Wysokość i sposób uiszczania opłat za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych oraz za udostępnienie dokumentacji przetargu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 9 października 1995 r.
w sprawie wysokości i sposobu uiszczania opłat za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych oraz za udostępnienie dokumentacji przetargu.

Na podstawie art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności (Dz. U. z 1995 r. Nr 117, poz. 564) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Wysokość opłaty za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych określa się według zasad podanych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Opłata ta nie może być jednak niższa od równowartości 200 EURO.
2.
Wysokość opłaty za udzielenie koncesji na:
1)
przewóz i doręczanie w obrocie krajowym i zagranicznym przesyłek listowych o masie powyżej 2000 g, z wyjątkiem druków bezadresowych i ankiet,
2)
przewóz i doręczanie w obrocie krajowym i zagranicznym listów wartościowych o masie powyżej 2000 g,
3)
świadczenie usług kurierskich,

- określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

3.
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą ulec zwiększeniu w razie udzielenia koncesji w drodze przetargu.
4.
Opłacie podlega także zmiana koncesji, jeżeli ze zmiany tej wynika podwyższenie podstawy obliczenia opłaty. W takim przypadku pobiera się opłatę w wysokości różnicy między opłatą należną dla zmienionej koncesji a opłatą, jaka została naliczona dla koncesji podlegającej zmianie, z zastrzeżeniem ust. 5.
5.
W przypadku zmiany koncesji wydanej w trybie art. 5 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 1995 r. o zmianie ustawy o łączności oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 60, poz. 310), jeżeli ze zmiany tej wynika podwyższenie podstawy obliczenia opłaty, pobiera się opłatę w wysokości różnicy między opłatą należną dla zmienionej koncesji a opłatą, jaka powinna być naliczona za udzielenie koncesji podlegającej zmianie, według stanu prawnego w dniu wydania tej koncesji.
6. 2
Opłata za udostępnienie dokumentacji przetargu na udzielenie koncesji wynosi 0,001 określonej na podstawie ust. 1 lub 2 opłaty za udzielenie koncesji, której przetarg dotyczy. Opłata ta nie może być jednak niższa od równowartości 50 EURO oraz wyższa od równowartości 50.000 EURO.
§  2.
1. 3
Opłaty, o których mowa w § 1 ust. 1-5, podmiot, któremu została udzielona koncesja, uiszcza w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia o udzieleniu koncesji, nie później jednak niż przed jej odbiorem lub jej wysłaniem podmiotowi drogą pocztową, z wyjątkiem opłaty za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci telefonii ruchomej typu komórkowego według standardu UMTS, zwanej dalej "koncesją na UMTS", którą uiszcza w terminie 7 dni od daty doręczenia koncesji.
2.
Opłatę, o której mowa w § 1 ust. 6, uiszcza się jednorazowo przed nabyciem dokumentacji przetargu.
3.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, mogą być na wniosek zainteresowanego podmiotu uiszczane ratalnie. Wysokość rat, terminy ich spłat oraz sposób ich uiszczania określa się w koncesji, z uwzględnieniem ust. 4-8.
4.
Wysokość pierwszej raty nie może być niższa od:
1)
opłaty obliczonej według zasad, o których mowa w § 1 ust. 1 - w przypadku gdy wysokość opłaty za udzielenie koncesji została ustalona w wyniku przetargu,
2) 4
50% opłaty koncesyjnej - w pozostałych przypadkach, z tym że w przypadku opłaty za udzielenie koncesji na UMTS wysokość pierwszej raty nie może być niższa od 1/65 opłaty obliczonej według zasad, o których mowa w § 1 ust. 1.
5.
Pierwszą ratę podmiot, któremu została udzielona koncesja, uiszcza w terminie określonym w ust. 1.
6. 5
Wysokość jednej raty nie może być niższa od równowartości 20.000 EURO.
7. 6
Liczba rat nie może być większa niż sześć, a okres ich spłaty przekraczać sześciu lat od daty udzielenia koncesji, z tym że w przypadku udzielenia koncesji na UMTS liczba rat nie może być większa niż dwadzieścia dwie, a okres ich spłaty przekraczać dwudziestu dwóch lat od daty udzielenia koncesji.
8.
W przypadku podjęcia przez Ministra Łączności, w trybie art. 19 ust. 1-3 ustawy o łączności, decyzji o cofnięciu koncesji lub ograniczeniu przedmiotu, zakresu lub obszaru działalności, nie uiszczone raty podlegają natychmiastowej, jednorazowej wpłacie w wysokości określonej w koncesji przed podjęciem decyzji.
§  2a. 7
Wysokość raty opłaty za udzielenie koncesji na świadczenie usług telefonicznych w stacjonarnych sieciach telefonicznych użytku publicznego na obszarze nie większym niż jedna strefa numeracyjna ulega zmianie przed terminem jej wymagalności, na wniosek podmiotu, któremu koncesja została udzielona w wyniku przetargu, po spełnieniu warunków określonych w ust. 3.
2.
Do wniosku należy załączyć dokumentację potwierdzającą dane liczbowe i procentowe, o których mowa w ust. 3.
3.
Zmiany wysokości raty dokonuje się w przypadku przyłączenia przez podmiot lub podmioty z nim związane kapitałowo, za ich zgodą, co najmniej 500 abonentów w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich oraz w miastach liczących nie więcej niż 20.000 mieszkańców, stanowiących nie mniej niż 20% liczby wszystkich przyłączonych przez ten podmiot abonentów.
4.
Wysokość raty określa się jako różnicę między wysokością raty płatnej w danym roku kalendarzowym a kwotą odliczaną.
5.
Kwotę odliczaną stanowi iloczyn liczby wszystkich abonentów przyłączonych przez podmiot w gminach i miastach, o których mowa w ust. 3, w roku kalendarzowym poprzedzającym termin uiszczenia raty oraz kwoty 1.000 EURO, z zastrzeżeniem ust. 6.
6.
Wysokość kwoty odliczanej od raty, która jako pierwsza ulega zmianie, określa się z uwzględnieniem wszystkich przyłączeń dokonanych przez podmiot w gminach i miastach, o których mowa w ust. 3, do końca roku poprzedzającego uiszczenie tej raty.
7.
W przypadku uiszczania przez podmiot w danym roku kalendarzowym więcej niż jednej raty, odliczenie następuje od raty przez niego wskazanej.
8.
Spłata odliczonej kwoty ulega odroczeniu o 10 lat
§  3.
1. 8
Opłaty, o których mowa w § 1 i 2, uiszcza się w złotych, w wysokości stanowiącej równowartość kwoty opłaty wyrażonej w EURO, przeliczonej przy zastosowaniu kursu średniego EURO w złotych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski i obowiązującego w dniu wnoszenia opłaty.
2.
Kwotę przeliczonej opłaty zaokrągla się do 1 zł według ogólnie obowiązujących zasad.
3.
Opłaty za udostępnienie dokumentacji przetargu zainteresowany podmiot wnosi na rachunek Ministerstwa Łączności podany w obwieszczeniu o ogłoszeniu przetargu.
4.
Opłaty za udzielenie koncesji podmiot wnosi na rachunek Ministerstwa Łączności podany w zawiadomieniu o udzieleniu mu koncesji, a w przypadku opłat ratalnych - na rachunek Ministerstwa Łączności podany w koncesji.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  9 SPOSOBY OBLICZANIA WYSOKOŚCI OPŁAT ZA UDZIELENIE KONCESJI NA ŚWIADCZENIE USŁUG TELEKOMUNIKACYJNYCH

1. Wysokość opłaty, wyrażonej w EURO, za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci użytku publicznego, na której zakładanie i używanie posiada zezwolenie, oraz w przypadku gdy koncesji udziela się łącznie z takim zezwoleniem, określa się jako równą wartości O(uk) obliczonej według zasad podanych w ust. 2, 2a i 2b dla następujących usług telekomunikacyjnych:

1) telefonicznych świadczonych w stacjonarnych sieciach telefonicznych użytku publicznego na obszarze nie większym niż jedna strefa numeracyjna, określona w planie numeracji krajowej dla sieci telefonicznych użytku publicznego,

2) telefonicznych świadczonych w cyfrowej sieci telefonii ruchomej,

3) przywoławczych,

4) transmisji danych,

5) polegających na zapewnieniu stałych połączeń typu "punkt-punkt" (dzierżawa łączy telekomunikacyjnych),

6) telefonicznych świadczonych w stacjonarnych sieciach telefonicznych użytku publicznego pomiędzy różnymi strefami numeracyjnymi, określonymi w planie numeracji krajowej dla sieci telefonicznych użytku publicznego.

W przypadku udzielenia koncesji na świadczenie więcej niż jednej z usług wymienionych w pkt 1-5 opłatę określa się jako równą najwyższej wartości O(uk) obliczonej odrębnie dla każdej z usług objętych koncesją.

2. Wartość O(uk) dla każdego rodzaju usług, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, określa się następująco:

1) dla każdego rodzaju usług, o których mowa w ust. 1 pkt 1-4: jako sumę opłat cząstkowych Oi(uk) dla każdej gminy usytuowanej na obszarze objętym koncesją1), według następującego wzoru:

Oi(uk) = LzxGzxWu

przy czym użyte we wzorze współczynniki oznaczają:

Lz - liczbę ludności2) wyrażoną w pełnych tysiącach, zamieszkującą na obszarze gminy objętej koncesją1),

Gz - gęstość zaludnienia2) na obszarze gminy objętej koncesją1),

Wu - współczynnik rodzaju usługi, wynoszący:

a) 0,6(Gtw/Gtk) - dla usług, o których mowa w ust. 1 pkt 1, gdzie: Gtw oznacza gęstość telefoniczną na obszarze objętym koncesją3) równą liczbie abonentów sieci telefonicznej stacjonarnej przypadających na 1.000 ludności4) oraz Gtk gęstość telefoniczną na obszarze Polski, równą liczbie abonentów sieci telefonicznej stacjonarnej przypadających na 1.000 ludności4),

b) 2,3 - dla usług, o których mowa w ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem przepisu ust. 2b,

c) 0,01 - dla usług, o których mowa w ust. 1 pkt 3,

d) 0,02 - dla usług, o których mowa w ust. 1 pkt 4, z tym że dla usług świadczonych w sieciach kablowych odbioru zbiorowego programów radiofonicznych i telewizyjnych na obszarze nie przekraczającym jednego powiatu Wu wynosi 0,02 (3,17 ga/Lz 1000), gdzie ga oznacza liczbę użytkowanych gniazd abonenckich.

2) dla usługi, o której mowa w ust. 1 pkt 5, wartość O(uk) określa się według następującego wzoru: O(uk) = 2.000 x Lw, przy czym Lw oznacza liczbę stref numeracyjnych, na obszar których zostało wydane zezwolenie na zakładanie i używanie sieci, w której usługa może być świadczona.

2a. dla usługi, o której mowa w ust. 1 pkt 6, wartość O(uk) określa się jako sumę opłat cząstkowych Oi(uk) dla każdej strefy numeracyjnej na obszarze objętym koncesją, według wzoru:

Oi(uk) = Lz x Gz x Wu

przy czym użyte we wzorze symbole oznaczają:

Lz - liczbę ludności2) wyrażoną w pełnych tysiącach, zamieszkującą na obszarze strefy numeracyjnej objętej koncesją,

Gz - gęstość zaludnienia2) na obszarze strefy numeracyjnej objętej koncesją,

Wu - współczynnik rodzaju usługi wynoszący:

2,25(Gtw/Gtk)

gdzie:

Gtw oznacza gęstość telefoniczną na obszarze strefy numeracyjnej objętej koncesją równą liczbie abonentów sieci telefonicznej stacjonarnej przypadającej na 1.000 ludności4),

Gtk oznacza gęstość telefoniczną na obszarze Polski równą liczbie abonentów sieci telefonicznej stacjonarnej przypadającej na 1.000 ludności4)

2b. Wartość O (uk) dla usług telefonicznych świadczonych w cyfrowej sieci telefonii ruchomej typu komórkowego według standardu UMTS określa się według wzoru:

O (uk) = xFDD + yTDD

gdzie:

x = 21.775.544 EURO,

y = 1/20x,

FDD - oznacza przydzieloną w koncesji na UMTS liczbę MHz w pasmach częstotliwości 1920-1980 MHz i 2110-2170 MHz,

TDD - oznacza przydzieloną w koncesji na UMTS liczbę MHz w pasmach częstotliwości 1900-1920 MHz i 2010-2025 MHz.

3. Wysokość opłaty, wyrażonej w EURO, za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych w wydzielonej sieci telekomunikacyjnej, na której zakładanie i używanie posiada zezwolenie, oraz w przypadku gdy takie zezwolenie wydawane jest łącznie z koncesją, określa się jako sumę opłat O(uk) obliczonych według zasad podanych w ust. 4, odrębnie dla każdej z następujących usług telekomunikacyjnych:

1) telefonicznych świadczonych w stacjonarnych sieciach telefonicznych,

2) transmisji danych,

3) świadczonych w sieciach radiokomunikacji ruchomej lub sieciach dyspozytorsko-trankingowych,

4) polegających na transmisji sygnałów radiofonicznych lub telewizyjnych, za pomocą dosyłowych łączy naziemnych lub satelitarnych do urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych lub do sieci telewizji kablowej, metodą "punkt-punkt" lub "punkt-wiele punktów",

5) polegających na zapewnianiu stałych połączeń typu "punkt-punkt" (dzierżawa łączy telekomunikacyjnych).

4. Wartość O(uk) dla każdego rodzaju usług, o których mowa w ust. 3 pkt 1-5, określa się według następującego wzoru: O(uk) = SpxPsxLk, przy czym użyte we wzorze współczynniki oznaczają:

1) Sp - stawkę podstawową równą:

a) 100 - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 1,

b) 50 - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 2,

c) 20 - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 3,

d) 2.000 - w przypadku usług, o których mowa w ust. 3 pkt 4 i 5,

2) Ps - wartość równą liczbie:

a) łączy abonenckich - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 1,

b) portów abonenckich - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 2,

c) stacji bazowych - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 3,

d) stref numeracyjnych, na których obszarze umieszczone są stacje odbiorcze (końcowe) sieci rozprowadzania sygnałów - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 4,

e) stref numeracyjnych objętych zezwoleniem na zakładanie i używanie sieci, w której usługa może być realizowana - w przypadku usługi, o której mowa w ust. 3 pkt 5,

3) Lk - wartość równą:

a) ekwiwalentnej liczbie kanałów radiowych o standardowym, dla danej stacji bazowej, odstępie międzykanałowym, w przypadku usługi o której mowa w ust. 3 pkt 3,

b) jedności - w pozostałych przypadkach.

5. Opłatę za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych, przy wykorzystaniu sieci telekomunikacyjnych lub części tych sieci, innych operatorów, działających na podstawie zezwolenia na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnej, wydanego bez koncesji na świadczenie usług, określa się zgodnie z ust. 1-4.

6. Opłata za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych wymienionych w ust. 1 i 3, przy wykorzystaniu sieci telekomunikacyjnych lub części tych sieci, innych operatorów, działających na podstawie zezwolenia na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnej wydanego łącznie z koncesją na świadczenie usług lub na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o łączności, wynosi 1% opłaty określonej zgodnie z ust. 1-4.

7. Wysokość opłaty wyrażonej w EURO, za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usługi telekomunikacyjnej polegającej na zapewnieniu przekazu sygnałów radiofonicznych lub telewizyjnych na rzecz uprawnionych nadawców programów radiowych i telewizyjnych za pomocą nadawczych urządzeń radiokomunikacyjnych przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych, określa się jako wartość O(uk) obliczoną według następującego wzoru: O(uk) = 5.000 x Ps, przy czym Ps oznacza liczbę stref numeracyjnych, na których obszarze umieszczone są nadawcze urządzenia radiokomunikacyjne.

8. (skreślony).

9. Wysokość opłaty wyrażonej w EURO za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych innych niż wymienione w ust. 1-8 wynosi:

a) krajowych:

- na obszarze jednej strefy numeracyjnej 1.000 EURO,

- na obszarze nie przekraczającym pięciu numeracyjnych 2.000 EURO,

- na obszarze nie przekraczającym dwudziestu pięciu stref numeracyjnych 4.000 EURO,

- na obszarze większym niż dwadzieścia pięć stref numeracyjnych 6.000 EURO,

b) międzynarodowych lub krajowych i międzynarodowych 10.000 EURO.

9a. Wysokość opłaty za udzielenie podmiotowi koncesji na świadczenie usługi rozprowadzania lub rozpowszechniania programów radiofonicznych lub telewizyjnych oraz świadczenie innej lub innych usług telekomunikacyjnych w sieci telewizji kablowej i odbioru zbiorowego ustala się z wyłączeniem opłaty za udzielenie koncesji na świadczenie usług rozprowadzania lub rozpowszechniania programów radiofonicznych lub telewizyjnych.

10. Opłaty, o których mowa w ust. 1-6, zaokrągla się do 100 EURO według ogólnie obowiązujących zasad.

______

1) W przypadku udzielenia koncesji na obszar mniejszy niż gmina lub na obszar zawierający część gminy - do obliczeń przyjmuje się dane dla całego obszaru gminy.

2) Według danych statystycznych dotyczących powierzchni, ludności i gęstości zaludnienia w przekroju terytorialnym, corocznie publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w wydawnictwie pt. "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym" z roku kalendarzowego poprzedzającego rok udzielenia koncesji oraz z uwzględnieniem danych zawartych w planie numeracji krajowej. Dane dotyczące liczby ludności zaokrągla się według ogólnie obowiązujących zasad.

3) W przypadku udzielenia koncesji na obszar mniejszy niż obszar strefy numeracyjnej, do obliczeń przyjmuje się gęstość telefoniczną dla danej strefy numeracyjnej.

4) Publikowaną w corocznym wydawnictwie Głównego Urzędu Statystycznego pt. "Łączność - wyniki działalności", według stanu na dzień 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego o dwa lata rok udzielenia koncesji.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  10 WYSOKOŚĆ OPŁAT ZA UDZIELENIE KONCESJI NA ŚWIADCZENIE USŁUG POCZTOWYCH

1. Opłata za udzielenie koncesji na świadczenie usług pocztowych o charakterze powszechnym, polegających na przewozie i doręczaniu przesyłek listowych o masie powyżej 2000 g (z wyjątkiem druków bezadresowych i ankiet) oraz listów wartościowych o masie powyżej 2000 g, wynosi równowartość:

1) dla koncesji dotyczących usług w obrocie krajowym:

a) w miejscowościach o statusie wsi 200 EURO,

b) na obszarze nie przekraczającym jednego województwa 1.000 EURO,

c) na obszarze przekraczającym jedno województwo 2.000 EURO,

d) na obszarze całego kraju 3.000 EURO,

2) dla koncesji dotyczących usług w obrocie międzynarodowym lub krajowym i międzynarodowym 4.000 EURO.

2. Wysokość opłaty za udzielenie koncesji na świadczenie usług kurierskich wynosi równowartość:

1) w obrocie krajowym:

a) na obszarze jednego województwa 4.000 EURO,

b) na obszarze przekraczającym jedno województwo 7.000 EURO,

c) na terenie całego kraju 8.000 EURO,

2) w obrocie międzynarodowym lub krajowym i międzynarodowym 12.000 EURO.

3. Wysokość opłaty za udzielenie koncesji na łączne świadczenie usług, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się jako równą sumie opłat naliczonych dla każdej z tych usług.

1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lutego 1999 r. (Dz.U.99.21.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1999 r.
2 § 1 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lutego 1999 r. (Dz.U.99.21.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 września 2000 r. (Dz.U.00.82.926) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2000 r.

3 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 29 września 2000 r. (Dz.U.00.82.926) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.110.1177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2000 r.

4 § 2 ust. 4 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 29 września 2000 r. (Dz.U.00.82.926) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.110.1177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2000 r.

5 § 2 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lutego 1999 r. (Dz.U.99.21.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1999 r.
6 § 2 ust. 7:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 29 września 2000 r. (Dz.U.00.82.926) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.110.1177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2000 r.

7 § 2a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 września 2000 r. (Dz.U.00.82.926) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2000 r.
8 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lutego 1999 r. (Dz.U.99.21.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1999 r.
9 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.116.748) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 października 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 26 lutego 1999 r. (Dz.U.99.21.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 września 2000 r. (Dz.U.00.82.926) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.110.1177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2000 r.

10 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 26 lutego 1999 r. (Dz.U.99.21.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 marca 1999 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.118.572

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wysokość i sposób uiszczania opłat za udzielenie koncesji na świadczenie usług telekomunikacyjnych i pocztowych oraz za udostępnienie dokumentacji przetargu.
Data aktu: 09/10/1995
Data ogłoszenia: 18/10/1995
Data wejścia w życie: 02/11/1995