Warunki wydawania świadectw homologacji i zakres ich obowiązywania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 13 października 1995 r.
w sprawie warunków wydawania świadectw homologacji i zakresu ich obowiązywania.

Na podstawie art. 7a ust. 3 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z wnioskiem o wydanie świadectwa homologacji mogą wystąpić:
1)
producent lub upoważniony przez niego podmiot - na typ urządzenia,
2)
użytkownik - na określone egzemplarza urządzenia

- zwani dalej wnioskodawcami.

§  2.
1.
Wniosek o wydanie świadectwa homologacji na typ urządzenia powinien zawierać:
1)
oznaczenie i adres producenta,
2)
w wypadku składania wniosku przez podmiot upoważniony przez producenta do dokonania tej czynności - upoważnienie notarialne wystawione przez producenta,
3)
nazwę fabryczną, typ oraz ewentualnie nazwę handlową urządzenia podlegającego homologacji,
4)
zobowiązanie wnioskodawcy do zapewnienia zgodności parametrów urządzeń będących przedmiotem obrotu handlowego z parametrami urządzeń poddanych badaniom homologacyjnym,
5)
zobowiązanie wnioskodawcy do zapewnienia serwisu gwarancyjnego oraz pogwarancyjnego,
6)
zobowiązanie wnioskodawcy do nieodpłatnego udostępniania urządzeń organowi przeprowadzającemu badania kontrolne, na okres tych badań,
7)
instrukcję obsługi w języku polskim,
8)
opinię, o której mowa w art. 7a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564), zwanej dalej ustawą, wraz z protokołem badań homologacyjnych.
2.
Wniosek o wydanie świadectwa homologacji na określone egzemplarze urządzenia powinien zawierać:
1)
oznaczenie i adres wnioskodawcy,
2)
nazwę, typ, ewentualnie nazwę handlową oraz numer fabryczny urządzenia,
3)
opinię, o której mowa w art. 7a ust. 1 i 2 ustawy, wraz z protokołem badań homologacyjnych.
§  3.
Upoważnienie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, powinno zawierać:
1)
nazwę i adres producenta,
2)
nazwę i adres podmiotu upoważnionego,
3)
zakres upoważnienia pozwalający na ubieganie się we własnym imieniu o świadectwo homologacji na określony typ urządzenia,
4)
stwierdzenie przez notariusza, że osoba podpisująca upoważnienie może zgodnie z miejscowym prawem reprezentować producenta,
5)
w wypadku producenta zagranicznego - tłumaczenie tekstu upoważnienia na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego.
§  4.
Organ wydający świadectwo homologacji może określić termin jego ważności oraz ograniczyć zakres obowiązywania świadectwa.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024