony przez radę szkoły, dyrektor szkoły przedstawia kuratorowi oświaty w terminie do dnia 10 lipca, a kurator oświaty - za pośrednictwem Ministra Edukacji Narodowej - Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 31 lipca.";

4)
w § 9:
a)
w ust. 1 powołanie "§ 1 ust. 1 pkt 1, 5 i 6" zastępuje się powołaniem "§ 1 ust. 1 pkt 1, 6 i 7",
b)
w ust. 3 po wyrazie "Stypendium" dodaje się wyraz "szkolne";
5)
w § 10 w ust. 1 po wyrazach "z zastrzeżeniem" dodaje się powołanie "§ 3a ust. 4 i 5";
6)
w § 11 powołanie "§ 1 ust. 1 pkt 2, 5 i 7" zastępuje się powołaniem "§ 1 ust. 1 pkt 2, 6 i 8";
7)
w § 12 na końcu dodaje się wyrazy "z zastrzeżeniem § 3a ust. 3."
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.51.326

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie warunków, form, trybu przyznawania i wypłacania oraz wysokości pomocy materialnej dla uczniów.
Data aktu: 13/05/1997
Data ogłoszenia: 27/05/1997
Data wejścia w życie: 27/05/1997