Tryb wydawania licencji połowowych, ich wzór, okres ich ważności oraz wysokość opłat za licencje połowowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 12 lutego 1997 r.
w sprawie trybu wydawania licencji połowowych, ich wzoru, okresu ich ważności oraz wysokości opłat za licencje połowowe.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 34, poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Licencje połowowe wydaje:
1)
Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku:
a)
na kutry rybackie o polskiej przynależności, wykonujące w polskich obszarach morskich łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu,
b)
na kutry i łodzie rybackie o polskiej przynależności, wykonujące poza polskimi obszarami morskimi, na Morzu Bałtyckim i Bełtach, łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu,
c)
na statki rybackie o obcej przynależności, wykonujące w wyłącznej strefie ekonomicznej łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu;
2)
Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie - na statki rybackie o polskiej przynależności, wykonujące łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu, poza Morzem Bałtyckim i Bełtami;
3)
dyrektor właściwego urzędu morskiego - na łodzie rybackie wykonujące w polskich obszarach morskich łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu.
2.
Dyrektor urzędu morskiego przed wydaniem licencji połowowej może zasięgnąć opinii organizacji społeczno-zawodowej rybaków, do której należy wnioskodawca.
§  2.
1.
Licencje połowowe wydawane są na okres jednego roku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Licencje połowowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, mogą być wydawane na okres do pięciu lat.
3.
Licencje połowowe na statki rybackie o obcej przynależności, wykonujące łowienie w wyłącznej strefie ekonomicznej, wydawane są na okres określony w zezwoleniu, wydanym na podstawie odrębnych przepisów.
§  3.
1.
Podmiot ubiegający się o wydanie licencji połowowej na dany rok, na kuter lub łódź rybacką o polskiej przynależności państwowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, powinien w terminie do dnia 31 października poprzedniego roku złożyć pisemny wniosek do dyrektora właściwego urzędu morskiego.
2.
Podmiot nabywający w ciągu danego roku kalendarzowego, na podstawie odrębnych przepisów, uprawnienia do wykonywania rybołówstwa, zobowiązany jest w terminie jednego miesiąca od nabycia tych uprawnień złożyć pisemny wniosek o wydanie licencji połowowej do dyrektora właściwego urzędu morskiego.
3.
Jeżeli podmiot nabył uprawnienia do wykonywania rybołówstwa na wodach będących pod jurysdykcją państw drugich, na podstawie umowy międzynarodowej lub z innego tytułu, może ubiegać się o wydanie licencji połowowej na łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu, poza polskimi obszarami morskimi - w terminie wynikającym z tej umowy lub w terminie jednego miesiąca od nabycia tych uprawnień.
§  4.
1.
Podmiot ubiegający się o wydanie licencji połowowej składa do właściwego dyrektora urzędu morskiego wniosek, który powinien zawierać następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania lub nazwę i siedzibę armatora statku rybackiego,
2)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania lub nazwę i siedzibę właściciela statku rybackiego,
3)
imię i nazwisko kapitana statku (szypra),
4)
dane dotyczące statku rybackiego:
a)
przynależność państwową,
b)
oznakę rybacką, nazwę oraz port macierzysty,
c)
długość całkowitą,
d)
moc silnika,
e)
pojemność brutto,
f)
rodzaj statku,
g)
międzynarodowy sygnał wywoławczy,
5)
rodzaj stosowanych narzędzi połowu,
6)
przewidywany rejon połowów,
7)
wnioskowaną kwotę połowową.
2.
Do wniosku należy dodatkowo dołączyć dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień do wykonywania rybołówstwa, wydane zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  5.
Podmiot ubiegający się o wydanie licencji połowowej na statek rybacki o obcej przynależności państwowej powinien spełniać także wymagania określone odrębnymi przepisami.
§  6.
1.
Licencje połowowe powinny zawierać następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania lub nazwę i siedzibę armatora,
2)
dane dotyczące statku rybackiego:
a)
oznakę rybacką, nazwę oraz port macierzysty,
b)
długość statku,
c)
moc silnika,
d)
pojemność brutto,
e)
rodzaj statku,
f)
międzynarodowy sygnał wywoławczy,
3)
rejon połowów,
4)
kwoty połowowe przyznane na podstawie odrębnych przepisów,
5)
okres ważności licencji.
2.
Wzór licencji połowowej określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, licencje połowowe na dany rok, na statki uprawiające rybołówstwo w polskich obszarach morskich, powinny być wydane do dnia 31 grudnia roku poprzedniego.
2.
Wydanie licencji połowowej w ciągu roku kalendarzowego, w którym dana licencja ma obowiązywać, jest możliwe w przypadku statków rybackich rozpoczynających działalność połowową.
§  8.
1.
Za wydanie licencji połowowej uprawniającej do połowów w polskich obszarach morskich dyrektor właściwego urzędu morskiego pobiera rocznie opłaty w wysokości 25 jednostek obliczeniowych, zwanych Specjalnym Prawem Ciągnienia (SDR), określonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy - według kursu obowiązującego w dniu 31 października roku złożenia wniosku.
2.
Opłata za wydanie licencji połowowych, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, pobierana jest według kursu obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
§  9.
1.
Podmiot ubiegający się o wydanie licencji połowowej na rok 1997, na statek rybacki o polskiej przynależności państwowej, powinien w terminie do dnia 7 marca złożyć do dyrektora właściwego urzędu morskiego pisemny wniosek o wydanie licencji.
2.
Dyrektor właściwego urzędu morskiego obowiązany jest wydać licencje połowowe, o których mowa w ust. 1, do końca marca 1997 r.
§  10.
W okresie pierwszego roku po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia licencje połowowe uprawniające do wykonywania rybołówstwa morskiego w polskich obszarach morskich przez statki rybackie o polskiej przynależności państwowej wydawane są bezpłatnie.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LICENCJI POŁOWOWEJ DLA STATKÓW RYBACKICH ŁOWIĄCYCH I SKUPUJĄCYCH ORGANIZMY MORSKIE W POLSKICH, ZAGRANICZNYCH I MIĘDZYNARODOWYCH OBSZARACH MORSKICH

(pominięty)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.16.88

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb wydawania licencji połowowych, ich wzór, okres ich ważności oraz wysokość opłat za licencje połowowe.
Data aktu: 12/02/1997
Data ogłoszenia: 21/02/1997
Data wejścia w życie: 21/02/1997