Typy aptek, zakres i rodzaj czynności należących do aptek poszczególnych typów oraz wymogi dotyczące lokalu i wyposażenia aptek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 grudnia 1993 r.
w sprawie typów aptek, zakresu i rodzaju czynności należących do aptek poszczególnych typów oraz wymogów dotyczących lokalu i wyposażenia aptek. *

Na podstawie art. 47 w związku z art. 37 ust. 3 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy art. 36 ustawy, powoływane w rozporządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211).
§  2.
Apteki w resorcie obrony narodowej są przeznaczone do zaopatrywania wojskowych zakładów opieki zdrowotnej i innych jednostek organizacyjnych wojskowej służby zdrowia oraz osób uprawnionych do świadczeń zdrowotnych tych zakładów i jednostek w leki i inne środki farmaceutyczne, materiały medyczne oraz inne środki dopuszczone do obrotu w aptekach.
§  3.
W resorcie obrony narodowej działają apteki następujących typów:
1)
apteki lecznictwa otwartego:
a)
typu A - przeznaczone do zaopatrywania osób uprawnionych w leki gotowe, leki recepturowe i inne środki farmaceutyczne, materiały medyczne oraz inne środki dopuszczone do obrotu w aptekach, a także do prowadzenia szkolenia zawodowego farmaceutów i innych pracowników medycznych wojskowej służby zdrowia; mogą one również zaopatrywać wojskowe zakłady opieki zdrowotnej i inne jednostki organizacyjne wojskowej służby zdrowia,
b)
typu B - przeznaczone do zaopatrywania osób uprawnionych w leki gotowe, leki recepturowe i inne środki farmaceutyczne, materiały medyczne oraz inne środki dopuszczone do obrotu w aptekach; mogą one również zaopatrywać wojskowe zakłady opieki zdrowotnej i inne jednostki organizacyjne wojskowej służby zdrowia;
2)
apteki szpitalne:
a)
typu I - przeznaczone do zaopatrywania w leki gotowe, leki recepturowe i inne środki farmaceutyczne oraz materiały medyczne osób przebywających na leczeniu w wojskowych zakładach opieki zdrowotnej, w których zostały utworzone, a także do wytwarzania płynów infuzyjnych oraz prowadzenia szkolenia zawodowego farmaceutów i innych pracowników medycznych wojskowej służby zdrowia; mogą one również zaopatrywać pozostałe wojskowe zakłady opieki zdrowotnej i inne jednostki organizacyjne wojskowej służby zdrowia,
b)
typu II - przeznaczone do zaopatrywania w leki gotowe, leki recepturowe i inne środki farmaceutyczne oraz materiały medyczne osób przebywających na leczeniu w wojskowych zakładach opieki zdrowotnej, w których zostały utworzone; mogą one również zaopatrywać pozostałe wojskowe zakłady opieki zdrowotnej i inne jednostki organizacyjne wojskowej służby zdrowia.
§  4.
1.
Apteki lecznictwa otwartego:
1)
typu A - wykonują zadania i czynności określone w art. 36 ustawy,
2)
typu B - wykonują zadania i czynności określone w art. 36 ustawy, z wyjątkiem czynności wymienionych w art. 36 ust. 2 pkt 4 ustawy.
2.
Apteki szpitalne:
1)
typu I - wykonują zadania i czynności określone w art. 36 ustawy,
2)
typu II - wykonują zadania i czynności określone w art. 36 ustawy, z wyjątkiem czynności wymienionych w art. 36 ust. 2 pkt 4 ustawy.
§  5.
1.
Apteka lecznictwa otwartego typu A powinna posiadać powierzchnię funkcjonalną nie mniejszą niż 100 m2, stanowiącą wydzielony lokal składający się z:
1)
izby ekspedycyjnej,
2)
izby recepturowej,
3)
magazynu (magazynów) zapewniającego prawidłowe przechowywanie środków farmaceutycznych i materiałów medycznych (rozdział według rodzaju leków),
4)
zmywalni z suszarką,
5)
pomieszczenia administracyjno-socjalnego,
6)
pomieszczenia lub wydzielonego miejsca w izbie recepturowej do aseptycznego sporządzania leków,
7)
pomieszczenia aparaturowego (destylator, suszarka, autoklaw),
8)
pomieszczenia do prowadzenia zajęć szkoleniowych.
2.
Apteka lecznictwa otwartego typu B powinna posiadać powierzchnię funkcjonalną nie mniejszą niż 80 m2, stanowiącą wydzielony lokal składający się z pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1-5, a ponadto z pomieszczenia na obudowany destylator.
3.
Apteka szpitalna powinna posiadać powierzchnię funkcjonalną uzależnioną od liczby łóżek szpitalnych, przyjmując 0,5 m2-1,0 m2 powierzchni na 1 łóżko szpitalne, w zależności od rodzaju świadczeń zdrowotnych udzielanych przez szpital oraz rozmiaru i asortymentu sporządzanych i wytwarzanych środków farmaceutycznych.
4.
Apteka szpitalna typu I powinna posiadać następujące pomieszczenia:
1)
izbę ekspedycyjną,
2)
izbę recepturową,
3)
magazyn (magazyny) zapewniający prawidłowe przechowywanie środków farmaceutycznych i materiałów medycznych,
4)
zmywalnię z suszarką,
5)
destylatornię,
6)
sterylizatornię,
7)
komorę przyjęć leków,
8)
pracownię płynów infuzyjnych,
9)
laboratorium analityczne,
10)
pomieszczenie do prowadzenia zajęć szkoleniowych,
11)
pomieszczenie administracyjno-socjalne.
5.
Apteka szpitalna typu II powinna posiadać pomieszczenia wymienione w ust. 4 pkt 1-7 i 11.
§  6.
1.
Podstawowe wyposażenie apteki lecznictwa otwartego stanowią:
1)
stół ekspedycyjny odpowiednio osłonięty w sposób zapobiegający dostępowi osób nie zatrudnionych w aptece do środków farmaceutycznych i materiałów medycznych,
2)
szafy ekspedycyjne,
3)
regały (szafy) magazynowe i podesty,
4)
lodówka (szafa chłodnicza) przeznaczona wyłącznie do przechowywania leków,
5)
wagi wielozakresowe,
6)
szafa metalowa na środki odurzające,
7)
szkło, naczynia i utensylia recepturowe.
2.
Apteka lecznictwa otwartego typu A powinna posiadać ponadto lożę do jałowego sporządzania leków.
§  7.
1.
Podstawowe wyposażenie apteki szpitalnej stanowią:
1)
stół ekspedycyjny,
2)
szafy ekspedycyjne,
3)
regały (szafy) magazynowe i podesty,
4)
stół recepturowy,
5)
loża do jałowego sporządzania leków,
6)
stół laboratoryjny,
7)
digestorium,
8)
destylator,
9)
szafa chłodnicza (lodówka),
10)
wagi wielozakresowe,
11)
szafa metalowa na środki odurzające,
12)
szkło, naczynia i utensylia recepturowe.
2.
Apteka szpitalna typu I powinna posiadać ponadto:
1)
zestaw do rozpuszczania, sączenia i rozlewania płynów infuzyjnych,
2)
zestaw do rozpuszczania, sączenia i rozlewania koncentratów,
3)
sterylizator.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 października 2002 r. nin. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz.U.01.126.1381), na podstawie art. 27 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Dz.U.01.126.1382).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.2.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Typy aptek, zakres i rodzaj czynności należących do aptek poszczególnych typów oraz wymogi dotyczące lokalu i wyposażenia aptek.
Data aktu: 13/12/1993
Data ogłoszenia: 07/01/1994
Data wejścia w życie: 22/01/1994