Najem lokali mieszkalnych i dodatki mieszkaniowe.

USTAWA
z dnia 2 lipca 1994 r.
o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. *

Rozdział  1

Art.  1.

(uchylony).

Art.  2.

(uchylony).

Art.  3.

(uchylony).

Art.  4.

(uchylony).

Art.  5.

(uchylony).

Rozdział  2

Art.  6.

(uchylony).

Art.  6a.

(uchylony).

Art.  7.

(uchylony).

Art.  8.

(uchylony).

Art.  9.

(uchylony).

Art.  10.

(uchylony).

Art.  11.

(uchylony).

Art.  12.

(uchylony).

Art.  13.

(uchylony).

Art.  14.

(uchylony).

Art.  15.

(uchylony).

Art.  16.

(uchylony).

Art.  17.

(uchylony).

Art.  18.

(uchylony).

Art.  19.

(uchylony).

Rozdział  3

Art.  20.

(uchylony).

Art.  21.

(uchylony).

Art.  22.

(uchylony).

Art.  23.

(uchylony).

Art.  24.

(uchylony).

Art.  25.

(uchylony).

Art.  26.

(uchylony).

Art.  26a.

(uchylony).

Art.  26b.

(uchylony).

Rozdział  4

Art.  27.

(uchylony).

Art.  28.

(uchylony).

Art.  29.

(uchylony).

Art.  30.

(uchylony).

Rozdział  5

Art.  31.

(uchylony).

Art.  32.

(uchylony).

Art.  33.

(uchylony).

Art.  34.

(uchylony).

Art.  35.

(uchylony).

Art.  36.

(uchylony).

Art.  36a.

(uchylony).

Art.  38.

(uchylony).

Rozdział  6

Dodatki mieszkaniowe

Art.  39.
1.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje osobom mieszkającym w lokalach, do których mają tytuł prawny, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku nie przekracza 150% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 100% w gospodarstwie wieloosobowym.
2.
Do dnia dostarczenia lokalu zamiennego lub socjalnego dodatek mieszkaniowy przysługuje także osobom uiszczającym odszkodowanie za korzystanie z lokalu bez tytułu prawnego w wysokości odpowiadającej czynszowi regulowanemu.
3. 1
Dodatek mieszkaniowy, z zastrzeżeniem ust. 4, nie przysługuje najemcom opłacającym czynsz wolny.
4. 2
Dodatek mieszkaniowy przysługuje najemcom opłacającym czynsz wolny za lokale, za które przed wejściem w życie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733) opłacali oni czynsz regulowany.
Art.  39a. 3

 

1.
Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej oraz jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej.
2. 4
(utracił moc).
3.
Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i przeciętnego dochodu z 1 hektara przeliczeniowego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431, z 1994 r. Nr 1, poz. 3, z 1996 r. Nr 91, poz. 409, z 1997 r. Nr 43, poz. 272 i Nr 137, poz. 926 oraz z 1998 r. Nr 108, poz. 681).
Art.  40.
1.
Przez gospodarstwo domowe rozumie się gospodarstwo prowadzone przez osoby stale razem zamieszkujące.
2.
Za podstawę obliczenia dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego przyjmuje się sumę dochodów członków tego gospodarstwa osiągniętych w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku.
2a. 5
(skreślony).
3.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa sposób deklarowania oraz wzór deklaracji o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego oraz dokumenty, które do deklaracji należy dołączyć lub które powinny być przez składających deklarację przechowywane w celu udostępnienia na żądanie organu przyznającego dodatek mieszkaniowy.
Art.  41.
1.
Wysokość dodatku stanowi różnicę pomiędzy wydatkami przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu a wydatkami poniesionymi przez osobę otrzymującą dodatek, w wysokości:
1)
15% dochodów gospodarstwa - w gospodarstwie jednoosobowym,
2)
12% dochodów gospodarstwa - w gospodarstwie 2-4-osobowym,
3)
10% dochodów gospodarstwa - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.
2.
Jeżeli dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego w art. 39 ust. 1, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek obniża się o tę kwotę.
3.
Jeżeli powierzchnia użytkowa lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni użytkowej, dodatek mieszkaniowy ustala się w wysokości różnicy między faktycznymi wydatkami ponoszonymi na ten lokal a odpowiednią kwotą wymienioną w ust. 1 pkt 1-3.
4.
Nie przyznaje się dodatku, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 2% najniższej emerytury.
Art.  42.
1.
Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
1)
35 m2 - dla 1 osoby,
2)
40 m2 - dla 2 osób,
3)
45 m2 - dla 3 osób,
4)
55 m2 - dla 4 osób,
5)
65 m2 - dla 5 osób,
6)
70 m2 - dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię użytkową o 5 m2.
2.
(skreślony).
3.
Normy powierzchni użytkowej, określone w ust. 1, podwyższa się o 10 m2, jeżeli w lokalu mieszka osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku.
4.
Wydatki na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu oblicza się dzieląc wydatki na lokal zajmowany przez jego powierzchnię użytkową i mnożąc uzyskany w ten sposób wskaźnik przez normatywną powierzchnię użytkową lokalu, o której mowa w ust. 1.
5.
Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje, jeżeli powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu przekracza powierzchnię normatywną o więcej niż 30% w budynkach wybudowanych po 1945 r. i o więcej niż 50% w budynkach wybudowanych przed końcem 1945 r.
5a. 6
Wysokość wydatków, przyjętych dla celów obliczania dodatku mieszkaniowego w wypadku spółdzielczego prawa do lokalu i prawa do domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów Prawa spółdzielczego oraz prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27) oraz domów jednorodzinnych i lokali nie wchodzących do mieszkaniowego zasobu gminy, nie może być wyższa od wydatków za lokal liczonych według stawki bazowej czynszu regulowanego.
6.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa rodzaje wydatków za zajmowany lokal mieszkalny, stanowiących podstawę obliczania dodatku mieszkaniowego.
Art.  43.
1.
Dodatek mieszkaniowy przyznaje na wniosek osoby uprawnionej, o której mowa w art. 39 ust. 1, wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej.
2.
Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na podstawie deklaracji, o której mowa w art. 40 ust. 3, na okres sześciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca, w którym wniosek został złożony. Decyzja powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.
2a.
(skreślony).
3.
W wypadku stwierdzenia, że osoba, której przyznano dodatek, nie opłaca na bieżąco należności za zajmowany lokal, wypłatę dodatku mieszkaniowego wstrzymuje się - w drodze decyzji - do czasu uregulowania zaległości. Jeżeli uregulowanie zaległości nie nastąpi w ciągu 3 miesięcy od dnia ich powstania, decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego wygasa.
3a.
Osoba, w stosunku do której z powodu nieuregulowania należności za zajmowany lokal wygasła decyzja o przyznaniu dodatku mieszkaniowego, może wystąpić ponownie o jego przyznanie po uregulowaniu zaległości powstałych w okresie obowiązywania wygasłej decyzji.
4.
Jeżeli w wyniku wznowienia postępowania stwierdzono, że dodatek przyznano na podstawie nieprawdziwych danych zawartych w deklaracji lub wniosku albo że przyznano go w nadmiernej wysokości, osoba otrzymująca dodatek mieszkaniowy jest zobowiązana do zwrotu nienależnie pobranych kwot w podwójnej wysokości. Należności te, wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi, podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji. Wypłatę dodatku w skorygowanej wysokości wstrzymuje się do czasu wyegzekwowania należności.
5.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa wzór wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz dokumenty, które oprócz deklaracji o wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego należy do wniosku dołączyć.
Art.  44.
1.
Dodatek mieszkaniowy wypłaca się zarządcy domu, z wyjątkiem ryczałtu wymienionego w ust. 4, który jest wypłacany wnioskodawcy.
2.
Dodatek mieszkaniowy wypłaca się w całości do rąk wnioskodawcy będącego właścicielem domu jednorodzinnego.
3.
Zarządca zalicza dodatek mieszkaniowy na poczet przysługujących mu lub rozliczanych za jego pośrednictwem należności z tytułu zajmowanego przez wnioskodawcę lokalu mieszkalnego.
3a.
Zarządca domu lub inna osoba uprawniona do pobierania czynszu zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić organ przyznający dodatek mieszkaniowy o wystąpieniu zaległości, o których mowa w art. 43 ust. 3, obejmujących co najmniej dwa miesiące.
3b.
Jeżeli zarządca domu lub inna osoba uprawniona do pobierania czynszu nie spełnili obowiązku, o którym mowa w ust. 3a, zobowiązani są do zwrotu kwot wypłaconych im z tytułu dodatku mieszkaniowego po terminie, w którym mieli dopełnić tego obowiązku.
4.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określa, w jakich wypadkach wnioskodawcy przysługuje ryczałt na zakup opału, oraz jego wysokość w zależności od sposobu ogrzewania wody i lokalu mieszkalnego.
Art.  45.
1.
Wypłata dodatków mieszkaniowych jest zadaniem własnym gminy.
2. 7
Gminy otrzymują dotacje celowe z budżetu państwa na dofinansowanie zadania, o którym mowa w ust. 1, w granicach kwot określonych na ten cel w ustawie budżetowej. Podziału dotacji na województwa dokonuje Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
3. 8
Wojewodowie przekazują dotacje gminom w granicach kwot określonych na ten cel w budżecie państwa dla poszczególnych województw, proporcjonalnie do kwot zapotrzebowania na dotację, wynikających z ich wniosków o przyznanie dotacji.
4. 9
Gmina składa wojewodzie wniosek o przyznanie dotacji co kwartał, w terminie do 15 dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał. Wojewoda przedstawia Prezesowi Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast zbiorczy wniosek o przyznanie dotacji, stanowiący sumę dotacji wynikającą z wniosków gmin, w terminie do 25 dnia miesiąca poprzedzającego dany kwartał.
4a. 10
(skreślony).
4b. 11
(skreślony).
5. 12
Dotacje na dany kwartał są przekazywane gminie przez wojewodę na podstawie wniosku, o którym mowa w ust. 4, w miesięcznych ratach. Nadpłata dotacji za kwartał może być zaliczona na poczet dotacji należnej w kwartale następnym, z wyjątkiem nadpłaty za dany rok, która podlega przekazaniu na rachunek właściwego urzędu wojewódzkiego, w terminie do dnia 20 stycznia następnego roku.
6.
Jeżeli w wyniku połączenia lub podziału gmin nastąpiły zmiany w podstawie obliczania kwoty dotacji, wojewoda uwzględnia te zmiany od pierwszego dnia następnego miesiąca po ich wejściu w życie.
7.
Gmina przedstawia wojewodzie, w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, rozliczenie dotacji sporządzone narastająco za okres od dnia 1 stycznia do dnia kończącego dany kwartał, z tym że zapotrzebowanie na dotację obliczone zgodnie z art. 45a ustala się jako sumę tego zapotrzebowania obliczonego odrębnie dla każdego kwartału.
8.
Wojewodowie przedstawiają Prezesowi Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast zbiorcze rozliczenia dotacji do końca miesiąca następującego po każdym kwartale.
Art.  45a.
1.
Zapotrzebowanie na dotację, o którym mowa w art. 45 ust. 3, gmina określa, z zastrzeżeniem art. 45b, w wysokości:
1) 13
70% kwoty dodatków mieszkaniowych dla użytkowników lokali mieszkalnych nie tworzących mieszkaniowego zasobu gminy - jeżeli procentowy udział dodatków mieszkaniowych dla najemców lokali mieszkalnych tworzących mieszkaniowy zasób gminy w ogólnej kwocie dodatków mieszkaniowych w danym kwartale nie przekracza 25%,
2) 14
sumy stanowiącej 20% kwoty dodatków mieszkaniowych dla najemców lokali mieszkalnych tworzących mieszkaniowy zasób gminy i 50% kwoty dodatków mieszkaniowych dla użytkowników pozostałych lokali mieszkalnych - jeżeli procentowy udział dodatków mieszkaniowych dla najemców lokali mieszkalnych tworzących mieszkaniowy zasób gminy w ogólnej kwocie dodatków mieszkaniowych w danym kwartale jest wyższy niż 25%, lecz nie przekracza 40%,
3) 15
sumy stanowiącej 40% kwoty dodatków mieszkaniowych dla najemców lokali mieszkalnych tworzących mieszkaniowy zasób gminy i 30% kwoty dodatków mieszkaniowych dla użytkowników pozostałych lokali mieszkalnych - jeżeli procentowy udział dodatków mieszkaniowych dla najemców lokali mieszkalnych tworzących mieszkaniowy zasób gminy w ogólnej kwocie dodatków mieszkaniowych w danym kwartale jest wyższy niż 40%.
2.
Do obliczenia procentowego udziału, o którym mowa w ust. 1, w danym kwartale gmina przyjmuje przy sporządzaniu:
1)
wniosku o przyznanie dotacji - łączną kwotę dodatków mieszkaniowych przyznanych na podstawie decyzji wydanych przed datą złożenia wniosku,
2)
rozliczenia dotacji - łączną kwotę dodatków mieszkaniowych wypłaconych w kwartale objętym rozliczeniem.
3.
Do obliczenia zapotrzebowania na dotację na dany kwartał gmina przyjmuje przy sporządzaniu:
1) 16
wniosku o przyznanie dotacji - sumę kwoty dodatków mieszkaniowych wynikającej z decyzji o ich przyznaniu wydanych przed datą złożenia wniosku i kwoty dodatków mieszkaniowych przewidywanej do wypłacenia w okresie objętym wnioskiem, a nie objętej wcześniej wydanymi decyzjami,
2)
rozliczenia dotacji - kwotę dodatków mieszkaniowych wypłaconych w kwartale objętym rozliczeniem.
Art.  45b.
1. 17
Gmina może, z zastrzeżeniem ust. 6, określić zapotrzebowanie na dotację w wysokości różnicy pomiędzy kwotą dodatków mieszkaniowych a kwotą stanowiącą iloczyn wskaźnika procentowego, określonego w zależności od kategorii gminy ustalonej zgodnie z ust. 3 i podstawowych dochodów podatkowych, o których mowa w ust. 4.
2. 18
Wskaźnik procentowy, o którym mowa w ust. 1, wynosi:
1)
5% dla gmin, których podstawowe dochody podatkowe za rok bazowy w przeliczeniu na 1 mieszkańca były niższe od określonej przez Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast średniej kwoty tych dochodów w danej kategorii gmin,
2)
8% dla gmin, których podstawowe dochody podatkowe za rok bazowy w przeliczeniu na 1 mieszkańca były wyższe od średniej kwoty dochodów, o której mowa w pkt 1, lecz nie przekraczały 150% tej kwoty,
3)
10% dla gmin, których podstawowe dochody podatkowe za rok bazowy w przeliczeniu na 1 mieszkańca były wyższe od 150% kwoty dochodów, o której mowa w pkt 1, lecz nie przekraczały 250% tej kwoty.
3. 19
Dla potrzeb obliczania zapotrzebowania na dotacje w sposób określony w ust. 1 ustala się pięć kategorii gmin:
1)
I kategoria - gminy do 5 tys. mieszkańców,
2)
II kategoria - gminy powyżej 5 tys. do 10 tys. mieszkańców,
3)
III kategoria - gminy powyżej 10 tys. do 50 tys. mieszkańców,
4)
IV kategoria - gminy powyżej 50 tys. do 300 tys. mieszkańców,
5)
V kategoria - gminy powyżej 300 tys. mieszkańców,

z tym że liczbę mieszkańców ustala się zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983 i Nr 162, poz. 1119), zwanej dalej "ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego".

4. 20
Przez podstawowe dochody podatkowe gminy za rok bazowy należy rozumieć dochody, o których mowa w art. 2 pkt 9 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ustalone w sposób określony (dla celów obliczenia wskaźników G i P) w art. 21 ust. 4 tej ustawy, przeliczone na warunki całego roku odpowiednim dla roku bazowego wskaźnikiem relacji planowanych dochodów budżetu państwa do tych dochodów zrealizowanych w I półroczu.
5. 21
Przez rok bazowy rozumie się rok, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
6.
Przepisy art. 45a ust. 3 stosuje się odpowiednio.
7.
Jeżeli gmina dokonała wyboru sposobu obliczania zapotrzebowania na dotacje zgodnie z ust. 1, stosuje go w ciągu całego roku.
Art.  45c. 22

 

1.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki przyznawania dodatków mieszkaniowych i ich wypłat.
2.
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wzory wniosków o przyznanie dotacji, o których mowa w art. 45 ust. 4, oraz wzory rozliczeń dotacji, o których mowa w art. 45 ust. 7 i 8.
3.
Wzory wniosków o przyznanie dotacji i rozliczeń dotacji, o których mowa w ust. 2, powinny określać w szczególności:
1)
dane niezbędne do obliczenia zapotrzebowania na dotację zgodnie z art. 45a lub art. 45b,
2)
dane uzupełniające dotyczące liczby i kwoty dodatków mieszkaniowych w podziale na poszczególne formy własności zasobów mieszkaniowych.
Art.  45d. 23

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast ogłasza, w terminie do dnia 30 listopada każdego roku, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", dla poszczególnych kategorii gmin, średnie podstawowych dochodów podatkowych gmin za dany rok w przeliczeniu na 1 mieszkańca, o których mowa w art. 45b ust. 2.

Rozdział  7

Art.  46.

(uchylony).

Art.  47.

(uchylony).

Art.  48.

(uchylony).

Art.  49.

(uchylony).

Art.  50.

(uchylony).

Art.  51.

(uchylony).

Art.  52.

(uchylony).

Art.  53.

(uchylony).

Art.  54.

(uchylony).

Rozdział  8

Art.  55.

(uchylony).

Art.  56.

(uchylony).

Art.  57.

(uchylony).

Art.  57a.

(uchylony).

Art.  57b.

(uchylony).

Art.  58.

(uchylony).

Art.  59.

(uchylony).

Art.  60.

(uchylony).

Art.  61.

(uchylony).

Art.  61a.

(uchylony).

Art.  62.

(uchylony).

Art.  63.

(uchylony).

Art.  63a.

(uchylony).

Art.  64.

(uchylony).

Art.  65.

(uchylony).

Art.  66.

(uchylony).

Art.  67.

(uchylony).

Art.  68.

(uchylony).

* Z dniem 10 lipca 2001 r. ustawa traci moc, z wyjątkiem przepisów rozdziału 6, zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733).
1 Art. 39 ust. 3 zmieniony przez art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.
2 Art. 39 ust. 4 dodany przez art. 39 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.01.71.733) z dniem 10 lipca 2001 r.
3 Art. 39a dodany przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1119) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
4 Art. 39a ust. 2 został uznany za niezgodny z art. 2 i art. 32 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.5.67). Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przepis traci moc z dniem 28 stycznia 2000 r.
5 Art. 40 ust. 2a skreślony przez art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.162.1119) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
6 Art. 42 ust. 5a zmieniony przez art. 31 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U.01.4.27) z dniem 24 kwietnia 2001 r.
7 Art. 45 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
8 Art. 45 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
9 Art. 45 ust. 4:

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.

- zmieniony przez art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 13 października 2000 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.00.95.1041) z dniem 1 stycznia 2001 r.

10 Art. 45 ust. 4a skreślony przez art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 2000 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.00.95.1041) z dniem 1 stycznia 2001 r.
11 Art. 45 ust. 4b skreślony przez art. 5 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 2000 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.00.95.1041) z dniem 1 stycznia 2001 r.
12 Art. 45 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. d) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
13 Art. 45a ust. 1 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) tiret pierwsze ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
14 Art. 45a ust. 1 pkt 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
15 Art. 45a ust. 1 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) tiret drugie ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
16 Art. 45a ust. 3 pkt 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
17 Art. 45b ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
18 Art. 45b ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
19 Art. 45b ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. c) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
20 Art. 45b ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
21 Art. 45b ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
22 Art. 45c zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.
23 Art. 45d dodany przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. (Dz.U.99.111.1281) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 grudnia 1999 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.120.787 t.j.

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Najem lokali mieszkalnych i dodatki mieszkaniowe.
Data aktu: 02/07/1994
Data ogłoszenia: 16/09/1998
Data wejścia w życie: 12/11/1994