Udzielanie zgody na przyjmowanie obowiązków w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 marca 1993 r.
w sprawie udzielania zgody na przyjmowanie obowiązków w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.

Na podstawie art. 237 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przyjęcie przez obywatela polskiego obowiązków w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej, zwanych dalej "służbą w obcym wojsku", wymaga uprzedniego uzyskania zgody właściwego organu, określonego w § 6 ust. 1.
2.
Obowiązek uzyskania zgody, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy żołnierza w czynnej służbie wojskowej:
1)
wyznaczonego na podstawie odrębnych przepisów do pełnienia służby za granicą w składzie misji specjalnych organizacji międzynarodowych,
2)
delegowanego do wykonywania zadań w obcym wojsku na podstawie umów międzynarodowych,
3)
skierowanego na podstawie odrębnych przepisów na studia lub naukę albo na kursy w szkołach wojskowych lub wojskowych jednostkach badawczo-rozwojowych za granicą albo w jednostkach wojskowych obcych państw.
§  2.
1.
Decyzję w sprawie przyjęcia służby w obcym wojsku wydaje się na pisemny wniosek zainteresowanego obywatela polskiego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności określenie obcego wojska, w którym obywatel polski ma zamiar przyjąć służbę, oraz wskazanie państwa, w którym służba ta będzie pełniona.
§  3.
1.
Zgoda na przyjęcie służby w obcym wojsku można być udzielona, jeżeli służba ta nie narusza interesów Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie jest zakazana przez prawo międzynarodowe.
2.
Zgoda na przyjęcie służby w obcym wojsku może być udzielona obywatelowi polskiemu zamieszkującemu za granicą, a w przypadkach wyjątkowych, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami, również obywatelowi polskiemu zamieszkującemu w kraju.
3.
Zgoda na przyjęcie służby w obcym wojsku może być udzielona na czas określony lub na czas nie określony.
§  4.
Decyzja w sprawie udzielenia zgody na przyjęcie służby w obcym wojsku powinna odpowiadać wymogom, o których mowa w art. 107 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, oraz zawierać określenie obcego wojska, w którym obywatel polski może przyjąć służbę.
§  5.
1.
Zgoda na przyjęcie służby w obcym wojsku nie może być udzielona obywatelowi polskiemu, podlegającemu z mocy prawa polskiego obowiązkowi służby wojskowej, jeżeli:
1)
jest poborowym,
2)
jest żołnierzem rezerwy, któremu wydano kartę mobilizacyjną,
3)
został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo uchylania się od obowiązku służby wojskowej, niezgłoszenia się do tej służby lub samowolnego opuszczenia służby albo
4)
odbywał służbę zastępczą.
2.
Decyzja w sprawie udzielenia zgody na przyjęcie służby w obcym wojsku podlega uchyleniu przez właściwy organ określony w § 6 ust. 1, jeżeli po dniu jej wydania nastąpi jedna z okoliczności, o których mowa w ust. 1.
§  6.
1.
Organami właściwymi do wydawania decyzji w sprawach przyjęcia służby w obcym wojsku są:
1)
Minister Spraw Wewnętrznych - dla obywateli polskich zamieszkujących lub czasowo przebywających w kraju, nie będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej,
2)
Minister Obrony Narodowej - dla obywateli polskich zamieszkujących lub czasowo przebywających w kraju, będących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej,
3)
konsul Rzeczypospolitej Polskiej - dla obywateli polskich zamieszkujących lub czasowo przebywających za granicą.
2.
Organy wymienione w ust. 1 przed wydaniem decyzji w sprawie przyjęcia służby w obcym wojsku:
1)
zwracają się do wojskowego komendanta uzupełnień, właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) wnioskodawcy w kraju lub jego pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, a jeżeli wnioskodawca zamieszkuje za granicą - właściwego ze względu na miejsce jego ostatniego pobytu stałego (zamieszkania) w kraju lub pobytu czasowego trwającego ponad dwa miesiące, o informację co do stosunku wnioskodawcy do powszechnego obowiązku obrony,
2)
kierują do rejestru osób prawomocnie skazanych, prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zapytanie o karalność wnioskodawcy,
3)
mogą zwrócić się do Ministra Spraw Zagranicznych o wyrażenie opinii co do udzielenia zgody na przyjęcie służby w obcym wojsku przez wnioskodawcę.
3.
Konsul Rzeczypospolitej Polskiej wykonuje czynności określone w ust. 2 pkt 1 i 2 za pośrednictwem odpowiednio Ministra Spraw Wewnętrznych lub Ministra Obrony Narodowej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1993.25.111

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie zgody na przyjmowanie obowiązków w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej.
Data aktu: 24/03/1993
Data ogłoszenia: 05/04/1993
Data wejścia w życie: 20/04/1993