Sposób i warunki tworzenia krajowych i regionalnych banków komórek i tkanek przeznaczonych do przeszczepiania oraz ich zadania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 13 listopada 1996 r.
w sprawie sposobu i warunków tworzenia krajowych i regionalnych banków komórek i tkanek przeznaczonych do przeszczepiania oraz ich zadań.

Na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 138, poz. 682) zarządza się, co następuje:
§  1.
Krajowe i regionalne banki komórek i tkanek mogą być tworzone w celu gromadzenia, przetwarzania i przekazywania wszystkich komórek i tkanek lub komórek i tkanek określonego rodzaju.
§  2.
1.
Krajowy bank komórek i tkanek jest tworzony dla zaopatrywania w przeszczepy zakładów opieki zdrowotnej na obszarze całego kraju.
2.
Regionalny bank komórek i tkanek jest tworzony dla zaopatrywania w przeszczepy przede wszystkim zakładów opieki zdrowotnej mających siedzibę na obszarze działania banku.
§  3.
1.
Do zadań banku komórek i tkanek należy w szczególności:
1)
gromadzenie komórek i tkanek pozyskiwanych z zakładów opieki zdrowotnej i innych jednostek organizacyjnych służby zdrowia, uprawnionych zgodnie z art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. Nr 138, poz. 682), zwanej dalej "ustawą", do pobierania komórek i tkanek ze zwłok ludzkich,
2)
konserwowanie i przetwarzanie pozyskanych komórek i tkanek oraz podejmowanie innych czynności w celu ich przygotowania do przeszczepienia,
3)
przechowywanie komórek i tkanek przygotowywanych do przeszczepienia,
4)
dystrybucja komórek i tkanek przygotowanych do przeszczepienia do zakładów opieki zdrowotnej, które zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy są uprawnione do ich przeszczepiania,
5)
udzielanie konsultacji jednostkom organizacyjnym, o których mowa w pkt 1, w sprawach konserwacji komórek i tkanek bezpośrednio po ich pobraniu, sposobu ich przechowywania i transportu do banku komórek i tkanek.
2.
Bank komórek i tkanek może również wykonywać zadania wymienione w ust. 1 w stosunku do komórek i tkanek pochodzących od zwierząt, przeznaczonych do przygotowania przeszczepów ksenogenicznych. W pozyskiwaniu takich komórek i tkanek bank współpracuje ze służbą weterynaryjną miejsca pobrania w celu ustalenia i oceny przydatności komórek i tkanek do przygotowania przeszczepu.
§  4.
1.
Krajowe i regionalne banki komórek i tkanek są tworzone jako wewnętrzne komórki organizacyjne publicznych zakładów opieki zdrowotnej, wyższych uczelni medycznych, uniwersytetów z wydziałem medycznym, medycznych jednostek badawczo-rozwojowych i jednostek organizacyjnych służby krwi.
2.
Krajowe i regionalne banki komórek i tkanek mogą być również tworzone jako samodzielne jednostki organizacyjne, na zasadach określonych w przepisach odrębnych, z zastrzeżeniem § 5 i § 6.
3.
Do tworzenia i organizacji banków komórek i tkanek, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy regulujące tworzenie i organizację wewnętrznych komórek organizacyjnych jednostek organizacyjnych, z zastrzeżeniem § 5 i § 6.
4.
Utworzenie, obszar działania, szczegółowe zadania i organizację banku komórek i tkanek określa statut jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, a w odniesieniu do banków, o których mowa w ust. 2 - zarządzenie o ich utworzeniu.
§  5.
1.
Utworzenie banku wymaga zasięgnięcia opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej.
2.
Krajowa Rada Transplantacyjna wyraża opinię o utworzeniu krajowego i regionalnego banku tkanek po przedłożeniu projektu zmian w statucie jednostki organizacyjnej zamierzającej utworzyć bank lub projektu zarządzenia, o którym mowa w § 4 ust. 4, oraz dokumentów zawierających dane o celowości utworzenia banku i spełnieniu warunków utworzenia banku.
§  6.
Utworzenie krajowego banku komórek i tkanek następuje za zgodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  7.
Warunkiem utworzenia banku komórek i tkanek jest zapewnienie przez jednostkę organizacyjną zamierzającą utworzyć bank:
1)
zatrudnienia na stanowisku kierownika banku lekarza, lekarza dentysty, magistra farmacji, magistra analityki medycznej lub magistra biologii oraz pracowników medycznych i technicznych o kwalifikacjach odpowiadających zadaniom banku,
2)
bazy lokalowej umożliwiającej zorganizowanie niezbędnych pracowni i stanowisk pracy,
3)
wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną odpowiadającą wymaganiom wiedzy medycznej,
4)
wyposażenia w środki łączności umożliwiające możliwie niezwłoczne uzyskanie przez zakłady opieki zdrowotnej, uprawnione do dokonywania przeszczepów komórek i tkanek, danych o zasobach banku.
§  8.
Krajowe i regionalne banki komórek i tkanek współdziałają w realizacji zadań na obszarze całego kraju.
§  9.
Krajowy bank komórek i tkanek może zostać upoważniony przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do organizowania współdziałania innych krajowych i regionalnych banków, pełnienia funkcji referencyjnych i konsultacyjnych oraz do sprawowania nadzoru pod względem fachowo-medycznym.
§  10.
Wymogi, jakim powinna odpowiadać dokumentacja medyczna dotyczące przechowywania komórek i narządów prowadzona przez bank komórek i tkanek, określa rozporządzenie wydane na podstawie art. 16 ust. 4 pkt 5 ustawy.
§  11.
Zakłady opieki zdrowotnej i inne jednostki organizacyjne służby zdrowia, prowadzące w dniu wejścia w życie rozporządzenia banki komórek i tkanek, dostosują po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia działalność banków do jego przepisów.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.144.668

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i warunki tworzenia krajowych i regionalnych banków komórek i tkanek przeznaczonych do przeszczepiania oraz ich zadania.
Data aktu: 13/11/1996
Data ogłoszenia: 11/12/1996
Data wejścia w życie: 26/12/1996