Ustalenie regulaminu Komisji Selekcyjnej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 września 1993 r.
w sprawie ustalenia regulaminu Komisji Selekcyjnej.

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin Komisji Selekcyjnej do spraw wyłonienia firm zarządzających majątkiem narodowych funduszy inwestycyjnych oraz przeprowadzenia konkursu na członków rad nadzorczych narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonej na podstawie art. 15 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202).
§  2.
Regulamin Komisji Selekcyjnej, o której mowa w § 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN KOMISJI SELEKCYJNEJ

§  1.
1.
Komisja Selekcyjna, o której mowa w art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202), zwanej dalej "ustawą", wyłania, w drodze konkursu, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, osoby, spośród których Minister Przekształceń Własnościowych powoła członków rad nadzorczych narodowych funduszy inwestycyjnych.
2.
Komisja Selekcyjna, zwana dalej "Komisją", wyłania, w drodze publicznego przetargu, o którym mowa w art. 21 ust. 2 ustawy, firmy zarządzające, z którymi mogą być zawierane umowy o zarządzanie majątkiem narodowych funduszy inwestycyjnych na zasadach i w trybie określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 1993 r. w sprawie szczegółowego trybu przeprowadzania przetargu w celu wyłonienia firm zarządzających majątkiem narodowych funduszy inwestycyjnych (Dz. U. Nr 84, poz. 393).
§  2.
1.
W skład Komisji wchodzą:
1)
cztery osoby wybrane przez Sejm,
2)
jedna osoba wybrana przez Senat,
3)
po jednej osobie wskazanej przez ogólnokrajowe organizacje międzyzwiązkowe i ogólnokrajowe związki zawodowe reprezentatywne dla pracowników większości państwowych zakładów pracy,
4)
dwanaście osób powołanych przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
Członkowie Komisji uczestniczą w jej pracach osobiście.
3.
Pracę Komisji organizuje i kieruje nią przewodniczący, powołany przez Prezesa Rady Ministrów.
4.
Na pierwszym posiedzeniu Komisja wybiera ze swojego grona, w głosowaniu tajnym, większością głosów dwóch zastępców przewodniczącego.
5.
Przewodniczący Komisji ma prawo, z zastrzeżeniem postanowień niniejszego regulaminu, do wydawania zarządzeń w sprawach proceduralnych objętych zakresem działania Komisji. Do spraw proceduralnych należą w szczególności:
1)
tryb zwoływania i odbywania posiedzeń Komisji i grup roboczych,
2)
ustalanie porządku obrad Komisji,
3)
ustalanie planu pracy Komisji,
4)
występowanie przez Komisję o opinie ekspertów i instytucji.
6.
Członkowie Komisji otrzymują zryczałtowane wynagrodzenie za udział w jej pracach. Wysokość wynagrodzenia przewodniczącego, jego zastępców i członków Komisji ustala Minister Przekształceń Własnościowych.
§  3.
1.
Organizacyjną i techniczną obsługę prac Komisji zapewnia Minister Przekształceń Własnościowych.
2.
Do obsługi prac Komisji Minister Przekształceń Własnościowych tworzy i wyposaża Sekretariat Techniczny Komisji, zwany dalej "Sekretariatem Technicznym", kierowany przez kierownika Sekretariatu Technicznego.
3.
Kierownika Sekretariatu Technicznego powołuje i odwołuje Minister Przekształceń Własnościowych w porozumieniu z przewodniczącym Komisji.
4.
Koszty i wydatki związane z pracami Komisji (w tym wynagrodzenia członków Komisji) oraz Sekretariatu Technicznego są pokrywane ze środków pozostających w dyspozycji Ministra Przekształceń Własnościowych.
§  4.
1.
Z zastrzeżeniem postanowień niniejszego regulaminu oraz jeżeli uchwała Komisji nie stanowi inaczej, Komisja wykonuje swoje czynności na posiedzeniach.
2.
Posiedzenia Komisji odbywają się w Warszawie.
3.
Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący Komisji lub jego zastępca.
4.
Posiedzeniom Komisji przewodniczy przewodniczący Komisji, a w przypadku jego nieobecności jeden z zastępców przewodniczącego Komisji.
5.
Przewodniczący Komisji ma obowiązek niezwłocznie zwołać posiedzenie na wniosek Ministra Przekształceń Własnościowych, w celu pilnego podjęcia spraw wskazanych we wniosku.
§  5.
1.
Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w drodze uchwał.
2.
Uchwały Komisji zapadają większością głosów oddanych w obecności co najmniej połowy jej członków. W razie równego podziału głosów, decyduje głos przewodniczącego posiedzenia Komisji.
3.
Głosowanie na posiedzeniach Komisji jest jawne. Komisja może postanowić o tajnym trybie głosowania.
4.
W posiedzeniach Komisji uczestniczy, z głosem doradczym, kierownik Sekretariatu Technicznego oraz wyznaczeni przez niego pracownicy Sekretariatu Technicznego.
5.
W posiedzeniach Komisji może uczestniczyć Minister Przekształceń Własnościowych lub jego przedstawiciele.
6.
W przypadku potrzeby zasięgnięcia przez Komisję opinii ekspertów, na wniosek przewodniczącego Komisji, w posiedzeniu Komisji uczestniczą także zaproszeni eksperci.
7.
Inne osoby, nie wymienione w ust. 1-5, mogą być obecne na posiedzeniach Komisji tylko na zaproszenie przewodniczącego Komisji.
§  6.
1.
Posiedzenia Komisji odbywają się przy wyłączeniu jawności obrad. Dokumenty i informacje będące przedmiotem prac Komisji podlegają ochronie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 40, poz. 271, z 1989 r. Nr 34, poz. 178 i z 1990 r. Nr 34, poz. 198).
2.
Z zastrzeżeniem ust. 1, przewodniczący Komisji określa zasady kontaktów ze środkami masowego przekazu.
3.
Z posiedzeń Komisji sporządza się protokoły, które podpisują przewodniczący Komisji i kierownik Sekretariatu Technicznego. Protokoły przechowuje się w sposób zapewniający zachowanie niejawnego charakteru posiedzeń Komisji.
§  7.
1.
Komisja może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu niektórych czynności w grupach roboczych.
2.
Uchwała w sprawie powołania grupy roboczej powinna jednocześnie wskazywać przewodniczącego tej grupy.
3.
Do trybu posiedzeń i podejmowania uchwał grup roboczych stosuje się odpowiednio przepisy § 5 i 6.
4.
Sprawozdanie z prac grupy roboczej podlega zatwierdzeniu przez Komisję.
§  8.
1.
Przewodniczący Komisji może zlecać Sekretariatowi Technicznemu wykonanie czynności związanych z przeprowadzeniem konkursu, o którym mowa w § 1 ust. 1, lub przetargu, o którym mowa w § 1 ust. 2.
2.
Kierownik Sekretariatu Technicznego, w porozumieniu z przewodniczącym Komisji, może zlecać wykonanie określonych czynności osobom trzecim.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 nadzór nad przeprowadzeniem zleconych czynności sprawuje przewodniczący Komisji.
§  9.
1.
Komisja podejmuje czynności związane z przeprowadzeniem konkursu na kandydatów na członków rad nadzorczych narodowych funduszy inwestycyjnych, zwanego dalej "konkursem", w miejscu zaproponowanym przez Ministra Przekształceń Własnościowych lub kierownika Sekretariatu Technicznego w terminach uzgodnionych z przewodniczącym Komisji.
2.
Miejsce i termin składania wniosków, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 4, w celu rozpatrzenia ich przez Komisję w toku konkursu, ustala i podaje do wiadomości publicznej Minister Przekształceń Własnościowych.
§  10.
1.
Konkurs obejmuje ocenę formalnych kwalifikacji zawodowych kandydatów na członków rad nadzorczych funduszy inwestycyjnych, zwanych dalej "kandydatami", a także ocenę praktycznych doświadczeń kandydatów oraz ich znajomości zagadnień finansowych, ekonomicznych i prawnych.
2.
Warunkiem dopuszczenia kandydata do konkursu jest:
1)
wiek co najmniej 30 lat,
2) 1
udokumentowane ukończenie krajowych lub zagranicznych pełnych studiów wyższych o profilu prawniczym, ekonomicznym, inżynierskim lub w zakresie zarządzania albo o innym profilu oraz dodatkowych studiów podyplomowych o profilu prawniczym, ekonomicznym, inżynierskim lub w zakresie zarządzania,
3)
udokumentowany staż zawodowy w Polsce lub za granicą przez okres co najmniej 4 lat,
4)
złożenie do sekretariatu Technicznego pisemnego wniosku, obejmującego szczegółowe dane personalne (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo, miejsce zamieszkania, dane dotyczące wykształcenia i pracy zawodowej, znajomości języków obcych, karalności); dane personalne składa się Sekretariatowi Technicznemu według ustalonego wzoru.
3.
Sekretariat Techniczny dokonuje wstępnej punktowej oceny kwalifikacji wszystkich kandydatów na podstawie złożonej dokumentacji, zgodnie z zasadami punktacji określonymi przez Komisję, uwzględniając, poza warunkami określonymi w ust. 2, również opanowanie przez kandydata, w mowie i piśmie, co najmniej jednego języka obcego (zachodniego) oraz doświadczenie w zakresie sprawowania funkcji w radach nadzorczych lub zarządach spółki akcyjnej bądź innej podobnej funkcji w instytucji polskiej lub zagranicznej.
4.
Wstępna punktowa ocena kwalifikacji kandydata następuje według skali punktowej od 0 do 100 punktów.
5.
Sekretariat Techniczny przedstawia Komisji listę kandydatów dopuszczonych do konkursu, z uwzględnieniem liczby punktów uzyskanych przez kandydatów w ramach wstępnej oceny kwalifikacji kandydata, oraz informacje o kandydatach nie spełniających warunków dopuszczania do konkursu.
6.
Spośród kandydatów dopuszczonych do konkursu, o których mowa w ust. 5, Komisja wskazuje kandydatów, z którymi zostaną przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne.
7.
W ramach konkursu członkowie Komisji oraz upoważnione osoby trzecie, o których mowa w § 8 ust. 1, przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami wskazanymi przez Komisję, o których mowa w ust. 6.
§  11.
1.
Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem powinna dotyczyć, poza zasadami tworzenia i funkcjonowania narodowych funduszy inwestycyjnych i ich prywatyzacji, co najmniej jednej z następujących grup zagadnień, wybranych przez kandydata i odpowiadających jego kwalifikacjom zawodowym:
1)
finansowych, ekonomicznych oraz z zakresu zarządzania, w tym bankowości, rachunkowości, finansów i analizy marketingowej spółek,
2)
rozwiniętego rynku kapitałowego, w tym problematyki banków inwestycyjnych i funduszy inwestycyjnych oraz zasad obrotu papierami wartościowymi,
3)
prawnych, w tym problematyki polskich spółek prawa handlowego, a w szczególności spółek z udziałem zagranicznym.
2.
Ocena kwalifikacji kandydata następuje według skali punktowej od 0 do 100 punktów. Przy dokonywaniu oceny uwzględnia się w szczególności zawodowe doświadczenie i fachowość kandydata oraz jego przydatność jako członka rady nadzorczej narodowego funduszu inwestycyjnego.
§  12.
1.
Po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych ze wszystkimi kandydatami Komisja lub grupa robocza Komisji, na wniosek przewodniczącego Komisji, przeprowadza dodatkowe rozmowy kwalifikacyjne z 50 kandydatami, którzy posiadają wymagane doświadczenie w sprawowaniu funkcji kierowniczych, o których mowa w ust. 2, i którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w toku rozmów kwalifikacyjnych, w celu wyłonienia kandydatów na przewodniczących rad narodowych funduszy inwestycyjnych.
2.
Warunkiem umieszczenia kandydata na liście ewentualnych przewodniczących rad nadzorczych narodowych funduszy inwestycyjnych jest uzyskanie przez takiego kandydata pozytywnej opinii co najmniej dwóch członków Komisji oraz posiadanie doświadczenia w zakresie sprawowania funkcji przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego rady nadzorczej albo zarządu spółki akcyjnej bądź innej podobnej kierowniczej funkcji w instytucji polskiej lub zagranicznej, a także posiadanie obywatelstwa polskiego.
3.
Nie później niż w terminie 7 dni po zakończeniu dodatkowych rozmów kwalifikacyjnych, o których mowa w ust. 1, Komisja przedstawia ostateczne wyniki konkursu Ministrowi Przekształceń Własnościowych, przedstawiając:
1)
listę kandydatów na członków rad nadzorczych narodowych funduszy inwestycyjnych, z podziałem listy na grupy według rodzaju kwalifikacji zawodowych kandydatów oraz liczby uzyskanych punktów, ze wskazaniem obywatelstwa kandydata,
2)
listę kandydatów na przewodniczących rad nadzorczych narodowych funduszy inwestycyjnych, ze wskazaniem liczby punktów uzyskanych przez kandydata, opinii członków Komisji oraz rodzaju kwalifikacji zawodowych kandydata.
4.
Lista kandydatów na członków rad nadzorczych narodowych funduszy inwestycyjnych, o której mowa w ust. 3 pkt 1, powinna obejmować łącznie co najmniej 240 osób, z tym zastrzeżeniem że na liście tej powinno znaleźć się co najmniej po 40 osób dysponujących kwalifikacjami zawodowymi w każdej z grup zagadnień, o których mowa w § 11 ust. 1 pkt 1-3; na liście tej powinno znaleźć się co najmniej 160 osób posiadających obywatelstwo polskie.
5.
Lista kandydatów na przewodniczących rad nadzorczych narodowych funduszy inwestycyjnych, o której mowa w ust. 3 pkt 2, powinna obejmować co najmniej 35 osób.
6.
Umieszczenie nazwiska danej osoby na liście kandydatów na przewodniczących rad nadzorczych narodowych funduszy inwestycyjnych jest równoznaczne z umieszczeniem nazwiska tej osoby na liście kandydatów na członków rad nadzorczych tych funduszy.
§  13.
W terminie 7 dni od zakończenia konkursu Komisja zleca Sekretariatowi Technicznemu niezwłoczne zawiadomienie wszystkich uczestników konkursu o fakcie umieszczenia lub nieumieszczenia ich nazwisk na jednej z list kandydatów, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 1 i 2. Komisja zleca jednocześnie Sekretariatowi Technicznemu poinformowanie kandydatów, że umieszczenie ich nazwisk na jednej z list nie stanowi podstawy do roszczenia o powołanie na członka lub przewodniczącego rady nadzorczej narodowego funduszu inwestycyjnego oraz że decyzja w tym zakresie należy do Ministra Przekształceń Własnościowych, zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy.
§  14.
1.
Komisja podejmuje szczegółowe czynności związane z przetargiem w celu wyłonienia firm zarządzających majątkiem narodowych funduszy inwestycyjnych, zwanym dalej "przetargiem", zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów, o którym mowa w § 1 ust. 2.
2.
Z zastrzeżeniem ust. 3, przeprowadzenie czynności przygotowawczych i technicznych oraz zapewnienie obsługi organizacyjnej Komisji związanych z przetargiem, w szczególności w zakresie wykonania zadań zleconych przez przewodniczącego Komisji, należy do Sekretariatu Technicznego.
3.
Wstępnej punktowej oceny propozycji technicznych złożonych przez uczestników przetargu dokonuje Sekretariat Techniczny pod nadzorem przewodniczącego Komisji, zgodnie z zasadami punktacji określonymi w rozporządzeniu, o którym mowa w § 1 ust. 2.
§  15.
Komisja (grupa robocza Komisji) sporządza protokoły ze wszystkich czynności dokonywanych w toku przeprowadzania konkursu lub przetargu. Przepis § 6 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  16.
Działalność Komisji ulega zakończeniu w dniu, w którym Skarb Państwa przestanie być jedynym akcjonariuszem w narodowych funduszach inwestycyjnych.
1 Załącznik § 10 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 29 listopada 1993 r. (Dz.U.93.114.506) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 1993 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.86.401

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie regulaminu Komisji Selekcyjnej.
Data aktu: 15/09/1993
Data ogłoszenia: 17/09/1993
Data wejścia w życie: 17/09/1993