Sposób podziału oraz szczegółowe zasady udzielania i sposób rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1996 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 14 marca 1996 r.
w sprawie sposobu podziału oraz szczegółowych zasad udzielania i sposobu rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1996 r.

Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1996 z dnia 1 lutego 1996 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o spółdzielni, rozumie się przez to:
1)
spółdzielnię mieszkaniową prowadzącą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi własność spółdzielni,
2)
spółdzielnię, o której mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 1995 r. Nr 57, poz. 299 i Nr 101, poz. 504),
3)
spółdzielnię, o której mowa w art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 86, poz. 433).
§  2.
1.
W 1996 r. spółdzielni przysługuje dotacja z budżetu państwa na częściowe pokrycie kosztów energii cieplnej zwartej w wodzie lub parze wodnej, dostarczanej na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzania wody użytkowej do mieszkań spółdzielczych i mieszkań stanowiących własność członków spółdzielni oraz do podłączonych do spółdzielczej sieci cieplnej domów jednorodzinnych i mieszkań w domach stanowiących własność osób fizycznych.
2.
Dotacja na cele, o których mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli należne spółdzielni opłaty od użytkowników lokali mieszkalnych za energię cieplną, ustalone na podstawie odrębnych przepisów według cen urzędowych, w pełni pokrywają koszty dostarczania energii cieplnej na potrzeby określone w ust. 1.
3.
Dotacje na cele, o których mowa w ust. 1, są udzielane z budżetów wojewodów.
§  3.
1.
W 1996 r. spółdzielni, o której mowa w § 1 pkt 1, może być udzielona z budżetu wojewody dotacja na dofinansowanie kosztów remontów polegających na:
1)
usuwaniu wad:
a)
o których mowa w uchwale nr 260 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r. w sprawie usuwania wad w spółdzielczych budynkach mieszkalnych oraz likwidacji zaległości w wykonywaniu elewacji (Monitor Polski Nr 32, poz. 290 i z 1982 r. Nr 17, poz. 137), w budynkach, których montaż został zakończony do dnia 31 grudnia 1981 r., z wyjątkiem wymiany wykładzin podłogowych typu "lenteks",
b)
związanych z wydzielaniem się związków toksycznych o nadmiernym stężeniu w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, pękaniem i kruszeniem się ścian działowych i konstrukcyjnych w budynkach mieszkalnych wykonanych w technologii ślizgowej z zastosowaniem betonów lekkich na terenach szkód górniczych oraz z pękaniem, odspajaniem i zapadaniem się posadzek wskutek zniszczenia podłoży podposadzkowych w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym,
c)
występujących w budynkach typu "Leningrad", zmontowanych z prefabrykatów i według technologii z b. ZSRR w zakresie wymiany ścianek działowych wykonanych z płyt azbestowo-cementowych oraz instalacji centralnego ogrzewania i instalacji zimnej i ciepłej wody, z wyłączeniem elementów sanitarnego wyposażenia mieszkań,
d)
w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych ze zbiorczymi przewodami spalinowymi w wypadkach, w których ma miejsce cofanie spalin stanowiące zagrożenie dla życia ludzi,
2)
instalacji grzejnikowych zaworów termostatycznych w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 lipca 1991 r.,
3)
instalacji wodomierzy ciepłej wody w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1992 r.,
4)
instalacji liczników ciepła, wraz z urządzeniami automatycznej regulacji, w węzłach cieplnych budynków stanowiących własność spółdzielni, oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1991 r.,
5)
przemieszczaniu zaworów gazowych głównych na zewnątrz budynków oraz remoncie instalacji gazowej w wypadkach zagrożenia wybuchem gazu.
2.
Dotacja na usuwanie wad polegających na przeciekach i przemarzaniu ścian zewnętrznych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, może być udzielona, jeżeli ich usuwanie będzie realizowane przez docieplanie ścian zewnętrznych, a grubość warstwy materiału izolacji termicznej będzie nie mniejsza niż wynikająca z wymagań Polskiej Normy dotyczącej ochrony cieplnej budynków.
3.
Udział dotacji w finansowaniu nakładów poniesionych przez spółdzielnię nie może przekroczyć, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 2:
1)
80% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit a), b) i c),
2)
70% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit d) i pkt 5,
3)
50% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 2,
4)
30% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 3,
5)
50% na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
4.
Kwotę dotacji na cele, o których mowa w ust. 1, ustalają wojewodowie w wysokości nie niższej w skali województwa niż 25% kwoty wydatków zaplanowanych w budżecie wojewody na dotacje dla spółdzielni mieszkaniowych, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 1, zapewniając pierwszeństwo w uzyskaniu dotacji spółdzielniom realizującym kompleksowe zadania w zakresie poszanowania energii.
5.
Wojewoda, za zgodą Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, może:
1)
zmniejszyć określoną zgodnie z ust. 4 kwotę dotacji na cele, o których mowa w ust. 1, jeżeli wynika to z zapotrzebowania spółdzielni mieszkaniowych na dotację na cele, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
w szczególnie uzasadnionych wypadkach zwiększyć wysokość dotacji na cele, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a), jeżeli nie spowoduje to niedoboru dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Dotacja na cele, o których mowa w § 2 ust. 1, jest ustalana w wysokości różnicy między ponoszonymi przez spółdzielnię kosztami zakupu energii cieplnej, dostarczanej do mieszkań ze źródeł zewnętrznych, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, a opłatami wymierzonymi użytkownikom mieszkań według cen urzędowych, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
W spółdzielniach będących podatnikami podatku od towarów i usług różnica, o której mowa w ust. 1, może być ustalana po odliczeniu uwzględnionych w kosztach i opłatach kwot tego podatku, podlegających rozliczeniu z właściwym organem podatkowym zgodnie z odrębnymi przepisami.
3.
Kwotę dotacji należnej spółdzielni za 1996 r. stanowi suma dotacji obliczonej odrębnie dla:
1)
budynków objętych centralnym ogrzewaniem, w tym odrębnie dla budynków:
a)
w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w węzłach cieplnych,
b)
nie wymienionych pod lit. a),
2)
budynków objętych centralnym ogrzewaniem i dostawą ciepłej wody, w tym odrębnie dla budynków:
a)
w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w węzłach cieplnych,
b)
nie wymienionych pod lit. a).
4.
Do obliczenia, według zasad określonych w ust. 1, kwoty dotacji dotyczącej budynków, o których mowa w ust. 3 pkt 2, mogą być przyjęte opłaty za zużycie energii cieplnej na podgrzanie wody użytkowej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w mieszkaniach.
§  5.
1.
W 1996 r. spółdzielni może być udzielona z budżetu Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa dotacja na dofinansowanie kosztów remontów, o których mowa w § 3 ust. 1.
2.
Spółdzielnie realizujące zadania, o których mowa w ust. 1, składają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa wnioski o przyznanie dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, w terminie do dnia 30 kwietnia 1996 r.
3.
Dotacje, o których mowa w ust. 1, są przekazywane bezpośrednio spółdzielniom.
§  6.
1.
Wojewodowie przekazują dotacje, o których mowa w § 2 i 3, spółdzielniom i ustalają terminy oraz tryb rozliczeń dotacji przez spółdzielnie.
2.
O wysokości dotacji przyznanej na cele, o których mowa w § 3 ust. 1, wojewodowie powiadomią spółdzielnie nie później niż w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
3.
Rozliczenia dotacji są dokonywane w okresach kwartalnych.
4.
Nadpłaty dotacji w części, o której mowa w § 2 ust. 1, mogą być zaliczane na poczet dotacji należnej na następny kwartał, z zastrzeżeniem ust. 5.
5.
W rozliczeniu rocznym oraz w rozliczeniu za kwartał, w którym nastąpiło zrównanie poziomu opłat wymierzonych użytkownikom lokali mieszkalnych według cen urzędowych z kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, nadpłatę dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 1, spółdzielnia przekazuje, w ciągu 7 dni po terminie, o którym mowa w ust. 1, na rachunek bieżący - subkonto wydatków właściwego urzędu wojewódzkiego, z zastrzeżeniem ust. 8.
6.
Wojewoda może przekazać spółdzielniom, w których w rozliczeniu rocznym wystąpił niedobór dotacji na cele określone w § 2 ust. 1, środki na pokrycie tego niedoboru w wysokości nie przekraczającej sumy nadpłat z tytułu rozliczenia rocznego, zgromadzonych na rachunku, o którym mowa w ust. 5.
7.
Jeżeli suma nadpłat dotacji w rozliczeniu rocznym w skali województwa przekroczy sumę niedoborów dotacji, różnica podlega przekazaniu na rachunek bieżący - subkonto dochodów urzędu wojewódzkiego w terminie określonym w § 7 ust. 2.
8.
Jeżeli zwrot dotacji następuje w wyniku kontroli skarbowej po terminie, w którym spółdzielnia jest zobowiązana do rocznego rozliczenia dotacji, kwota nadpłaty podlega zwrotowi na rachunek bieżący dochodów budżetu państwa właściwego urzędu skarbowego.
§  7.
1.
Kwartalne rozliczenia z wykorzystania dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie 20 dni po zakończeniu kwartału.
2.
Rozliczenie dotacji za 1996 r. wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie do dnia 15 lutego 1997 r.
3.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa przedstawia Ministrowi Finansów zbiorcze rozliczenie dotacji w ciągu 15 dni po upływie terminów wyznaczonych dla wojewodów.
4.
Rozliczenia dotacji, o której mowa w § 5, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, spółdzielnie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie określonym w ust. 2.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1996 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O DOTACJĘ DO KOSZTÓW REMONTOWYCH SPÓŁDZIELCZYCH ZASOBÓW MIESZKANIOWYCH

Nazwa i adres spółdzielni:..................................

............................................................

............................................................

Wnioskowana kwota dotacji:..................................

Nr konta....................................................

I. Dane dotyczące zasobów spółdzielni:

1. Ocieplanie budynków (usuwanie wad polegających na przemarzaniu i przeciekach przez ściany zewnętrzne w budynkach, w których występowanie wad zostało stwierdzone na podstawie ekspertyzy):

Tablica 1

Wyszczególnienie Zasoby mieszkaniowe spółdzielni Plan remontów (ociepleń) na 1996 r. Pozostanie do docieplenia po 1996 r.

(3-4-5)

ogółem zmontowane do końca 1981 r. ocieplone według stanu na koniec 1995 r.
1 2 3 4 5 6
budynki

(sztuk)

mieszkania

(sztuk)

2. Opomiarowanie zasobów:

Tablica 2

Wyszczególnienie zainstalowane -stan na koniec Planowane do zainstalowania w 1996 r. Pozostanie do opomiarowania
1995 r. ilość koszt po 1996 r.
(sztuk) (sztuk) jednostk. zł ogółem

(sztuk)
1 2 3 4 5 6
liczniki ciepła wraz z automatyką
zawory termostatyczne
wodomierze ciepłej wody
podzielniki kosztów

II. Finansowanie remontów planowanych na 1996 r.

Tablica 3

Rodzaj remontu lub opomiarowania Planowane koszty ogółem

(2+3+4)

Planowany sposób sfinansowania remontów w 1996 r. (zł)
środki własne dotacja od wojewody dotacja od Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa
1 2 3 4 5
ocieplanie budynków
inne remonty, o których mowa w § 3 ust. 1 rozporządzenia
liczniki ciepła wraz z automatyką
zawory termostatyczne
wodomierze ciepłej wody
podzielniki kosztów X X
Ogółem

III. Uzasadnienie wniosku

Uzasadnienie powinno zawierać m.in.:

- informację o stanie technicznym zasobów spółdzielni, z wyodrębnieniem charakterystyki urządzeń związanych z dostawą energii cieplnej, oraz o dotychczas podejmowanych przez spółdzielnie przedsięwzięciach na rzecz poszanowania energii, zaawansowaniu prac, wydatkowanych środkach (w tym z dotacji), efektach dotychczasowych działań itp.,

- omówienie remontów planowanych na 1996 r., w tym: metod ocieplania i opomiarowania zasobów, źródeł finansowania, średniego kosztu ocieplenia (zł/m2),

- dane o sytuacji finansowej spółdzielni,

- informację o usuwaniu innych rodzajów wad technologicznych występujących w zasobach spółdzielni itp.,

- uzasadnienie wniosku oraz wysokość wnioskowanej kwoty dotacji.

Sporządził: Prezes Zarządu

.............................. ......................

(imię, nazwisko, nr telefonu)

..........., dnia ...............

Pieczęć jednostki

sporządzającej rozliczenie

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ROZLICZENIE DOTACJI NA CZĘŚCIOWE POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA SPÓŁDZIELCZYCH ZASOBÓW MIESZKANIOWYCH ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO ........................ 1996 R.

A. Dotacja do centralnego ogrzewania i ciepłej wody
Lp. Wyszczególnienie Jednostka miary Centralne ogrzewanie

(c.o.)

Ciepła woda

(c.o.)

Razem
1 2 3 4 5 6
I. Budynki wyposażone w instalacje

c.o. - objęte pomiarem energii

cieplnej w węzłach cieplnych

1 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
1.1 w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

tys. m2 x x
2 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł x x
3 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych tys. zł x x
4 Łączne koszty dostarczania energii cieplnej (2+3) tys. zł x x
5 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych tys. zł x x
6 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach tys. zł x x
7 Opłaty ogółem (5+6) tys. zł x x
8 Dotacja za okres sprawozdawczy (4-7) tys. zł x x
II. Budynki wyposażone w instalacje

c.o. - nie objęte pomiarem

energii cieplnej w węzłach

cieplnych

9 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
10 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł x x
11 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych tys. zł x x
12 Łączne koszty dostarczania energii cieplnej (10+11) tys. zł x x
13 Opłaty (ustalone w formie stawek ryczałtowych) tys. zł x x
14 Dotacja za okres sprawozdawczy (12-13) tys. zł x x
III. Budynki wyposażone w instalacje

c.o. i c.w. - objęte pomiarem

energii cieplnej w węzłach

cieplnych

15 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
15.1 w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

tys. m2 x x
16 Przeciętna liczba osób zamieszkałych w lokalach objętych dostawą c.w. osoby x x
16.1 w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

osoby x x
17 Koszty zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł
18 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych tys. zł
19 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (17+18) tys. zł
20 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych tys. zł
21 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach tys. zł
22 Opłaty ogółem (20+21) tys. zł
23 Dotacja za okres sprawozdawczy (19-22) tys. zł x x
IV. Budynki wyposażone w instalacje

c.o. i c.w. - nie objęte

pomiarem energii cieplnej w

węzłach cieplnych

24 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
24.1 w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

tys. m2 x x
25 Przeciętna liczba osób zamieszkałych w lokalach objętych dostawą c.w. osoby x x
25.1 w tym: objętych rozliczeniem według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach osoby x x
26 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł
27 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych tys. zł
28 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (26+27) tys. zł
29 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych tys. zł
30 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach tys. zł
31 Opłaty ogółem (29+30) tys. zł
32 Dotacja za okres sprawozdawczy (28-31) tys. zł x x
V. Rozliczenie dotacji do c.o. i

c.w.

33 Dotacja za okres sprawozdawczy (8+14+23+32) tys. zł x x
34 Niedobór dotacji na dzień 1 stycznia 1996 r. tys. zł x x
35 Odsetki za nieterminowe regulowanie faktur tys. zł x x
36 Dotacja należna (33+34+35) tys. zł x x
37 Dotacja otrzymana tys. zł x x
38 Niedobór dotacji (-) tys. zł x x
39 Nadpłata dotacji (+) tys. zł x x

B. Dotacja do kosztów remontów tys. zł

Lp. Rodzaj prac Koszty poniesione przez spółdzielnie Przyznana dotacja
1 Usuwanie wad:
1.1 o których mowa w uchwale nr 260 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r.:
a) wymiana zużytych w wyniku korozji

grzejników stalowych płytowych oraz

wymiana lub naprawa wadliwych instalacji

c.o.

b) likwidacja zaległości w usuwaniu wad

ścian zewnętrznych w podziale na

technologie według numerów aprobat

technicznych lub decyzji dopuszczenia do

stosowania

1.2 związanych z:
a) wydzielaniem się związków toksycznych o

nadmiernym stężeniu

b) pękaniem i kruszeniem się ścian

działowych i konstrukcyjnych w budynkach

mieszkalnych wykonywanych w technologii

ślizgowej z zastosowaniem betonów

lekkich na terenach szkód górniczych

c) pękaniem, odspajaniem i zapadaniem się

podłoży podposadzkowych w wielorodzinnym

budownictwie mieszkaniowym

1.3 występujących w budynkach typu "Leningrad"
1.4 związanych z cofaniem się spalin w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych ze zbiorczymi przewodami spalinowymi, stanowiącym zagrożenie dla życia ludzi
2 Opomiarowanie
2.1 Instalacja grzejnikowych zaworów termostatycznych
2.2 Instalacja wodomierzy ciepłej wody
2.3 Instalacja liczników ciepła i automatyki w węzłach cieplnych
3 Remonty polegające na przemieszczaniu zaworów gazowych głównych na zewnątrz budynków oraz remoncie instalacji gazowej w wypadkach zagrożenia wybuchem gazu
Razem

Opracował:

część A ............................ Dyrektor (Kierownik)

część B ............................ .....................

(imię i nazwisko, nr telefonu)

.............., dnia ............

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ROZLICZENIE DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KOMPLEKSOWYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ W ZAKRESIE POSZANOWANIA ENERGII W 1996 R.

w zł
Lp. Rodzaj remontu lub opomiarowania Wartość robót wykonanych w 1996 r. Źródła sfinansowania
środki własne dotacja od wojewody dotacja od Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa
0 1 2 3 4 5
1 Ocieplanie budynków
2 Inne remonty, o których mowa w 3 ust. 1 rozporządzenia
3 Zawory termostatyczne
4 Wodomierze ciepłej wody
5 Liczniki ciepła wraz z automatyką
6 Razem (zł)

Sporządził: Prezes Zarządu

.............................. .......................

(imię i nazwisko, nr telefonu)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.36.158

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób podziału oraz szczegółowe zasady udzielania i sposób rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1996 r.
Data aktu: 14/03/1996
Data ogłoszenia: 27/03/1996
Data wejścia w życie: 01/01/1996, 27/03/1996