Tryb zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 19 czerwca 1996 r.
w sprawie trybu zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą.

Na podstawie art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312 oraz z 1995 r. Nr 85, poz. 427 i Nr 87, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Należności celne pobrane od towarów przywiezionych z zagranicy w postaci surowców, materiałów, półfabrykatów lub elementów kooperacyjnych, zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą, zwraca się producentowi towarów na wniosek o zwrot tych należności.
2.
Wniosek o zwrot należności celnych powinien zawierać określenie:
1)
organu celnego, do którego jest kierowany,
2)
producenta wymienionego w ust. 1,
3)
importera towarów zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych za granicę,
4)
eksportera towarów, jeżeli eksporterem nie jest producent wymieniony w ust. 1,
5)
nazwy towarów zgodnej z taryfą celną, zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych za granicę, ze wskazaniem ilości lub wagi oraz wartości celnej,
6)
żądanej kwoty, stanowiącej równowartość należności celnych, ze szczególnym rozliczeniem wszystkich dokumentów Jednolitego Dokumentu Administracyjnego SAD, dotyczących towarów importowanych zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych, poprzez wskazanie rodzaju i ilości zużytych towarów oraz wysokości wymierzonego i pobranego cła,
7)
numeru rachunku bieżącego w banku podmiotu ubiegającego się o zwrot należności celnych, na który ma być dokonany zwrot pobranych należności,
8)
daty sporządzenia wniosku oraz podpis osoby lub osób reprezentujących wnioskodawcę, z oświadczeniem w brzmieniu:

"Pouczony o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania (art. 247 kk) oświadczam, że według stanu na dzień wystawienia niniejszego wniosku:

– dane zawarte we wniosku oraz dane i informacje załączone do wniosku są prawdziwe,

– przysługuje mi pełne prawo reprezentowania wnioskodawcy w sprawie stanowiącej przedmiot wniosku".

§  2.
Wniosek o zwrot należności celnych powinien być złożony nie później niż w terminie 30 dni od dnia wywozu towarów, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§  3.
Do wniosku o zwrot należności celnych należy dołączyć:
1)
decyzję o dopuszczeniu towarów do obrotu na polskim obszarze celnym oraz o wymiarze należności celnych,
2)
dowód uiszczenia należności celnych,
3)
dokument potwierdzający wywóz towaru za granicę,
4)
szczegółowy opis zastosowanego procesu przetwórczego lub produkcyjnego, jakim zostały poddane towary, z uwzględnieniem norm zużycia importowanych towarów,
5)
dowód wykonania usługi zleconej w ramach swej działalności przez producenta na wykonanie przez inne podmioty określonych czynności związanych z procesem przetwórczym lub produkcyjnym towaru wywiezionego za granicę, jeżeli producent nie wykonał wszystkich czynności związanych z tym procesem we własnym zakresie,
6)
dowód zakupu przez producenta towarów przywiezionych z zagranicy przez importera i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych, jeżeli producent nie jest importerem,
7)
fakturę lub umowę zawartą z eksporterem towaru, jeżeli producent nie dokonuje wywozu towaru.
§  4. 1
 
1.
Z wyjątkiem określonym w ust. 2, do postępowań o zwrot należności celnych, wszczętych i nie zakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Do sytuacji z okresu poprzedzającego wejście w życie niniejszego rozporządzenia termin do złożenia wniosku o zwrot należności celnych wynosi 30 dni od dnia wywozu towarów.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Współpracy Gospodarczej z zagranicą z dnia 31 sierpnia 1990 r. w sprawie trybu zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 64, poz. 383 i z 1994 r. Nr 53, poz. 219).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 lipca 1996 r. (Dz.U.96.96.449) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 lipca 1996 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.71.344

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb zwrotu należności celnych pobranych od towarów przywiezionych z zagranicy i zużytych przy wyrobie towarów wywiezionych w obrocie towarowym z zagranicą.
Data aktu: 19/06/1996
Data ogłoszenia: 27/06/1996
Data wejścia w życie: 12/07/1996