Określenie sposobu tworzenia, ustalania ilości i jakości utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych oraz zasad i sposobu interwencyjnego wykorzystywania, a także sposobu prowadzenia działalności kontrolnej w zakresie tworzenia i gospodarowania zapasami obowiązkowymi paliw ciekłych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 29 września 1997 r.
w sprawie określenia sposobu tworzenia, ustalania ilości i jakości utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych oraz zasad i sposobu ich interwencyjnego wykorzystywania, a także sposobu prowadzenia działalności kontrolnej w zakresie tworzenia i gospodarowania zapasami obowiązkowymi paliw ciekłych.

Na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
Obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciąży na wpisanych do rejestru producentach i importerach, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych oraz zapasach obowiązkowych paliw (Dz. U. Nr 90, poz. 404 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 770).
§  2.
1.
Wielkość zapasów obowiązkowych w pierwszym roku po wprowadzeniu obowiązku tworzenia i utrzymywania tych zapasów powinna być równoważna dwóm procentom wielkości produkcji i przywozu z zagranicy paliw ciekłych, zrealizowanych przez podmiot w poprzednim roku w każdym z rodzajów paliw.
2. 1
W każdym kolejnym roku wymagany poziom zapasów obowiązkowych wzrasta o dwa procent, przy czym za podstawę do wyliczeń przyjmuje się wielkość produkcji i przywozu z zagranicy paliw ciekłych z roku poprzedniego.
3.
Za wielkość przywiezioną uznaje się ilość paliwa określoną w decyzji organu celnego, zawierającą rozstrzygnięcie o dopuszczeniu towaru do obrotu na polskim obszarze celnym.
4. 2
Tworzenie zapasów odbywa się przez systematyczne gromadzenie paliw ciekłych, przy czym należy zgromadzić w każdym miesiącu 1/12 wymaganego stanu zapasów obowiązkowych na dany rok, określonego przez Ministra Gospodarki, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. 3
W 1999 r. podmioty tworzące zapasy obowiązkowe powinny na dzień 31 grudnia 1999 r. osiągnąć wymagany stan zapasów obowiązkowych, o którym mowa w ust. 4.
§  3.
1.
Producent paliw, wytwarzający paliwa poprzez przerób ropy naftowej, może tworzyć do 30% zapasów pod postacią ropy naftowej.
2.
Na wniosek producentów Minister Gospodarki w drodze decyzji administracyjnej określi procentową ilość paliw, które chce zastąpić ropą naftową, oraz ilość tej ropy w zakresie ustalonym w ust. 1.
2a. 4
Dopuszcza się możliwość zamiennego tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych wymienionych w § 1 pkt 1 lit. a) i b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 25 września 1997 r. w sprawie szczegółowego wykazu paliw ciekłych, w zakresie których tworzy się zapasy obowiązkowe (Dz. U. Nr 125, poz. 803 i z 1999 r. Nr 35, poz. 329).
3.
Przez produkcję, oprócz procesu przerobu ropy naftowej, rozumie się również procesy uszlachetniania i mieszania półproduktów lub komponentów, w wyniku których powstaje co najmniej jeden z gatunków paliw lub wzrasta całkowita ilość jednego z nich.
§  4.
1.
Podmiot zobowiązany do tworzenia zapasów obowiązkowych może zlecić ich przechowywanie osobom trzecim.
2.
Umowa z przechowującym powinna określać:
1)
ilości i gatunki paliw,
2)
okres składowania, obejmujący co najmniej 1 rok kalendarzowy.
§  5.
Okres utrzymywania zapasów obowiązkowych oznaczony jest w latach kalendarzowych.
§  5a. 5
Podmiot zobowiązany do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych może zaprzestać dalszego ich tworzenia w razie zmniejszenia w roku poprzednim produkcji i importu paliw ciekłych poniżej poziomu określonego w ustawie, o której mowa w § 1 ust. 1.
§  6.
Do zapasów obowiązkowych nie zalicza się paliw znajdujących się:
1)
w rurociągach przesyłowych i zbiornikach na wejściu i wyjściu w trakcie przesyłania paliwa,
2)
w autocysternach i cysternach kolejowych,
3)
w rurociągach i instalacjach produkcyjnych,
4)
na statkach,
5)
w magazynie celnym przed ocleniem i w porcie wolnocłowym.
§  7.
Podmioty przechowujące zapasy obowiązkowe paliw ciekłych zobowiązane są do utrzymywania ich jakości zgodnie z obowiązującymi normami.
§  8.
1.
W przypadku wystąpienia zakłóceń na rynku paliw, zapasy obowiązkowe paliw ciekłych mogą być interwencyjnie wykorzystane na bieżące potrzeby gospodarki.
2.
Z wnioskiem o zwolnienie zapasów paliw ciekłych może wystąpić:
1)
wojewoda,
2)
podmiot gospodarczy zobowiązany do utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych.
3.
Wniosek powinien zawierać:
1)
rodzaj i ilość proponowanych do zwolnienia paliw,
2)
zasady zbycia paliw, sposób i termin odtworzenia zapasów,
3)
uzasadnienie konieczności wykorzystania (uruchomienia) zapasów paliw.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, Minister Gospodarki rozpatrzy nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego złożenia.
§  9.
1.
Minister Gospodarki, Prezes Agencji Rezerw Materiałowych lub osoby przez nich upoważnione mogą dokonywać kontroli w podmiotach przechowujących zapasy obowiązkowe paliw.
2.
Podmiot umożliwia przeprowadzenie kontroli, w tym dostęp do miejsc składowania zapasów.
3.
Kontroli podlega zgodność stanu faktycznego ze stanem ewidencyjnym zapasów oraz jakość tych paliw.
4.
Upoważnienie do kontroli określa:
1)
osoby dokonujące kontroli,
2)
nazwę kontrolowanego podmiotu,
3)
zakres kontroli,
4)
czas trwania kontroli.
5.
Protokół kontroli jest przedstawiany organom kontrolowanego podmiotu.
§  10.
1.
Podmioty przechowujące zapasy obowiązkowe paliw ciekłych przekazują Agencji Rezerw Materiałowych sprawozdania o ilości i lokalizacji tych zapasów w terminie:
1)
do 31 lipca za I półrocze,
2)
do 31 stycznia za rok ubiegły.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać nazwy produktów objętych regulacją, ich ilość, miejsca składowania oraz nazwy podmiotów, w których odbywa się składowanie.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1997 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.
2 § 2 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.
3 § 2 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.
4 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.
5 § 5a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 31 marca 1999 r. (Dz.U.99.35.330) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 maja 1999 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.125.802

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu tworzenia, ustalania ilości i jakości utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych oraz zasad i sposobu interwencyjnego wykorzystywania, a także sposobu prowadzenia działalności kontrolnej w zakresie tworzenia i gospodarowania zapasami obowiązkowymi paliw ciekłych.
Data aktu: 29/09/1997
Data ogłoszenia: 14/10/1997
Data wejścia w życie: 01/12/1997