Sposób podziału oraz zasady udzielania i sposób rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1995 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 15 marca 1995 r.
w sprawie sposobu podziału oraz zasad udzielania i sposobu rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1995 r.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1995 z dnia 30 grudnia 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 27, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o spółdzielni, rozumie się przez to:
1)
spółdzielnię mieszkaniową, prowadzącą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi własność spółdzielni,
2)
spółdzielnię, o której mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 107, poz. 464, z 1993 r. Nr 5, poz. 23 i Nr 6, poz. 29 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 90, poz. 419, Nr 105, poz. 509 i Nr 127, poz. 627).
§  2.
1.
W 1995 r. spółdzielni przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3, dotacja z budżetu państwa na częściowe pokrycie kosztów dostarczania energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody do mieszkań spółdzielczych i mieszkań stanowiących własność członków spółdzielni oraz do podłączonych do spółdzielczej sieci cieplnej domów jednorodzinnych i mieszkań w domach stanowiących własność osób fizycznych.
2.
Spółdzielni, o której mowa w § 1 pkt 1, może być w 1995 r. przyznana dotacja na dofinansowanie kosztów remontów polegających na:
1)
usuwaniu wad:
a)
o których mowa w uchwale nr 260 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r. w sprawie usuwania wad w spółdzielczych budynkach mieszkalnych oraz likwidacji zaległości w wykonywaniu elewacji (Monitor Polski Nr 32, poz. 290 i z 1982 r. Nr 17, poz. 137), w budynkach, których montaż został zakończony do dnia 31 grudnia 1981 r., z wyjątkiem wymiany wykładzin podłogowych typu "lenteks",
b)
związanych z wydzielaniem się związków toksycznych o nadmiernym stężeniu w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym, pękaniem i kruszeniem się ścian działowych i konstrukcyjnych w budynkach mieszkalnych wykonanych w technologii ślizgowej z zastosowaniem betonów lekkich na terenach szkód górniczych oraz z pękaniem, odspajaniem i zapadaniem się posadzek wskutek zniszczenia podłoży podposadzkowych w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym,
c)
występujących w budynkach typu "Leningrad", zmontowanych z prefabrykatów i według technologii z byłego ZSRR, w zakresie wymiany ścianek działowych wykonanych z płyt azbestowo-cementowych oraz instalacji centralnego ogrzewania i instalacji zimnej i ciepłej wody, z wyłączeniem elementów sanitarnego wyposażenia mieszkań,
d)
w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych ze zbiorczymi przewodami spalinowymi w wypadkach, w których ma miejsce cofanie spalin, stanowiące zagrożenie dla życia ludzi,
2)
instalacji grzejnikowych zaworów termostatycznych w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 lipca 1991 r.,
3)
instalacji wodomierzy ciepłej wody w mieszkaniach budynków oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1992 r.,
4)
instalacji liczników ciepła, wraz z urządzeniami automatycznej regulacji, w węzłach cieplnych budynków stanowiących własność spółdzielni, oddanych do użytku przed dniem 1 stycznia 1991 r.
3.
Dotacja na cele, o których mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli należne spółdzielni opłaty od użytkowników lokali mieszkalnych za energię cieplną dostarczaną na potrzeby centralnego ogrzewania i dostawy ciepłej wody, ustalone, na podstawie odrębnych przepisów, według cen urzędowych, w pełni pokrywają koszty dostarczania energii cieplnej na potrzeby określone w ust. 1.
§  3.
1.
Dotacja na cele, o których mowa w § 2 ust. 1, jest ustalana w wysokości różnicy między ponoszonymi przez spółdzielnię kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, a opłatami wymierzonymi użytkownikom mieszkań według cen urzędowych, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
W spółdzielniach będących podatnikami podatku od towarów i usług różnica, o której mowa w ust. 1, może być ustalana po odliczeniu uwzględnionych w kosztach i opłatach kwot tego podatku, podlegających rozliczeniu z właściwym organem podatkowym zgodnie z odrębnymi przepisami.
3.
Kwotę dotacji należnej spółdzielni za 1995 r. stanowi suma dotacji obliczonej odrębnie dla:
1)
budynków objętych centralnym ogrzewaniem, w tym odrębnie dla budynków:
a)
w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w węzłach cieplnych,
b)
nie wymienionych pod lit. a),
2)
budynków objętych centralnym ogrzewaniem i dostawą ciepłej wody, w tym odrębnie dla budynków:
a)
w których jest dokonywany pomiar poboru energii cieplnej według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w węzłach cieplnych,
b)
nie wymienionych pod lit. a).
4.
Do dnia 31 grudnia 1995 r. w kwocie dotacji obliczonej dla budynków, o których mowa w ust. 3 pkt 2 lit. b), mogą być uwzględnione opłaty za zużycie ciepłej wody według wskazań urządzeń pomiarowych zainstalowanych w mieszkaniach.
5.
Kwotę dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 2, ustalają wojewodowie w wysokości nie niższej w skali województwa niż 25% kwoty wydatków zaplanowanych w budżecie wojewody na dotacje dla spółdzielni mieszkaniowych, z zastrzeżeniem ust. 7, zapewniając pierwszeństwo w uzyskaniu dotacji spółdzielniom realizującym kompleksowe przedsięwzięcia w zakresie poszanowania energii.
6.
Udział dotacji w finansowaniu nakładów poniesionych przez spółdzielnię nie może przekroczyć, z zastrzeżeniem ust. 7:
1)
80% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. a), b) i c),
2)
70% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. d),
3)
50% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, w wypadku stosowania wyrobów produkcji krajowej,
4)
30% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2, w wypadku stosowania wyrobów z importu,
5)
30% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, w wypadku stosowania wyrobów produkcji krajowej,
6)
10% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, w wypadku stosowania wyrobów z importu,
7)
50% na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 4.
7.
Wojewoda, za zgodą Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, może:
1)
zmniejszyć określoną w ust. 5 kwotę dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 2, jeżeli wynika to z zapotrzebowania spółdzielni mieszkaniowych na dotację na cele, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
w szczególnie uzasadnionych wypadkach zwiększyć wysokość dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 lit. a), jeżeli nie spowoduje to niedoboru dotacji na cele, o których mowa w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Wojewodowie przekazują dotacje spółdzielniom i ustalają terminy oraz sposób rozliczeń dotacji przez spółdzielnie.
2.
O wysokości dotacji przyznanej na cele, o których mowa w § 2 ust. 2, wojewodowie powiadomią spółdzielnie nie później niż w ciągu miesiąca od daty ogłoszenia rozporządzenia.
3.
Rozliczenia dotacji są dokonywane w okresach kwartalnych.
4.
Nadpłaty dotacji w części, o której mowa w § 2 ust. 1, mogą być zaliczane na poczet dotacji należnej na następny kwartał.
5.
W rozliczeniu rocznym oraz w rozliczeniu za kwartał, w którym nastąpiło zrównanie poziomu opłat wymierzonych użytkownikom lokali mieszkalnych według cen urzędowych z kosztami zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych lub kosztami jej wytworzenia w urządzeniach własnych, nadpłaty dotacji ne cele, o których mowa w § 2 ust. 1, podlegają zwrotowi przez spółdzielnię na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego.
6.
Do nadpłat dotacji w rozliczeniu rocznym w skali województwa stosuje się przepisy w sprawie szczegółowych zasad i trybu wykonywania budżetu państwa.
§  5.
1.
Kwartalne rozliczenia z wykorzystania dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie 20 dni po zakończeniu kwartału.
2.
Rozliczenie dotacji za 1995 r. wojewodowie przedstawiają Ministrowi Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w terminie do dnia 15 lutego 1996 r.
3.
Minister Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa przedstawia Ministrowi Finansów zbiorcze rozliczenie dotacji w ciągu 15 dni po terminie wyznaczonym dla wojewodów.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ROZLICZENIE DOTACJI NA CZĘŚCIOWE POKRYCIE KOSZTÓW UTRZYMANIA SPÓŁDZIELCZYCH ZASOBÓW MIESZKANIOWYCH ZA OKRES OD 1 STYCZNIA DO ................. 1995 r.

sporządzającej rozliczenie

A. Dotacja do centralnego ogrzewania i ciepłej wody

Lp. Wyszczególnienie Jednostka

miary

Centralne ogrzewanie

(c.o.)

Ciepła woda (c.w.) Razem
1 2 3 4 5 6
I. Budynki wyposażone w instalację c.o. - objęte pomiarem energii cieplnej w węzłach cieplnych
1 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
1.1. w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

-"- x x
2 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł x x
3 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych -"- x x
4 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (2+3) -"- x x
5 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych -"- x x
6 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach -"- x x
7 Opłaty ogółem (5+6) -"- x x
8 Dotacja za okres sprawozdawczy (4-7) -"- x x
II. Budynki wyposażone w instalacje c.o. - nie objęte pomiarem energii cieplnej w węzłach cieplnych
9 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
10 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł x x
11 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych -"- x x
12 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (10+11) -"- x x
13 Opłaty (ustalone w formie stawek ryczałtowych) -"- x x
14 Dotacja za okres sprawozdawczy (12-13) -"- x x
III. Budynki wyposażone w instalacje c.o. i c.w. - objęte pomiarem energii cieplnej w węzłach cieplnych
15 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
15.1. w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

-"- x x
16 Przeciętna liczba osób zamieszkałych w lokalach objętych dostawą c.w. osoby x x
16.1. w tym: objętych rozliczeniem według

wskazań urządzeń pomiarowych

w mieszkaniach

-"- x x
17 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł
18 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych -"-
19 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (17+18) -"-
20 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych -"-
21 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach -"-
22 Opłaty

ogółem (20+21)

-"-
23 Dotacja za okres sprawozdawczy (19-22) -"- x x
IV. Budynki wyposażone w instalacje c.o. i c.w. - nie objęte pomiarem energii cieplnej w węzłach cieplnych
24 Powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych tys. m2 x x
24.1 w tym: objętych rozliczeniem według wskazań

urządzeń pomiarowych w mieszkaniach

-"- x x
25 Przeciętna liczba osób zamieszkałych w lokalach objętych dostawą c.w. osoby x x
25.1 w tym: objętych rozliczeniem według wskazań

urządzeń pomiarowych w mieszkaniach

-"- x x
26 Koszt zakupu energii cieplnej ze źródeł zewnętrznych tys. zł
27 Koszt wytworzenia energii cieplnej w urządzeniach własnych -"-
28 Łączne koszty dostarczenia energii cieplnej (26+27) -"-
29 Opłaty ustalone w formie stawek ryczałtowych -"-
30 Opłaty według wskazań urządzeń pomiarowych w mieszkaniach -"-
31 Opłaty ogółem (29+30) -"-
32 Dotacja za okres sprawozdawczy (28-31) -"- x x
V. Rozliczenie dotacji do c.o. i c.w.
33 Dotacja za okres sprawozdawczy (8+14+23+32) tys. zł x x
34 Niedobór dotacji na dzień 1 stycznia 1995 r. -"- x x
35 Odsetki za nieterminowe regulowanie faktur -"- x x
36 Dotacja należna (33+34+35) -"- x x
37 Dotacja otrzymana -"- x x
38 Niedobór dotacji (-) -"- x x
39 Nadpłata dotacji (+) -"- x x

B. Dotacja do kosztów remontów

tys. zł

Lp. Rodzaj prac Koszty poniesione przez spółdzielnie Przyznana dotacja
1 2 3 4
1 Usuwanie wad technologicznych:
1.1 o których mowa w uchwale nr 260 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1981 r.:

a) wymiana zużytych w wyniku korozji

grzejników stalowych płytowych oraz

wymiana lub naprawa wadliwych instalacji

c.o.

b) likwidacja zaległości w usuwaniu wad

ścian zewnętrznych

1.2 związanych z:

a) wydzielaniem się związków toksycznych

o nadmiernym stężeniu

b) pękaniem i kruszeniem się ścian

działowych i konstrukcyjnych w budynkach

mieszkalnych mieszkalnych wykonanych w

technologii ślizgowej z zastosowaniem

betonów lekkich na terenach szkód

górniczych

c) pękaniem, odspajaniem i zapadaniem się

podłoży podposadzkowych w wielorodzinnym

budownictwie mieszkaniowym

1.3 występujących w budynkach typu "Leningrad"
1.4 związanych z cofaniem się spalin w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych ze zbiorczymi przewodami spalinowymi, stanowiącym zagrożenie dla życia ludzi
2 Opomiarowanie:
2.1 Instalacja grzejnikowych zaworów termostatycznych
2.2 Instalacja wodomierzy ciepłej wody
2.3 Instalacja liczników ciepła i automatyki w węzłach cieplnych
Razem

Opracował:

część A ................................

część B .................................

(imię i nazwisko, nr telefonu)

.......................

dyrektor/kierownik

..................... dnia ............

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.29.149

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób podziału oraz zasady udzielania i sposób rozliczania dotacji dla spółdzielni mieszkaniowych w 1995 r.
Data aktu: 15/03/1995
Data ogłoszenia: 23/03/1995
Data wejścia w życie: 23/03/1995