Zasady i tryb wykupienia w 1994 r. należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych oraz sposób rozliczeń z tego tytułu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 maja 1994 r.
w sprawie zasad i trybu wykupienia w 1994 r. należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych oraz sposobu rozliczeń z tego tytułu.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy budżetowej na rok 1994 z dnia 25 marca 1994 r. (Dz. U. Nr 52, poz. 209) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
W 1994 r. ze środków budżetu państwa zostaną przejściowo wykupione należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych zaciągniętych, z zastrzeżeniem § 3a, do dnia 31 maja 1992 r. na:
1)
budowę mieszkań spółdzielczych,
2)
budowę domu jednorodzinnego albo lokalu w domu wielomieszkaniowym na zaspokojenie potrzeb właściciela domu lub lokalu,
3)
nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego,
4)
przebudowę strychu, suszarni bądź innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
5)
remont, modernizację i rewaloryzację lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań.
2.
Przejściowe wykupienie, ze środków budżetu państwa, należności banków z tytułu nie spłaconych przez kredytobiorcę odsetek od kredytów zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe następuje, jeżeli:
1)
spółdzielnia zobowiąże się spłacać kredyt wraz z odsetkami w kwocie nie mniejszej niż suma wpłat wnoszonych przez członków spółdzielni w wysokości określonej w pkt 2,
2)
członek spółdzielni zobowiąże się przeznaczać na spłatę kredytu wraz z odsetkami, w części przypadającej na dany lokal, nie mniej niż 15% udokumentowanych miesięcznych dochodów swojego gospodarstwa domowego, z zastrzeżeniem ust. 4, i umożliwi spółdzielni kontrolę spełnienia tego warunku.
3.
Przejściowe wykupienie, ze środków budżetu państwa, należności banków z tytułu nie spłaconych przez kredytobiorcę odsetek od kredytów zaciągniętych przez osoby fizyczne następuje, jeżeli kredytobiorca zobowiąże się spłacać kredyt wraz z odsetkami w wysokości nie mniejszej niż 15% udokumentowanych miesięcznych dochodów swojego gospodarstwa domowego, z zastrzeżeniem ust. 4, i umożliwi bankowi kontrolę spełnienia tego warunku.
4.
Jeżeli kredytobiorca (członek spółdzielni mieszkaniowej) lub członek jego gospodarstwa domowego prowadzi działalność gospodarczą lub wykonuje wolny zawód, kwota przeznaczona przez niego na spłatę kredytu wraz z odsetkami nie może być niższa niż 15% kwoty stanowiącej 150% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego kwartału.
5.
Przejściowe wykupienie, ze środków budżetu państwa, należności banków z tytułu nie spłaconych przez kredytobiorców odsetek od kredytów, o których mowa w ust. 2 i 3, następuje, jeżeli:
1)
bank ograniczy roszczenia wobec kredytobiorcy z tytułu spłaty kredytu i odsetek do kwoty określonej w ust. 2, 3 i 4, a kredytobiorca będzie zwracać, z zachowaniem zasad określonych w ust. 2, 3 i 4, odsetki przejściowo wykupione ze środków budżetu państwa, w kwocie zwaloryzowanej stosownie do postanowień umów, o których mowa w ust. 7,
2)
oprocentowanie kredytu w 1994 r. nie przekroczy:
a)
110% stopy procentowej kredytu refinansowego w odniesieniu do kredytów na inwestycje zakończone i rozliczone,
b)
135% stopy procentowej kredytu refinansowego w odniesieniu do kredytów na inwestycje w trakcie realizacji.
6.
W 1994 r. przejściowemu wykupieniu ze środków budżetu państwa podlegają odsetki nie spłacone przez kredytobiorców w ramach kwot określonych w ust. 2, 3 i 4:
1)
w wysokości 100% należności banku z tytułu odsetek od kredytów na inwestycje zakończone i rozliczone,
2)
w wysokości 10% należności banku z tytułu odsetek od kredytów na inwestycje w trakcie realizacji. Odsetki nie spłacone przez kredytobiorców i nie wykupione ze środków budżetu państwa są dopisywane do stanu zadłużenia kredytobiorcy wobec banku.
7.
Sposób rozliczeń z bankami i kredytobiorcami z tytułu przejściowego wykupienia odsetek, w tym sposób waloryzacji odsetek przejściowo wykupionych ze środków budżetu państwa, określają umowy zawarte przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z bankami kredytującymi budownictwo mieszkaniowe.
§  2.
1.
W 1994 r. ze środków budżetu państwa zostaną przejściowo wykupione należności banków z tytułu odsetek od kredytów długoterminowych udzielonych po dniu 20 października 1991 r. osobom fizycznym na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy przez:
1)
budowę lub zakup domu jednorodzinnego oraz lokalu w domu wielomieszkaniowym, zasiedlanych po raz pierwszy,
2)
nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego,
3)
przebudowę strychu, suszarni bądź innego pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,
4)
remont, modernizację lub rewaloryzację lokali i budynków mieszkalnych, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkań.
2.
Do kosztów budowy domów i lokali, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zalicza się również koszty budowy studni i szamb.
3.
Przejściowe wykupienie, ze środków budżetu państwa, należności banku z tytułu odsetek nie spłaconych przez kredytobiorcę następuje, jeżeli:
1)
kwota kredytu nie przekracza:
a)
czterdziestosiedmiokrotności miesięcznego udokumentowanego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy z kwartału poprzedzającego datę zawarcia umowy kredytowej, jeżeli kredyt jest udzielony na inwestycje mieszkaniowe realizowane na podstawie umów kredytowych zawartych do dnia 31 grudnia 1989 r.,
b)
trzydziestosześciokrotności miesięcznego udokumentowanego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy z kwartału poprzedzającego datę zawarcia umowy kredytowej, jeżeli kredyt jest udzielony na inwestycje mieszkaniowe realizowane na podstawie umów kredytowych zawartych po dniu 31 grudnia 1989 r.,
2)
kwota kredytu nie przekracza 80% kosztów inwestycji i robót wymienionych w ust. 1 i 2,
3)
kredyt jest zabezpieczony hipotecznie lub - do czasu złożenia księgi wieczystej - w inny sposób określony przez bank,
4)
kredytobiorca zobowiąże się spłacać kredyt wraz z odsetkami w wysokości nie mniejszej niż 25% udokumentowanych miesięcznych dochodów swojego gospodarstwa domowego w całym okresie spłaty, z zastrzeżeniem ust. 4, i umożliwi bankowi kontrolę spełnienia tego warunku,
5)
bank ograniczy roszczenia wobec kredytobiorcy z tytułu spłaty kredytu i odsetek do kwoty określonej w pkt 4 i ust. 4, a kredytobiorca będzie zwracać, z zachowaniem zasad określonych w pkt 4 i ust. 4, odsetki przejściowo wykupione ze środków budżetu państwa w kwocie zwaloryzowanej stosownie do postanowień umów, o których mowa w ust. 6,
6)
oprocentowanie kredytu w 1994 r. nie przekroczy 110% stopy procentowej kredytu refinansowego.
4.
Jeżeli kredytobiorca lub członek jego gospodarstwa domowego prowadzi działalność gospodarczą lub wykonuje wolny zawód, kwota przeznaczona przez niego na spłatę kredytu wraz z odsetkami nie może być niższa niż 25% kwoty stanowiącej 150% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z poprzedniego kwartału.
5.
Odsetki nie spłacone przez kredytobiorców w ramach kwot określonych w ust. 3 pkt 4 i ust. 4 podlegają wykupieniu ze środków budżetu państwa.
6.
Sposób rozliczeń z bankami i kredytobiorcami z tytułu przejściowego wykupienia odsetek, w tym sposób waloryzacji odsetek przejściowo wykupionych ze środków budżetu państwa, określają umowy zawarte przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Ministra Finansów z bankami kredytującymi budownictwo mieszkaniowe.
§  3a. 2
 
1.
W 1994 r., ze środków budżetu państwa, zostaną przejściowo wykupione należności banków z tytułu odsetek od kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez spółdzielnie mieszkaniowe do dnia 31 grudnia 1994 r. na sfinansowanie budowy mieszkań spółdzielczych, jeżeli:
1)
kwota kredytu nie przekracza 80% kosztów inwestycji,
2)
okres spłaty kredytu nie jest dłuższy niż 40 lat.
2.
Do przejściowego wykupu odsetek od kredytów, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy § 1 ust. 1-7.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się wyłącznie do tej części kredytów, w jakiej nie zostały one rozliczone do dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  3.
1.
W 1994 r. ze środków budżetu państwa zostaną wykupione jednorazowo odsetki od kredytów udzielonych przed dniem 31 grudnia 1989 r., naliczone w okresie od daty odbioru budynku mieszkalnego od wykonawcy robót budowlano-montażowych od daty rozliczenia kredytu przez spółdzielnie, dokonanego jednak nie później niż w ciągu 90 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie jedynie do tej części kredytów, w jakiej nie zostały one rozliczone do dnia ogłoszenia rozporządzenia.
§  4.
1.
W przypadku gdy członek spółdzielni:
1)
uzyskujący spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub domu jednorodzinnego wnosi zaliczkę na wkład budowlany wyższą niż 20% kosztów budowy mieszkania,
2)
w okresie spłaty kredytu wykorzystanego na budowę mieszkania lub domu jednorodzinnego wnosi wpłaty przekraczające poziom określony w § 1 ust. 2, 3 i 4 oraz § 2 ust. 3 pkt 4 i ust. 4

- bank zalicza te dodatkowe wpłaty na spłatę kredytu.

2.
Przepis ust. 1 pkt 2 ma zastosowanie również do osób fizycznych budujących domy jednorodzinne na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.
§  5.
1.
Jeżeli dochód gospodarstwa domowego zajmującego mieszkanie, na które wykorzystano kredyty określone w § 1 ust. 1 i § 2 ust. 1, w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego spadnie poniżej 75% najniższej emerytury, na wniosek kredytobiorcy (członka spółdzielni mieszkaniowej) zawiesza się spłatę kredytu wraz z odsetkami na okres do 12 miesięcy, a należności banku z tytułu odsetek zostaną przejściowo wykupione ze środków budżetu państwa.
2.
W okresie zawieszenia spłaty, o którym mowa w ust. 1, kredytobiorca zobowiązany jest do dokumentowania co kwartał dochodów swojego gospodarstwa domowego.
3.
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób, o których mowa w § 1 ust. 4 oraz w § 2 ust. 4.
§  6.
W przypadku gdy mieszkanie w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnym uzyskuje osoba otrzymująca premię gwarancyjną od wkładu zgromadzonego na książeczce mieszkaniowej, przejściowe wykupienie ze środków budżetu państwa odsetek od kredytu następuje pod warunkiem przeznaczenia całości wkładu zgromadzonego na książeczce wraz z odsetkami i premią gwarancyjną na pokrycie wkładu mieszkaniowego lub zaliczki na wkład budowlany albo na spłatę kredytu w części przypadającej na dany lokal lub dom jednorodzinny.
§  7.
Jeżeli suma dochodów członków gospodarstwa domowego kredytobiorcy, stanowiących podstawę rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 1994 r., okaże się wyższa od dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy, stanowiącego podstawę określenia wysokości spłaty kredytu wraz z odsetkami w 1994 r., kredytobiorca jest zobowiązany do odpowiedniego uzupełnienia wniesionych spłat w terminie do dnia 31 lipca 1995 r. Niewywiązanie się z tego obowiązku spowoduje wstrzymanie wykupu odsetek ze środków budżetu państwa począwszy od trzeciego kwartału 1995 r., a kredytobiorca będzie zobowiązany do spłaty odsetek w pełnej, naliczonej bez bank wysokości.
§  8.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
gospodarstwie domowym - rozumie się przez to zespół osób spokrewnionych (spowinowaconych) ze sobą, mieszkających razem i utrzymujących się wspólnie, a także mieszkające razem osoby niespokrewnione, jeżeli utrzymują się wspólnie,
2)
dochodzie gospodarstwa domowego - rozumie się przez to sumę dochodów członków gospodarstwa domowego przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a także stałych przychodów nie podlegających opodatkowaniu tym podatkiem,
3)
udokumentowaniu dochodu gospodarstwa domowego - rozumie się:
a)
w ciągu roku - podpisane przez kredytobiorcę (członka spółdzielni mieszkaniowej) oświadczenie o dochodach jego gospodarstwa domowego,
b)
po zakończeniu roku - potwierdzone przez zakład pracy lub urząd skarbowy dane o wysokości dochodów uzyskanych w ciągu roku przez członków gospodarstwa domowego kredytobiorcy (członka spółdzielni mieszkaniowej), stanowiące podstawę rozliczenia podatku dochodowego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do wykupu odsetek od kredytów mieszkaniowych oraz rozliczeń z tego tytułu za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 1994 r., z tym że przepis § 1 ust. 5 pkt 2 lit. b) ma zastosowanie od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.139.750) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1994 r.
2 § 3a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.139.750) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1994 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024