Zasady wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego oraz w Resortowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 18 lipca 1996 r.
w sprawie zasad wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego oraz w Resortowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej. 1

Na podstawie art. 773 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1. 2
 
1. 3
Przepisy rozporządzenia stosuje się, z zastrzeżeniem ust. 2, do pracowników zatrudnionych w:
1)
Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego,
2)
Resortowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej,

zwanych dalej "pracownikami".

2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do pracowników zatrudnionych w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych.
§  2. 4
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "najniższym wynagrodzeniu", rozumie się przez to najniższe wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania, określone w tabeli miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługują wszystkie składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
§  4.
Ustala się:
1) 5
tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
tabelę stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
tabele stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji pracowników, stanowiące załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5.
Pracodawca może w uzasadnionych wypadkach skrócić pracownikowi wymagany okres pracy zawodowej na danym stanowisku.
§  6.
1. 6
Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku związanym z kierowaniem zespołem oraz radcy prawnemu przysługuje dodatek funkcyjny.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, może być przyznany również pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku nie związanym z kierowaniem zespołem, koordynującemu wykonywanie określonych zadań, dla którego w załączniku nr 3 do rozporządzenia przewiduje się dodatek funkcyjny, z tym że maksymalna stawka tego dodatku nie może być wyższa od drugiej stawki dodatku funkcyjnego.
§  7. 7
(skreślony).
§  8.
1. 8
Pracownikowi przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy następny rok pracy do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 20 i więcej latach pracy.
2. 9
(skreślony).
3. 10
(skreślony).
4.
Do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, z zastrzeżeniem ust. 6.
5.
Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
6. 11
W wypadku gdy praca w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego lub w Resortowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej stanowi dodatkowe zatrudnienie, prawo do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
7.
Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy w skutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
8.
Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1)
począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2)
za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
§  9.
1. 12
Pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym niezbędne jest posługiwanie się językiem obcym, przysługuje dodatek za znajomość języka obcego w wysokości do:
1)
10% najniższego wynagrodzenia - za znajomość pierwszego języka obcego,
2)
15% najniższego wynagrodzenia - za znajomość każdego następnego języka obcego.
2.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  10.
1. 13
Pracownikom przysługuje dodatek za każdą godzinę pracy wykonywanej w warunkach uciążliwych, szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych w wysokości:
1)
do 5% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla I stopnia uciążliwości lub szkodliwości,
2)
do 10% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla II stopnia uciążliwości lub szkodliwości,
3)
do 15% stawki godzinowej wynikającej z najniższego wynagrodzenia - dla III stopnia uciążliwości lub szkodliwości.
2. 14
(skreślony).
3. 15
(skreślony).
4. 16
Szczegółowe zasady ustalania stopni uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia oraz prac niebezpiecznych, a także przyznawania dodatku za pracę wykonywaną w tych warunkach, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  11. 17
Pracownikowi Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego prowadzącemu:
1)
główny depozyt zezwoleń - przysługuje miesięczny dodatek w wysokości do 50% najniższego wynagrodzenia,
2)
podręczny depozyt zezwoleń - przysługuje miesięczny dodatek w wysokości do 20% najniższego wynagrodzenia.
§  12. 18
(skreślony).
§  13.
1.
Pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości:
1)
po 20 latach pracy - 75% miesięcznego wynagrodzenia,
2)
po 25 latach pracy - 100% miesięcznego wynagrodzenia,
3)
po 30 latach pracy - 150% miesięcznego wynagrodzenia,
4)
po 35 latach pracy - 200% miesięcznego wynagrodzenia,
5)
po 40 latach pracy - 300% miesięcznego wynagrodzenia.
2.
Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3.
W razie równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
4.
Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.
5.
Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
6.
Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
7.
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody będąc zatrudnionym w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
8. 19
W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
9. 20
Jeżeli pracownikowi zatrudnionemu w:
1)
Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego w dniu 1 lipca 1996 r. albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów nie podlegających dotychczas wliczeniu,
2)
Resortowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej w dniu 1 sierpnia 2000 r. albo w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów nie podlegających dotychczas wliczeniu

- upływa okres uprawniający do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę - najwyższą.

10. 21
Pracownikowi Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego, który w dniu 1 lipca 1996 r. albo w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 9, oraz pracownikowi Resortowego Ośrodka Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, który w dniu 1 sierpnia 2000 r. albo w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 9, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższej, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej - różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
11.
Przepisy ust. 9 i 10 mają odpowiednio zastosowanie, w razie gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
12. 22
Pracownikom zatrudnionym w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego w dniu 1 lipca 1996 r. oraz pracownikom zatrudnionym w Resortowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej w dniu 1 sierpnia 2000 r., którzy przed tym dniem nabyli prawo do nagrody jubileuszowej w związku z wliczeniem okresów wymienionych w zarządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Monitor Polski Nr 44, poz. 358), okresy te podlegają wliczeniu na dotychczasowych zasadach przy ustalaniu prawa do kolejnych nagród.
13. 23
Pracownicy, którzy podjęli zatrudnienie w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego po dniu 1 lipca 1996 r. oraz pracownicy, którzy podjęli zatrudnienie w Resortowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej po dniu 1 sierpnia 2000 r., nabywają prawo do nagrody jubileuszowej na zasadach określonych w ust. 2-11, niezależnie od wcześniejszego nabycia prawa do nagród za dany okres.
§  14.
1. 24
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości:
1)
jednomiesięcznego wynagrodzenia - jeżeli był zatrudniony krócej niż 15 lat,
2)
dwumiesięcznego wynagrodzenia - po przepracowaniu co najmniej 15 lat,
3)
trzymiesięcznego wynagrodzenia - po przepracowaniu co najmniej 20 lat.
2.
Przy ustalaniu okresów pracy i innych okresów uprawniających do odprawy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.
3.
Odprawę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
4.
Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
§  15. 25
W ramach środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz nagród za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej w wysokości do 3% na wynagrodzenia osobowe.
§  16.
1.
W ramach środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz premiowy, z przeznaczeniem na premie dla pracowników.
2.
Wysokość funduszu premiowego oraz zasady przyznawania i wypłacania premii określa zakładowy regulamin premiowania.
§  17. 26
(skreślony).
§  18. 27
(skreślony).
§  19. 28
Godzinową stawkę:
1)
wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, oraz
2)
wynikającą z najniższego wynagrodzenia, o którym mowa w § 2,

ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

§  20.
1.
Pracownikowi zatrudnionemu w zmianowym systemie pracy przysługuje dodatek za każdą godzinę pracy:
1)
na II zmianie w wysokości 10%,
2)
na III zmianie w wysokości 20%

- godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.

2. 29
Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, nie niższy jednak od dodatku ustalonego na podstawie art. 1518 § 1 Kodeksu pracy.
3. 30
(skreślony).
4. 31
W razie zbiegu uprawnień do dodatku za pracę na III zmianie i do dodatku za pracę w porze nocnej, przysługuje jeden dodatek - korzystniejszy dla pracownika.
§  21.
1. 32
Kierowcy samochodu osobowego może być przyznane, za jego zgodą, wynagrodzenie ryczałtowe obejmujące poszczególne składniki wynagrodzenia (w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatek za pracę w porze nocnej), uwzględniające liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie jednego miesiąca - jeżeli faktyczny czas pracy tego kierowcy w poszczególnych miesiącach nie ulega wahaniom i odpowiada liczbie godzin przyjętej do obliczenia wynagrodzenia.
2.
Kierowcy, z wyjątkiem kierowcy samochodu osobowego, za powierzone mu dodatkowe czynności nie wchodzące w zakres jego normalnych obowiązków przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 60% najniższego wynagrodzenia.
3. 33
(skreślony).
4. 34
(skreślony).
5. 35
Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, za wykonywanie poszczególnych czynności ustala pracodawca, uwzględniając rodzaj czynności i ich uciążliwość.
6. 36
(skreślony).
§  22. 37
(skreślony).
§  23.
Pracownik, który w dniu wejścia w życie rozporządzenia nie posiada wymaganych kwalifikacji w zakresie wykształcenia, może być przeszeregowany tylko w ramach zajmowanego stanowiska.
§  24.
W zakresie uregulowanym rozporządzeniem tracą moc przepisy dotychczasowe w stosunku do pracowników objętych rozporządzeniem.
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1996 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  38 TABELA

MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO

Kategoria zaszeregowania Kwota w złotych
1 2
I 790- 930
II 800- 970
III 810-1.030
IV 820-1.090
V 830-1.150
VI 840-1.230
VII 850-1.320
VIII 860-1.400
IX 880-1.480
X 920-1.570
XI 940-1.680
XII 970-1.790
XIII 1.000-1.910
XIV 1.040-2.080
XV 1.080-2.230
XVI 1.130-2.480
XVII 1.180-2.720
XVIII 1.240-2.980
XIX 1.300-3.240
XX 1.360-3.550
XXI 1.460-3.920

ZAŁĄCZNIK Nr  2

TABELA PROCENTOWYCH STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO

Stawka dodatku funkcyjnego Procent najniższego wynagrodzenia do
1 35
2 50
3 65
4 80
5 95
6 110
7 125
8 150
9 175
10 200

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  39 I. TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW BIURA OBSŁUGI TRANSPORTU MIĘDZYNARODOWEGO

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Stawka dodatku funkcyjnego do Wymagania kwalifikacyjne
wykształ-

cenie

liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVIII-XXI 10 wyższe 7
2 Zastępca dyrektora XVII-XIX 9 wyższe 7
główny księgowy według odrębnych przepisów
3 Kierownik zespołu, główny

specjalista

XIV-XVI 7 wyższe 7
Radca prawny XIV-XVI 7 według odrębnych przepisów
4 Kierownik sekcji, starszy

specjalista

XII-XV 4 wyższe 6
5 Specjalista XI-XIV - wyższe 2
6 Samodzielny referent X-XII - średnie 4
7 Starszy księgowy IX-XII - średnie 4
8 Starszy referent VI-IX - średnie 2
Księgowy, zaopatrzeniowiec VI-IX - średnie -
9 Maszynistka, referent VI-VIII - średnie -
IA. TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW RESORTOWEGO OŚRODKA INFORMACJI NAUKOWEJ, TECHNICZNEJ I EKONOMICZNEJ.
Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Stawka dodatku Wymagane kwalifikacje
funkcyjnego

do

wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5 6
1 Dyrektor XVIII-XXI 10 wyższe 6
2 Naczelnik wydziału XIV-XVII 7 wyższe 5
3 Główny specjalista XIV-XVII 6 wyższe 5
4 Starszy specjalista XII-XV - wyższe 3
5 Specjalista XI-XIV - wyższe 2
6 Samodzielny referent X-XII - średnie 4
7 Starszy księgowy IX-XII - średnie 4
8 Starszy referent VI-IX - średnie 2
9 Księgowy VI-IX - średnie -
10 Referent VI-VIII - średnie -

II. TABELA STANOWISK, ZASZEREGOWAŃ I WYMAGAŃ KWALIFIKACYJNYCH PRACOWNIKÓW ZATRUDNIONYCH NA STANOWISKACH POMOCNICZYCH, ROBOTNICZYCH I OBSŁUGI

Lp. Stanowisko Kategoria zaszeregowania Wymagania kwalifikacyjne
wykształcenie liczba lat pracy
1 2 3 4 5
1 Kierowca autobusu X-XI według odrębnych przepisów
Kierowca samochodu ciężarowego i dostawczego IX-X według odrębnych przepisów
Kierowca samochodu osobowego VII-VIII według odrębnych przepisów
2 Mechanik napraw pojazdów samochodowych, mechanik diagnosta IX-X średnie 2
3 Konserwator-mechanik VII-IX zasadnicze -
4 Sekretarka VIII-IX średnie -
Starsza maszynistka VIII-IX średnie 2
5 Maszynistka, magazynier, konserwator urządzeń elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i c.o. VII-VIII średnie -
6 Pomoc laboratoryjna V-VII podstawowe -
7 Robotnik gospodarczy, palacz V-VII podstawowe -
8 Telefonistka V-VI podstawowe -
9 Dozorca III-V podstawowe -
10 Sprzątaczka III-IV podstawowe -
11 Goniec II-IV podstawowe -

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  40 SZCZEGÓŁOWE ZASADY PRZYZNAWANIA DODATKU ZA ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA OBCEGO

1. Dodatek za znajomość języka obcego, zwany dalej "dodatkiem", przyznaje się pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym posługiwanie się językiem obcym jest niezbędne do wykonywania czynności wynikających z zakresu obowiązków służbowych pracownika.

2. Dodatek przyznaje pracodawca w wysokości uzależnionej od stopnia wykorzystania znajomości języka obcego na stanowisku pracy.

3. Warunkiem przyznania dodatku jest posiadanie przez pracownika zaświadczenia potwierdzającego złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu ze znajomości języka obcego przed państwową, resortową lub zakładową komisją egzaminacyjną.

4. Od składania egzaminu, o którym mowa w ust. 3, zwolnieni są pracownicy posiadający:

1) dyplom ukończenia wydziału filologii szkoły wyższej,

2) uprawnienia tłumacza w zakresie danego języka obcego, przyznane na podstawie odrębnych przepisów,

3) dyplom ukończenia wyższej uczelni lub szkoły średniej za granicą, w których językiem wykładowym był język obcy, za którego znajomość pracownik ma pobierać dodatek.

5. Dodatek przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie.

6. Dodatek przysługuje również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

7. Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po:

1) złożeniu przez pracownika egzaminu z wynikiem pozytywnym,

2) przedłożeniu dokumentów uzasadniających zwolnienie pracownika od składania egzaminu.

8. Dodatek przyznaje się na czas wykonywania pracy na stanowisku, o którym mowa w ust. 1.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  41 SZCZEGÓŁOWE ZASADY USTALANIA STOPNI UCIĄŻLIWOŚCI LUB SZKODLIWOŚCI DLA ZDROWIA ORAZ PRAC NIEBEZPIECZNYCH, A TAKŻE PRZYZNAWANIA DODATKU ZA PRACĘ WYKONYWANĄ W TAKICH WARUNKACH

1. Do pierwszego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na działanie pyłów nie wywołujących zwłóknienia tkanki płucnej,

2) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych nie kumulujących się w organizmie,

3) w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura efektywna powyżej 25oC lub poniżej 10oC,

4) w mokrym środowisku o względnej wilgotności powietrza przekraczającej 80%, w błocie lub w bezpośrednim kontakcie z wodą,

5) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone, np. spawanie, hartowanie,

6) w warunkach narażenia na wibrację ogólną,

7) w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,

8) (skreślony).

2. Do drugiego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na działanie pyłów wywołujących zwłóknienie tkanki płucnej,

2) w warunkach narażenia na działanie substancji toksycznych kumulujących się w organizmie,

3) w warunkach narażenia na hałas,

4) w obniżonym lub podwyższonym ciśnieniu wynikającym z procesu technologicznego,

5) w warunkach narażenia na działanie miejscowej wibracji, np. używanie ręcznych narzędzi pneumatycznych,

6) w warunkach nadmiernego obciążenia wysiłkiem fizycznym co najmniej 2.000 kcal dla mężczyzn i 1.200 kcal dla kobiet lub wymagające wymuszonej pozycji ciała,

7) w warunkach narażenia na działanie hormonów i antybiotyków powodujących zaburzenia czynności fizjologicznych organizmu oraz innych czynników o analogicznym jak te hormony i antybiotyki działaniu, jeżeli zostanie to uznane przez instytut medycyny pracy.

3. Do trzeciego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się prace wykonywane:

1) w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,

2) w warunkach narażenia na działanie pól elektromagnetycznych wysokiej częstotliwości w zakresie od 0,1 do 300.000 MHz w strefie zagrożenia,

3) z benzydyną, alfa- i beta-naftyloaminą, chlorkiem winylu oraz innymi czynnikami o analogicznym jak te substancje działaniu, jeżeli zostanie to uznane przez instytut medycyny pracy.

4. Do trzeciego stopnia uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia zalicza się również niebezpieczne prace:

1) na wysokości powyżej 2 m i w wykopach i głębokości poniżej 2 m, uznane za niebezpieczne w przepisach o bezpieczeństwie i higienie pracy,

2) związane z wytwarzaniem, stosowaniem, magazynowaniem i transportowaniem gazów i materiałów wybuchowych,

3) wewnątrz zbiorników, aparatów, kanałów, studni itp., których wykonywanie wymaga specjalnego zezwolenia,

4) przy urządzeniach elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem powyżej 220V, wykonywane zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i pracy w energetyce,

5) związane z załadunkiem i rozładunkiem paliw płynnych oraz ich transportem,

6) pod ziemią lub pod wodą.

5. Dodatek może być przyznany:

1) jeżeli prace wykonywane są w warunkach, w których przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia, określone w odrębnych przepisach lub innych obowiązujących normach higienicznosanitarnych,

2) do czasu osiągnięcia przewidywanej poprawy warunków pracy.

6. Podstawę przyznania dodatku za pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia stanowią wyniki badań środowiskowych przeprowadzonych przez jednostkę upoważnioną do tego rodzaju badań.

7. W przypadku jednoczesnego występowania uprawnienia do dodatków z tytułu prac wykonywanych w warunkach uciążliwych, szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych stosuje się tylko jeden dodatek o najwyższej stawce.

1 Tytuł:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.

2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
3 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.
4 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.36.350) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1999 r.
5 § 4 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.36.350) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1999 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 lutego 2005 r. (Dz.U.05.38.349) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
7 § 7 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
8 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
9 § 8 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
10 § 8 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
11 § 8 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.

12 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
13 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
14 § 10 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
15 § 10 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
16 § 10 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
17 § 11:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.

18 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
19 § 13 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 marca 1998 r. (Dz.U.98.42.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1998 r.
20 § 13 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.
21 § 13 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.
22 § 13 ust. 12:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.

23 § 13 ust. 13:

- zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. c) rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.

24 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 marca 1998 r. (Dz.U.98.42.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1998 r.
25 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
26 § 17 skreślony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
27 § 18 skreślony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
28 § 19:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.39.241) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.

29 § 20 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 lutego 2003 r. (Dz.U.03.25.208) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 marca 2004 r. (Dz.U.04.45.429) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.

30 § 20 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.
31 § 20 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 lutego 2005 r. (Dz.U.05.38.349) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
32 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 lutego 2005 r. (Dz.U.05.38.349) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
33 § 21 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
34 § 21 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
35 § 21 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
36 § 21 ust. 6 skreślony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
37 § 22 skreślony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
38 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz.U.97.39.241) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 marca 1998 r. (Dz.U.98.42.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 kwietnia 1999 r. (Dz.U.99.36.350) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1999 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 marca 2000 r. (Dz.U.00.27.337) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 marca 2001 r. (Dz.U.01.32.376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 lutego 2003 r. (Dz.U.03.25.208) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 marca 2004 r. (Dz.U.04.45.429) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 lutego 2005 r. (Dz.U.05.38.349) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 marca 2006 r. (Dz.U.06.43.300) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2006 r.

39 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1999 r. (Dz.U.99.9.83) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 24 lutego 2005 r. (Dz.U.05.38.349) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

40 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 11 lipca 2000 r. (Dz.U.00.56.672) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 sierpnia 2000 r.
41 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 marca 1998 r. (Dz.U.98.42.251) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1998 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.99.458

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w Biurze Obsługi Transportu Międzynarodowego oraz w Resortowym Ośrodku Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej.
Data aktu: 18/07/1996
Data ogłoszenia: 12/08/1996
Data wejścia w życie: 01/07/1996, 12/08/1996