Dopuszczanie do stosowania w zakładach górniczych maszyn, urządzeń i materiałów oraz środków strzałowych i sprzętu strzałowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1994 r.
w sprawie dopuszczania do stosowania w zakładach górniczych maszyn, urządzeń i materiałów oraz środków strzałowych i sprzętu strzałowego.

Na podstawie art. 111 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa rodzaje maszyn, urządzeń i materiałów oraz środków strzałowych i sprzętu strzałowego, których stosowanie w zakładach górniczych wymaga dopuszczenia, oraz tryb postępowania w tych sprawach.
§  2. 
Dopuszczeniu do stosowania w zakładach górniczych podlegają:
1)
rodzaje maszyn, urządzeń i materiałów, określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
2)
inne niż określone w pkt 1 rodzaje maszyn, urządzeń i materiałów przeznaczonych do pracy w pomieszczeniach lub strefach, w których istnieje możliwość powstania niebezpiecznych koncentracji metanu, pyłu węglowego, par ropy naftowej, gazu ziemnego lub innych mieszanin wybuchowych, jeżeli ich stosowanie może stworzyć zagrożenie wybuchem,
3)
rodzaje maszyn, urządzeń i materiałów, które nie zostały objęte wykazami wyrobów podlegających obowiązkowi zgłoszenia do certyfikacji wyrobu na znak bezpieczeństwa, zgodnie z przepisami o badaniach i certyfikacji, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
4)
wszystkie rodzaje środków strzałowych i sprzętu strzałowego.
§  3. 
1. 
Z wnioskiem o dopuszczenie do stosowania w zakładach górniczych maszyny, urządzenia, materiału, środka strzałowego i sprzętu strzałowego występuje producent.
2. 
W przypadku maszyn i urządzeń składających się z podzespołów wykonywanych przez różnych producentów, z wnioskiem o dopuszczenie do stosowania w zakładach górniczych występuje producent wyrobu finalnego.
3. 
W razie gdy dopuszczenie do stosowania w zakładach górniczych dotyczy wyrobów określonych w § 2 pkt 1-3, wykonanych jednostkowo przez przedsiębiorcę, z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, występuje przedsiębiorca zamierzający je stosować w obrębie wskazanego, własnego zakładu górniczego.
§  4. 
1. 
Wniosek o dopuszczenie do stosowania w zakładach górniczych powinien zawierać:
1)
oznaczenie podmiotu ubiegającego się o dopuszczenie i jego siedziby oraz wskazanie pełnomocników, jeżeli zostali ustanowieni,
2)
określenie przedmiotu dopuszczenia (nazwa i typ),
3)
określenie miejsca produkowania przedmiotu dopuszczania,
4)
informację, czy producent posiada certyfikat znaku bezpieczeństwa na wyrób lub certyfikat systemu jakości w rozumieniu przepisów o badaniach i certyfikacji, numer certyfikatu oraz informację, przez kogo został wydany,
5)
opis przedmiotu dopuszczenia, zawierający:
a)
ogólną charakterystykę,
b)
niezbędne obliczenia,
c)
rysunki lub schematy wytypowanych układów i zespołów (w przypadku maszyn i urządzeń), od których zależy bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe,
d)
dokumentację techniczno-ruchową dostarczaną użytkownikom, określającą w szczególności warunki stosowania i konserwacji, instrukcję obsługi oraz wykazy części zapasowych,
e)
warunki techniczne wykonania, kontroli i odbioru u producenta,
f)
w przypadku środków strzałowych i materiałów - zakres i warunki stosowania, dopuszczalny okres składowania oraz warunki transportu.
2. 
Do wniosku należy dołączyć:
1)
deklarację zgodności wydaną przez producenta, stwierdzającą na jego wyłączną odpowiedzialność, że wyrób jest zgodny z wprowadzonymi do obowiązkowego stosowania normami i właściwymi przepisami prawnymi,
2)
certyfikat upoważniający do oznaczania wyrobu znakiem bezpieczeństwa,
3)
opis procedury certyfikacyjnej stosowanej w procesie certyfikacji wyrobu oraz wyniki badań uzyskane w tym procesie,
4)
certyfikat systemu jakości.
3. 
Przepisu ust. 1 pkt 4 i ust. 2 nie stosuje się w sprawach, o których mowa w § 3 ust. 3.
§  5. 
1. 
W razie gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska w ruchu zakładów górniczych, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego może, w drodze postanowienia, zobowiązać wnioskodawcę do przeprowadzenia, we wskazanym zakresie, dodatkowych badań - w akredytowanym, na podstawie przepisów o badaniach i certyfikacji, laboratorium - stanowiących uzupełnienie zakresu badań przewidzianych w procesie certyfikacji.
2. 
W razie braku akredytowanego laboratorium, badania wykonują jednostki organizacyjne wskazane przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
3. 
Po zakończeniu badań, o których mowa w ust. 1, wniosek należy uzupełnić o sprawozdanie z tych badań.
§  6. 
1. 
Jeżeli wniosek dotyczy dopuszczenia do stosowania w zakładach górniczych maszyn, urządzeń, materiałów, środków strzałowych lub sprzętu strzałowego o złożonej budowie albo doświadczalnych, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego może, w drodze postanowienia, zobowiązać wnioskodawcę do przeprowadzenia w określonych warunkach prób w ruchu zakładu górniczego.
2. 
Po zakończeniu prób wniosek należy uzupełnić o:
1)
sprawozdanie z prób,
2)
opinię kierownika ruchu zakładu górniczego, w którym przeprowadzono próby.
3. 
Postanowienie wydaje się na czas oznaczony.
§  7. 
1. 
Jeżeli wniosek dotyczy dopuszczenia do stosowania w zakładach górniczych maszyn, urządzeń, materiałów, środków strzałowych lub sprzętu strzałowego, nie objętych wykazami wyrobów podlegających obowiązkowi zgłoszenia do certyfikacji na znak bezpieczeństwa, zgodnie z przepisami o badaniach i certyfikacji, powinien on spełniać wymagania określone w § 4 ust. 1.
2. 
Do wniosku należy dołączyć:
1)
deklarację zgodności wydaną przez producenta, stwierdzającą na jego własną odpowiedzialność, że wyrób jest zgodny z wprowadzonymi do obowiązkowego stosowania normami i właściwymi przepisami prawnymi,
2)
opinię atestacyjną wydaną przez jednostkę organizacyjną wskazaną przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, stwierdzającą zgodność wyrobu zgłaszanego do dopuszczenia z wprowadzonymi do obowiązkowego stosowania normami oraz z właściwymi przepisami prawnymi.
3. 
W razie gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska w ruchu zakładów górniczych, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego może, w drodze postanowienia, zobowiązać wnioskodawcę do przeprowadzenia, we wskazanym zakresie, badań atestacyjnych stanowiących uzupełnienie badań, które były podstawą wydania opinii atestacyjnej określonej w ust. 2 pkt 2.
4. 
Po zakończeniu badań, o których mowa w ust. 3, do wniosku należy dołączyć uzupełniającą opinię atestacyjną.
§  8. 
Decyzja o dopuszczeniu do stosowania w zakładach górniczych maszyny, urządzenia, materiału, środka strzałowego i sprzętu strzałowego powinna w szczególności określać:
1)
warunki stosowania,
2)
sposób trwałego oznaczania wyrobu znakiem dopuszczenia,
3)
zawartość dokumentacji, jaką producent powinien przekazać użytkownikowi.
§  9. 
1. 
Znak dopuszczenia powinien być przez producenta umieszczony na każdej jednostce przedmiotu dopuszczenia, z wyjątkiem wyrobów, o których mowa w § 3 ust. 2, oraz przedmiotów, których właściwości fizyczne nie zezwalają na takie oznaczenie. W takich przypadkach sposób oznaczenia określa się w decyzji o dopuszczeniu.
2. 
Znaki dopuszczenia, o których mowa w ust. 1, to:
1)
GX - dla maszyn i urządzeń elektrycznych budowy przeciwwybuchowej,
2)
GE - dla maszyn i urządzeń elektrycznych budowy zwykłej,
3)
GM - dla maszyn i urządzeń mechanicznych oraz materiałów,
4)
GG - dla środków strzałowych i sprzętu strzałowego oraz materiałów.
§  10. 
Z zastrzeżeniem przepisów § 11 i 12, maszyny, urządzenia, materiały, środki strzałowe i sprzęt strzałowy dopuszcza się na czas nieoznaczony.
§  11. 
Dopuszczenie do stosowania w zakładach górniczych traci moc w razie:
1)
utraty ważności certyfikatu upoważniającego do oznaczenia wyrobu znakiem bezpieczeństwa,
2)
wystąpienia ukrytych wad, pogorszenia jakości maszyny, urządzenia, materiału, środka strzałowego i sprzętu strzałowego lub nieprzestrzegania warunków określonych w decyzji o dopuszczeniu, powodujących możliwość zagrożenia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska w ruchu zakładu górniczego.
§  12. 
Ponownemu dopuszczeniu do stosowania w zakładach górniczych, w trybie określonym w rozporządzeniu, podlegają:
1)
maszyny, urządzenia, materiały i sprzęt strzałowy, w których dokonano zmian dotyczących:
a)
obniżenia wytrzymałości poszczególnych elementów,
b)
wymiarów, których zmiana powoduje ograniczenie stosowania lub wymaga dodatkowych warunków stosowania,
c)
wyposażenia służącego do zwalczania zagrożeń naturalnych oraz zagrożenia pożarowego,
d)
zabezpieczeń mechanicznych i elektrycznych,
e)
miejsca obsługi i jego zabezpieczeń oraz systemów sterowania,
f)
osłon części ruchomych, jeżeli powoduje to konieczność dokonania zmian warunków określonych w dopuszczeniu,
2)
środki strzałowe, jeżeli nie były produkowane przez okres 5 lat, licząc od daty decyzji o dopuszczeniu.
§  13. 
Decyzje o dopuszczeniu do stosowania w zakładach górniczych maszyn, urządzeń, materiałów, środków strzałowych lub sprzętu strzałowego, wydane na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, zachowują moc w czasie oznaczonym tymi decyzjami.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 2 września 1994 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ RODZAJÓW MASZYN, URZĄDZEŃ I MATERIAŁÓW, KTÓRE WYMAGAJĄ DOPUSZCZENIA DO STOSOWANIA W ZAKŁADACH GÓRNICZYCH

1. Maszyny wyciągowe, naczynia wyciągowe, koła linowe, liny, układy zawieszeń, układy sygnalizacji i łączności oraz elementy zabezpieczeń ruchu wyciągów szybowych oraz wyciągów awaryjno-rewizyjnych i ratowniczych.

2. Kołowroty szybowe stosowane przy naprawach i głębieniu szybów.

3. Urządzenia przyszybowe.

4. Kolejki podwieszane i spągowe, kołowroty, liny, układy zawieszeń linowych urządzeń transportowych oraz urządzenia sygnalizacji i zabezpieczeń ruchu przewozu pochyłego w podziemnych wyrobiskach poziomych i pochyłych o nachyleniu do 45o.

5. Lokomotywy przewodowe i bezprzewodowe w podziemnych wyrobiskach.

6. Wozy do transportu ludzi, wozy sanitarne, wozy do przewozu środków strzałowych oraz platformy transportowe w podziemnych wyrobiskach.

7. Maszyny urabiające, ładujące i zgarniające w podziemnych wyrobiskach.

8. Obudowy zmechanizowane.

9. Obudowy wyrobisk kotwiowe oraz podporowe stalowe.

10. Pojazdy oponowe i maszyny z napędem spalinowym w podziemnych wyrobiskach.

11. Systemy łączności, bezpieczeństwa i alarmowania, wraz z przynależnymi centralami telefonicznymi i dyspozytorskimi w podziemnych zakładach górniczych.

12. Kable i przewody górnicze.

13. Urządzenia dźwignicowe i zbiorniki ciśnieniowe w podziemnych wyrobiskach.

14. Sprzęt ratowniczy dla ochrony dróg oddechowych w podziemnych wyrobiskach.

15. Specjalistyczne urządzenia gaśnicze i sprzęt przeciwpożarowy w podziemnych wyrobiskach.

16. Materiały chemiczne i wyroby z tworzyw sztucznych ze względu na wymagania trudnopalności oraz których zastosowanie może powodować wydzielanie się substancji żrących lub trujących w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych.

17. Specjalistyczne maszyny służące do urabiania i zwałowania oraz urządzenia do transportu urobku w odkrywkowych zakładach.

18. Specjalistyczne górnicze przyrządy pomiarowe.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ RODZAJÓW MASZYN, URZĄDZEŃ I MATERIAŁÓW, KTÓRE WYMAGAJĄ DOPUSZCZENIA DO STOSOWANIA W ZAKŁADACH GÓRNICZYCH DO CZASU UZYSKANIA CERTYFIKATU NA ZNAK BEZPIECZEŃSTWA, ZGODNIE Z PRZEPISAMI O BADANIACH I CERTYFIKACJI

I. Podziemne wyrobiska zakładów górniczych

1. Wiertnice i wiertarki górnicze.

2. Przenośniki i podajniki transportowe.

3. Urządzenia odpylające.

4. Maszyny i urządzenia klimatyzacyjne.

5. Urządzenia zasilające i sterujące maszynami górniczymi.

6. Elektryczne lampy oświetlenia osobistego i inne lampy akumulatorowe.

7. Urządzenia zasilające trakcji elektrycznej.

8. Materiały i spoiwa mineralne.

9. Pył kamienny.

10. Pompy głównego odwadniania.

11. Wentylatory główne oraz lutniowe.

12. Narzędzia specjalne z napędem mechanicznym i elektrycznym.

II. Odkrywkowe zakłady górnicze

Wiertnice do wykonywania otworów strzałowych.

III. Otworowe zakłady górnicze

1. Urządzenia wiertnicze.

2. Głowice przeciwerupcyjne, wraz z systemami sterowania oraz głowice eksploatacyjne.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.92.434

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dopuszczanie do stosowania w zakładach górniczych maszyn, urządzeń i materiałów oraz środków strzałowych i sprzętu strzałowego.
Data aktu: 24/08/1994
Data ogłoszenia: 31/08/1994
Data wejścia w życie: 02/09/1994