Algorytm rozdziału między gminy subwencji na zadania oświatowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 15 maja 1996 r.
w sprawie algorytmu rozdziału między gminy subwencji na zadania oświatowe.

Na podstawie art. 12a ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o finansowaniu gmin (Dz. U. Nr 129, poz. 600, z 1994 r. Nr 105, poz. 509 oraz z 1995 r. Nr 124, poz. 601 i Nr 154, poz. 794) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się algorytm rozdziału między gminy subwencji na zadania oświatowe, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ALGORYTM ROZDZIAŁU MIĘDZY GMINY SUBWENCJI NA ZADANIA OŚWIATOWE

1. Do ustalenia kwot subwencji na zadania oświatowe stosuje się następujący wzór algorytmu:

So = [(A1 x W1 + A2 x W2 + A3 x W3) x a/p x (Ui/26 + Uj x

Pj/26)] x 12 + (Ui + Uj x Pj) x Ko

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

1) So - kwotę subwencji,

2) W1, W2, W3 - przeciętne struktury kwalifikacji zawodowych nauczycieli, określające stosunek liczby nauczycieli posiadających wykształcenie określone w odpowiednich pozycjach tabeli stawek wynagrodzenia zasadniczego (zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 czerwca 1995 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli - Monitor Polski Nr 31, poz. 366 i Nr 54, poz. 588) do ogólnej liczby nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych prowadzonych przez daną gminę (analogicznie jak przy wskaźnikach A1, A2, A3),

3) A1, A2, A3 - odpowiadające ww. wskaźnikom przeciętne miesięczne kwoty środków na wynagrodzenia nauczycieli - wraz z pochodnymi i odpisami - na rozpatrywany rok budżetowy,

4) a = 27 - średnią liczbę godzin lekcyjnych w tygodniu, wynikającą z ramowego planu nauczania,

5) p = 18 - średnie tygodniowe pensum nauczycieli,

6) 26 - średnią liczbę uczniów przypadającą na jeden oddział szkolny,

7) 12 - liczbę miesięcy w roku kalendarzowym,

8) Ui, Uj - liczby uczniów szkół "miejskich" i "wiejskich" zarówno publicznych, jak i niepublicznych odpowiednio z uwzględnieniem uczniów szkół podstawowych dla dorosłych - ustalone na podstawie sprawozdań statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego S-02 i S-03, przy czym:

a) w odniesieniu do liczby uczniów szkół "miejskich" oraz uczniów szkół niepublicznych stosuje się mnożnik przeliczeniowy 1,0,

b) w odniesieniu do liczby uczniów szkół "wiejskich" stosuje się określone w pkt 9 mnożniki przeliczeniowe zależne od przeciętnej dla danej gminy liczby uczniów przypadających na jeden oddział szkolny,

c) w odniesieniu do liczby uczniów w szkołach prowadzących: klasy (oddziały) specjalne, integracyjne, klasy (oddziały) dla mniejszości narodowych, realizujących program szkół mistrzostwa sportowego, niezależnie od mnożników przewidzianych pod lit. b), stosuje się następujące mnożniki uzupełniające w wysokości:

1,5 - do liczby uczniów, którzy zostali zakwalifikowani do kształcenia przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną lub inną poradnię specjalistyczną w klasach (oddziałach) specjalnych, integracyjnych,

1,2 - do liczby uczniów w klasach (oddziałach) dla mniejszości narodowych,

2,0 - do liczby uczniów w szkołach mistrzostwa sportowego,

1,5 - do liczby uczniów w szkołach (klasach) sportowych; zwiększenie subwencji z tego tytułu ma charakter przejściowy i odnosi się tylko do roku 1996,

9) Pj - mnożniki przeliczeniowe liczby uczniów szkół "wiejskich", które wynoszą:

1,86 - przy przeciętnej liczebności oddziałów <15,

1,63 - przy przeciętnej liczebności oddziałów 15-17,

1,44 - przy przeciętnej liczebności oddziałów >17,

10) Ko - kalkulacyjną roczną kwotę pozostałych wydatków bieżących (wynagrodzenia pracowników nie będących nauczycielami oraz wydatki rzeczowe) - w przeliczeniu na 1 ucznia.

2. Kwoty subwencji na zadania oświatowe skalkulowane według algorytmu określonego w ust. 1 podlegają uzupełnieniu w przypadkach, gdy w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminy zatrudnieni są nauczyciele - doradcy metodyczni. Wysokość dodatkowej subwencji dla poszczególnych gmin naliczana będzie według następującego wzoru:

0,75 x A1 x Ld x 12

gdzie Ld - oznacza liczbę nauczycieli - doradców metodycznych w gminie.

3. W 1996 r. kwota subwencji na zadania oświatowe nie może być mniejsza niż 121% i większa niż 133% wysokości środków budżetowych przekazanych na działalność szkół podstawowych w roku 1995, pomniejszonych o poniesione wydatki jednorazowe, bez uwzględnienia skutków zwiększeń, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. c).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.59.270

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Algorytm rozdziału między gminy subwencji na zadania oświatowe.
Data aktu: 15/05/1996
Data ogłoszenia: 28/05/1996
Data wejścia w życie: 12/06/1996