Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku okresowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 10 marca 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłku okresowego.

Na podstawie art. 31 ust. 5 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zasiłek okresowy jest świadczeniem wypłacanym miesięcznie, przyznawanym na okres nie dłuższy niż do końca miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające jego przyznanie.
2.
Zasiłek okresowy świadczeniobiorca otrzymuje w określonym w decyzji terminie płatności.
§  2.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany ze względu na długotrwałą chorobę osoby ubiegającej się o zasiłek lub członka rodziny wspólnie zamieszkującego i gospodarującego, powodującą wzrost kosztów utrzymania, w szczególności w związku z koniecznością stosowania:
1)
specjalnej diety,
2)
leków, których koszt stanowi znaczny wydatek,
3)
dojazdów do placówek służby zdrowia,
4)
zabiegów medyczno-rehabilitacyjnych,
5)
środków higieniczno-opatrunkowych i artykułów sanitarnych.
2.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie, potwierdzające występowanie przesłanek określonych w ust. 1 pkt 1-5, oraz dowody potwierdzające wydatki związane z długotrwałą chorobą.
§  3.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany ze względu na niepełnosprawność osoby ubiegającej się o zasiłek lub członka rodziny wspólnie gospodarującego i zamieszkującego, powodującą wzrost kosztów utrzymania, w szczególności w związku z:
1)
potrzebą uczestnictwa w zajęciach rehabilitacyjnych,
2)
zaopatrzeniem w przedmioty ortopedyczne lub środki pomocnicze,
3)
zaopatrzeniem w dodatkowe oprzyrządowanie, ułatwiające niepełnosprawnym funkcjonowanie w środowisku,
4)
utrzymaniem i eksploatacją pojazdu inwalidzkiego,
5)
koniecznością likwidacji barier architektonicznych.
2.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy z powodu niepełnosprawności przedkłada dokumenty stwierdzające istnienie niepełnosprawności, a także dowody potwierdzające poniesienie związanych z tym wydatków.
3.
W przypadku braku możliwości uzyskania dokumentów, o których mowa w ust. 2, od osób, do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535), pracownik socjalny sporządza notatkę służbową, która może stanowić podstawę przyznania zasiłku.
§  4.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany z powodu braku możliwości zatrudnienia, a w szczególności:
1)
braku miejsc pracy,
2)
braku możliwości przekwalifikowania,
3)
konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem w wieku do lat 7 lub niepełnosprawnym członkiem rodziny.
2.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, powinna udokumentować:
1)
fakt zarejestrowania w urzędzie pracy, brak propozycji zatrudnienia oraz przekwalifikowania - zaświadczeniem wydanym przez ten urząd,
2)
własną aktywność w poszukiwaniu pracy oraz wypełnienie ustaleń poczynionych z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej w zakresie współdziałania, o którym mowa w art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687).
3.
Osoba ubiegająca się o zasiłek okresowy w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, powinna udokumentować zaświadczeniem lekarskim fakt konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem lub niepełnosprawnym członkiem rodziny w sytuacji braku możliwości zorganizowania tej opieki w inny sposób.
§  5.
Zasiłek okresowy z powodu braku uprawnień do renty rodzinnej po osobie, na której ciążył obowiązek alimentacyjny, może być przyznany na dziecko po ukończeniu 16 roku życia pod warunkiem kontynuowania przez nie nauki w szkole do czasu jej ukończenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia, a jeżeli ukończenie 25 lat przypada na ostatni rok studiów w szkole wyższej - do końca tego roku studiów. Fakt kontynuowania nauki w szkole powinien być udokumentowany zaświadczeniem wydanym przez szkołę, na początku każdego roku szkolnego.
§  6.
1.
Zasiłek okresowy może być przyznany osobom i rodzinom również z innych uzasadnionych powodów, a w szczególności w razie:
1)
konieczności ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub rehabilitacyjnej, nie podlegającej Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej,
2)
braku możliwości zatrudnienia, w szczególności z przyczyn, o których mowa w § 4 ust. 1, w okresie oczekiwania na przyznanie alimentów albo świadczeń emerytalnych lub rentowych.
2.
Zasiłek okresowy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, może być wpłacany bezpośrednio na konto placówki.
3.
Zasiłek okresowy przyznany z powodu oczekiwania na przyznanie świadczeń emerytalnych lub rentowych podlega zwrotowi z kwoty wyrównania zaległych świadczeń emerytalno-rentowych na konto wypłacającego zasiłek okresowy.
§  7.
W razie wystąpienia okoliczności, odnotowanych w kwestionariuszu wywiadu środowiskowego (rodzinnego), wskazujących na możliwość wykorzystania zasiłku okresowego niezgodnie z przeznaczeniem, zasiłek ten może być wypłacony opiekunowi prawnemu lub osobie faktycznie sprawującej opiekę nad osobą uprawnioną.
§  8.
Pobieranie gwarantowanego zasiłku okresowego nie wyklucza możliwości przyznania zasiłku okresowego.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 9 kwietnia 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłku okresowego z pomocy społecznej (Dz. U. Nr 33, poz. 141 i z 1993 r. Nr 13, poz. 62).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.26.140

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przyznawania zasiłku okresowego.
Data aktu: 10/03/1997
Data ogłoszenia: 19/03/1997
Data wejścia w życie: 03/04/1997