Reklamowanie osób od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 kwietnia 1993 r.
w sprawie reklamowania osób od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1. 1
Przepisy art. 22, powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia, oznaczają przepisy ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa, bez bliższego określenia, o:
1) 2
kierowniczym stanowisku państwowym - należy przez to rozumieć stanowisko określone w art. 2 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz. U. Nr 20, poz. 101, z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 22, poz. 98 i Nr 50, poz. 262, z 1987 r. Nr 21, poz. 123, z 1989 r. Nr 34, poz. 178, z 1991 r. Nr 100, poz. 443, z 1993 r. Nr 1, poz. 1, z 1995 r. Nr 34, poz. 163 i Nr 142, poz. 701, z 1996 r. Nr 73, poz. 350, Nr 89, poz. 402, Nr 106, poz. 496 i Nr 139, poz. 647, z 1997 r. Nr 75, poz. 469 i Nr 133, poz. 883, z 1998 r. Nr 155, poz. 1016 i Nr 160, poz. 1065, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 i Nr 48, poz. 552 oraz z 2001 r. Nr 154, poz. 1784 i 1800),
2)
wojskowym komendancie uzupełnień - należy przez to rozumieć wojskowego komendanta uzupełnień, w którego ewidencji pozostaje żołnierz rezerwy,
3) 3
pracodawca - należy przez to rozumieć osobę kierującą zakładem pracy określonym w art. 22,
4)
reklamowaniu, reklamacji lub postępowaniu reklamacyjnym - należy przez to rozumieć czynności podejmowane w celu zwolnienia żołnierzy rezerwy z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny oraz żołnierzy pełniących już taką służbę - z jej odbywania.
§  3.
1.
W razie ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny nie powołuje się do czynnej służby wojskowej osób, zwolnionych z obowiązku pełnienia tej służby w wyniku reklamowania, przez czas ważności tego zwolnienia.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, może nastąpić w drodze reklamowania z urzędu lub na wniosek.
§  4.
1.
Reklamowaniem z urzędu obejmuje się żołnierzy rezerwy, którzy:
1)
wykonują mandat posła, senatora lub radnego,
2)
zajmują kierownicze stanowiska państwowe,
3)
są zatrudnieni na stanowiskach pracy określonych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia.
2.
Zwolnienie z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej, udzielone żołnierzom rezerwy w wyniku reklamowania z urzędu, zachowuje ważność na czas wykonywania mandatu lub zajmowania stanowiska pracy.
§  5. 4
 
1.
Reklamowanie na wniosek, z zastrzeżeniem § 7, może być prowadzone w stosunku do żołnierzy rezerwy zatrudnionych w:
1)
urzędach organów państwowych, administracji rządowej i samorządu terytorialnego,
2)
zakładach pracy objętych programem mobilizacji gospodarki,
3)
jednostkach organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych oraz przedsiębiorstwach państwowych, dla których jest organem założycielskim,
4)
centralnych organach administracji rządowej oraz innych organach i jednostkach organizacyjnych nadzorowanych lub podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji,
5)
jednostkach organizacyjnych nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości oraz przedsiębiorstwach państwowych, wobec których Minister Sprawiedliwości pełni funkcję organu założycielskiego,
6) 5
jednostkach organizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu,
7)
publicznych zakładach opieki zdrowotnej

- 6 jeżeli wykonywana przez te osoby praca (funkcja) jest ściśle związana z obronnością państwa; dotyczy to także żołnierzy rezerwy przewidzianych do obsady tych stanowisk.

2.
Reklamowanie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się do żołnierzy rezerwy zatrudnionych w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.
3.
W stosunku do żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową reklamowanie na wniosek może być prowadzone po upływie terminu, o którym mowa w § 8, jeżeli posiadają oni kwalifikacje wymagane do obsady stanowisk wymienionych w ust. 1.
4.
Zwolnienie żołnierzy rezerwy z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej, w wyniku uznania wniosku w sprawie reklamacji, zachowuje ważność przez okres 90 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny.
§  6.
1.
W stosunku do żołnierzy rezerwy zatrudnionych w istniejących jednostkach organizacyjnych przewidzianych do militaryzacji postępowanie reklamacyjne prowadzi się na ogólnie obowiązujących zasadach.
2. 7
Nadanie żołnierzowi rezerwy przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego do specjalnie tworzonej jednostki zmilitaryzowanej, a także istniejącej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej lub obrony cywilnej przewidzianej do militaryzacji, jest równoznaczne z uwzględnieniem wniosku w sprawie reklamacji.
3.
Zwolnienie żołnierza rezerwy z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w przypadku, o którym mowa w ust. 2, zachowuje ważność przez czas pełnienia służby w jednostce zmilitaryzowanej.
§  7.
1.
Nie występuje się z wnioskami w sprawie reklamacji w odniesieniu do żołnierzy rezerwy:
1)
posiadających karty mobilizacyjne,
2)
w ciągu pięciu lat od dnia przeniesienia do rezerwy po:
a)
odbyciu zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego oraz nadterminowej zasadniczej służby wojskowej,
b)
zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej.
2.
Zwolnienia w wyniku reklamowania na wniosek wyszkolonym żołnierzom rezerwy można nie udzielić, jeżeli wynika to z potrzeb mobilizacyjnych i wojennych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Uznanie żołnierzy rezerwy za wyszkolonych określają przepisy dotyczące ćwiczeń wojskowych.
§  8.
Postępowanie reklamacyjne prowadzi się w czasie pokoju i wznawia się jego prowadzenie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny.

Rozdział  2.

Zasady i tryb postępowania reklamacyjnego w czasie pokoju

§  9.
1. 8
Pracodawcy, w ramach reklamowania z urzędu, zawiadamiają wojskowych komendantów uzupełnień o zatrudnieniu żołnierzy rezerwy wykonujących mandat posła, senatora i radnego lub zajmujących kierownicze stanowiska państwowe i stanowiska pracy określone w wykazie, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 3.
2.
Wojewodowie, w ramach reklamowania z urzędu, zawiadamiają wojskowych komendantów uzupełnień o żołnierzach rezerwy wykonujących mandat posła, senatora i radnego, nie będących pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy, zamieszkałych na obszarze działania wojewody.
3. 9
Pracodawcy i wojewodowie, o których mowa w ust. 1 i 2, sporządzają w dwóch egzemplarzach zawiadomienia o żołnierzach rezerwy podlegających reklamowaniu z urzędu i przesyłają je wojskowemu komendantowi uzupełnień.
4.
Zawiadomienia, o których mowa w ust. 3, powinny zawierać imię i nazwisko, imię ojca, stopień wojskowy, rok urodzenia, adres miejsca pobytu stałego oraz tytuł reklamowania z urzędu.
§  10.
Wojskowy komendant uzupełnień, na podstawie zawiadomień i danych zawartych w ewidencji wojskowej:
1)
zwalnia z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny,
2) 10
informuje o zwolnieniu, o którym mowa w pkt 1, przesyłając jeden egzemplarz zawiadomienia odpowiednio pracodawcy lub wojewodzie, o których mowa w § 9 ust. 1 i 2.
§  11.
1. 11
Pracodawca, w ramach reklamowania na wniosek, wskazuje imiennie żołnierzy rezerwy zatrudnionych w tym zakładzie pracy, przewidzianych do zwolnienia z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej, jeżeli nie ma możliwości obsadzenia ich stanowisk pracy osobami nie podlegającymi obowiązkowi pełnienia tej służby.
2. 12
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, pracodawca sporządza, w dwóch egzemplarzach, wykaz imienny żołnierzy rezerwy reklamowanych na wniosek i przesyła wojskowemu komendantowi uzupełnień.
3.
Wykaz powinien zawierać imię i nazwisko, imię ojca, stopień wojskowy, rok urodzenia, adres miejsca pobytu stałego, posiadane kwalifikacje i stanowisko zajmowane przez żołnierza rezerwy, a ponadto, w odniesieniu do zakładów pracy określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, wskazanie podstawy objęcia zakładu pracy programem mobilizacji gospodarki.
§  12.
Wojskowy komendant uzupełnień na podstawie wykazów, o których mowa w § 11 ust. 2, i danych zawartych w ewidencji wojskowej:
1)
uwzględnia wnioski w sprawie reklamacji, z zastrzeżeniem § 7,
2) 13
informuje o zwolnieniu żołnierzy rezerwy z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny, przesyłając jeden egzemplarz wykazu pracodawcy, o którym mowa w § 11 ust. 1.
§  13.
Uznanie przez wojskowego komendanta uzupełnień wniosku w sprawie reklamacji powoduje zwolnienie żołnierza rezerwy od czynnej służby wojskowej na czas określony w § 5 ust. 3.
§  14.
1.
Zwolnienie z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej, udzielone żołnierzom rezerwy w wyniku ich reklamowania, podlega uchyleniu w przypadkach:
1)
wygaśnięcia mandatu posła, senatora lub radnego,
2)
odwołania ze stanowiska,
3)
rozwiązania stosunku pracy,
4)
powołania do zawodowej służby wojskowej,
5)
skreślenia z ewidencji wojskowej,
6) 14
na wniosek pracodawcy.
2.
Zmiana miejsca pobytu stałego przez żołnierza rezerwy lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, polegając na zameldowaniu się na taki pobyt w miejscowości położonej na obszarze właściwości innego wojskowego komendanta uzupełnień, nie powoduje utraty ważności udzielonego zwolnienia, jeżeli są zachowane warunki stanowiące podstawę jego udzielenia.
§  15. 15
Pracodawcy oraz wojewodowie zawiadamiają pisemnie wojskowych komendantów uzupełnień o utracie warunków stanowiących podstawę udzielenia zwolnienia w przypadkach określonych w § 14 ust. 1 pkt 1-3 i 6.

Rozdział  3.

Zasady i tryb postępowania reklamacyjnego w czasie wojny

§  16. 16
W razie ogłoszenia mobilizacji lub wybuchu wojny pracodawcy i wojewodowie informują zainteresowanych żołnierzy rezerwy o zwolnieniu ich z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej.
§  17.
1.
Żołnierze pełniący czynną służbę wojskową, o których mowa w § 5 ust. 2, mogą być, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, zwolnieni z tej służby w wyniku uznania wniosków w sprawie reklamacji.
2.
Z wnioskiem w sprawie reklamacji, w przypadku, o którym mowa w ust. 1, może wystąpić do Ministra Obrony Narodowej odpowiednio organ określony w art. 22 pkt 1 lub wojewoda.
3.
Zwolnienia żołnierzy z odbywania czynnej służby wojskowej, w razie uznania wniosku w sprawie reklamacji, dokonuje Minister Obrony Narodowej.
§  18.
1. 17
Przed upływem terminu ważności zwolnienia, o którym mowa w § 5 ust. 3, pracodawcy mogą występować do wojskowych komendantów uzupełnień z wnioskami o przedłużenie okresu zwolnienia poszczególnych żołnierzy rezerwy z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej.
2.
Przedłużenie, o którym mowa w ust. 1, oraz udzielenie zwolnienia innym żołnierzom rezerwy w wyniku ich reklamowania na wniosek może nastąpić na okres do 30 dni.
§  19.
Przepisy § 9-12 oraz 14 i 15 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  4.

Przepisy przejściowe i końcowe

§  20.
Kontrolę postępowania reklamacyjnego mogą prowadzić Minister Obrony Narodowej, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcy i szefowie sztabów okręgów wojskowych, szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowi komendanci uzupełnień oraz osoby upoważnione przez te organy.
§  21.
1.
Właściwi ministrowie oraz wojewodowie będący organami założycielskimi określą zakłady pracy, w których zgodnie z § 5 ust. 1 może być prowadzone postępowanie reklamacyjne.
2. 18
O ustaleniach, o których mowa w ust. 1, ministrowie oraz wojewodowie powiadomią właściwych pracodawców, a także terenowe organy administracji wojskowej właściwe według siedziby tych zakładów, w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  22.
Zaświadczenia reklamacyjne wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność przez okres dziewięciu miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
§  23.
1.
Dokumenty reklamacyjne, wydane na podstawie przepisów obowiązujących do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, podlegają zniszczeniu w miejscu ich przechowywania, zgodnie z przepisami o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej, po terminie, o którym mowa w § 22.
2.
Postępowanie reklamacyjne i dokumenty z nim związane, od dnia wejścia w życie rozporządzenia są objęte przepisami o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.
§  24.
Traci moc uchwała nr 05/83 Komitetu Obrony Kraju z dnia 12 października 1983 r. w sprawie zasad i trybu zwalniania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej (reklamowania) w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (Dziennik Urzędowy KOK Nr 6, poz. 57).
§  25.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  19

WYKAZ STANOWISK, KTÓRYCH ZAJMOWANIE POWODUJE REKLAMOWANIE Z URZĘDU OD OBOWIĄZKU PEŁNIENIA CZYNNEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ W RAZIE OGŁOSZENIA MOBILIZACJI I W CZASIE WOJNY

I. Kancelaria Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej:

- dyrektorzy biur Kancelarii Sejmu,

- dyrektorzy biur Kancelarii Senatu.

II. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:

- doradcy Prezydenta,

- rzecznik prasowy Prezydenta,

- dyrektor Gabinetu Prezydenta,

- dyrektorzy biur i zespołów w Kancelarii Prezydenta,

- dyrektor Gabinetu Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego,

- dyrektorzy departamentów w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

III. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów:

- sekretarz Rady Ministrów,

- dyrektor generalny Kancelarii,

- dyrektorzy departamentów, biur, gabinetów i sekretariatów Kancelarii,

- doradcy Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesów Rady Ministrów,

- doradcy ministra - członka Rady Ministrów,

- (skreślone),

- dyrektor Gospodarstwa Pomocniczego.

IIIa. Rządowe Centrum Legislacji:

- prezes i wiceprezesi,

- dyrektorzy i wicedyrektorzy departamentów i biur,

- naczelnicy wydziałów,

- główni legislatorzy.

IV. Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu, Najwyższa Izba Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich, Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu:

- sędziowie Trybunału Konstytucyjnego,

- sędziowie Trybunału Stanu,

- dyrektorzy zespołów Biura Trybunału Konstytucyjnego,

- dyrektor generalny, dyrektorzy departamentów i delegatur Najwyższej Izby Kontroli,

- kierownicy zespołów w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich,

- dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, dyrektor generalny, dyrektorzy biur i dyrektorzy oddziałów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

V. Sąd Najwyższy:

- sędziowie Sądu Najwyższego,

- dyrektor Biura Orzecznictwa Sądu Najwyższego,

- dyrektor Biura Prezydialnego,

- rzecznik prasowy Sądu Najwyższego,

- członkowie Biura Orzecznictwa Sądu Najwyższego.

VI. Urzędy naczelnych i centralnych organów administracji rządowej oraz państwowe jednostki organizacyjne:

- podsekretarze stanu,

- (skreślone),

- kierownicy i zastępcy kierowników jednostek organizacyjnych naczelnych lub centralnych organów administracji rządowej

- dyrektorzy generalni,

- dyrektorzy departamentów (biur, gabinetów),

- doradcy ministrów,

- rzecznicy prasowi ministrów,

- główni specjaliści do spraw legislacji,

- starsi radcowie ministrów.

VII. Wojewódzka administracja zespolona:

- kierownicy zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich,

- dyrektorzy generalni urzędów wojewódzkich,

- pełnomocnicy wojewodów,

- dyrektorzy wydziałów.

VIII. Organy samorządu terytorialnego:

- marszałek województwa,

- wiceprzewodniczący zarządu województwa,

- skarbnik województwa,

- kierownicy wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych,

- starostowie,

- wicestarostowie,

- kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych powiatu,

- sekretarze powiatów,

- skarbnicy powiatów,

- wójtowie oraz burmistrzowie (prezydenci miast),

- sekretarze gmin,

- skarbnicy gmin.

IX. Sąd i prokuratura:

- sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego,

- prezesi i wiceprezesi sądów apelacyjnych,

- prezesi i wiceprezesi sądów okręgowych,

- prezesi sądów rejonowych,

- prokurator krajowy,

- zastępcy prokuratora krajowego,

- prokuratorzy apelacyjni,

- zastępcy prokuratorów apelacyjnych,

- prokuratorzy okręgowi,

- zastępcy prokuratorów okręgowych,

- prokuratorzy rejonowi.

X. Funkcjonariusze:

- Policji,

- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu,

- Służby Więziennej,

- Państwowej Straży Pożarnej,

- Straży Ochrony Kolei,

- Straży Granicznej,

- Biura Ochrony Rządu.

XI. Służba zdrowia:

- kierownicy publicznych zakładów opieki zdrowotnej,

- dyrektorzy regionalnych Kas Chorych i dyrektor Branżowej Kasy Chorych.

XII. Szkoły wyższe:

- rektorzy,

- kierownicy filii (wydziałów zamiejscowych),

- dyrektorzy administracyjni, kanclerze.

XIII. Organy administracji niezespolonej i jednostki organizacyjne o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania państwa:

- dyrektorzy izb skarbowych,

- dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej,

- naczelnicy urzędów skarbowych,

- dyrektorzy urzędów statystycznych,

- dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych i specjalistycznych urzędów górniczych,

- dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych,

- dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej,

- dyrektorzy izb celnych i naczelnicy urzędów celnych,

- dyrektorzy urzędów morskich,

- główny inspektor i inspektorzy dozoru technicznego żeglugi morskiej,

- kierownicy inspektoratów żeglugi śródlądowej,

- dyrektorzy oddziałów terenowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad,

- prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych "LOT" S.A.,

- dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze",

- dyrektor Państwowego Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej "Poczta Polska",

- prezes Agencji Rezerw Artykułów Sanitarnych,

- prezes zarządu "Polskich Sieci Energetycznych" S.A.,

- prezes zarządu "Telekomunikacji Polskiej" S.A.,

- prezes zarządu "Nafty Polskiej" S.A.,

- prezes zarządu "Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa" S.A.,

- prezes zarządu "Polskiego Koncernu Naftowego" S.A.,

- prezes zarządu "Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych" S.A.,

- prezes zarządu "Dyrekcji Eksploatacji Cystern" Sp. z o.o.,

- prezes "Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego" S.A.,

- prezesi zarządów przedsiębiorców pracujących w krajowym systemie energetycznym, których przedmiotem działalności jest wytwarzanie, przesył i dystrybucja energii elektrycznej,

- prezesi zarządów przedsiębiorców pracujących w krajowym systemie gazowniczym, których przedmiotem działalności jest wydobywanie, przesył i dystrybucja gazu,

- dyrektor Krajowej Dyspozycji Mocy i dyrektorzy Obszarowych Dyspozycji Mocy,

- dyrektor Krajowej Dyspozycji Gazu i dyrektorzy Okręgowych Dyspozycji Gazu,

- prezes zarządu CPN - Dyrekcji Baz Magazynowych Sp. z o.o.,

- prezesi zarządów rafinerii,

- prezes zarządu - dyrektor generalny PKP S.A.,

- prezesi spółek zależnych od PKP S.A.,

- dyrektorzy okręgów Państwowego Przedsiębiorstwa Użyteczności Publicznej "Poczta Polska",

- dyrektorzy okręgów "Telekomunikacji Polskiej" S.A.

XIV. Przemysł zbrojeniowy:

- dyrektorzy przedsiębiorstw (prezesi spółek),

- szefowie (kierownicy): produkcji, kontroli technicznej, zaopatrzenia,

- główni: konstruktorzy, technolodzy, energetycy, dyspozytorzy,

- pracownicy wykwalifikowani zatrudnieni przy produkcji i utrzymaniu ciągłości ruchu.

XV. Polskie Koleje Państwowe:

- pracownicy kolejowi zatrudnieni na stanowiskach pracy związanych bezpośrednio z utrzymaniem i obsługą oraz zabezpieczeniem ruchu pociągów.

XVI. Inne:

- pracownicy Straży Marszałkowskiej Kancelarii Sejmu,

- pracownicy jednostek organizacyjnych Policji zakwalifikowani na obsadę stanowisk etatu wojennego tych jednostek,

- pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przy obsłudze urządzeń łączności w Wydziale Telekomunikacji i Wydziale Techniki Ministerstwa Spraw Zagranicznych,

- pracownicy do spraw obronnych zatrudnieni w ministerstwach, urzędach centralnych i wojewódzkich oraz wymienionych w pkt XIII jednostkach organizacyjnych o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania państwa,

- osoby zajmujące etatowe stanowiska pełnomocników kierowników jednostek organizacyjnych do spraw ochrony informacji niejawnych zatrudnieni w ministerstwach, urzędach centralnych i wojewódzkich oraz wymienionych w pkt XIII jednostkach organizacyjnych o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 lipca 2002 r. (Dz.U.02.115.997) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2002 r.
2 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 lipca 2002 r. (Dz.U.02.115.997) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2002 r.
3 § 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
5 § 5 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 9 lipca 2002 r. (Dz.U.02.115.997) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2002 r.
6 § 5 ust. 1 zdanie końcowe zmienione przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 9 lipca 2002 r. (Dz.U.02.115.997) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2002 r.
7 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 listopada 1998 r. (Dz.U.98.143.917) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1998 r.
8 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
9 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
10 § 10 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
11 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
12 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
13 § 12 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
14 § 14 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
15 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
16 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
17 § 18 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
18 § 21 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.
19 Załącznik:

- część VI zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1993 r. (Dz.U.93.66.311) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 1993 r.

- część II, III, IV, VI, IX, XI, XIV zmieniona, część IIa, IIIa, dodana przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 listopada 1998 r. (Dz.U.98.143.917) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 grudnia 1998 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 9 listopada 1999 r. (Dz.U.99.96.1115) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 1999 r.

- część III, IV, VI, IX, X, XIII zmieniona, część IIIa dodana przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 9 lipca 2002 r. (Dz.U.02.115.997) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2002 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.29.134

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Reklamowanie osób od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Data aktu: 03/04/1993
Data ogłoszenia: 19/04/1993
Data wejścia w życie: 04/05/1993