Rządowy program systemowej pomocy finansowej na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania tej pomocy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 1997 r.
w sprawie rządowego programu systemowej pomocy finansowej na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania tej pomocy.

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422, z 1994 r. Nr 111, poz. 535, z 1995 r. Nr 138, poz. 684 i z 1996 r. Nr 139, poz. 646) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się rządowy program systemowej pomocy finansowej dla osób uprawnionych, w rozumieniu ustawy z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne (Dz. U. Nr 94, poz. 422, z 1994 r. Nr 111, poz. 535, z 1995 r. Nr 138, poz. 684 i z 1996 r. Nr 139, poz. 646), znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej i ponoszących znaczne wydatki na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych.
2.
Pomoc finansowa jest udzielana ze środków budżetu państwa w ramach zadań administracji rządowej, zleconych gminom na podstawie art. 11 pkt 7 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1993 r. Nr 13, poz. 60, z 1994 r. Nr 62, poz. 265 oraz z 1996 r. Nr 100, poz. 459 i Nr 147, poz. 687), zwanej dalej "ustawą o pomocy społecznej".
§  2.
Pomoc finansową przyznaje kierownik ośrodka pomocy społecznej bądź inna osoba upoważniona na podstawie art. 46 ust. 5a ustawy o pomocy społecznej.
§  3.
Pomoc finansowa przysługuje, jeżeli:
1)
miesięczne wydatki za zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych przekraczają kwotę równą wysokości 2% dochodu osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, a dochód osoby samotnie gospodarującej lub rodziny nie przekracza 120% dochodu określonego w art. 4 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej,
2)
miesięczne wydatki na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych przekraczają kwotę równą wysokości 5% dochodu osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, a po odliczeniu tych wydatków dochód osoby samotnej gospodarującej lub rodziny nie przekracza wielkości określonej w pkt 1.
§  4.
1.
Do wydatków na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych, o których mowa w § 3, z uwzględnieniem ust. 2 niniejszego paragrafu, wlicza się opłatę ryczałtową i odpłatność, określone ustawą z dnia 27 września 1991 r. o zasadach odpłatności za leki i artykuły sanitarne, poniesione przez osobę uprawnioną, za:
1)
leki podstawowe, recepturowe i uzupełniające,
2)
leki zapisane zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy,
3)
artykuły sanitarne zapisane zgodnie z art. 9 ust. 2 tej ustawy,
4)
leki i artykuły sanitarne zapisane zgodnie z art. 11 ust. 1 tej ustawy,
5)
środki antykoncepcyjne wydawane na podstawie recepty za częściową odpłatnością.
2.
Do wydatków, o których mowa w ust. 1, nie wlicza się dopłat poniesionych ponad limity cen ustalone, zgodnie z przepisami ustawy powołanej w ust. 1, przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  5.
Kwota pomocy finansowej stanowi różnicę między wydatkami na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych, poniesionymi przez osobę samotnie gospodarującą lub rodzinę, a wydatkami, które powinny być sfinansowane ze środków własnych osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, obliczonymi według zasad określonych w § 3.
§  6.
1.
Pomoc finansowa jest przyznawana na pisemny wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego, złożony w ośrodku pomocy społecznej na druku według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
2.
Do wniosku należy dołączyć rachunek wystawiony przez aptekę, zawierający: dane osoby, na rzecz której nastąpiła realizacja recepty, nazwę wydanego leku, środka antykoncepcyjnego lub artykułu sanitarnego, jego cenę i wysokość opłaty i odpłatności, o których mowa w § 4 ust. 1.
§  7.
W uzasadnionym wypadku decyzja o przyznaniu pomocy finansowej powinna być poprzedzona przeprowadzeniem wywiadu rodzinnego (środowiskowego).
§  8.
1.
Rozliczenia z tytułu pomocy finansowej, z uwzględnieniem ust. 2, dokonuje się raz w miesiącu.
2.
Częstsze rozliczenia są możliwe, jeżeli wydatki na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych przekroczą kwotę, o której mowa w § 3, w okresie krótszym niż jeden miesiąc.
§  9.
Kierownik ośrodka pomocy społecznej bądź inna osoba upoważniona, o której mowa w § 2, może uwzględnić wniosek o przyznanie pomocy finansowej za okres ubiegły, nie dłuższy jednak niż 2 miesiące wstecz od daty złożenia wniosku.
§  10.
1.
Pomoc finansowa, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje niezależnie od świadczeń przyznawanych na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej.
2.
Pomoc finansowa nie może być przyznana, jeżeli został przyznany zasiłek celowy na pokrycie kosztów leków na podstawie art. 32 ustawy o pomocy społecznej.
§  11.
W sprawach dotyczących przyznawania pomocy finansowej, nie uregulowanych w rozporządzeniu, stosuje się przepisy ustawy o pomocy społecznej.
§  12.
Wnioski o przyznanie pomocy finansowej złożone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia są rozpatrywane według dotychczasowych przepisów.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 kwietnia 1992 r. w sprawie rządowego programu pomocy finansowej w związku ze wzrostem wydatków na leczenie oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu przyznawania tej pomocy (Dz. U. Nr 34, poz. 148).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK

O UDZIELENIE POMOCY NA ZMNIEJSZENIE WYDATKÓW NA LEKI I ARTYKUŁY SANITARNE

1. Wnioskodawca ............................................

(imię i nazwisko, data urodzenia)

2. Adres zamieszkania ......................................

3. Liczba ha przeliczeniowych*) ............................

4. Dane dotyczące członków rodziny i innych osób wspólnie

prowadzących gospodarstwo domowe:

Lp. Imię i nazwisko Stopień pokrewieństwa Rok urodzenia Miejsce(a) pracy, nauki Dochód uzyskany w miesiącu ..........

5. Łączny dochód rodziny ...................................

6. Wysokość poniesionych wydatków na leki, środki

antykoncepcyjne i artykuły sanitarne w ...................

(miesiąc)

199...... r. ...................... zł

7. Oświadczam, że jestem świadomy(a) odpowiedzialności karnej

za złożenie informacji niezgodnych z prawdą wynikającej

z art. 247 Kodeksu karnego.

.................. dnia ........... 199..... r.

(miejscowość)

.........................

(podpis wnioskodawcy)

______

*) Rolnicy indywidualni i członkowie ich rodzin uzyskujący

jednocześnie dochody spoza gospodarstwa rolnego są

obowiązani podawać te dochody.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.14.73

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rządowy program systemowej pomocy finansowej na zakup leków, środków antykoncepcyjnych i artykułów sanitarnych oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb przyznawania tej pomocy.
Data aktu: 04/02/1997
Data ogłoszenia: 18/02/1997
Data wejścia w życie: 05/03/1997