Rządowy program systemowej pomocy finansowej na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania tej pomocy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 1997 r.
w sprawie rządowego programu systemowej pomocy finansowej na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania tej pomocy.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422, z 1994 r. Nr 111, poz. 535, z 1995 r. Nr 138, poz. 684 i z 1996 r. Nr 139, poz. 646) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się rządowy program systemowej pomocy finansowej dla osób uprawnionych, w rozumieniu ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422, z 1994 r. Nr 111, poz. 535, z 1995 r. Nr 138, poz. 684 i z 1996 r. Nr 139, poz. 646), znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej i ponoszących znaczne wydatki na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych.
2.
Pomoc finansowa jest udzielana ze środków budżetu państwa w ramach zadań administracji rządowej, zleconych gminom na podstawie art. 11 pkt 7 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687), zwanej dalej "ustawą o pomocy społecznej".
§  2.
Pomoc finansową przyznaje kierownik ośrodka pomocy społecznej bądź inna osoba upoważniona na podstawie art. 46 ust. 5a ustawy o pomocy społecznej.
§  3.
Pomoc finansowa przysługuje, jeżeli:
1)
miesięczne wydatki za zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych przekraczają kwotę równą wysokości 2% dochodu osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, a dochód osoby samotnie gospodarującej lub rodziny nie przekracza 120% dochodu określonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej,
2)
miesięczne wydatki na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych przekraczają kwotę równą wysokości 5% dochodu osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, a po odliczeniu tych wydatków dochód osoby samotnej gospodarującej lub rodziny nie przekracza wielkości określonej w pkt 1.
§  4.
1.
Do wydatków na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych, o których mowa w § 3, z uwzględnieniem ust. 2 niniejszego paragrafu, wlicza się opłatę ryczałtową i odpłatność, określone ustawą z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne, poniesione przez osobę uprawnioną, za:
1)
leki podstawowe, recepturowe i uzupełniające,
2)
leki zapisane zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy,
3)
artykuły sanitarne zapisane zgodnie z art. 9 ust. 2 tej ustawy,
4)
leki i artykuły sanitarne zapisane zgodnie z art. 11 ust. 1 tej ustawy,
5)
środki antykoncepcyjne wydawane na podstawie recepty za częściową odpłatnością.
2.
Do wydatków, o których mowa w ust. 1, nie wlicza się dopłat poniesionych ponad limity cen ustalone, zgodnie z przepisami ustawy powołanej w ust. 1, przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  5.
Kwota pomocy finansowej stanowi różnicę między wydatkami na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych, poniesionymi przez osobę samotnie gospodarującą lub rodzinę, a wydatkami, które powinny być sfinansowane ze środków własnych osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, obliczonymi według zasad określonych w § 3.
§  6.
1.
Pomoc finansowa jest przyznawana na pisemny wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego, złożony w ośrodku pomocy społecznej na druku według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Do wniosku należy dołączyć rachunek wystawiony przez aptekę, zawierający: dane osoby, na rzecz której nastąpiła realizacja recepty, nazwę wydanego leku, środka antykoncepcyjnego lub artykułu sanitarnego, jego cenę i wysokość opłaty i odpłatności, o których mowa w § 4 ust. 1.
§  7.
W uzasadnionym wypadku decyzja o przyznaniu pomocy finansowej powinna być poprzedzona przeprowadzeniem wywiadu rodzinnego (środowiskowego).
§  8.
1.
Rozliczenia z tytułu pomocy finansowej, z uwzględnieniem ust. 2, dokonuje się raz w miesiącu.
2.
Częstsze rozliczenia są możliwe, jeżeli wydatki na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych przekroczą kwotę, o której mowa w § 3, w okresie krótszym niż jeden miesiąc.
§  9.
Kierownik ośrodka pomocy społecznej bądź inna osoba upoważniona, o której mowa w § 2, może uwzględnić wniosek o przyznanie pomocy finansowej za okres ubiegły, nie dłuższy jednak niż 2 miesiące wstecz od daty złożenia wniosku.
§  10.
1.
Pomoc finansowa, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje niezależnie od świadczeń przyznawanych na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej.
2.
Pomoc finansowa nie może być przyznana, jeżeli został przyznany zasiłek celowy na pokrycie kosztów leków na podstawie art. 32 ustawy o pomocy społecznej.
§  11.
W sprawach dotyczących przyznawania pomocy finansowej, nie uregulowanych w rozporządzeniu, stosuje się przepisy ustawy o pomocy społecznej.
§  12.
Wnioski o przyznanie pomocy finansowej złożone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są rozpatrywane według dotychczasowych przepisów.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1992 r. w sprawie rządowego programu pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania tej pomocy (Dz. U. Nr 34, poz. 148).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK

O UDZIELENIE POMOCY NA ZMNIEJSZENIE WYDATKÓW NA LEKI I ARTYKUŁY SANITARNE

1. Wnioskodawca ............................................

(imię i nazwisko, data urodzenia)

2. Adres zamieszkania ......................................

3. Liczba ha przeliczeniowych*) ............................

4. Dane dotyczące członków rodziny i innych osób wspólnie

prowadzących gospodarstwo domowe:

Lp. Imię i nazwisko Stopień pokrewieństwa Rok urodzenia Miejsce(a) pracy, nauki Dochód uzyskany w miesiącu ..........

5. Łączny dochód rodziny ...................................

6. Wysokość poniesionych wydatków na leki, środki

antykoncepcyjne i artykuły sanitarne w ...................

(miesiąc)

199...... r. ...................... zł

7. Oświadczam, że jestem świadomy(a) odpowiedzialności karnej

za złożenie informacji niezgodnych z prawdą wynikającej

z art. 247 Kodeksu karnego.

.................. dnia ........... 199..... r.

(miejscowość)

.........................

(podpis wnioskodawcy)

______

*) Rolnicy indywidualni i członkowie ich rodzin uzyskujący

jednocześnie dochody spoza gospodarstwa rolnego są

obowiązani podawać te dochody.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.14.73

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rządowy program systemowej pomocy finansowej na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania tej pomocy.
Data aktu: 04/02/1997
Data ogłoszenia: 18/02/1997
Data wejścia w życie: 05/03/1997