Nadanie statutu Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutowi Pamięci Narodowej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 kwietnia 1993 r.
w sprawie nadania statutu Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutowi Pamięci Narodowej.

Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytucie Pamięci Narodowej (Dz. U. Nr 21, poz. 98 i z 1991 r. Nr 45, poz. 195) zarządza się, co następuje:
§  1.
Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutowi Pamięci Narodowej nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Minister Sprawiedliwości może, w uzasadnionych przypadkach, łączyć, likwidować lub przekształcać jednostki organizacyjne wymienione w § 5 ust. 2 statutu, zawiadamiając o tym Urząd Rady Ministrów.
2.
Stanowisko dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej jest równorzędne ze stanowiskiem dyrektora generalnego w Ministerstwie.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT GŁÓWNEJ KOMISJI BADANIA ZBRODNI PRZECIWKO NARODOWI POLSKIEMU - INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

§  1.
Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej, zwana dalej "Komisją", działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 98 i z 1991 r. Nr 45, poz. 195) oraz niniejszego statutu.
§  2.
Do zakresu działania Komisji w szczególności należy:
1)
prowadzenie śledztw i postępowań wyjaśniających, udzielanie pomocy prawnej i dokumentacyjnej krajowym oraz zagranicznym organom ścigania i wymiaru sprawiedliwości w sprawie zbrodni hitlerowskich i stalinowskich oraz innych przestępstw stanowiących zbrodnie wojenne lub zbrodnie przeciwko ludzkości - popełnione na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości, a także na innych osobach, jeżeli zbrodnie takie zostały popełnione na terytorium państwa polskiego,
2)
gromadzenie, zabezpieczanie, opracowywanie i udostępnianie dokumentacji o zbrodniach określonych w ust. 1, popełnionych w Polsce i w innych krajach,
3)
prowadzenie badań naukowych w zakresie problematyki totalitaryzmu, zbrodni hitlerowskich, zbrodni stalinowskich i innych przestępstw stanowiących zbrodnie wojenne lub zbrodnie przeciwko ludzkości, jak też w odniesieniu do ofiar i szkód wojennych Polski oraz upowszechnianie wyników tych badań,
4)
współdziałanie z innymi instytucjami w zakresie badań nad zbrodniami wymienionymi w pkt 3,
5)
przeprowadzenie działalności wydawniczej w zakresie problematyki powierzonej Komisji.
§  3.
1.
W realizacji swoich zadań Komisja współdziała z:
1)
instytucjami i ośrodkami naukowymi,
2)
archiwum,
3)
Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz stowarzyszeniami kombatanckimi w kraju i za granicą,
4)
Radą Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, organizacjami i instytucjami opieki nad miejscami martyrologii i pamięci dziejów narodu polskiego.
2.
Komisja współpracuje z odpowiednimi zagranicznymi organami wymiaru sprawiedliwości oraz instytucjami naukowymi, kombatanckimi, archiwalnymi i wydawniczymi.
§  4.
1.
W skład Komisji wchodzą:
1)
Minister Sprawiedliwości - jako Przewodniczący,
2)
dyrektor Komisji - jako zastępca Przewodniczącego,
3)
zastępcy dyrektora,
4)
członkowie powołani przez Przewodniczącego Komisji w liczbie od 30 do 35.
2.
Przewodniczący Komisji może powołać spośród jej członków Prezydium.
3.
Kadencja Komisji trwa 4 lata.
4.
Przewodniczący Komisji może zmieniać skład osobowy Komisji także w trakcie trwania jej kadencji.
§  5.
1.
Jednostkami organizacyjnymi Komisji są:
1)
Biuro Śledcze,
2)
Archiwum Komisji,
3)
Zakład Naukowo-Badawczy,
4)
okręgowe komisje - jako terenowe jednostki organizacyjne.
2.
Ponadto jednostkami organizacyjnymi Komisji są:
1)
Samodzielny Wydział Wydawnictw,
2)
Samodzielny Wydział Ogólny.
3.
Dyrektor Komisji kieruje pracą jednostek organizacyjnych wymienionych w ust. 1 i 2 bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich zastępców albo kierowników tych jednostek.
§  6.
1.
Przy Komisji działa Rada Naukowa jako organ opiniodawczo-doradczy, w szczególności w zakresie zagadnień naukowo-badawczych.
2.
W skład Rady Naukowej wchodzą powoływani i odwoływani przez Przewodniczącego Komisji, na wniosek dyrektora Głównej Komisji:
1)
przewodniczący,
2)
członkowie, w liczbie nie przekraczającej 31, spośród osób posiadających tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego albo spośród wysoko kwalifikowanych specjalistów z dziedzin objętych zakresem działania Komisji.
3.
Kadencja Rady Naukowej trwa 4 lata.
4.
Szczegółową organizację Rady Naukowej określi regulamin uchwalony przez Radę.
§  7.
Komisja wydaje Biuletyn Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej.
§  8.
Komisja używa pieczęci okrągłej z godłem państwowym i napisem w otoku: "Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytut Pamięci Narodowej".
§  9.
1.
Komisja jest państwową jednostką budżetową.
2.
Wpływy i wydatki Komisji są objęte budżetem państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  10.
Do zakresu działania okręgowych komisji należy:
1)
prowadzenie śledztw, postępowań wyjaśniających i czynności śledczych, mających na celu ujawnienie faktów zbrodni i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej zbrodniarzy hitlerowskich, stalinowskich i innych osób odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione na osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości oraz na innych osobach, jeśli zbrodnie takie zostały popełnione na terytorium państwa polskiego,
2)
przekazywanie Głównej Komisji dowodów zbrodni hitlerowskich, stalinowskich i innych zbrodni przeciwko ludzkości do wykorzystania ich w postępowaniu karnym w kraju i za granicą oraz na potrzeby badań historycznych,
3)
prowadzenie prac badawczych w ramach programu badawczego Komisji,
4)
uczestniczenie w działalności wydawniczej Komisji,
5)
wykonywanie innych zadań, zleconych przez dyrektora Komisji.
§  11.
1.
W skład okręgowej komisji wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
dyrektor - jako zastępca przewodniczącego,
3)
członkowie.
2.
Przewodniczącego okręgowej komisji powołuje i odwołuje Przewodniczący Głównej Komisji. Kandydatury przedstawia lub opiniuje dyrektor Głównej Komisji.
3.
Dyrektora okręgowej komisji powołuje i odwołuje dyrektor Głównej Komisji na wniosek przewodniczącego okręgowej komisji.
4.
Członków okręgowej komisji powołuje i odwołuje jej przewodniczący.
§  12.
1.
Okręgowe komisje tworzy się dla jednego lub kilku województw w miastach będących siedzibą wojewodów.
2.
W ramach okręgowych komisji mogą być tworzone delegatury funkcjonujące w innej miejscowości.
§  13.
Wewnętrzną organizację oraz zakres działania jednostek organizacyjnych Komisji określa regulamin nadawany przez Ministra Sprawiedliwości - Przewodniczącego Głównej Komisji.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.29.136

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Instytutowi Pamięci Narodowej.
Data aktu: 08/04/1993
Data ogłoszenia: 19/04/1993
Data wejścia w życie: 04/05/1993