Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać skrzynki do doręczania korespondencji, oraz zasady zakładania i użytkowania tych skrzynek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 13 listopada 1995 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzynki do doręczania korespondencji, oraz zasad zakładania i użytkowania tych skrzynek. *

Na podstawie art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na nieruchomościach, a w szczególności w budynkach mieszkalnych, powinny być umieszczane, w celu usprawnienia doręczania korespondencji, skrzynki do doręczania korespondencji, zwane dalej "skrzynkami".
2.
Właściciel lub administrator budynku o mniej niż 3 lokalach mieszkalnych, umieszczający skrzynkę pocztową, powinien zainstalować ją w miejscu dostępnym i bezpiecznym dla pracowników wykonujących usługi pocztowe o charakterze powszechnym, w odległości nie większej niż 20 metrów wejścia (wjazdu) na posesję.
3.
W budynkach o co najmniej 3 lokalach mieszkalnych podmiot wykonujący usługi pocztowe o charakterze powszechnym może umieszczać skrzynki będące jego własnością.
4.
Właściciel lub administrator nieruchomości, o której mowa w ust. 3, może umieścić własne skrzynki, jeśli ich umiejscowienie odpowiada warunkom technicznym określonym w § 4. W tym przypadku wszystkie koszty związane ze skrzynkami obciążają właściciela lub administratora.
§  2.
1.
Miejsce umieszczenia skrzynki powinno być uzgodnione przez podmiot wykonujący usługi pocztowe o charakterze powszechnym z właścicielem nieruchomości lub inną osobą mającą tytuł prawny do korzystania z nieruchomości.
2.
Przy projektowaniu nowych budynków mieszkalnych projektant powinien przewidzieć miejsce na umieszczenie skrzynek. Minimalne miejsce do zainstalowania skrzynki wynosi:
1)
dla skrzynki 6-przegródkowej - 400x400x210 mm,
2)
dla skrzynki 5-przegródkowej - 400x340x210 mm,
3)
dla skrzynki 4-przegródkowej - 400x280x210 mm,
4)
dla skrzynki 3-przegródkowej - 400x220x210 mm.
§  3.
1.
Na nieruchomościach, o których mowa w § 1 ust. 2, umieszczane skrzynki powinny odpowiadać wymaganiom normy BN-74/9373-08 "Pojedyncze skrzynki abonenckie do listów".
2.
W budynkach, o których mowa w § 1 ust. 3, skrzynki mogą mieć formę połączonych w jedna całość przegródek. Każdemu lokalowi mieszkalnemu powinna być przyporządkowana jedna przegródka w skrzynce. Każda przegródka zamykana jest oddzielnym kluczem oznaczonym indywidualnym numerem.
3.
W skrzynkach, o których mowa w § 1 ust. 4, każda przegródka powinna posiadać otwór wrzutowy o długości co najmniej 220 mm i wysokości od 25 do 30 mm, zapewniający nieuszkadzanie doręczanych przesyłek.
4.
Ze skrzynek można tworzyć zestawy w zależności od liczby potrzebnych przegródek. W każdej skrzynce lub zestawie jedna przegródka powinna być przeznaczona na zwroty korespondencji.
§  4.
1.
W budynkach posiadających kilka wejść lub klatek schodowych każde wejście lub klatka powinny być wyposażone w skrzynki dla lokatorów użytkujących tę część budynku. Skrzynki umieszcza się wewnątrz budynków na parterze, w miejscu widocznym, łatwo dostępnym i oświetlonym.
2.
Skrzynki należy montować na stałe do ściany nie niżej niż 750 mm licząc do podłogi do dolnej krawędzi skrzynki, a najwyższa przegródka powinna znajdować się nie wyżej niż 1550 mm od podłogi.
3.
Instalacje zabezpieczeń w postaci domofonów lub krat nie mogą uniemożliwiać pracownikom podmiotów świadczących usługi pocztowe o charakterze powszechnym dostępu do skrzynek.
§  5.
1.
Klucz do przegródki w skrzynce użytkownik lokalu mieszkalnego otrzymuje od właściciela skrzynki, to jest podmiotu świadczącego usługi pocztowe o charakterze powszechnym, administratora lub właściciela nieruchomości.
2.
W przypadku zwalniania lokalu mieszkalnego użytkownik zwraca klucz do przegródki administratorowi budynku, który powinien egzekwować dopełnienie tego obowiązku przy zdawaniu lokalu. Zwrócony klucz administrator przekazuje właścicielowi skrzynki.
§  6.
1.
Właściciel skrzynki prowadzi jej bieżąca konserwację.
2.
Na pisemny wniosek właściciela, lokatora lub administratora budynku, podmiot wykonujący usługi pocztowe o charakterze powszechnym, który umieścił skrzynkę, jest obowiązany dokonać odpłatnie naprawy, wymiany skrzynek lub wydać dodatkowy klucz do przegródki.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 24 sierpnia 2003 r. nin. rozporządzenie traci moc w części dotyczącej zasad zakładania i użytkowania skrzynek do doręczania korespondencji, zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. - Prawo pocztowe (Dz.U.03.130.1188).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.1.6

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać skrzynki do doręczania korespondencji, oraz zasady zakładania i użytkowania tych skrzynek.
Data aktu: 13/11/1995
Data ogłoszenia: 04/01/1996
Data wejścia w życie: 04/02/1996