Rosja-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty. Warszawa.1993.08.25.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty,
sporządzona w Warszawie dnia 25 sierpnia 1993 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 25 sierpnia 1993 r. w Warszawie została sporządzona Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Federacji Rosyjskiej, zwane dalej Stronami,

kierując się zasadami i celami Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, dokumentami końcowymi Spotkania Madryckiego i Wiedeńskiego, postanowieniami Paryskiej Karty Nowej Europy i dokumentu Sympozjum Krakowskiego na temat dziedzictwa kulturalnego,

uwzględniając postanowienia Europejskiej konwencji kulturalnej z 1954 r.,

kierując się postanowieniami Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy z 22 maja 1992 r.,

rozwijając postanowienia Deklaracji o współpracy kulturalnej, naukowej i oświatowej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej z dnia 22 maja 1992 r.,

opierając się na wielowiekowych tradycjach powiązań kulturalnych pomiędzy narodami obu Państw i ich wkładzie do cywilizacji ogólnoświatowej,

biorąc pod uwagę przemiany społeczno-polityczne, gospodarcze i socjalne w obydwu Państwach,

w celu wspierania wzajemnie korzystnej współpracy i wymiany między instytucjami kulturalnymi, naukowymi i oświatowymi oraz nadania szczególnego znaczenia bezpośrednim kontaktom międzyludzkim,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą popierać rozwój dwustronnej współpracy kulturalnej i wymiany na wzajemnie korzystnych zasadach. Każda ze Stron będzie podejmować wysiłki mające na celu popularyzację osiągnięć artystycznych i kulturalnych drugiej Strony, zapewniając swobodny dostęp do nich swoich obywateli, wspierając kontakty państwowe, społeczne i prywatne.

Artykuł  2

Strony będą z odpowiednim wyprzedzeniem informować się o międzynarodowych konferencjach, konkursach, festiwalach i innych imprezach w dziedzinie kultury i sztuki, które odbywają się w ich Państwach.

Artykuł  3

Strony będą popierać nawiązywanie bezpośrednich kontaktów i wymianę grup operowych, baletowych i teatralnych i innych zespołów artystycznych i solistów.

Będą one udzielały pomocy w realizacji wymiany zawodowych zespołów operowych, teatralnych i innych chórów i orkiestr oraz zespołów folklorystycznych, na zasadach komercyjnych.

Artykuł  4

Strony będą sprzyjać wymianie wystaw między muzeami, galeriami, bibliotekami i archiwami, udzielając wystawom gwarancji rządowych, łącznie z odpowiedzialnością finansową i ubezpieczeniem, oraz wspierać będą wymianę pracowników merytorycznych tych instytucji.

Artykuł  5

Strony będą popierać współpracę w dziedzinie kinematografii i w tym celu podpiszą odrębne porozumienie o współpracy i wspólnej realizacji filmów. Będą one przyczyniać się do popularyzacji sztuki filmowej swoich krajów przez wymianę filmów na zasadach handlowych i niehandlowych oraz przez organizację tygodni filmów drugiej Strony.

Odpowiednie instytucje będą zapraszać się do udziału w festiwalach organizowanych w kraju drugiej Strony oraz będą popierać bezpośrednie kontakty między twórcami filmowymi i przedstawicielami kinematografii obu krajów.

Artykuł  6

Strony będą popierać rozwój bezpośrednich kontaktów i współpracę organizacji twórczych, fundacji i instytucji kulturalnych.

Artykuł  7

Strony będą sprzyjać wzajemnemu przekazywaniu doświadczeń w dziedzinie kultury, sztuki i literatury przez organizowanie konferencji i innych spotkań naukowych oraz przez wymianę specjalistów i wspólną działalność naukowo-badawczą.

Artykuł  8

Strony będą udzielać pomocy w działalności Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Rosji oraz Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury w Polsce. Działalność ta będzie regulowana odrębnym porozumieniem międzyrządowym.

Artykuł  9

Strony będą podejmować wysiłki na rzecz zachowania zabytków kulturalno-historycznych i innych obiektów kultury materialnej i duchowej jednej Strony na terytorium Drugiej. Przedmiotem szczególnej uwagi będzie zachowanie pomników i miejsc pamięci, związanych z historią dwóch narodów, i zapewnienie do nich swobodnego dostępu.

Artykuł  10

Strony zobowiązują się do podejmowania działań w celu zapobieżenia bezprawnemu wwozowi i wywozowi i przekazywaniu własności dóbr kultury każdej ze Stron. Zgodnie ze swym ustawodawstwem wewnętrznym i zobowiązaniami międzynarodowymi, Strony zapewnią współdziałanie kompetentnych organów państwowych, wymianę informacji i podejmowanie działań związanych z przywróceniem słusznych praw do własności dóbr kultury oraz do ich zwrotu w przypadku bezprawnego wywozu lub wwozu na terytoria swoich krajów.

Artykuł  11

Strony będą współdziałać na rzecz ujawniania, scalania, ochrony prawnej i materialnej, wprowadzania do obrotu kulturalnego i zwrotu znajdujących się na ich terytorium dóbr kultury związanych z historycznym i kulturalnym dziedzictwem narodów drugiej Strony, włącznie ze zbiorami artystycznymi, bibliotecznymi i archiwalnymi, które zaginęły, zostały bezprawnie wywiezione lub w inny nielegalny sposób znalazły się na jej terytorium.

Prace te będą koordynowane przez specjalnych pełnomocników rządowych, którzy podpiszą odpowiednie porozumienia.

Artykuł  12

Biorąc pod uwagę, że znajomość języka polskiego i rosyjskiego jest ważnym czynnikiem współpracy, Strony będą popierać naukę i upowszechnianie języka polskiego w Rosji, jak i języka rosyjskiego w Polsce.

Strony będą stwarzać dogodne warunki dla nauki języka ojczystego obywatelom polskiego pochodzenia w Rosji i obywatelom pochodzenia rosyjskiego w Polsce, przez włączenie szkół polskojęzycznych i rosyjskojęzycznych do struktur szkolnictwa Polski i Rosji.

Artykuł  13

Strony będą popierać działalność mającą na celu zachowanie i rozwój tożsamości narodowej, kulturalnej, religijnej i językowej Polaków zamieszkałych w Rosji oraz przedstawicieli narodów i grup etnicznych Federacji Rosyjskiej zamieszkałych w Polsce.

W tym celu będą one popierać zachowanie powiązań kulturalnych mniejszości z ich ojczyzną etniczną, zachowanie tradycji, zapewniając możliwość swobodnych kontaktów, w tym podróży do etnicznej ojczyzny. Strony będą udzielać wszechstronnego poparcia dla działalności organizacji społeczno-kulturalnych mniejszości narodowych i w ramach wewnętrznego ustawodawstwa umożliwią im otrzymywanie pomocy materialnej z etnicznej ojczyzny.

Artykuł  14

Strony będą wspierać wymianę naukowców, wykładowców, studentów i uczniów w celu kształcenia, uzupełniania wiedzy i specjalizacji oraz prowadzenia wspólnych badań naukowych, udziału w sympozjach, konferencjach i innych zgromadzeniach naukowych, będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.

Artykuł  15

Strony będą sprzyjać rozwojowi bezpośrednich kontaktów i współpracy pomiędzy szkołami wyższymi, średnimi i zawodowymi, instytucjami i organizacjami naukowymi, kultury i sztuki na podstawie zawartych między nimi umów, porozumień i programów.

Strony popierać będą również współpracę między uczelniami artystycznymi.

Artykuł  16

Strony będą sprzyjać rozwojowi współpracy w dziedzinie szkolenia zawodowego i podwyższania kwalifikacji kadr.

Artykuł  17

Strony będą sprzyjać nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów między organizacjami i instytucjami Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej zajmującymi się sprawami nauczania, wychowania i rehabilitacji dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i dzieci niepełnosprawnych.

Artykuł  18

Strony będą współpracować w dziedzinie rozwoju kształcenia pozaszkolnego.

Artykuł  19

Strony będą współdziałać w dziedzinie ochrony praw dzieci i nieletnich zgodnie z Konwencją Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka z 1989 r.

Artykuł  20

Strony przeprowadzą rozmowy w celu zawarcia porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Federacji Rosyjskiej o wzajemnym uznaniu równoważności dokumentów o wykształceniu, stopniach i tytułach naukowych.

W okresie do zawarcia nowego porozumienia pozostają w mocy analogiczne uzgodnienia, a zwłaszcza Porozumienie z dnia 10 maja 1974 r.

Artykuł  21

Strony będą popierać rozwój współpracy między instytucjami naukowymi obu krajów.

Artykuł  22

Uwzględniając swoje ustawodawstwo państwowe, Strony będą popierać wzajemnie korzystną współpracę, w dziedzinie prasy i środków masowego przekazu, przez zawieranie bezpośrednich porozumień między odpowiednimi instytucjami i organizacjami zawodowymi dziennikarzy, wspólne wydawnictwa, wymianę specjalistów, sprzyjanie wystąpieniom w środkach masowego przekazu jednej Strony przedstawicieli kultury i nauki drugiej Strony, organizowanie wystaw książek, wzajemny udział w międzynarodowych targach książki odbywających się na terytorium ich Państw.

Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między polskimi i rosyjskimi stacjami telewizyjnymi i radiowymi, a także odpowiednimi instytucjami. Formy i warunki będą omówione w bezpośrednich porozumieniach między nimi.

Artykuł  23

Strony będą sprzyjać dalszemu rozwojowi współpracy między instytucjami archiwalnymi obu krajów w takich podstawowych dziedzinach, jak wymiana informacji, specjalistów, kopii dokumentów archiwalnych, pomoc badaczom w ich pracy w archiwach, wydawanie wspólnych zbiorów dokumentów, zwrot dokumentów na podstawie odrębnych porozumień.

Artykuł  24

Strony będą współpracować w dziedzinie praw autorskich i pokrewnych. Tryb i warunki takiej współpracy określa odrębne porozumienie.

Artykuł  25

Strony będą realizować współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych na podstawie bezpośrednich porozumień.

Artykuł  26

Strony będą popierać współpracę w dziedzinie kultury fizycznej i sportu oraz przyczyniać się do bezpośrednich kontaktów między sportowcami, trenerami, działaczami, drużynami i organizacjami sportowymi swych krajów.

Artykuł  27

Strony będą rozwijać współpracę między państwowymi organizacjami i instytucjami, odpowiadającymi za sprawy młodzieży, oraz popierać bezpośrednie kontakty między organizacjami młodzieżowymi i młodzieżą obu krajów.

Artykuł  28

Strony będą popierać rozwój wymiany turystycznej w celu wzajemnego zapoznania się z kulturą i nauką obu krajów.

Artykuł  29

Strony będą realizować współpracę i wymianę w dziedzinie kultury, nauki i oświaty na zasadach wzajemności.

Konkretne warunki finansowe będą uzgadniane w bezpośrednich porozumieniach i programach współpracy między odpowiednimi instytucjami i resortami w ramach ich kompetencji i zgodnie z ustawodawstwem każdego kraju.

Artykuł  30

Niniejsza umowa wejdzie w życie w dniu ostatniego pisemnego zawiadomienia potwierdzającego spełnienie odpowiednich wymogów wewnętrznych, niezbędnych dla jej wejścia w życie.

Niniejsza umowa zostaje zawarta na okres pięciu lat i automatycznie ulega przedłużaniu na kolejne okresy pięcioletnie, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Warszawie dnia 25 sierpnia 1993 r. w dwóch egzemplarzach w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 7 października 1993 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.36.133

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rosja-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty. Warszawa.1993.08.25.
Data aktu: 25/08/1993
Data ogłoszenia: 21/03/1994
Data wejścia w życie: 15/12/1993