Organizacja i tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1994 r.
w sprawie organizacji i trybu przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego.

Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1991 r. Nr 18, poz. 80, Nr 75, poz. 329, Nr 101, poz. 444 i Nr 107, poz. 464, z 1993 r. Nr 18, poz. 82 i Nr 60, poz. 280 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 3, Nr 80, poz. 368 i Nr 113, poz. 547) zarządza się, co następuje:
§  1.
Konkurs na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, zwany dalej "konkursem", ogłasza organ uprawniony do powołania dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, w przypadkach przewidzianych w ustawie.
§  2.
1.
Postanowienie o ogłoszeniu konkursu powinno zawierać w szczególności:
1)
wskazanie organu ogłaszającego konkurs,
2)
ustalenie formalnych kryteriów doboru kandydatów na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego,
3)
wskazanie terminu, do którego może nastąpić zgłoszenie ofert,
4)
przewidywany termin zakończenia postępowania konkursowego.
2.
Postanowienie w sprawie ogłoszenia konkursu podaje się do wiadomości pracowników przedsiębiorstwa w sposób zwyczajowo przyjęty w danym przedsiębiorstwie oraz publikuje się w prasie o zasięgu ogólnokrajowym.
§  3.
Komisja konkursowa:
1)
określa szczegółowe zasady i tryb przeprowadzania konkursu, a zwłaszcza etapy konkursu i zasady kwalifikowania kandydatów do kolejnych etapów,
2)
określa szczegółowe kryteria, jakimi będzie się kierować przy ocenie przydatności kandydatów,
3)
stwierdza, czy kandydat spełnia formalne kryteria określone w § 2 ust. 1 pkt 2, i zawiadamia kandydata o podjętej decyzji,
4)
określa zakres informacji o przedsiębiorstwie, jaki zostanie udostępniony kandydatowi,
5)
przeprowadza postępowanie konkursowe.
§  4.
Do konkursu przystąpić może każdy, kto odpowiada formalnym kryteriom doboru, określonym w postanowieniu o ogłoszeniu konkursu.
§  5.
Kandydaci, którym komisja konkursowa odmówiła dopuszczenia do konkursu, mogą, w terminie 3 dni od dnia powiadomienia, zwrócić się do organu uprawnionego do powołania dyrektora o rozstrzygnięcie zasadności odmowy. W terminie 7 dni od dnia otrzymania skargi na odmowę dopuszczenia do konkursu organ uprawniony do powołania dyrektora rozstrzyga o zasadności odmowy. W razie stwierdzenia, że odmowa była bezzasadna, organ ten dopuści kandydata do konkursu.
§  6.
1.
Kandydat dopuszczony do konkursu na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego ma prawo uzyskania informacji, o których mowa w § 3 pkt 4.
2.
Kandydat dopuszczony do konkursu na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego złoży oświadczenie o zachowaniu poufności uzyskanych danych o przedsiębiorstwie.
§  7.
Konkurs może być jedno- lub wieloetapowy.
§  8.
Konkurs jednoetapowy odbywa się w formie posiedzenia komisji konkursowej z udziałem kandydatów, na którym prezentowane są podstawowe kwalifikacje formalne oraz inne cechy i umiejętności fachowe, a także kierownicze kandydatów. Na posiedzeniu tym kandydat przedstawia koncepcję działania i rozwoju przedsiębiorstwa państwowego.
§  9.
1.
W konkursie wieloetapowym można wyróżnić:
1)
ocenianie predyspozycji fizycznych i psychicznych kandydatów oraz sprawdzanie ich umiejętności kierowniczych na podstawie testów lub zestawów pytań przygotowanych przez wyspecjalizowane instytucje,
2)
prezentację podstawowych kwalifikacji formalnych oraz wyników działań, o których mowa w pkt 1, na posiedzeniu komisji konkursowej z udziałem kandydatów; na posiedzeniu tym kandydaci przedstawiają także koncepcję działania i rozwoju przedsiębiorstwa państwowego.
2.
Komisja konkursowa w tajnym głosowaniu podejmuje decyzje w sprawie zakwalifikowania kandydatów do kolejnego etapu.
§  10.
1.
Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa w tajnym głosowaniu wyłania kandydata lub kandydatów na stanowisko dyrektora.
2.
W razie wyłonienia kilku kandydatów na stanowisko dyrektora, komisja konkursowa ustala kolejność kandydatów przy uwzględnieniu kryteriów oceny kandydatów, o których mowa w § 3 pkt 2.
3.
Komisja konkursowa przedstawia wyniki konkursu wraz z jego dokumentacją organowi powołującemu dyrektora.
§  11.
1.
W razie stwierdzenia, że żaden z kandydatów nie odpowiada kryteriom oceny, o których mowa w § 3 pkt 2, lub niepowołania dyrektora spośród wyłonionych kandydatów, organ uprawniony do powołania dyrektora ponownie ogłasza konkurs.
2.
Kandydaci, co do których komisja konkursowa stwierdziła, że nie odpowiadają kryteriom oceny określonym w § 3 pkt 2, nie są dopuszczani do ponownego konkursu.
§  12.
Komisja konkursowa rozwiązuje się z chwilą powołania dyrektora przez organ uprawniony.
§  13.
Koszty postępowania konkursowego ponosi przedsiębiorstwo.
§  14.
Postępowanie konkursowe na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego, wszczęte przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, toczy się na dotychczasowych zasadach, chyba że komisja konkursowa nie podjęła jeszcze pracy.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego (Dz. U. z 1982 r. Nr 2, poz. 12).
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1994.138.729

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja i tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora przedsiębiorstwa państwowego.
Data aktu: 21/12/1994
Data ogłoszenia: 29/12/1994
Data wejścia w życie: 29/12/1994