Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku okresowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 10 marca 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłku okresowego.

Na podstawie art. 31 ust. 5 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zasiłek okresowy jest świadczeniem wypłacanym miesięcznie, przyznawanym na okres nie dłuższy niż do końca miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające jego przyznanie.
2.
Zasiłek okresowy świadczeniobiorca otrzymuje w określonym w decyzji terminie płatności.
§  2.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany ze względu na długotrwałą chorobę osoby ubiegającej się o zasiłek lub członka rodziny wspólnie zamieszkującego i gospodarującego, powodującą wzrost kosztów utrzymania, w szczególności w związku z koniecznością stosowania:
1)
specjalnej diety,
2)
leków, których koszt stanowi znaczny wydatek,
3)
dojazdów do placówek służby zdrowia,
4)
zabiegów medyczno-rehabilitacyjnych,
5)
środków higieniczno-opatrunkowych i artykułów sanitarnych.
2.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie, potwierdzające występowanie przesłanek określonych w ust. 1 pkt 1-5, oraz dowody potwierdzające wydatki związane z długotrwałą chorobą.
§  3.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany ze względu na niepełnosprawność osoby ubiegającej się o zasiłek lub członka rodziny wspólnie gospodarującego i zamieszkującego, powodującą wzrost kosztów utrzymania, w szczególności w związku z:
1)
potrzebą uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych,
2)
zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze,
3)
zaopatrzeniem w dodatkowe oprzyrządowanie, ułatwiające niepełnosprawnym funkcjonowanie w środowisku,
4)
utrzymaniem i eksploatacją pojazdu inwalidzkiego,
5)
koniecznością likwidacji barier architektonicznych.
2.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy z powodu niepełnosprawności przedkłada dokumenty stwierdzające istnienie niepełnosprawności, a także dowody potwierdzające poniesienie związanych z tym wydatków.
3.
W przypadku braku możliwości uzyskania dokumentów, o których mowa w ust. 2, od osób, do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535), pracownik socjalny sporządza notatkę służbową, która może stanowić podstawę przyznania zasiłku.
§  4.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany z powodu braku możliwości zatrudnienia, a w szczególności:
1)
braku miejsc pracy,
2)
braku możliwości przekwalifikowania,
3)
konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem w wieku do lat 7 lub niepełnosprawnym członkiem rodziny.
2.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, powinna udokumentować:
1)
fakt zarejestrowania w urzędzie pracy, brak propozycji zatrudnienia oraz przekwalifikowania - zaświadczeniem wydanym przez ten urząd,
2)
własną aktywność w poszukiwaniu pracy oraz wypełnienie ustaleń poczynionych z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej w zakresie współdziałania, o którym mowa w art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687).
3.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, powinna udokumentować zaświadczeniem lekarskim fakt konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem lub niepełnosprawnym członkiem rodziny w sytuacji braku możliwości zorganizowania tej opieki w inny sposób.
§  5.
Zasiłek okresowy z powodu braku uprawnień do renty rodzinnej po osobie, na której ciążył obowiązek alimentacyjny, może być przyznany na dziecko po ukończeniu 16 roku życia pod warunkiem kontynuowania przez nie nauki w szkole do czasu jej ukończenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia, a jeżeli ukończenie 25 lat przypada na ostatni rok studiów w szkole wyższej - do końca tego roku studiów. Fakt kontynuowania nauki w szkole powinien być udokumentowany zaświadczeniem wydanym przez szkołę, na początku każdego roku szkolnego.
§  6.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany osobom i rodzinom również z innych uzasadnionych powodów, a w szczególności w razie:
1)
konieczności ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub rehabilitacyjnej, nie podlegającej Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
braku możliwości zatrudnienia, w szczególności z przyczyn, o których mowa w § 4 ust. 1, w okresie oczekiwania na przyznanie alimentów albo świadczeń emerytalnych lub rentowych.
2.
Zasiłek okresowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być wpłacany bezpośrednio na konto placówki.
3.
Zasiłek okresowy przyznany z powodu oczekiwania na przyznanie świadczeń emerytalnych lub rentowych podlega zwrotowi z kwoty wyrównania zaległych świadczeń emerytalno-rentowych na konto wypłacającego zasiłek okresowy.
§  7.
W razie wystąpienia okoliczności, odnotowanych w kwestionariuszu wywiadu środowiskowego (rodzinnego), wskazujących na możliwość wykorzystania zasiłku okresowego niezgodnie z przeznaczeniem, zasiłek ten może być wypłacony opiekunowi prawnemu lub osobie faktycznie sprawującej opiekę nad osobą uprawnioną.
§  8.
Pobieranie gwarantowanego zasiłku okresowego nie wyklucza możliwości przyznania zasiłku okresowego.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 9 kwietnia 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłku okresowego z pomocy społecznej (Dz. U. Nr 33, poz. 141 i z 1993 r. Nr 13, poz. 62).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.26.140

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku okresowego.
Data aktu: 10/03/1997
Data ogłoszenia: 19/03/1997
Data wejścia w życie: 03/04/1997