Warunki i tryb przyjmowania do szkół i placówek publicznych osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 8 września 1993 r.
w sprawie warunków i trybu przyjmowania do szkół i placówek publicznych osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasad odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach publicznych.

Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby nie będące obywatelami polskimi mogą być przyjmowane do szkół publicznych dla dzieci i młodzieży wszystkich typów, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek publicznych oraz ponoszą odpłatność za naukę i opiekę w tych szkołach, zakładach i placówkach na zasadach, warunkach i w trybie określonych w rozporządzeniu.
2.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą osób podejmujących naukę w Polsce w ramach stypendiów fundowanych przez organizacje systemu ONZ i inne organizacje międzynarodowe, osób podejmujących naukę na podstawie umów międzynarodowych i kontraktów handlowych oraz umów rządowych lub porozumień resortowych w takim zakresie, jaki został unormowany w tych umowach, kontraktach i porozumieniach.
3.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą osób nie będących obywatelami polskimi, przyjmowanych do publicznych szkół i placówek artystycznych, rolniczych i gospodarki żywnościowej oraz medycznych.
4.
Do osób nie będących obywatelami polskimi, zamieszkałych w Polsce na stałe, podejmujących naukę w Polsce, mają zastosowanie przepisy obowiązujące obywateli polskich.
§  2.
Osoby nie będące obywatelami polskimi mogą korzystać z opieki w przedszkolach publicznych na warunkach dotyczących obywateli polskich.
§  3.
Do szkół ponadpodstawowych i zakładów kształcenia nauczycieli mogą być przyjmowane osoby, które:
1)
legitymują się świadectwem uprawniającym do podjęcia takiej nauki w kraju stałego zamieszkania, odpowiadającym analogicznym świadectwom polskim,
2)
wykazują się stanem zdrowia umożliwiającym podjęcie nauki w danym typie szkoły lub zakładzie kształcenia nauczycieli.
§  4.
1.
Osoby, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą pobierać naukę i korzystać z opieki w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, zakładach kształcenia nauczycieli oraz placówkach:
1)
jako stypendyści strony polskiej otrzymujący stypendium Ministra Edukacji Narodowej albo stypendium przyznane przez dyrektora szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub placówki, zwani dalej "stypendystami", lub
2)
na warunkach odpłatności albo
3)
bez odpłatności i świadczeń, o których mowa w § 7.
2.
Osoby, o których mowa w § 1 ust. 1, mogą uczestniczyć w kursie przygotowawczym poprzedzającym podjęcie nauki.
§  5.
1.
Minister Edukacji Narodowej ustala corocznie limit stypendiów Ministra Edukacji Narodowej dla osób nie będących obywatelami polskimi. Limit ten obejmuje w szczególności zobowiązania wynikające dla Ministra Edukacji Narodowej i innych ministrów z umów rządowych i porozumień resortowych, z zastrzeżeniem § 1 ust. 3.
2.
Stypendia, o których mowa w ust. 1, przyznaje Minister Edukacji Narodowej.
§  6.
Stypendia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, przysługują w następującej wysokości:
1)
dla uczniów szkół podstawowych, zasadniczych oraz szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych - 65% najniższej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, określonej odrębnymi przepisami,
2)
dla uczniów szkół pomaturalnych i słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli - 80% najniższej miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, określonej odrębnymi przepisami.
§  7.
1.
Stypendystom zapewnia się:
1)
stypendium w wysokości określonej w § 6,
2)
bezpłatne zakwaterowanie w bursach lub internatach albo ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów zakwaterowania w bursie lub internacie,
3)
bezpłatne, całodzienne wyżywienie w stołówce szkolnej, internatu lub bursy albo ekwiwalent pieniężny w wysokości kosztów codziennego wyżywienia w tej stołówce,
4)
w szkołach, w których jest przewidziane bezpłatne umundurowanie - umundurowanie według zasad określonych dla obywateli polskich.
2.
Stypendium i świadczenia, o których mowa w ust. 1, są przyznawane na okres przewidziany cyklem kształcenia w danym typie szkoły lub zakładzie kształcenia nauczycieli w Polsce, z zastrzeżeniem ust. 3, albo na okres pobytu w placówce. Stypendium to i świadczenia mogą być także przyznane na okres kursu przygotowawczego.
3.
Minister Edukacji Narodowej może zezwolić na przedłużenie okresu kształcenia w Polsce osobom nie będącym obywatelami polskimi i na ten okres może przyznać stypendium i świadczenia, o których mowa w ust. 1.
4.
Stypendystom przysługuje opieka lekarska i ulgowe przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego na zasadach dotyczących uczniów polskich.
§  8.
Stypendyści korzystający z leczenia w placówkach lecznictwa zamkniętego przez okres dłuższy niż 14 dni otrzymują za okres dalszego ich pobytu 50% stypendium.
§  9.
1.
Stypendystom nie wypłaca się stypendium oraz ekwiwalentów pieniężnych, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 2 i 3, za okres pobytu poza granicami Polski, jeżeli pobyt ten trwa dłużej niż miesiąc, oraz w okresie ferii letnich, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Stypendyści zamieszkali poza Europą mogą otrzymać stypendium i inne świadczenia w okresie ferii letnich, jeśli przebywają w Polsce.
§  10.
1.
Opłaty wnoszone przez osoby nie będące obywatelami polskimi, pobierające naukę lub korzystające z opieki na warunkach odpłatności, rocznie stanowią równowartość:
1)
dla uczniów szkół podstawowych, zasadniczych oraz średnich ogólnokształcących i zawodowych - 1200 USD,
2)
dla uczniów szkół pomaturalnych i słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli - 1500 USD,
3)
dla osób korzystających z opieki w placówkach - 1500 USD.
2.
Opłaty wnoszone przez osoby nie będące obywatelami polskimi, uczestniczące w kursie przygotowawczych poprzedzającym podjęcie nauki, stanowią równowartość 1200 USD.
3.
Osoby nie będące obywatelami polskimi, przyjmowane do szkół, zakładów kształcenia nauczycieli i placówek na warunkach odpłatności, wnoszą jednorazową, bezzwrotną opłatę wpisową w kwocie stanowiącej równowartość 100 USD.
4.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, są wnoszone w złotych polskich po przeliczeniu według kursu średniego, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu wnoszenia opłaty. Opłaty te są wnoszone w szkole, zakładzie kształcenia nauczycieli, placówce lub jednostce prowadzącej kurs przygotowawczy, w terminie do dnia rozpoczęcia nauki, pobytu w placówce lub kursu. Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, wnoszone są za cały rok szkolny lub okres kursu.
5.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, 2 i 3, stanowią dochód budżetu państwa w przypadku szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek i jednostek organizacyjnych prowadzących kursy przygotowawcze, prowadzonych przez ministrów i inne organy administracji rządowej, albo dochód budżetu gminy w przypadku szkół i placówek prowadzonych przez gminy jako zadania własne.
6.
Dyrektor szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli, placówki lub jednostki prowadzącej kurs przygotowawczy może, w uzasadnionych przypadkach, przedłużyć termin wniesienia opłat do 6 miesięcy.
7.
Jeżeli okres kształcenia lub pobytu w placówce trwa krócej niż rok szkolny, opłaty są wnoszone za faktyczny okres nauki lub opieki, w wysokości 1/12 rocznej opłaty ustalonej zgodnie z ust. 1 i 4 za każdy rozpoczęty miesiąc nauki lub opieki.
8.
W przypadku trudnej sytuacji materialnej osób nie będących obywatelami polskimi dyrektor szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli, placówki lub jednostki prowadzącej kurs przygotowawczy może obniżyć opłatę, o której mowa w ust. 1, 2 i 7, lub zwolnić z obowiązku ponoszenia odpłatności całkowicie.
§  11.
1.
Opłaty za naukę podlegają zwrotowi:
1)
za cały okres niepobierania nauki, jeżeli osoba zrezygnowała z nauki ze względów zdrowotnych, potwierdzonych przez lekarza publicznego zakładu opieki zdrowotnej,
2)
za okres drugiego półrocza, jeżeli osoba w pierwszym półroczu:
a)
zrezygnowała z nauki z innych przyczyn niż określone w pkt 1 lub została skreślona z listy uczniów albo
b)
ukończyła naukę.
2.
Nie podlegają zwrotowi opłaty za okresy półrocza, w którym nastąpiło skreślenie z listy uczniów albo rezygnacja z nauki, z wyjątkiem przypadków, w których przyczyną skreślenia albo rezygnacji są względy zdrowotne, potwierdzone przez lekarza publicznego zakładu opieki zdrowotnej.
3.
Opłaty za opiekę w placówkach podlegają zwrotowi za cały okres niekorzystania z opieki w przypadku rezygnacji z pobytu w placówce.
§  12.
Podejmującym naukę na warunkach odpłatności przysługuje opieka lekarska i ulgowe przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego na zasadach dotyczących uczniów polskich.
§  13.
1.
Dyrektor szkoły, zakładu kształcenia nauczycieli lub placówki, przyjmując osoby nie będące obywatelami polskimi, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2, ustala warunki pobierania nauki lub korzystania przez nie z opieki, o których mowa w § 4 ust. 1, biorąc pod uwagę sytuację materialną tych osób oraz możliwości finansowe szkoły, zakładu lub placówki.
2.
O fakcie przyjęcia osób, o których mowa w ust. 1, dyrektor szkoły , zakładu kształcenia nauczycieli lub placówki informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i właściwe kuratorium oświaty.
§  14.
1.
Koszty stypendium i innych świadczeń, o których mowa w § 7 ust. 1, przyznanych osobom nie będącym obywatelami polskimi, o których mowa w § 13 ust. 1, pokrywa szkoła, zakład kształcenia nauczycieli lub placówka, której dyrektor przyznał te świadczenia.
2.
Stypendia i świadczenia, o których mowa w § 5 i 7 ust. 1, finansowane są ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
§  15.
Osoby pobierające naukę lub korzystające z opieki na warunkach odpłatności, na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów, zachowują prawo do przyznanych świadczeń oraz ponoszą opłaty w wysokości określonej w dotychczasowych przepisach do końca okresu nauki przewidzianego dla cyklu kształcenia w danym typie szkoły lub zakładzie kształcenia nauczycieli albo do końca okresu pobytu w placówce.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.88.409

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb przyjmowania do szkół i placówek publicznych osób nie będących obywatelami polskimi oraz zasady odpłatności tych osób za naukę i opiekę w szkołach i placówkach publicznych.
Data aktu: 08/09/1993
Data ogłoszenia: 23/09/1993
Data wejścia w życie: 08/10/1993