Wykonanie ustawy o ustanowieniu Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 sierpnia 1996 r.
w sprawie wykonania ustawy o ustanowieniu Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o ustanowieniu Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. z 1996 r. Nr 32, poz. 140) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do okresu służby lub pracy wymaganego do nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" zalicza się:
1)
żołnierzowi zawodowemu - zawodową służbę wojskową, pełnioną w jednostkach, instytucjach, zakładach wojskowych lub przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
2)
pracownikowi - okres zatrudnienia w charakterze pracownika wojska w jednostkach, instytucjach, zakładach wojskowych lub przedsiębiorstwach państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
2.
Do okresu służby lub pracy wymaganego do nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" zalicza się również odpowiednio żołnierzowi zawodowemu oraz pracownikowi okresy pracy lub zawodowej służby wojskowej, o których mowa w ust. 1.
§  2.
Do nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" można przedstawić żołnierzy zawodowych i pracowników wojska w tym roku kalendarzowym, w którym do dnia 31 grudnia osiągną wymagany okres zawodowej służby wojskowej lub pracy, o którym mowa w § 1.
§  3.
1.
Z wnioskami o nadanie Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą występować dowódcy jednostek wojskowych i dyrektorzy, szefowie, komendanci instytucji wojskowych oraz dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
2.
Wnioski przedstawia się drogą służbową lub przesyła do właściwej jednostki organizacyjnej do spraw kadrowych Ministerstwa Obrony Narodowej, nie później niż do dnia 31 maja każdego roku kalendarzowego.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do występowania z wnioskami o nadanie Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" żołnierzom zawodowym oraz pracownikom jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z tym że wnioski te są kierowane poprzez właściwą jednostkę organizacyjną do spraw kadrowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
4.
Wzór wniosku o nadanie Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Odznakę Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" i legitymację potwierdzającą jego nadanie wręczają odpowiednio dowódcy, szefowie, dyrektorzy, komendanci jednostek lub instytucji wojskowych o uprawnieniach dyscyplinarnych co najmniej dowódcy pułku lub dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wręczania odznaki Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" i legitymacji żołnierzom zawodowym i pracownikom jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  5.
1.
Odznakę Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" należy wręczać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
2.
Wręczenie odznaki Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" poprzedza się odczytaniem wyciągu z decyzji Ministra Obrony Narodowej o nadaniu tego Medalu i wypowiedzeniem formuły "W imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczam...".
3.
Osoba wyróżniona otrzymuje nieodpłatnie odznakę nadanego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" wraz z legitymacją, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Odznakę Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na lewej stronie piersi, po odznakach orderów i odznaczeń, przed Medalem "Za zasługi dla obronności kraju".
2.
W wypadku posiadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" w dwóch lub więcej stopniach, nosi się odznakę Medalu najwyższego stopnia.
3.
Zamiast odznaki Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" można nosić jego miniaturkę albo baretkę na zasadach określonych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 listopada 1992 r. w sprawie opisu, materiału, wymiarów, wzorów rysunkowych oraz sposobu i okoliczności noszenia odznak orderów i odznaczeń (Dz. U. Nr 90, poz. 452).
§  7.
1.
Ewidencja osób wyróżnionych Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz osób, które ten Medal utraciły lub zostały go pozbawione, jest prowadzona we właściwej jednostce organizacyjnej do spraw kadrowych Ministerstwa Obrony Narodowej i obejmuje:
1)
dane dotyczące osoby, której nadano Medal, zawarte we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 4,
2)
dane dotyczące okoliczności utraty oraz pozbawienia Medalu, o których mowa w art. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o ustanowieniu Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
2.
Wnioski, o których mowa w § 3 ust. 1 i 3, stanowią załącznik do ewidencji.
§  8.
1.
W wypadku zgubienia lub zniszczenia odznaki posiadanego Medalu, właściwa jednostka organizacyjna kadr Ministerstwa Obrony Narodowej na prośbę osoby wyróżnionej może ponownie wydać odznakę nadanego jej Medalu. Ponowne wydanie odznaki Medalu następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia. Wydanie wtórnika legitymacji następuje nieodpłatnie.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do odznaki Medalu otrzymanego na podstawie ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. Nr 25, poz. 165).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE MEDALU

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI MEDALU "SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.101.467

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie ustawy o ustanowieniu Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
Data aktu: 07/08/1996
Data ogłoszenia: 16/08/1996
Data wejścia w życie: 31/08/1996