Ogólne wymagania sanitarne przy przewozie środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 22 maja 1996 r.
w sprawie ogólnych wymagań sanitarnych przy przewozie środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 29, poz. 245 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1985 r. Nr 12, poz. 49, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 oraz z 1992 r. Nr 33, poz. 144 i Nr 91, poz. 456) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Środki spożywcze, używki i substancje dodatkowe dozwolone, zwane dalej "środkami spożywczymi", mogą być przewożone tylko w taki sposób, aby nie została naruszona jakość zdrowotna tych środków oraz cechy organoleptyczne określone w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia lub ustalone zgodnie z tymi przepisami w decyzjach administracyjnych bądź w normach wprowadzonych do obowiązkowego stosowania w trybie przepisów ustawy o normalizacji.
2.
Urządzenia chłodnicze oraz inna aparatura i sprzęt stanowiące wyposażenie środka transportu do przewozu środków spożywczych powinny być sprawne i zapewniać właściwą jakość zdrowotną przewożonego środka spożywczego.
§  2.
1.
Środki spożywcze mogą być przewożone środkami transportu przeznaczonymi wyłącznie do tego celu.
2.
W razie braku środka transportu, o którym mowa w ust. 1, dopuszcza się przewóz środków spożywczych środkami transportu odpowiednio przystosowanymi do tego celu.
3.
Środki transportu przeznaczone wyłącznie do przewozu środków spożywczych powinny mieć:
1)
konstrukcję odpowiednią do swego przeznaczenia,
2)
powierzchnię wewnętrzną łatwą do utrzymania w czystości.
4.
Na zewnętrznej powierzchni środka transportu przeznaczonego wyłącznie do przewozu środków spożywczych powinien być czytelny napis wskazujący na jego przeznaczenie.
§  3.
1.
Powierzchnię ładunkową środka transportu należy przed załadowaniem odpowiednio przygotować, w szczególności:
1)
usunąć resztki poprzednich ładunków i uszkodzenia powierzchni ładunkowej,
2)
poddać dezynsekcji, jeżeli jest to konieczne ze względu na stwierdzone szkodniki,
3)
doprowadzić do stanu należytej czystości z użyciem właściwych roztworów myjących i dezynfekujących.
2.
Jeżeli środek transportu ma wyposażenie, o którym mowa w § 1 ust. 2, to przed załadowaniem środka spożywczego należy sprawdzić funkcjonowanie tego wyposażenia.
§  4.
1.
Środki spożywcze płynne należy przewozić wyłącznie w przeznaczonych do tego celu szczelnie zamkniętych naczyniach, pojemnikach lub opakowaniach, takich jak cysterny, konwie, butelki lub inne opakowania jednostkowe, których powierzchnia wewnętrzna może być wykonana tylko z materiałów nieszkodliwych dla zdrowia.
2.
Środki transportu używane do przewozu środków spożywczych luzem (bez opakowania) powinny mieć powierzchnię wewnętrzną obitą blachą lub tworzywem odpowiadającym wymaganiom sanitarnym.
3.
Środki spożywcze w opakowaniach zamkniętych wodoszczelnych mogą być przewożone w otwartych środkach transportu pod warunkiem zabezpieczenia ich przed zanieczyszczeniami i działaniem czynników atmosferycznych.
4.
Środki spożywcze bez opakowań, jeżeli nie są przewożone środkami transportu przeznaczonymi wyłącznie do tego celu, lub środki spożywcze, których opakowania bezpośrednie nie zapewniają skutecznej ochrony przed zanieczyszczeniami lub pogorszeniem ich jakości zdrowotnej, powinny być przewożone w szczelnym opakowaniu transportowym.
§  5.
1.
Opakowania transportowe środków spożywczych powinny być wykonane z materiałów, które nie powodują zmiany cech organoleptycznych środków spożywczych, są łatwe do utrzymania w czystości oraz zapewniają środkom spożywczym odpowiednie warunki w czasie przewozu.
2.
Opakowania transportowe stykające się bezpośrednio ze środkami spożywczymi powinny odpowiadać warunkom ustalonym dla opakowań bezpośrednich i mogą być używane wyłącznie do określonego rodzaju środka spożywczego.
3.
Opakowania transportowe powinny być utrzymywane i przechowywane w sposób gwarantujący ich właściwy stan sanitarny.
§  6.
Środki spożywcze, które dla zachowania właściwej jakości zdrowotnej należy przechowywać w temperaturze nie przekraczającej 10oC, powinny być przewożone wagonami chłodniami, samochodami chłodniami lub innymi środkami transportu przygotowanymi do właściwego chłodzenia, jeżeli czas transportu przekracza 1 godzinę lub temperatura otoczenia jest powyżej 10oC.
§  7.
1.
W razie gdy opakowanie bezpośrednie nie zapewnia należytej ochrony jakości zdrowotnej środków spożywczych, środki te powinny być przewożone w opakowaniach transportowych.
2.
Środki spożywcze nie powinny być przewożone we wspólnym opakowaniu transportowym ze środkami spożywczymi o niewłaściwej jakości zdrowotnej.
§  8.
1.
Przygotowywanie środków spożywczych do przewozu, załadunek, przewóz i wyładunek powinny się odbywać w takich warunkach i w takim czasie, aby nie nastąpiło pogorszenie jakości zdrowotnej środków spożywczych i ich zanieczyszczenie.
2.
Aparatura, sprzęt, materiały lub inne przedmioty używane w trakcie przygotowania do przewozu środków spożywczych, w toku załadunku, przewozu lub wyładunku tych środków nie mogą powodować pogorszenia się jakości zdrowotnej przewożonych środków spożywczych.
§  9.
Pracownicy zatrudnieni przy przewozie środków spożywczych, mający bezpośrednią styczność ze środkiem spożywczym, są obowiązani zachować czystość i higienę osobistą, nosić odpowiednią odzież ochronną oraz posiadać aktualne książeczki zdrowia.
§  10.
1.
Dla środka transportu, o którym mowa w § 2 ust. 1, należy prowadzić książkę kontroli sanitarnej przy odpowiednim zastosowaniu przepisów dotyczących książek kontroli sanitarnej prowadzonych przez zakłady pracy na podstawie przepisów odrębnych, z uwzględnieniem ust. 2-4.
2.
W książce kontroli sanitarnej, należy odnotować czynności wykonane w celu przygotowania środka transportu do przewozu.
3.
Książki kontroli sanitarnej jest prowadzona przez kierowcę środka transportu lub inną osobę, pod której nadzorem znajdują się transportowane środki spożywcze.
4.
Kierowca lub osoba, o której mowa w ust. 3, jest obowiązana posiadać książkę kontroli sanitarnej w czasie przewozu.
§  11.
Przepisów § 2, 4, 5 i 7-10 nie stosuje się do przewozu płodów rolnych w stanie naturalnym, a także do przewozu ryb świeżych (i świeżych w lodzie) oraz raków i innych zwierząt wodnych przez osoby lub jednostki organizacyjne uprawnione do ich połowu.
§  12.
Przy przewozie środków spożywczych transportem kolejowym nie stosuje się przepisów § 2, 10 i 11.
§  13.
W zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami rozporządzenie nie dotyczy warunków sanitarnych przewozu środków spożywczych statkami żeglugi morskiej i śródlądowej oraz statkami powietrznymi.
§  14.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 17 września 1971 r. w sprawie ogólnych warunków sanitarnych przy przewozie środków spożywczych (Monitor Polski Nr 50, poz. 320).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.64.313

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogólne wymagania sanitarne przy przewozie środków spożywczych, używek i substancji dodatkowych dozwolonych.
Data aktu: 22/05/1996
Data ogłoszenia: 11/06/1996
Data wejścia w życie: 11/08/1996