Wprowadzenie ograniczeń w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych ze wspólnej sieci.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 lutego 1996 r.
w sprawie wprowadzania ograniczeń w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych ze wspólnej sieci. *

Na podstawie art. 26 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o gospodarce energetycznej (Dz. U. Nr 21, poz. 96, z 1987 r. Nr 33, poz. 180, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 14, poz. 89 i Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ograniczeniach w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych - należy przez to rozumieć ograniczenia w poborze mocy elektrycznej i dobowego poboru gazu ziemnego ze wspólnej sieci,
2)
odbiorcach przemysłowych - należy przez to rozumieć podmioty gospodarcze produkcyjne,
3)
stopniach zasilania - należy przez to rozumieć stopnie ograniczeń, w których określono maksymalne wielkości poboru mocy elektrycznej i dobowego poboru gazu ziemnego przez odbiorców ze wspólnej sieci.
§  2.
Wprowadza się ograniczenia:
1)
dostawy mocy elektrycznej - w odniesieniu do energii elektrycznej dostarczanej odbiorcom ze wspólnej sieci elektroenergetycznej,
2)
dobowego zużycia gazu ziemnego - w odniesieniu do paliw gazowych dostarczanych odbiorcom ze wspólnej sieci gazowej.
§  3.
Ograniczeniami, o których mowa w § 2, obejmuje się:
1)
w zakresie dostawy mocy elektrycznej - odbiorców przemysłowych zasilanych z sieci wysokiego i średniego napięcia, zamawiających moc umowną 700 kW i wyższą, z wyjątkiem:
a)
elektrowni i elektrociepłowni zawodowych,
b)
zakładów wydobywczych gazu i obiektów technologicznych sieci gazowej oraz koksowni,
c)
działu transportu przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe",
d)
zakładów wodociągowo-kanalizacyjnych i ciepłowniczych,
e)
stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych oraz obiektów telekomunikacyjnych,
f)
trakcji komunikacji miejskiej,
g)
przedsiębiorstwa eksploatacji rurociągów naftowych,
h)
zakładów związanych z przechowywaniem i przetwórstwem żywności,
i)
niektórych zakładów przemysłu obronnego i lotniczego, określonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu, w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa,
j)
lotnisk udostępnionych na potrzeby lotnictwa cywilnego;
2)
w zakresie dobowego zużycia gazu ziemnego - odbiorców przemysłowych pobierających gaz w ilościach 10.000 m3/dobę i więcej, z wyjątkiem:
a)
obiektów technologicznych sieci gazowej,
b)
niektórych zakładów przemysłu obronnego i lotniczego, określonych zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu, w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.
§  4.
Ograniczenia, o których mowa w § 2, mogą być wprowadzone jedynie w przypadku niedoboru energii elektrycznej i paliw gazowych, po wykazaniu przez dostawców najwyższej staranności w zakresie zapewnienia maksymalnych dostaw z dostępnych źródeł.
§  5.
Plany ograniczeń dostawy mocy elektrycznej określają wielkości dopuszczalnego poboru mocy elektrycznej przez odbiorców, określone w poszczególnych stopniach zasilania.
§  6.
Plany ograniczeń dobowego zużycia paliw gazowych określają wielkości dopuszczalnego dobowego poboru paliw gazowych w poszczególnych stopniach zasilania.
§  7.
1.
Plany ograniczeń dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych sporządza się na wypadek zaistnienia niedoboru energii elektrycznej i paliw gazowych, a także awarii we wspólnej sieci, uwzględniając przewidywane wielkości deficytu mocy elektrycznej i paliw gazowych, określone przez Krajową Dyspozycję Mocy i Krajową Dyspozycję Gazu, upoważnione do dysponowania tymi nośnikami.
2.
Odbiorcy objęci ograniczeniami są zobowiązani do przekazywania upoważnionej jednostce ustalającej plan ograniczeń niezbędne dane w zakresie technicznych warunków ograniczenia poboru mocy elektrycznej i zużycia paliw gazowych.
§  8.
1.
Plany ograniczeń dostawy mocy elektrycznej dla poszczególnych odbiorców ustalane są na okres od dnia 1 października danego roku do dnia 30 września roku następnego.
2.
Plany ograniczeń, o których mowa w ust. 1, ustalają okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w porozumieniu z obszarowymi dyspozycjami mocy, do wielkości przewidywanego deficytu, tj. w stopniach zasilania od 03 do 20, i zawiadamiają odbiorców oraz Krajową Dyspozycję Mocy o ustalanych wielkościach ograniczeń.
3.
Plany ograniczeń, na wypadek awarii we wspólnej sieci, ustala Krajowa Dyspozycja Mocy, która zawiadamia odbiorców o ustalonych wielkościach ograniczeń.
§  9.
1.
Plany ograniczeń dobowego zużycia paliw gazowych dla poszczególnych odbiorców ustalane są na okresy kwartalne.
2.
Plany ograniczeń, o których mowa w ust. 1, ustalają okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej w porozumieniu z Krajową Dyspozycją Gazu, do wielkości przewidywanego deficytu, tj. w stopniach zasilania od 2 do 10, i zawiadamiają odbiorców oraz Krajową Dyspozycję Gazu o ustalonych wielkościach ograniczeń.
3.
Plany ograniczeń, na wypadek awarii we wspólnej sieci, ustala Krajowa Dyspozycja Gazu, która zawiadamia odbiorców oraz okręgowe inspektoraty gospodarki energetycznej o ustalonych wielkościach ograniczeń.
§  10.
1.
Ograniczenia dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych są operatywnie wprowadzane przez dostawców, przez polecenia dyspozytorskie o obowiązujących stopniach zasilania:
1)
w zakresie dostawy mocy elektrycznej - przez Krajową Dyspozycję Mocy,
2)
w zakresie dobowego zużycia paliw gazowych - przez Krajową Dyspozycję Gazu.
2.
Polecenia dyspozytorskie dla odbiorców objętych planem ograniczeń o obowiązujących stopniach zasilania przekazywane są w radiowych komunikatach energetycznych i obowiązują w czasie określonym w tych poleceniach.
3.
Radiowe komunikaty energetyczne, o których mowa w ust. 2, zawierają także informacje podawane, co najmniej z 12-godzinnym wyprzedzeniem, o przewidywanych stopniach zasilania.
4.
W razie konieczności wprowadzenia zróżnicowanych ograniczeń, służby dyspozytorskie powiadamiają odbiorców w formie pisemnej.
5.
Polecenia dotyczące ograniczeń, przekazane w formie pisemnej, są dla odbiorcy nadrzędne w stosunku do poleceń zawartych w komunikatach radiowych.
§  11.
Odbiorca w czasie obowiązywania polecenia dyspozytorskiego o wprowadzonym stopniu zasilania może pobierać moc elektryczną:
1)
w stopniu zasilania 03 - do wysokości mocy umownej,
2)
w stopniu zasilania 10 - w taryfowych strefach szczytowych do wysokości ustalonej w planie ograniczeń, a w strefach pozaszczytowych - do wysokości mocy umownej,
3)
w stopniach zasilania od 11 wzwyż - do wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania.
§  12.
Odbiorca w czasie obowiązywania polecenia dyspozytorskiego o wprowadzonym stopniu zasilania, może zużywać dobowe ilości paliw gazowych:
1)
w stopniu zasilania 1 - do wysokości wynikającej z umownego godzinowego poboru paliwa gazowego,
2)
w stopniu zasilania od 2 wzwyż - do wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania.
§  13.
Odbiorcy objęci ograniczeniami dostawy mocy elektrycznej oraz zużycia paliw gazowych są obowiązani realizować polecenia dyspozytorskie w zakresie obowiązujących stopni zasilania, wynikające z planów ograniczeń dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych.
§  14.
Odbiorcy nie posiadający aparatury kontrolno-rejestrującej są zobowiązani do prowadzenia bieżących cogodzinnych zapisów wielkości poboru mocy elektrycznej i dobowych zapisów zużycia paliw gazowych stosownie do ustaleń dostawców tych nośników energetycznych.
§  15.
Od ustalonych w planie ograniczeń wielkości ograniczeń dostawy mocy elektrycznej i dobowego zużycia paliw gazowych przysługuje odwołanie w trybie określonym w Kodeksie postępowania administracyjnego do Ministra Przemysłu i Handlu za pośrednictwem jednostki ustalającej plan ograniczeń.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
*Z dniem 5 grudnia 1997 r. przepisy rozporządzenia stosuje się, o ile nie są sprzeczne z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U.97.54.348), zgodnie z art. 70 ust. 1 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.20.88

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie ograniczeń w dostawie mocy elektrycznej i zużyciu paliw gazowych ze wspólnej sieci.
Data aktu: 06/02/1996
Data ogłoszenia: 22/02/1996
Data wejścia w życie: 22/02/1996