Nadanie statutu Centralnemu Ośrodkowi Badania Odmian Roślin Uprawnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 4 kwietnia 1996 r.
w sprawie nadania statutu Centralnemu Ośrodkowi Badania Odmian Roślin Uprawnych.

Na podstawie art. 15 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 149, poz. 724) zarządza się, co następuje:
§  1.
Centralnemu Ośrodkowi Badania Odmian Roślin Uprawnych nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT CENTRALNEGO OŚRODKA BADANIA ODMIAN ROŚLIN UPRAWNYCH

§  1.
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, zwany dalej "Centralnym Ośrodkiem", jest państwową jednostką organizacyjną i działa na podstawie ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 149, poz. 724) i niniejszego statutu.
§  2.
Siedzibą Centralnego Ośrodka jest Słupia Wielka w województwie poznańskim.
§  3.
Nadzór nad Centralnym Ośrodkiem sprawuje Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  4.
1.
Przedmiotem działania Centralnego Ośrodka jest:
1)
przeprowadzanie badań i oceny odmian w celu ich rejestracji lub przyznawania hodowcom wyłącznego prawa do ich odmian, w szczególności badań i oceny zmierzającej do stwierdzenia odrębności, wyrównania i trwałości oraz do oceny wartości gospodarczej odmian,
2)
prowadzenie rejestru odmian oraz ewidencji odmian zgłoszonych do tego rejestru,
3)
prowadzenie księgi ochrony wyłącznego prawa do odmian oraz spisu zgłoszonych do przyznania wyłącznego prawa,
4)
prowadzenie badań odmianowych w celu uzyskania informacji o wartości gospodarczej odmian dla ich użytkowników w odniesieniu do roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru bez wymagania zadowalającej wartości gospodarczej.
2.
Do zadań Centralnego Ośrodka należy w szczególności:
1)
planowanie, organizacja oraz przeprowadzanie badań i doświadczeń odmianowych,
2)
ustalanie metodyki badań i doświadczeń odmianowych oraz metodyki opracowywania wyników tych badań i doświadczeń,
3)
ustalanie metod i kryteriów oceny wartości gospodarczej odmian oraz sporządzanie charakterystyk gospodarczych odmian,
4)
ustalanie metody i kryteriów oceny odrębności, wyrównania i trwałości odmian oraz sporządzanie charakterystyk botanicznych odmian,
5)
ustalanie i ogłaszanie szczegółowych warunków i wymagań obowiązujących przy zgłaszaniu odmian do rejestru odmian i do przyznania wyłącznego prawa do odmiany,
6)
publikowanie wyników badań i doświadczeń odmianowych, list odmian roślin rolniczych, warzywnych, ozdobnych i sadowniczych, metodyk badania odmian, a także Diariusza Centralnego Ośrodka,
7)
publikowanie grup roślin, w ramach których nie można wpisywać do rejestru i księgi ochrony praw do odmian tych samych lub podobnych nazw różnych odmian,
8)
publikowanie metodyk urzędowego badania odmian,
9)
upowszechnianie informacji o odmianach,
10)
przeprowadzanie lustracji hodowli odmian,
11)
opracowywanie okresowych analiz związanych z oceną postępu w hodowli roślin i stanu oceny odmian,
12)
badanie dla Inspekcji Nasiennej tożsamości i czystości odmianowej nasion będących w krajowym i zagranicznym obrocie handlowym,
13)
współpraca z krajowymi oraz zagranicznymi jednostkami i organizacjami zajmującymi się badaniami i oceną odmian,
14)
inicjowanie działalności związanej z postępem naukowym i technicznym w ocenie odmian,
15)
wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  5.
1.
Centralnym Ośrodkiem kieruje Dyrektor przy pomocy dwóch zastępców.
2.
Dyrektora Centralnego Ośrodka powołuje i odwołuje Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
3.
Zastępców Dyrektora powołuje i odwołuje Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na wniosek Dyrektora Centralnego Ośrodka.
4.
Do obowiązków Dyrektora należy w szczególności:
1)
kierowanie działalnością Centralnego Ośrodka oraz reprezentowanie go na zewnątrz,
2)
zarządzanie majątkiem Centralnego Ośrodka,
3)
podejmowanie decyzji w sprawach wpisania, odmowy wpisania i skreślania odmian z rejestru odmian roślin uprawnych oraz w sprawach przyznania, odmowy przyznania, stwierdzenia nieważności lub pozbawienia wyłącznego prawa do odmiany.
5.
Wpisanie odmiany do rejestru, odmowa wpisania i skreślenie odmiany z rejestru następuje po zasięgnięciu opinii odpowiedniej komisji do spraw rejestracji odmian. Zakres działania tych komisji określają odrębne przepisy.
6.
Dyrektor Centralnego Ośrodka może upoważnić zastępców dyrektora do prowadzenia określonych przez niego spraw oraz podejmowania decyzji w jego imieniu w określonych sprawach.
7.
Dyrektor Centralnego Ośrodka zatrudnia pracowników w Centralnym Ośrodku oraz powołuje i odwołuje dyrektorów gospodarstw pomocniczych.
8.
W skład Centralnego Ośrodka wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Zakład Badania i Oceny Wartości Gospodarczej Odmian,
2)
Zakład Metod Statystycznych i Elektronicznego Przetwarzania Danych,
3)
Zakład Upowszechniania i Dokumentacji Badań,
4)
Samodzielna Pracownia Rejestracji i Ochrony Praw do Odmian,
5)
Samodzielna Pracownia Badań i Oceny Odrębności, Wyrównania i Trwałości Odmian,
6)
Samodzielna Pracownia Współpracy z Zagranicą,
7)
Samodzielna Pracownia Planowania Badań,
8)
Dział Ekonomiki i Organizacji Gospodarstw Pomocniczych,
9)
Dział Organizacyjno-Prawny,
10)
Dział Finansów i Księgowości,
11)
Dział Administracyjny.
9.
Szczegółową organizację wewnętrzną oraz zakres zadań komórek organizacyjnych Centralnego Ośrodka określa regulamin organizacyjny nadany przez Dyrektora.
10.
Dyrektor Centralnego Ośrodka może łączyć, przekształcać i likwidować komórki organizacyjne wymienione w ust. 8, powiadamiając o tym Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  6.
1.
Centralny Ośrodek prowadzi działalność badawczo-doświadczalną i gospodarczą w stacjach doświadczalnych oceny odmian, działających jako gospodarstwa pomocnicze Centralnego Ośrodka lub wchodzących w skład tych gospodarstw.
2.
Centralny Ośrodek może zlecać przeprowadzanie badań odmian innym wykonawcom krajowym i zagranicznym na warunkach określonych w odpowiednich umowach.
3.
Strukturę organizacyjną stacji doświadczalnych oceny odmian określa Dyrektor Centralnego Ośrodka.
4.
Dyrektor Centralnego Ośrodka może łączyć, przekształcać lub likwidować gospodarstwa pomocnicze za zgodą Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
§  7.
1.
Organem opiniodawczym i doradczym Dyrektora Centralnego Ośrodka jest Rada Konsultacyjna, zwana dalej Radą.
2.
Kadencja Rady trwa cztery lata. Członków Rady powołuje i odwołuje, także w toku kadencji, Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na wniosek Dyrektora Centralnego Ośrodka. Liczba członków Rady nie może przekraczać 25.
3.
Rada wybiera w tajnym głosowaniu Przewodniczącego, dwóch zastępców i Sekretarza.
4.
Rada działa w trybie i na zasadach uchwalonych przez nią w regulaminie.
§  8.
Do zadań Rady należy w szczególności opiniowanie:
1)
perspektywicznych kierunków działalności Centralnego Ośrodka w zakresie badania odmian i upowszechniania informacji o odmianach,
2)
kierunków planów tematycznych oraz rocznych sprawozdań Dyrektora z wykonania tych planów,
3)
wniosków w sprawie organizacji Centralnego Ośrodka oraz jego regulaminu organizacyjnego,
4)
kandydatów na stanowisko zastępców Dyrektora.
§  9.
1.
Centralny Ośrodek prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych przepisami prawa budżetowego dla państwowej jednostki budżetowej.
2.
Wydatki i dochody Centralnego Ośrodka są objęte budżetem państwa w części dotyczącej Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
3.
Wydatki na badania odmian prowadzone w gospodarstwach pomocniczych lub zlecane przez Centralny Ośrodek innym wykonawcom pokrywane są z dotacji budżetu państwa według obowiązujących przepisów.
§  10.
1.
Dyrektor Centralnego Ośrodka przedstawia Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej roczne sprawozdanie z działalności Centralnego Ośrodka w terminie do końca kwietnia każdego następnego roku.
2.
Roczne sprawozdanie podlega zaopiniowaniu przez Radę.
§  11.
1.
Pracownicy Centralnego Ośrodka są wynagradzani na zasadach określonych w przepisach o wynagradzaniu pracowników jednostek sfery budżetowej w zakresie rolnictwa i gospodarki żywnościowej.
2.
Do pracowników naukowych i badawczo-technicznych Centralnego Ośrodka stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące pracowników jednostek badawczo-rozwojowych.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.44.195

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Centralnemu Ośrodkowi Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Data aktu: 04/04/1996
Data ogłoszenia: 17/04/1996
Data wejścia w życie: 02/05/1996