Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 września 1997 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom transportu, spedycji i drogownictwa oraz gospodarki morskiej, którzy swą postawą szczególnie przyczynili się do osiągnięć i rozwoju tych dziedzin gospodarki narodowej.
2.
Odznaka może być również nadawana:
1)
obywatelom innych państw za zasługi w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie transportu oraz spedycji i drogownictwa, a także gospodarki morskiej,
2)
innym osobom za zasługi związane z transportem, spedycją, drogownictwem i gospodarką morską.
§  3.
1.
Odznakę nadaje Minister Transportu i Gospodarki Morskiej z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
kierownika jednostki organizacyjnej nadzorowanej lub bezpośrednio podległej Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej,
2)
ministra, kierownika urzędu centralnego lub wojewody.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług i osiągnięć w dziedzinie transportu, spedycji, drogownictwa lub gospodarki morskiej uzasadniających nadanie odznaki osobom wymienionym w § 2 oraz ich dane personalne.
3.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Ministrowi Transportu i Gospodarki Morskiej najpóźniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki.
§  4.
1.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 32 mm i jest wykonana z metalu w kolorze srebrnym. Na środku jest umieszczony zarys obszaru Polski wypełniony napisem "ZASŁUŻONY DLA TRANSPORTU RP". Na odwrotnej stronie medalu jest umieszczony napis "RZECZPOSPOLITA POLSKA". Medal jest zawieszony na prostokątnej zawieszce o wymiarach 32 mm x 8 mm pokrytej w połowie białą, w połowie czerwoną emalią. Na środku zawieszki na czerwono emaliowanej tarczy jest umieszczony Orzeł w kolorze srebrnym według wzoru określonego w ustawie z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 10, poz. 60). Na odwrotnej stronie zawieszki jest umocowane zapięcie.
2.
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza uroczyście Minister Transportu i Gospodarki Morskiej lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  6.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej.
§  7.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie wydaje się wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów.
§  8.
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetu państwa w części dotyczącej Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK

o nadanie odznaki

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA TRANSPORTU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI "ZASŁUŻONY DLA TRANSPORTU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.122.772

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla transportu Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.
Data aktu: 22/09/1997
Data ogłoszenia: 08/10/1997
Data wejścia w życie: 23/10/1997