Specjalizacja w zakresie organizacji pomocy społecznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 5 marca 1997 r.
w sprawie specjalizacji w zakresie organizacji pomocy społecznej.

Na podstawie art. 51a ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej, zwana dalej "specjalizacją", przeznaczona jest dla osób kierujących lub przygotowujących się do kierowania jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej.
2.
Dla specjalizacji, o której mowa w ust. 1, ustala się minimum programowe zawierające niżej wymienione bloki tematyczne oraz liczbę godzin przeznaczonych do ich realizacji:
1)
współczesne kierunki rozwoju polityki społecznej - 10 godzin,
2)
pomoc społeczna jako instytucja, w tym zasady finansowania pomocy społecznej - 20 godzin,
3)
wybrane zagadnienia prawne z zakresu prawa rodzinnego, karnego penitencjarnego, administracyjnego, prawa pracy, zabezpieczenia społecznego, systemu prawnego pomocy społecznej - 30 godzin,
4)
wybrane elementy socjologii oraz teorii organizacji i zarządzania - 20 godzin,
5)
kierowanie i zarządzanie superwizyjne w pomocy społecznej - 20 godzin,
6)
metody statystyczne w pomocy społecznej - 10 godzin,
7)
etyka pracy socjalnej - 10 godzin,
8)
instytucje i organizacje realizujące cele pomocy społecznej z uwzględnieniem organizacji pozarządowych - 10 godzin,
9)
ośrodek pomocy społecznej w strukturze samorządu lokalnego - 10 godzin,
10)
pomoc społeczna wobec różnych kategorii podopiecznych - 20 godzin,
11)
dom pomocy społecznej jako zinstytucjonalizowane środowisko życia; standaryzacja domów pomocy społecznej; mieszkaniec domu pomocy społecznej, jego specyficzne problemy i potrzeby - 20 godzin.
§  2.
Ukończenie studiów podyplomowych, w których programie uwzględniono minimum programowe określone w § 1 ust. 2, jest równoznaczne z uzyskaniem przez absolwentów tych studiów specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej.
§  3.
Do prowadzenia specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej uprawnione są:
1)
Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, prowadzące studium z zakresu organizacji pomocy społecznej,
2)
szkoły policealne pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, prowadzące kursy specjalizacyjne z zakresu organizacji pomocy społecznej dla kadry kierowniczej pomocy społecznej posiadającej wykształcenie średnie, po uzyskaniu zgody Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
§  4.
1.
Dyrektor Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz dyrektorzy szkół policealnych pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, posiadających uprawnienia, o których mowa w § 3 pkt 2, powołują przy swoich placówkach komisje egzaminacyjne do spraw specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, zwane dalej "komisjami". W skład komisji wchodzą specjaliści z dziedziny pomocy społecznej i praktycy pracy socjalnej.
2.
Do zadań komisji należy podejmowanie decyzji w zakresie dopuszczenia kandydatów do egzaminu końcowego, przeprowadzenie egzaminów końcowych oraz podejmowanie decyzji o przyznawaniu specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej.
3.
Regulamin pracy komisji zatwierdza Minister Pracy i Polityki Socjalnej.
§  5.
1.
Dla uzyskania dyplomu specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, wydanego przez Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej lub przez szkołę policealną pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, jest wymagane:
1)
napisanie pracy dyplomowej na wybrany temat i przyjęcie jej przez kierownika specjalizacji,
2)
zaliczenie minimum programowego określonego dla tej specjalizacji,
3)
złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu przed komisją egzaminacyjną, o której mowa w § 4 ust. 1.
2.
Wzór dyplomu ukończenia specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, prowadzonej przez Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej lub przez szkołę policealną pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1.
Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz szkoły policealne pracowników służb społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej są obowiązane posiadać dokumentację związaną z prowadzeniem specjalizacji, w tym:
1)
programy nauczania,
2)
dzienniki zajęć,
3)
protokoły przebiegu egzaminów,
4)
rejestry wydanych dyplomów.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej sprawuje nadzór merytoryczny nad prowadzeniem specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej.
§  7.
Dyplom, o którym mowa w § 5 ust. 2, wydaje się również osobom, które otrzymały zaświadczenie o ukończenie specjalizacji z zakresu organizacji pomocy społecznej, wydane przed wejściem w życiu rozporządzenia przez Centrum Rozwoju Służb Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

DYPLOM

(pominięty)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.24.126

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Specjalizacja w zakresie organizacji pomocy społecznej.
Data aktu: 05/03/1997
Data ogłoszenia: 14/03/1997
Data wejścia w życie: 29/03/1997