Piąty protokół dodatkowy do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego. Seul.1994.09.14.

Piąty protokół dodatkowy do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego,
sporządzony w Seulu dnia 14 września 1994 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do publicznej wiadomości:

W dniu 14 września 1994 r. w Seulu został sporządzony Piąty protokół dodatkowy do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego (UPU) w następującym brzmieniu:

Piąty protokół dodatkowy do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego

Pełnomocnicy rządów Krajów członkowskich Światowego Związku Pocztowego, zebrani na Kongresie w Seulu, zgodnie z artykułem 30 ustęp 2 Konstytucji Światowego Związku Pocztowego, sporządzonej w Wiedniu dnia 10 lipca 1964 r., przyjęli, z zastrzeżeniem ratyfikacji, następujące zmiany do wymienionej konstytucji.

Artykuł  I

(Artykuł 8 zmieniony)

Związki regionalne. Porozumienia specjalne

1.
Kraje członkowskie lub ich zarządy pocztowe, jeżeli nie jest to sprzeczne z ustawodawstwem tych krajów, mogą tworzyć związki regionalne i zawierać specjalne porozumienia dotyczące międzynarodowej służby pocztowej, jednak pod warunkiem niewprowadzania do ich postanowień mniej korzystnych dla ludności niż przewidziane w aktach, których zainteresowane Kraje członkowskie są stronami.
2.
Związki regionalne mogą wysyłać obserwatorów na kongresy, konferencje i posiedzenia Związku, do Rady Administracyjnej, jak również do Rady Eksploatacji Pocztowej.
3.
Związek może wysyłać obserwatorów na kongresy, konferencje i posiedzenia związków regionalnych.
Artykuł  II

(Artykuł 13 zmieniony)

Organy Związku

1.
Organami Związku są: Kongres, Rada Administracyjna, Rada Eksploatacji Pocztowej i Biuro Międzynarodowe.
2.
Stałymi organami Związku są: Rada Administracyjna, Rada Eksploatacji Pocztowej i Biuro Międzynarodowe.
Artykuł  III

(Artykuł 17 zmieniony)

Rada Administracyjna

1.
W okresie między dwoma Kongresami, Rada Administracyjna (CA) zapewnia ciągłość prac Związku zgodnie z postanowieniami aktów Związku.
2.
Członkowie Rady Administracyjnej pełnią swe funkcje w imieniu i w interesie Związku.
Artykuł  IV

(Artykuł 18 zmieniony)

Rada Eksploatacji Pocztowej

Rada Eksploatacji Pocztowej (CEP) zajmuje się zagadnieniami eksploatacyjnymi, handlowymi, technicznymi i ekonomicznymi interesującymi służbę pocztową.

Artykuł  V

(Artykuł 20 zmieniony)

Biuro Międzynarodowe

Działający w siedzibie Związku urząd centralny pod nazwą Biuro Międzynarodowego Światowego Związku Pocztowego, kierowany przez Dyrektora Generalnego i znajdujący się pod kontrolą Rady Administracyjnej, służy jako organ wykonawczy, wspierający, łącznikowy, informacyjny i konsultacyjny.

Artykuł  VI

(Artykuł 22 zmieniony)

Akty Związku

1.
Konstytucja jest podstawowym aktem Związku. Zawiera ona zasadnicze przepisy Związku.
2.
Regulamin Generalny zawiera postanowienia zapewniające stosowanie Konstytucji i funkcjonowanie Związku. Obowiązuje on wszystkie Kraje członkowskie.
3.
Światowa konwencja pocztowa i jej Regulamin wykonawczy zawierają wspólne przepisy dotyczące międzynarodowej służby pocztowej i postanowienia dotyczące usług przesyłek listowych. Akty te obowiązują wszystkie Kraje członkowskie.
4.
Porozumienia Związku i ich Regulaminy wykonawcze regulują między Krajami członkowskimi, które są ich stronami, usługi inne aniżeli te, które dotyczą przesyłek listowych. Obowiązują one tylko te kraje.
5.
Regulaminy wykonawcze, określające środki, których stosowanie jest konieczne dla wykonania konwencji i porozumień, są uchwalane przez Radę Eksploatacji Pocztowej, zgodnie z decyzjami podjętymi przez Kongres.
6.
Ewentualne protokoły końcowe załączone do aktów Związku wymienionych w ustępach 3, 4 i 5 zawierają zastrzeżenia do tych aktów.
Artykuł  VII

(Artykuł 25 zmieniony)

Podpisanie, uwierzytelnianie, ratyfikacja i inne sposoby zatwierdzania aktów Związku

1.
Akty Związku przyjęte przez Kongres są podpisywane przez pełnomocników Krajów członkowskich.
2.
Regulaminy wykonawcze są uwierzytelniane przez Przewodniczącego i Sekretarza Generalnego Rady Eksploatacji Pocztowej.
3.
Konstytucja jest ratyfikowana przez Kraje-sygnatariuszy w możliwie najkrótszym terminie.
4.
Zatwierdzanie aktów Związku, innych niż Konstytucja, następuje według postanowień konstytucyjnych poszczególnych Krajów-sygnatariuszy.
5.
Jeżeli jakiś kraj nie ratyfikuje Konstytucji lub nie zatwierdzi innych aktów podpisanych przez siebie, Konstytucja i inne akty zachowują pomimo to ważność dla krajów, które je ratyfikowały lub zatwierdziły.
Artykuł  VIII

Przystąpienie do Protokołu dodatkowego i do innych aktów Związku

1.
Kraje członkowskie, które nie podpisały niniejszego protokołu, mogą do niego przystąpić w każdym czasie.
2.
Kraje członkowskie, które są stronami aktów znowelizowanych przez Kongres, ale które ich nie podpisały, powinny do nich przystąpić w możliwie najkrótszym czasie.
3.
Dokumenty przystąpienia odnoszące się do przypadków ujętych w ustępach 1 i 2 powinny być przekazane Dyrektorowi Generalnemu Biura Międzynarodowego, który notyfikuje o tym rządy Krajów członkowskich.
Artykuł  IX

Wejście w życie i okres obowiązywania Protokołu dodatkowego do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego

Niniejszy protokół dodatkowy wejdzie w życie dnia 1 stycznia 1996 r. i pozostanie w mocy przez czas nie określony.

Na dowód czego pełnomocnicy rządów krajów członkowskich sporządzili niniejszy Protokół dodatkowy, który mieć będzie tę samą moc i to samo znaczenie, jak gdyby jego postanowienia były zamieszczone w samym tekście Konstytucji, oraz podpisali go w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony u Dyrektora Generalnego Biura Międzynarodowego. Jedna jego kopia doręczona zostanie każdej stronie przez rząd kraju, w którym odbył się Kongres.

Sporządzono w Seulu dnia 14 września 1994 r.

Po zapoznaniu się z powyższym protokołem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- został on uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych;

- jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony;

- będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 10 czerwca 1996 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.36.216

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Piąty protokół dodatkowy do Konstytucji Światowego Związku Pocztowego. Seul.1994.09.14.
Data aktu: 14/09/1994
Data ogłoszenia: 17/04/1997
Data wejścia w życie: 01/01/1996