Tryb zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 19 czerwca 1996 r.
w sprawie trybu zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą.

Na podstawie art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312 oraz z 1995 r. Nr 85, poz. 427 i Nr 87, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Należności celne pobrane od towarów przywiezionych z zagranicy w postaci surowców, materiałów, półfabrykatów lub elementów kooperacyjnych, zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą, zwraca się producentowi towarów na wniosek o zwrot tych należności.
2.
Wniosek o zwrot należności celnych powinien zawierać określenie:
1)
organu celnego, do którego jest kierowany,
2)
producenta wymienionego w ust. 1,
3)
importera towarów zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych za granicę,
4)
eksportera towarów, jeżeli eksporterem nie jest producent wymieniony w ust. 1,
5)
nazwy towarów zgodnej z taryfą celną, zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych za granicę, ze wskazaniem ilości lub wagi oraz wartości celnej,
6)
żądanej kwoty, stanowiącej równowartość należności celnych, ze szczególnym rozliczeniem wszystkich dokumentów Jednolitego Dokumentu Administracyjnego SAD, dotyczących towarów importowanych zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych, poprzez wskazanie rodzaju i ilości zużytych towarów oraz wysokości wymierzonego i pobranego cła,
7)
numeru rachunku bieżącego w banku podmiotu ubiegającego się o zwrot należności celnych, na który ma być dokonany zwrot pobranych należności,
8)
daty sporządzenia wniosku oraz podpis osoby lub osób reprezentujących wnioskodawcę, z oświadczeniem w brzmieniu:

"Pouczony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 247 kk) oświadczam, że według stanu na dzień wystawienia niniejszego wniosku:

– dane zawarte we wniosku oraz dane i informacje załączone do wniosku są prawdziwe,

– przysługuje mi pełne prawo reprezentowania wnioskodawcy w sprawie stanowiącej przedmiot wniosku".

§  2.
Wniosek o zwrot należności celnych powinien być złożony nie później niż w terminie 30 dni od dnia wywozu towarów, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§  3.
Do wniosku o zwrot należności celnych należy dołączyć:
1)
decyzję o dopuszczeniu towarów do obrotu na polskim obszarze celnym oraz o wymiarze należności celnych,
2)
dowód uiszczenia należności celnych,
3)
dokument potwierdzający wywóz towaru za granicę,
4)
szczegółowy opis zastosowanego procesu przetwórczego lub produkcyjnego, jakim zostały poddane towary, z uwzględnieniem norm zużycia importowanych towarów,
5)
dowód wykonania usługi zleconej w ramach swej działalności przez producenta na wykonanie przez inne podmioty określonych czynności związanych z procesem przetwórczym lub produkcyjnym towaru wywiezionego za granicę, jeżeli producent nie wykonał wszystkich czynności związanych z tym procesem we własnym zakresie,
6)
dowód zakupu przez producenta towarów przywiezionych z zagranicy przez importera i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych, jeżeli producent nie jest importerem,
7)
fakturę lub umowę zawartą z eksporterem towaru, jeżeli producent nie dokonuje wywozu towaru.
§  4. 1
 
1.
Z wyjątkiem określonym w ust. 2, do postępowań o zwrot należności celnych, wszczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do sytuacji z okresu poprzedzającego wejście w życie niniejszego rozporządzenia termin do złożenia wniosku o zwrot należności celnych wynosi 30 dni od dnia wywozu towarów.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Współpracy Gospodarczej z zagranicą z dnia 31 sierpnia 1990 r. w sprawie trybu zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 64, poz. 383 i z 1994 r. Nr 53, poz. 219).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.449) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1996 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.71.344

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą.
Data aktu: 19/06/1996
Data ogłoszenia: 27/06/1996
Data wejścia w życie: 12/07/1996