Określenie terminów składania wniosków, zasad podziału i trybu przekazywania dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 1996 r.
w sprawie określenia terminów składania wniosków, zasad podziału i trybu przekazywania dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1996 z dnia 1 lutego 1996 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dotację budżetową na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, powstałego do dnia 31 grudnia 1994 r., waz z odsetkami, zwanego dalej "zadłużeniem", przyznaje się dla przedsiębiorstw państwowych i spółek z udziałem Skarbu Państwa spełniających warunki, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1996 z dnia 1 lutego 1996 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 87), zwanej dalej "ustawą".
2.
Wysokość dotacji budżetowej na spłatę zadłużenia określa się w kwocie nie wyższej od iloczynu tego zadłużenia oraz wskaźnika zmniejszenia wierzytelności objętych układem w postępowaniu układowym, zwanym dalej "układem", wynikającego z tego postępowania lub wskaźnika umorzenia wierzytelności, wynikającego z bankowego postępowania ugodowego, z zastrzeżeniem ust. 4-6.
3.
Przez wskaźnik umorzenia wierzytelności, o którym mowa w ust. 2, rozumie się iloraz sumy kwot wierzytelności podlegających umorzeniu i zamianie na akcje (udziały) do kwoty wierzytelności ogółem, objętych ugodą bankową. Przepis stosuje się odpowiednio do wskaźnika zmniejszenia wierzytelności objętych układem.
4.
Wysokość dotacji, o której mowa w ust. 2, nie może przekroczyć 50% zadłużenia.
5.
W spółkach z udziałem Skarbu Państwa wysokość dotacji, o której mowa w ust. 2, po uwzględnieniu przepisu ust. 4, jest ustalona wprost proporcjonalnie do udziału Skarbu Państwa na dzień 31 grudnia 1994 r.
6.
Dotacja budżetowa ustalona zgodnie z przepisami ust. 2, 4 i 5 nie może być wyższa niż zadłużenie na dzień uprawomocnienia się ugody bankowej lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu.
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe i spółki z udziałem Skarbu Państwa spełniające warunki, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, składają wniosek o przyznanie dotacji na restrukturyzację zadłużenia organowi założycielskiemu lub organowi reprezentującemu Skarb Państwa w spółce, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Wniosek złożony po tym terminie nie podlega rozpatrzeniu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
nazwę i adres przedsiębiorstwa państwowego lub firmę spółki z udziałem Skarbu Państwa oraz numer REGON,
2)
nazwę organu założycielskiego przedsiębiorstwa państwowego lub organu reprezentującego Skarb Państwa w spółce,
3)
kwotę zadłużenia, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, oraz kwotę tego zadłużenia na dzień uprawomocnienia się ugody bankowej lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu, uzgodnione z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
4)
kwotę wierzytelności ogółem i w podziale na poszczególne grupy wierzytelności, objętą ugodą bankową lub układem, wraz z wymienieniem warunków ugody lub układu dla każdej z tych grup i datą uprawomocnienia się ugody lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu,
5)
wskaźnik zmniejszenia wierzytelności lub wskaźnik umorzenia wierzytelności, o którym mowa w § 1 ust. 2 i 3,
6)
informację co do wysokości udziału Skarbu Państwa w kapitale akcyjnym (zakładowym) spółki na dzień 31 grudnia 1994 r.,
7)
kwotę dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia, ustaloną zgodnie z § 1 ust. 2-6.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinny być dołączone:
1)
kopia ugody bankowej wraz z ogłoszeniem banku o uprawomocnieniu się ugody lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu wraz z warunkami układu oraz klauzulą o dacie uprawomocnienia się tego postanowienia,
2)
informacja o realizacji ugody bankowej lub układu,
3)
kopia zawartego porozumienia z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie spłaty zadłużenia, jeśli porozumienie takie zostało zawarte, wraz z informacją o wywiązywaniu się z tego porozumienia i opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne,
4)
wstępne porozumienie z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie ratalnej spłaty zadłużenia istniejącego w dniu wejścia w życie rozporządzenia wraz z informacją o opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne, jeśli brak jest porozumienia, o którym mowa w pkt 3.
§  3.
1.
Organ założycielski lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce, po rozpatrzeniu wniosku sporządzonego zgodnie z § 2 ust. 2 i zawierającego materiały wymienione w § 2 ust. 3 oraz stwierdzeniu, że wnioskodawca spełnia warunki, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, występuje do Ministra Finansów o przyznanie dotacji na spłatę zadłużenia, w terminie 30 dni od daty wpływu wniosku.
2.
Wystąpienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać dane, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1-7, oraz datę uprawomocnienia się ugody bankowej lub postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu.
§  4.
1.
Minister Finansów dokonuje podziału dotacji według zasad określonych w § 1 i wydaje decyzje o przyznaniu z rezerwy celowej budżetu państwa środków na zwiększenie wydatków budżetowych organu założycielskiego lub organu reprezentującego Skarb Państwa w spółce na restrukturyzację zadłużenia dla przedsiębiorstw państwowych i spółek z udziałem Skarbu Państwa.
2.
Organ założycielski przedsiębiorstwa państwowego lub organ reprezentujący Skarb Państwa w spółce:
1)
powiadamia przedsiębiorstwo państwowe lub spółkę z udziałem Skarbu Państwa o wysokości przyznanej dotacji,
2)
przekazuje dotację do Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na spłatę zadłużenia przedsiębiorstw państwowych lub spółek z udziałem Skarbu Państwa, którym przyznana została dotacja na ten cel.
3.
Przedsiębiorstwo państwowe lub spółka z udziałem Skarbu Państwa, po otrzymaniu zawiadomienia o wysokości przyznanej dotacji, zawiera ostateczne porozumienie z właściwym miejscowo oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie warunków i terminów spłaty pozostałego zadłużenia.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.56.254

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie terminów składania wniosków, zasad podziału i trybu przekazywania dotacji budżetowej na restrukturyzację zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.
Data aktu: 07/05/1996
Data ogłoszenia: 20/05/1996
Data wejścia w życie: 04/06/1996