Warunki techniczne zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 21 kwietnia 1995 r.
w sprawie warunków technicznych zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności.

Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się warunki techniczne zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności.
§  2.
Warunki techniczne, o których mowa w § 1, stosuje się przy projektowaniu i budowie obiektów budowlanych łączności przeznaczonych do pracy w krajowej sieci telekomunikacyjnej lub we współpracy z tą siecią.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
obiekty budowlane łączności - obiekty budowlane mieszczące zespoły urządzeń telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, pocztowych lub technologicznych łączności,
2)
czas rezerwy bateryjnej - czas, w ciągu którego baterie akumulatorów mogą zasilać urządzenia przy maksymalnym poborze prądu i zapewnieniu dolnej dopuszczalnej wartości napięcia rozładowania baterii,
3)
zasilanie dwustronne z sieci energetycznej - zasilanie realizowane z dwóch niezależnych GPZ (głównych punktów zasilających),
4)
zasilanie rezerwowane z sieci energetycznej - zasilanie z dwóch stacji transformatorowych lub jednej stacji transformatorowej i jednej linii niskiego napięcia zasilanej z innej stacji transformatorowej lub dwóch linii niskiego napięcia zasilanych z różnych stacji transformatorowych,
5)
zasilanie jednostronne - zasilanie z jednej stacji transformatorowej lub jednej linii niskiego napięcia,
6)
zasilanie podstawowe - zasilanie z sieci elektroenergetycznej energetyki zawodowej,
7)
zasilanie rezerwowe - zasilanie z baterii akumulatorów i/lub zespołu spalinowo-elektrycznego,
8)
zespół spalinowo-elektryczny przewoźny - zespół przystosowany do przemieszczenia,
9)
zespół spalinowo-elektryczny stacjonarny - zespół zainstalowany na stałe.
§  4.
Obiekty budowlane łączności, w zależności od ich rodzaju i wymagań niezawodności pracy, powinny być zasilane w sposób określony w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia.
§  5.
W wypadku wspólnej lokalizacji obiektów o różnych grupach niezawodności zasilania należy przyjąć dla wszystkich tych obiektów najwyższą grupę niezawodności zasilania.
§  6.
Czas rezerwy bateryjnej podany w kolumnie 6 tabeli załącznika jest czasem minimalnym i odnosi się do rozładowania baterii w połączeniu równoległym.
§  7.
Wszystkie obiekty grup A, B, C i D tabeli załącznika powinny być wyposażone w przyłącza do zespołów spalinowo-elektrycznych przewoźnych.
§  8.
Moc zespołu spalinowo-elektrycznego powinna być wystarczająca do zasilania wszystkich urządzeń wymagających rezerwowania, przy uwzględnieniu charakteru obciążenia ze strony tych urządzeń.
§  9.
Zapas paliwa dla zespołów spalinowo-elektrycznych stacjonarnych powinien zapewniać co najmniej 72 godziny pracy zespołu w warunkach znamionowych.
§  10.
Pojemność baterii akumulatorów powinna być dobrana z uwzględnieniem wszystkich urządzeń obiektu wymagającego rezerwowania.
§  11.
W obiektach budowlanych łączności nie posiadających obsługi, a wyposażonych w stacjonarne zespoły spalinowo-elektryczne, należy projektować automatyczne lub zdalne uruchamianie tych zespołów.
§  12.
Liczbę urządzeń zasilających należy projektować według zasady n + 1, gdzie n oznacza liczbę urządzeń niezbędnych dla prawidłowego zasilania, łącznie z potrzebami własnymi.
§  13.
Stosowanie określonych warunków klimatycznych powinno być uzależnione od wymagań producenta dla danego rodzaju urządzeń.
§  14.
Urządzenia klimatyzacyjne, których praca jest nieodzowna dla właściwego działania obsługiwanych urządzeń technologicznych, powinny być projektowane z jednym klimatyzatorem rezerwowym, a co najmniej z jednym pełnym obiegiem chłodniczym.
§  15.
Obiekty, w których są zainstalowane urządzenia według § 14, powinny być wyposażone w zespoły spalinowo-elektryczne stacjonarne.
§  16.
Skomputeryzowane obiekty budowlane łączności powinny być wyposażone w niezawodne źródła zasilania prądem przemiennym o niezmiennej częstotliwości i napięciu.
§  17.
Dla obiektów nie wymienionych w tabeli załącznika sposób zasilania określa się według indywidualnych potrzeb.
§  18.
W obiektach, na które nałożone są zadania wynikające z Programu mobilizacji gospodarki, stosuje się zasilanie o najwyższej grupie niezawodności (grupa A).
§  19.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do obiektów budowlanych łączności, w stosunku do których, przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, został złożony wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TABELA DOTYCZĄCA SPOSOBÓW ZASILANIA

Grupa niezawodności Wyszczególnienie obiektu Zasilanie
podstawowe rezerwowe
z sieci elektro- baterie

akumulatorów

zespół spalinowo-elektryczny
energetycznej liczba

(szt.)

rezerwa

godzinowa

1 2 3 4 5 6 7
A 1 Centrale telefoniczne międzynarodowe i międzymiastowe tranzytowe: ISC (automatyczna centrala międzynarodowa); ACMM-CT (automatyczna centrala międzymiastowa - centrala tranzytowa) dwustronne 2 3 stacjonarny
2 Stacje teletransmisyjne obsługujące centrale międzynarodowe i międzymiastowe tranzytowe dwustronne 2 3 stacjonarny
3 Stacje łączności satelitarnej pracujące w sieci magistralnej dwustronne 2 3 stacjonarny
4 Urządzenia nadawcze radiofoniczne i telewizyjne w sieci o zasięgu ogólnokrajowym dwustronne - - stacjonarny
B 1 Centrale telefoniczne międzymiastowe końcowe: ACMM-CK (automatyczna centrala międzymiastowa - centrala końcowa) rezerwowane 2 3 stacjonarny
2 Stacje teletransmisyjne obsługujące telefoniczne centrale międzymiastowe końcowe rezerwowane 2 3 stacjonarny
3 Stacje teletransmisyjne pracujące w sieci magistralnej rezerwowane 2 3 stacjonarny
4 Urządzenia linii radiowych w sieci magistralnej rezerwowane 2 3 stacjonarny
5 Centrale radiotelefoniczne dla telefonii komórkowej rezerwowane 2 3 stacjonarny
C 1 Centrale telefoniczne okręgowe i miejscowe tranzytowe: CM (centrala miejscowa), CO (centrala okręgowa), CMT (centrala miejska tranzytowa), CST (centrala strefowo-tranzytowa), CMG (centrala miejska główna) rezerwowane 2 3 stacjonarny
2 Stacje teletransmisyjne obsługujące centrale okręgowe miejscowe tranzytowe jednostronne 2 3 stacjonarny
3 Węzły pocztowe o poborze mocy powyżej 50 kVA jednostronne 2 3 stacjonarny
D 1 Centrale telefoniczne miejscowe końcowe: CM (centrala miejska), CMK (centrala miejska końcowa), CWK (centrala wiejska końcowa) jednostronne 2 3 stacjonarny
12 przewoźny
2 Wyniesione stopnie abonenckie jednostronne 2 3 stacjonarny
12 przewoźny
3 Stacje teletransmisyjne w sieciach strefowych jednostronne 2 3 stacjonarny
12 przewoźny
4 Urządzenia linii radiowych działające w sieciach strefowych jednostronne 2 3 stacjonarny
12 przewoźny
5 Urządzenia nadawcze radiofoniczne i telewizyjne o zasięgu lokalnym jednostronne - - stacjonarno-przewoźny
Pojęcie "centrala telefoniczna" obejmuje obiekty, które mogą być wyposażone nie tylko w urządzenia związane z usługami telefonicznymi, lecz także z usługami teledacyjnymi, jak ma to miejsce w przypadku nowoczesnych central cyfrowych.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.50.271

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki techniczne zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności.
Data aktu: 21/04/1995
Data ogłoszenia: 17/05/1995
Data wejścia w życie: 01/06/1995