Wysokość, szczegółowe zasady pobierania i odprowadzania opłat od czystych nośników i urządzeń służących do utrwalania utworów dla własnego użytku osobistego oraz wskazanie organizacji zbiorowego zarządzania właściwych do ich pobierania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 5 grudnia 1995 r.
w sprawie wysokości, szczegółowych zasad pobierania i odprowadzania opłat od czystych nośników i urządzeń służących do utrwalania utworów dla własnego użytku osobistego oraz wskazania organizacji zbiorowego zarządzania właściwych do ich pobierania.

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 i Nr 43, poz. 170), zwanej dalej "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1.
Producenci i importerzy magnetofonów, magnetowidów i innych podobnych urządzeń oraz czystych nośników służących do reprodukcji utworów w zakresie własnego użytku osobistego są zobowiązani do uiszczania opłat w wysokości 3% ceny sprzedaży netto tych urządzeń oraz nośników, bez uwzględnienia podatku od towarów i usług.
§  2.
Producenci i importerzy urządzeń reprograficznych obowiązani są do uiszczania opłat w wysokości 1% ceny sprzedaży netto tych urządzeń, bez uwzględnienia podatku od towarów i usług.
§  3.
Jeżeli urządzenia, o których mowa w § 1, stanowią część składową innego urządzenia i mają z nimi łączną cenę, podstawę do opłaty określonej w § 1 stanowi cena sprzedaży netto samodzielnego urządzenia służącego do reprodukcji o podobnych parametrach.
§  4.
1.
Organizacjami zbiorowego zarządzania właściwymi do pobierania opłat, o których mowa w § 1, są:
1)
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS - na rzecz twórców,
2)
Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Muzyki Rozrywkowej - na rzecz artystów wykonawców,
3)
Związek Producentów Audio-Video - na rzecz producentów fonogramów i wideogramów.
2.
Organizacją zbiorowego zarządzania, właściwą do pobierania opłat, o których mowa w § 2, jest Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych.
§  5.
1.
Producenci i importerzy są obowiązani do wnoszenia opłat wymienionych w § 1 w wysokości:
1)
50% na rachunek organizacji, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1,
2)
25% na rachunek organizacji, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 2,
3)
25% na rachunek organizacji, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 3.
2.
Producenci i importerzy urządzeń reprograficznych są obowiązani do wnoszenia opłat, o których mowa w § 2, na rachunek organizacji wskazanej w § 4 ust. 2.
3.
Producenci i importerzy są obowiązani do wnoszenia opłat wymienionych w § 1 i 2 w terminie 14 dni po upływie każdego kwartału.
§  6.
1.
Organizacje wymienione w § 4 przekazują, zgodnie z zasadami określonymi w art. 20 ust. 2 ustawy, właściwym organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi należną im część opłat wymienionych w § 5 ust. 1, wraz z dokumentacją dotyczącą dokonanego podziału, w ciągu dwóch miesięcy po upływie każdego kwartału.
2.
Jeżeli w obrębie tej samej kategorii uprawnionych podmiotów działa więcej niż jedna organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, każda z nich jest uprawniona do żądania od właściwej organizacji wymienionej w § 4 ust. 1 części proporcjonalnej do liczby reprodukowanych w danym okresie, w ramach dozwolonego użytku prywatnego, utworów, nagrań lub artystycznych wykonań, pochodzących od reprezentowanych przez nią podmiotów.
§  7.
Właściwe organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi dokonują niezwłocznie podziału i wypłat kwot przekazanych przez organizacje określone w § 4, przypadających uprawnionym podmiotom, według zasad przyjętych w danej organizacji, za okres, którego rozliczenie dotyczy.
§  8.
Organizacje wymienione w § 4 i 6 mają prawo pomniejszać kwoty przypadające uprawnionym podmiotom o uzasadnione i udokumentowane koszty.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.1.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość, szczegółowe zasady pobierania i odprowadzania opłat od czystych nośników i urządzeń służących do utrwalania utworów dla własnego użytku osobistego oraz wskazanie organizacji zbiorowego zarządzania właściwych do ich pobierania.
Data aktu: 05/12/1995
Data ogłoszenia: 04/01/1996
Data wejścia w życie: 04/02/1996