Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie telekomunikacyjnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 10 października 1995 r.
w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie telekomunikacyjnym.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie telekomunikacyjnym uważa się działalność określoną w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
Uprawnienia budowlane w telekomunikacji są udzielane w specjalnościach instalacyjnych w zakresie sieci, linii, instalacji i urządzeń dla:
1)
telekomunikacji przewodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
2)
telekomunikacji radiowej.

Rozdział  2

Zakres uprawnień budowlanych w telekomunikacji

§  3.
1.
Do uzyskania uprawnień budowlanych w telekomunikacji wymagane jest, w zależności od zakresu tych uprawnień, posiadanie odpowiedniego lub pokrewnego wykształcenia wyższego albo odpowiedniego wykształcenia średniego, odbycie wymaganej praktyki zawodowej i zdanie egzaminu lub posiadanie co najmniej wykształcenia zasadniczego zawodowego, dyplomu mistrza i zdanie egzaminu.
2.
Za wykształcenie odpowiednie dla uzyskania uprawnień budowlanych w telekomunikacji uważa się:
1)
studia o kierunku elektronika i telekomunikacja w specjalności z zakresu telekomunikacji,
2)
studia o kierunku elektrotechnika w specjalności z zakresu telekomunikacji,
3)
szkołę średnią w zawodzie technik telekomunikacji,
4)
szkołę średnią w zawodzie technik elektronik w specjalności z zakresu telekomunikacji.
3. 1
Za wykształcenie pokrewne dla uzyskania uprawnień budowlanych w telekomunikacji uważa się inne studia wyższe, które w obowiązkowym programie nauczania zawierają zagadnienia związane z telekomunikacją.
4.
Zasady uznawania wykształcenia uzyskanego za granicą za równorzędne z wykształceniem technicznym uzyskanym w kraju określają odrębne przepisy.
§  4.
1. 2
Uprawnienia budowlane w telekomunikacji mogą być wydawane do:
1)
projektowania,
2)
kierowania robotami budowlanymi,
3)
projektowania i kierowania robotami budowlanymi.
1a. 3
Uprawnienia budowlane w telekomunikacji są wydawane bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie w specjalizacjach, o których mowa w ust. 2.
2.
Ustanawia się specjalizacje w ramach specjalności instalacyjnych w zakresie sieci, linii, instalacji i urządzeń w telekomunikacji:
1)
przewodowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, dotyczącej urządzeń liniowych i stacyjnych,
2)
radiowej, dotyczącej obiektów nadawczych radiofonii i telewizji naziemnej oraz nadawczych i odbiorczych obiektów radiokomunikacyjnych.
§  5. 4
 
1.
Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń w danej specjalności stanowią również podstawę do sprawdzania projektów w specjalizacjach objętych tymi uprawnieniami.
2.
Uprawnienia do projektowania bez ograniczeń oraz w zakresie ograniczonym do specjalizacji, o której mowa w § 4 ust. 2 pkt 1, z ograniczeniem do linii, instalacji i urządzeń liniowych, stanowią podstawę do sporządzania w tym zakresie projektów zagospodarowania terenu i działki.
§  6.
Uprawnienia budowlane do wykonywania pracy na stanowisku majstra i kierowania w powierzonym zakresie robotami w budownictwie telekomunikacyjnym stanowią podstawę do wykonywania tych czynności w zakresie objętym rzemiosłem określonym w dyplomie mistrza.

Rozdział  3

Praktyka zawodowa

§  7.
Uzyskanie uprawnień budowlanych w telekomunikacji wymaga spełnienia następujących warunków:
1)
do projektowania bez ograniczeń:
a)
posiadania odpowiedniego wyższego wykształcenia,
b)
odbycia 2-letniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
c)
odbycia rocznej praktyki na budowie,
2)
do projektowania w ograniczonym zakresie:
a)
posiadania odpowiedniego średniego wykształcenia lub pokrewnego wyższego,
b)
odbycia 5-letniej praktyki przy sporządzaniu projektów,
c)
odbycia rocznej praktyki na budowie,
3)
do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
a)
posiadania odpowiedniego wyższego wykształcenia,
b)
odbycia 2-letniej praktyki na budowie,
4)
do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:
a)
posiadania odpowiedniego średniego wykształcenia lub pokrewnego wyższego,
b)
odbycia 5-letniej praktyki na budowie,
5)
do wykonywania pracy na budowie na stanowisku majstra i kierowania w powierzonym zakresie robotami budowlanymi:
a)
posiadania co najmniej wykształcenia zasadniczego i dyplomu mistrza w zawodzie,
b)
odbycia 3-letniej praktyki na budowie.
§  8.
1.
Praktyka zawodowa, o której mowa w art. 14 ust. 4 ustawy, powinna być odbyta po uzyskaniu dyplomu lub świadectwa ukończenia szkoły albo w czasie zaocznych lub wieczorowych studiów technicznych.
2.
Do praktyki zawodowej zalicza się także praktykę odbywaną po ukończeniu trzeciego roku dziennych studiów wyższych, jeżeli spełnia ona warunki, o których mowa w art. 14 ust. 4 ustawy, i nie wchodzi w zakres praktyki objętej programem studiów.
3.
Rodzaj prac wykonywanych przez cały okres odbywania praktyki zawodowej powinien odpowiadać specjalnościom nabywanych uprawnień. W stosunku do osób z wykształceniem pokrewnym dla danej specjalności dopuszcza się zaliczenie 2 lat praktyki, o której mowa w § 7 pkt 2 lit. b) oraz pkt 4 lit. b), w specjalności innej niż specjalność nabywanych uprawnień.
4.
Jeżeli praktykę zawodową odbywa się w niepełnym wymiarze czasu pracy, okres praktyki zawodowej podlega odpowiedniemu wydłużeniu, wynikającemu z różnicy czasu w stosunku do jego pełnego wymiaru.
5.
Za praktykę zawodową może być również uznana praktyka wykonywana w ramach umowy o dzieło lub umowy zlecenia, jeżeli okres jej wykonywania w ramach jednej umowy nie jest krótszy niż 1 miesiąc w odniesieniu do praktyki projektowej i 3 miesiące w odniesieniu do praktyki na budowie. Łączny okres takiej praktyki nie może przekroczyć połowy wymaganego wymiaru czasu praktyki zawodowej.
6.
Osoba nadzorująca praktykę projektową powinna posiadać uprawnienia budowlane w telekomunikacji bez ograniczeń w danej specjalności.
7.
Za równoważną z praktyką, o której mowa w ust. 1-6, może być uznana praktyka zawodowa odbyta za granicą pod kierunkiem osoby uprawnionej do wykonywania zawodu w danym kraju.
§  9.
1.
Osoba odbywająca praktykę zawodową powinna udokumentować jej przebieg.
2.
Dokumentacja praktyki zawodowej powinna zawierać:
1)
wykaz obiektów telekomunikacyjnych, przy których projektowaniu lub realizacji brała udział osoba odbywająca praktykę zawodową, z określeniem rodzaju, przeznaczenia, lokalizacji i konstrukcji obiektu oraz odpowiednio do specjalności uzyskiwanych uprawnień inne charakterystyczne dane techniczne,
2)
potwierdzenie okresów odbywania praktyki oraz ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej znajomości zawodu, dokonaną przez osobę nadzorującą praktykę.

Rozdział  4

Wnioski o nadanie uprawnień budowlanych w telekomunikacji, zakres i sposób przeprowadzenia egzaminu i opłaty za postępowanie kwalifikacyjne

§  10.
1. 5
Wniosek o nadanie uprawnień budowlanych w telekomunikacji składa się Prezesowi Urzędu Regulacji Telekomunikacji.
2.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
odpis dyplomu inżyniera, dyplomu technika albo świadectwa potwierdzającego uzyskanie średniego wykształcenia technicznego lub dyplomu mistrza i świadectwa ukończenia szkoły zasadniczej,
2)
udokumentowanie praktyki zawodowej,
3)
dowód uiszczenia pierwszej raty opłaty za postępowanie kwalifikacyjne.
3. 6
W razie stwierdzenia braków we wniosku, Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji nakłada, w drodze postanowienia, na osobę ubiegającą się o uprawnienia obowiązek usunięcia wskazanych braków w określonym terminie.
4. 7
Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji wydaje decyzję o odmowie nadania uprawnień budowlanych w telekomunikacji w przypadku negatywnego wyniku egzaminu, a także bez przeprowadzania egzaminu:
1)
po bezskutecznym upływie terminu, o którym mowa w ust. 3,
2)
jeżeli przygotowanie zawodowe osoby ubiegającej się o uprawnienia nie odpowiada wymaganiom, o których mowa w § 3, lub nie odbyła ona praktyki zawodowej określonej w § 8.
5. 8
Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji wydaje decyzję o umorzeniu postępowania o nadanie uprawnień budowlanych w telekomunikacji w przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na egzamin lub odstąpienia od postępowania o nadanie uprawnień, a także gdy postępowanie z innych przyczyn stało się bezprzedmiotowe.
§  11. 9
Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji wydaje decyzję o nadaniu uprawnień budowlanych w telekomunikacji po:
1)
ustaleniu na podstawie dokumentów złożonych przez ubiegającego się o uprawnienia, że spełnił on warunki w zakresie przygotowania zawodowego niezbędnego do uzyskania uprawnień we wnioskowanym zakresie,
2)
złożeniu egzaminu przez ubiegającego się o uprawnienia budowlane w telekomunikacji przed komisją egzaminacyjną.
§  12.
1.
Egzamin składany na uprawnienia budowlane w telekomunikacji zawiera część ustną oraz pisemną w formie testu i obejmuje sprawdzenie:
1)
znajomości przepisów prawnych i norm telekomunikacyjnych w zakresie objętym uprawnieniami oraz umiejętności praktycznego posługiwania się tymi przepisami,
2)
umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej, polegającej na wyjaśnieniu określonych przez komisję egzaminacyjną zagadnień technicznych, wchodzących w zakres praktyki zawodowej.
2.
Komisja może żądać przedstawienia wykazu prac projektowych, wykonanych w ramach praktyki zawodowej.
3. 10
Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji ustala szczegółowy program egzaminu, który zatwierdza Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
§  13.
1.
W zależności od posiadanego wykształcenia i praktyki egzamin przeprowadza się:
1)
odrębnie na uprawnienia budowlane w telekomunikacji do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w danej specjalności,
2)
łącznie na oba rodzaje uprawnień budowlanych w telekomunikacji w danej specjalności, jeżeli ubiegający się o te uprawnienia spełnia wymagania odnoszące się do obu rodzajów uprawnień,
3)
łącznie na uprawnienia budowlane w telekomunikacji bez ograniczeń w danej specjalności i uprawnienia z ograniczeniem w innej specjalności, jeżeli ubiegający się o te uprawnienia spełnia wymagania odnoszące się do obu specjalności.
2.
Przy ubieganiu się o uprawnienia budowlane w telekomunikacji innego rodzaju lub w innej specjalności niż posiadane obowiązuje egzamin w zakresie ograniczonym do zagadnień nie objętych programem egzaminu obowiązującego przy ubieganiu się o już posiadane uprawnienia oraz znajomość zmian w stanie prawnym objętym zakresem egzaminu.
§  14.
1. 11
Egzaminy na uprawnienia przeprowadza się dwa razy w roku: w lutym i w październiku; w razie zachodzących potrzeb może być ustalony dodatkowy termin egzaminu. Zakres, tryb, miejsce oraz termin egzaminu ustala Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji.
2.
Osoba dopuszczona do egzaminu ma prawo przystąpić do niego w najbliższym terminie przypadającym po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku spełniającego wymogi rozporządzenia.
3.
Osoba dopuszczona do egzaminu powinna być zawiadomiona o jego terminie listem poleconym co najmniej na miesiąc przed tym terminem.
§  15.
1. 12
Postępowanie kwalifikacyjne i egzaminy na uprawnienia budowlane w telekomunikacji przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
przewodniczący komisji i jego zastępcy,
2)
członkowie komisji.
3.
Przewodniczącym, jego zastępcami i członkami komisji mogą być osoby posiadające wyższe wykształcenie techniczne w dziedzinie telekomunikacji oraz osoby z wyższym wykształceniem prawniczym i praktyką w organach państwowego nadzoru budowlanego.
4. 13
Przewodniczącego komisji wyznacza Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji w porozumieniu z Ministrem Łączności.
5. 14
Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji ustala regulamin działania komisji i zapewnia jej obsługę administracyjną.
§  16.
1. 15
Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji prowadzi rejestr wydanych uprawnień budowlanych w telekomunikacji.
2.
Kopię wydanych uprawnień przekazuje się Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w celu wpisania uprawnień do centralnego rejestru.
§  17.
1. 16
Opłatę za postępowanie kwalifikacyjne i egzamin ustala się w wysokości 50% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym złożenie wniosku, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
2.
Wysokość wynagrodzenia członka komisji ustala się procentowo od kwoty przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, w wysokości:
1)
za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym - 1,5% od jednego wniosku,
2)
za przeprowadzenie egzaminu - 3% od jednej osoby egzaminowanej.
3. 17
Opłatę, o której mowa w ust. 1 i 6, wnosi się na konto Urzędu Regulacji Telekomunikacji, w dwóch ratach.
4.
Ubiegający się o uprawnienia budowlane w telekomunikacji przy składaniu wniosku o ich nadanie wpłaca pierwszą ratę opłaty w wysokości połowy opłaty obowiązującej w terminie ostatniego egzaminu przed złożeniem wniosku. Drugą ratę opłaty uiszcza się po otrzymaniu zawiadomienia o dopuszczeniu do egzaminu. Kwotę drugiej raty określa się w wyżej wymienionym zawiadomieniu.
5.
Pierwsza rata opłaty nie podlega zwrotowi. Druga rata podlega zwrotowi w wypadku usprawiedliwionego niestawienia się na egzamin lub usprawiedliwionego odstąpienia od egzaminu.
6. 18
Opłatę za ponowne przystąpienie do egzaminu ustala się w wysokości 25% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym przystąpienie do ponownego egzaminu, określonego w sposób wskazany w ust. 1.
§  18.
Osoba posiadająca uprawnienia, potwierdzając wykonanie czynności związanych z pełnioną samodzielną funkcją techniczną w telekomunikacji, posługuje się pieczątką; wzór pieczątki określa załącznik do rozporządzenia.

Rozdział  5

Rzeczoznawcy w budownictwie telekomunikacyjnym

§  19.
1.
Rzeczoznawcą w budownictwie telekomunikacyjnym może być osoba, która:
1)
korzysta w pełni z praw publicznych
2)
posiada:
a)
dyplom ukończenia wyższej uczelni technicznej o kierunku elektronika i telekomunikacja lub elektrotechnika,
b) 19
uprawnienia budowlane w telekomunikacji bez ograniczeń oraz co najmniej 5 lat praktyki przy projektowaniu lub kierowaniu robotami w budownictwie telekomunikacyjnym, odbytej po otrzymaniu tych uprawnień, a od dnia 24 stycznia 2002 r. co najmniej 10 lat tej praktyki,
c) 20
opinię dwóch rzeczoznawców w budownictwie telekomunikacyjnym odpowiedniej specjalności lub opinię Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Stowarzyszenia Budowniczych Telekomunikacji lub Stowarzyszenia Inżynierów Telekomunikacji.
2. 21
Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji, na wniosek zainteresowanego, orzeka, w drodze decyzji, o nadaniu tytułu rzeczoznawcy w budownictwie telekomunikacyjnym, na podstawie opinii, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. c), oraz odbytej praktyki, określając zakres, w którym funkcja rzeczoznawcy może być wykonywana. Zakres ten nie może wykraczać poza specjalność techniczno-budowlaną objętą posiadanymi uprawnieniami.
3.
Kopię decyzji o nadaniu tytułu rzeczoznawcy w budownictwie telekomunikacyjnym przekazuje się Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w celu wpisania do centralnego rejestru rzeczoznawców.
4.
Podstawę do podjęcia czynności rzeczoznawcy w budownictwie telekomunikacyjnym stanowi dokonanie wpisu do centralnego rejestru rzeczoznawców budowlanych.
5. 22
Rejestr rzeczoznawców w budownictwie telekomunikacyjnym prowadzi Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji.
6.
Skreślenie z rejestru rzeczoznawców w budownictwie telekomunikacyjnym następuje w wypadkach określonych w art. 15 ust. 4 ustawy.

Rozdział  6

Przepisy końcowe

§  20.
Podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu kolejowym przy zlecaniu zadań z zakresu objętego rozporządzeniem, mających wpływ na bezpieczeństwo, mogą uzależnić powierzenie realizacji zadań od spełnienia dodatkowych wymogów.
§  21. 23
Wykształcenie, uzyskane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, którego kierunek lub zawód techniczny był określany w sposób odbiegający od przyjętego w rozporządzeniu, podlega indywidualnemu rozpatrzeniu i zakwalifikowaniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji jako wykształcenie odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności.
§  22.
W odniesieniu do praktyki zawodowej, odbytej w jednostkach podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych, zaświadczenie potwierdzające odbycie praktyki zawodowej wydaje właściwy organ specjalistycznego nadzoru budowlanego, podając w nim okres praktyki oraz ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej znajomości zawodu.
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZORY PIECZĘCI IMIENNYCH

1. Dla osób z wykształceniem wyższym

Tytuł zawodowy, imię i nazwisko ..........................

Uprawnienia budowlane do projektowania lub/i kierowania

robotami w budownictwie telekomunikacyjnym bez ograniczeń

w specjalności ...........................................

..........................................................

Ewentualna specjalizacja .................................

lub/i w ograniczonym zakresie w specjalności .............

Nr ewidencyjny ..........................................

2. Dla osób z wykształceniem średnim technicznym

Zawód techniczny, imię i nazwisko ........................

Uprawnienia budowlane do projektowania lub/i kierowania

robotami budowlanymi w budownictwie telekomunikacyjnym

w ograniczonym zakresie w specjalności ....................

..........................................................

Nr ewidencyjny ...........................................

3. Dla osób z wykształceniem zasadniczym i dyplomem mistrza

w zawodzie

Zawód, tytuł mistrza .....................................

Imię i nazwisko ..........................................

Uprawnienia do kierowania robotami na stanowisku majstra

w budownictwie telekomunikacyjnym w zakresie ...............

Nr ewidencyjny ...........................................

1 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
3 § 4 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
5 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
6 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
7 § 10 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
8 § 10 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
9 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
10 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
11 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
12 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
13 § 15 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
14 § 15 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
15 § 16 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
16 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
17 § 17 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
18 § 17 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 6 lit. c) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
19 § 19 ust. 1 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
20 § 19 ust. 1 pkt 2 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
21 § 19 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
22 § 19 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.
23 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 czerwca 2001 r. (Dz.U.01.71.741) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lipca 2001 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.120.581

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie telekomunikacyjnym.
Data aktu: 10/10/1995
Data ogłoszenia: 24/10/1995
Data wejścia w życie: 08/11/1995